Oczyszczacz powietrza z jonizatorem

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem czy bez? To pytanie zadaje sobie większość osób, które rozważają zakup oczyszczacza. Mało kto w rzeczywistości rozumie, na czym polega sam proces jonizacji. Często też pojawiają się obawy związane z produkcją ozonu - czy słusznie?

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem czy bez? To pytanie zadaje sobie większość osób, które rozważają zakup oczyszczacza. Mało kto w rzeczywistości rozumie, na czym polega sam proces jonizacji. Często też pojawiają się obawy związane z produkcją ozonu - czy słusznie?

Jonizacja powietrza opiera się na działaniu dodatnio i ujemnie naładowanych jonów. Czym są te całe jony i skąd się biorą? W jaki sposób oczyszczają powietrze z patogenów i czy korzystanie z jonizatora naprawdę jest bezpieczne? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w niniejszym artykule.

Jony dodatnie i ujemne


Aby zrozumieć proces jonizacji powietrza, trzeba najpierw zrozumieć trzy podstawowe pojęcia:

 1. Jon jest to atom (lub grupa połączonych atomów), któremu brakuje elektronu do pary. Normalne atomy i cząsteczki posiadają taką samą liczbę protonów oraz elektronów, dlatego są obojętne elektrycznie. Jony posiadają je w nadmiarze lub niedomiarze, dlatego są naładowane elektrycznie - ujemnie bądź dodatnio.
 2. Jony naładowane dodatnio nazywają się kationami, a ujemnie - anionami. Dla dociekliwych: ładunek jonu określa się stawiając odpowiedni znak w prawym górnym indeksie przy symbolu jonu, np. Na+, Ca2+, S2−.
 3. Jonizacja jest to proces powstawania jonu z obojętnego atomu lub cząsteczki. Ma to miejsce, kiedy jeden lub kilka elektronów z atomu danego pierwiastka przechodzi na atom innego pierwiastka.

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Powstawanie jonów - aniony i kationy

Rys. Powstawanie jonów dodatnich i ujemnych. Źródło: https://epodreczniki.pl/a/wiazanie-jonowe/DwtGprrwy

Jony w środowisku naturalnym

W naturze powietrze jest stale nasycone dodatnimi i ujemnymi jonami. Powstają np. podczas wyładowań atmosferycznych i odpowiadają za charakterystyczne uczucie świeżości po burzy. Jony produkowane są również przez drzewa, dlatego tak przyjemnie oddycha się wewnątrz gęstego lasu. W pobliżu wodospadu czy fontanny jony powstają głównie na skutek rozrywania cząsteczek wody. Mniejsze części rozerwanych cząsteczek ładują się ujemnie i dyfundują na duże odległości.

W otoczeniu koncentracja jonów ujemnych w cm3 wygląda następująco:

 • Wodospad: 95 000 – 450 000
 • Góry, wybrzeża, lasy: 50 000 – 100 000
 • Pola, łąki: 5 000 – 50 000
 • Miasta: 100 – 2 000
 • Biura, pokoje mieszkalne: 40 – 100

Wpływ jonów na zdrowie

Wpływ jonów na zdrowie w głównej mierze zależy od ich ładunku.

Oczyszczacz z jonizatorem. Jon ujemny

 • Jony dodatnie w naszym otoczeniu spotykamy głównie w biurach i innych pomieszczeniach przepełnionych ludźmi oraz - przede wszystkim - sprzętem elektronicznym. Jony te działają na naszą niekorzyść, powodując problemy z koncentracją, uczucie zmęczenia, obniżenie nastroju, a nawet bóle głowy.
 • W przeciwieństwie do nich jony ujemne mają bardzo dobroczynny wpływ na organizm ludzki. Odczuwamy to przede wszystkim jako poprawę samopoczucia i mniejszą sennością, ale w niewielkim stopniu naładowane ujemnie jony mogą nawet poprawić nasz metabolizm oraz sprzyjać leczeniu astmy.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nadmiar nigdy nie jest dobry, również w przypadku jonów ujemnych. Ponieważ przyspieszają reakcje biologiczne, nie tylko poprawiają koncentrację i dodają energii, ale mogą również wpływać na szybszy rozwój komórek rakowych. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby jony obu ładunków znajdowały się w stanie równowagi i tworzyły w naszym otoczeniu właściwy elektroklimat. Norma zawartości jonów w powietrzu wynosi:

 • Dla jonów dodatnich minimalnie 400, optymalnie 1500-3000, a maksymalnie 50 000.
 • Dla jonów ujemnych minimalnie 600, optymalnie 3000-5000, a maksymalnie 50 000.

W kwestii dobroczynnych właściwości jonów ważny jest nie tylko ich ładunek, ale również… wielkość. Aerojony lekkie, wytwarzane również w niektórych jonizatorach z niskiej półki, bardzo szybko dezaktywują się w kontakcie ze ściankami górnych dróg oddechowych, więc ostatecznie ich działanie jest znikome. Ciężkie jony posiadają duży rozmiar, niewielki ładunek i są mniej ruchliwe, dlatego bez problemu docierają do naszych płuc.

Jak działa jonizator?


Zasada działania jonizatora jest dość skomplikowana, dlatego postaramy się wyjaśnić ją w możliwie najprostszy sposób na podstawie jonizatora. Jeśli jesteś osobą dociekliwą, przeczytaj cały opis. Jeśli chcesz poznać tylko ogólną zasadę działania, od razu przejdź do ramki podsumowującej tutaj.

Jak działa jonizator?

1. Materiałem wyjściowym całego procesu jonizacji są tlen i woda z powietrza. W jonizatorze znajdują się dwie elektrody - dodatnia i ujemna, do których przyłożony jest stały prąd o dużym natężeniu. Elektroda dodatnia jest miejscem rozpadu plazmy, a ujemna miejscem wyrzutu ładunków. To tutaj cząsteczki wody i tlenu zostają rozbite na jony dodatnie H+ i ujemne O2-.

Jak działa jonizator?

2. Powstałe jony mają bardzo niestabilną naturę, dlatego przyciągają do siebie cząsteczki wody. Dipolowe cząsteczki H2O chętnie się z nimi łączą, dzięki czemu jony stają się stabilne, mniej podatne na szybką neutralizację oraz zdolne do pokonywania dużych odległości w powietrzu.

3. Jony H+ i O- połączone z cząsteczkami wody noszą nazwę jonów Plasmacluster i w takiej formie zostają uwolnione do pomieszczenia.

Jak działa jonizator?

4. Jony unoszą się w powietrzu i kiedy napotkają szkodliwą substancję, otaczają ją i prowadzą do jej neutralizacji. Dzieje się tak, ponieważ jony H+ i O- osiadając na cząsteczce patogenu łączą się, tworząc wysoko reaktywne rodniki OH. Rodniki te dążą do stworzenia cząsteczki wody H2O, dlatego wyciągają wodór z napotkanej komórki, niszcząc przy tym jej błonę. W ten sposób bakterie, wirusy i alergeny zostają unieszkodliwione.

5. Zniszczone patogeny opadają i zostają wciągnięte przez oczyszczacz i jonizator powietrza lub przez odkurzacz w trakcie sprzątania, pozostawiając powietrze świeże i czyste. Ponadto powstałe podczas unieszkodliwiania komórek cząsteczki wody H2O delikatnie nawilżają powietrze, wpływając pozytywnie na stan naszej skóry.

Jonizacja Plasmacluster w pigułce:

Elektroda ujemna i dodatnia w jonizatorze rozbija cząsteczki wody i tlenu na dodatnie jony H+ oraz ujemne O-, które przyciągają dipolowe cząsteczki wody H2O i tworzą z nimi jony. Jony te trafiając na wirusa, bakterię lub inną szkodliwą cząsteczkę otaczają ją tworząc rodniki OH. Rodniki przechwytują wodór i niszczą błonę komórkową napotkanego zanieczyszczenia i unieszkodliwiają go. Tutaj przeczytasz więcej o Plasmacluster.

Wpływ jonizatora na zdrowie


Główną korzyścią stosowania jonizatora powietrza jest czyste, pozbawione szkodliwych patogenów powietrze. Rodniki OH unieszkodliwiają wirusy, bakterie i alergeny unoszące się w powietrzu, przynosząc ulgę alergikom i ochraniając domowników przed chorobami. Co ważne, na liście eliminowanych patogenów znajduje się wirus grypy, w tym również wirus świńskiej grypy A/H1N1. Oczyszczacze powietrza z jonizatorem są też niezwykle skuteczne w usuwaniu roztoczy oraz zarodników pleśni i grzybów. Regularne korzystanie z jonizacji pomaga m.in. w dolegliwościach:

 • alergicznych,
 • astmatycznych,
 • zapalenia zatok,
 • zapalenia krtani,
 • zapalenia oskrzeli,
 • nadciśnienia,
 • migreny.

Na tym jednak nie kończy się pozytywny wpływ jonizatora na zdrowie. Oczyszczacz z jonizacją nie tylko oczyszcza powietrze, ale również utrzymuje równowagę kationowo-anionową w powietrzu. Właściwa ilość jonów ujemnych i dodatnich w otoczeniu wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, poprawia koncentrację i zmniejsza uczucie senności.

Korzyści ze stosowania jonizatora

Lista korzyści płynących ze stosowania jonizacji nie kończy się tylko na zdrowiu i samopoczuciu.

Oczyszczacz z jonizatorem. Korzyście ze stosowania jonizatora

 1. Wśród szkodliwych drobnoustrojów unieszkodliwianych przez jony znajdują się zarodniki pleśni i grzybów. Chroni to nasz dom przed pojawianiem się ciemnych wykwitów na ścianach i przedmiotach. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w mieszkaniach alergików oraz miejscach o naturalnie podwyższonej wilgotności powietrza. Badania przeprowadzone przez Ishikawa Health Service Association udowodniły, że już po godzinie korzystania z jonizatora (na powierzchni 13 m2) wyeliminowane zostało 60% grzybów pleśniowych, a po kolejnych godzinach - nawet 99%.
 2. Uwalniane do otoczenia jony są w stanie eliminować nieprzyjemne zapachy w lepszym stopniu, niż ma to miejsce przy stosowaniu nawiewu. Z tego powodu jonizację wykorzystuje się również do odświeżania tkanin, garderoby czy np. butów narciarskich. Ułatwiają to niektóre oczyszczacze do Sharp.
 3. Jony osiadając na naszej skórze poprawiają jej kondycję - według przeprowadzonych badań zwiększają poziom jej nawilżenia nawet o 6%. Jednocześnie, jony otoczone przez cząsteczki wody doczepiają się do skóry głowy i wnikają w nią, tworząc barierę ochronną i przyspieszając porost włosów.

Oczyszczacz powietrza a wirusy

Jonizatory, po latach badań i udoskonaleń, zajęły miejsce w szeregu z podstawowymi urządzeniami domowymi, takimi jak lodówka, telewizor czy pralka. Występują jako samodzielne generatory lub element oczyszczaczy powietrza. Dzięki różnorodności form mogą towarzyszyć nam dosłownie wszędzie: w domu, tak jak oczyszczacz powietrza z jonizatorem Sharp KC-G40EUW, oraz w trasie, tak jak przenośny generator jonów Sharp UJ-GC20EN/B.

Dzięki dodatnim i ujemnym jonom produkowanym przez generator, oczyszczacz powietrza wirusy unieszkodliwia w sposób efektywny i bezpieczny dla naszego zdrowia, a w porównaniu do ozonowania oraz innych podobnych metod, nie wymaga od nas wychodzenia z domu na czas działania i może pracować praktycznie non stop. To nie jedyna mocna strona tych urządzeń. Oczyszczacz powietrza a bakterie, pleśń i grzyby - w tym zestawieniu szala zwycięstwa zawsze przechyla się na korzyść oczyszczacza z jonizatorem. Podobnie jest w przypadku pyłków i różnego rodzaju alergenów, dlatego urządzenie to docenią wszyscy alergicy, szczególnie w okresie wiosenno-letnim.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że skuteczność procesu jonizacji zależna jest od wydajności generatora, a w związku z tym - stężenia jonów w danej objętości powietrza. Im więcej jonów, tym lepsze ich działanie. Dla przykładu - w produktach Sharp stosowane są generatory jonów, których skuteczność zależnie od stężenia przedstawiona jest w tabelce poniżej.

Klasa generatora jonówOczyszczanie powietrzaRedukcja
elektryczności statycznej
Usuwanie zapachówEfekt
nawilżonej
skóry
Usuwanie unoszących się Ograniczenie przylegającej Zapach dymu
papierosowego
Miejscowe usuwanie
zapachów
Pleśń Wirusy Mikroby Alergeny Pleśń Wirusy Zapach
potu
Zapach
wilgoci
High Density 25000 jonów/cm3 14 min. 9 min. 14 min. 14 min. 3 dni 10 godz. 2,7 min. 55 min. 6 godz. 3 godz. 20 min.
High Density 7000 jonów/cm3 49 min. 18 min. 51 min. 51 min. - 13 min. 90 min. 6 godz. 3 godz. -
Testowane w pomieszczeniu 25 m3 25 m3 25 m3 25 m3 20 m3 25 m3 41 m3 41 m3 -- 41 m3

źródło: http://global.sharp/pci/en/effect/

Jonizacja powietrza a wirusy

Najczęściej wirusy przenoszą się drogą kropelkową, jednak część z nich może unosić się w powietrzu w maleńkich kropelkach aerozolów. Jonizatory posiadają potwierdzoną wieloma badaniami skuteczność eliminacji znajdujących się w powietrzu patogenów, w tym również wirusów. Usuwane są m.in. różne odmiany grypy, w tym wirus świńskiej grypy A/H1N1, ale nie tylko - jonizator powietrza radzi sobie również z innymi odmianami.

W przypadku firmy Sharp i stosowanej przez nich technologii Plasmacluster, cały mechanizm unieszkodliwiania wirusów został opisany w 2005 r. przez profesora G.Artmanna z Aachen University of Applied Sciences (Biologiczny opis mechanizmu unieszkodliwiania bakterii). Skuteczność tej metody w usuwaniu wirusów unoszących się w powietrzu została potwierdzona we wrześniu 2002 r. przez Kitasato Research Center of Environmental Sciences.

Więcej o wpływie jonizacji na wirusy przenoszone drogą powietrzną przeczytasz na przykład w tej publikacji.

Czy jonizator może być szkodliwy?

Zdarza się, że osoby zainteresowane kupnem oczyszczacza powietrza z jonizatorem ma różne opinie. Obawy przede wszystkim są związane z produkcją ozonu. Strach ten jest w pewien sposób uzasadniony, ale w rzeczywistości zupełnie niepotrzebny.

Produktem ubocznym pracy jonizatora jest ozon, który w urządzeniach starej generacji produkowany był w ilościach nie tylko wyczuwalnych, ale przede wszystkim szkodliwych dla zdrowia. Po wielu latach badań proces ten został udoskonalony do tego stopnia, że nie stanowi już żadnego zagrożenia dla zdrowia. Producenci znanych, markowych oczyszczaczy deklarują, że przy nieprzerwanej, 8-10 godzinnej pracy jonizatora produkowany przez niego ozon nie przekracza poziomu 0,05 ppm.

Trzeba mieć świadomość, że ozon w większych dawkach jest substancją trującą. Jego dopuszczalna ilość w miejscu pracy wynosi 0,1 mg/m3 (według PN–Z–04007–2:1994 NDS wynosi 0,15 mg/m3), jednak pierwsze negatywne skutki, takie jak drapanie w gardle, ból głowy czy senność pojawiają się dopiero przy stężeniu 0,2 mg/m3. Ozon produkowany przez jonizatory w oczyszczaczach powietrza nie sięga takich ilości.

Oddziaływanie Wartość stężenia O3 [ppm] Wartość w przeliczeniu na mg/m3
Dopuszczalne stężenie ozonu na stanowisku pracy przy ekspozycji 8 h 0,05-0,1 0,107-0,2
Wyczuwalność zapachu średnia 0,02 0,04
Wyczuwalność zapachu w zależności od właściwości organizmu 0,01-0,04 0,02-0,086
Minimalne stężenie wywołujące podrażnienie oczu, nosa, gardła, ból głowy, skrócenie oddechu od 0,1 od 0,2
Zaburzenia oddychania, zmniejszenie przyswajania tlenu, zaburzenia oddychania, ogólne zmęczenie i ból w piersiach, suchy kaszel 0,5-1,0 1,07-2,14
Ból główy, zaburzenia oddychania, senność, ciężkie zapalenie płuc przy dłuższej ekspozycji 1-10 2,14-21,4
Niebiezpieczeństwo dla życia i zdrowia 10 21,4
Stężenie śmiertelne dla małych zwierząt w ciągu 2 godzin 15-20 32,1-42,8
Śmiertelne stężenie w ciągu kilku minut powyżej 1700 powyżej 3638

Tabela: Oddziaływanie ozonu na żywe organizmy. Źródło: http://www.ozonizer.pl/centrum-wiedzy/ozonatory/zasady-bezpieczenstwa/

Pamiętaj! Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną - ważna jest dawka.

Kupując oczyszczacz powietrza z jonizacją lub samodzielny jonizator warto zdecydować się na wybór sprawdzonej marki i upewnić się, że wybrane urządzenie posiada odpowiednie atesty.

Kolejną kwestią jest nadmierna sterylizacja powietrza. Chociaż oczyszczanie powietrza jest główną funkcją jonizatora i każdego oczyszczacza powietrza, nie można zapominać o tym, że zbyt sterylne otoczenie może nie wpływać korzystnie na system odpornościowy. Jest to ważne szczególnie w kwestii dzieci, które muszą mieć w minimalnym stopniu kontakt z drobnoustrojami, aby ich organizm nauczył się z nimi walczyć. Dlatego tak samo jak w przypadku wszystkich innych urządzeń wykorzystywanych w domu - jonizator należy użytkować rozsądnie.

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem czy bez?


Kupując oczyszczacz powietrza warto rozważyć wybór modelu, który posiada funkcję jonizacji. Zanim jednak podejmiemy taką decyzję musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście go potrzebujemy? Korzystanie z jonizatora ma wiele niewątpliwych zalet, świetnie sprawdzi się w domu alergika, osób o obniżonej odporności oraz w miejscach o wysokiej wilgotności powietrza. Jest to również dobre rozwiązanie do biura, w którym duża ilość sprzętu elektronicznego może zaburzać równowagę kationowo-anionową i powodować problemy z koncentracją oraz uczucie zmęczenia.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że koszt urządzenia z jonizatorem zawsze będzie wyższy od zwykłego oczyszczacza powietrza. Modele najnowszej generacji oraz jonizatory przenośne wymagają też wymiany generatora raz na kilka lat. Ponadto rodziny z małym dzieckiem muszą pilnować, aby nie doprowadzić do nadmiernej sterylizacji powietrza i kontrolować czas użytkowania jonizatora.

Tak jak w przypadku każdej innej funkcji i każdego innego urządzenia, wybór oczyszczacza z funkcją jonizacji powinien być przemyślany i podyktowany własnymi potrzebami, a nie aktualną modą.

Zalety

- usuwa wirusy i bakterie,

- usuwa alergeny,

- usuwa zarodniki pleśni i grzybów,

- utrzymuje równowagę kationowo-anionową pomieszczenia.

Wady

- oczyszczacze z jonizatorem są droższe,

- niskiej klasy jonizatory starej generacji mogą wytwarzać szkodliwą ilość ozonu.

Oczyszczacze powietrza z jonizatorem

1. Oczyszczacze powietrza Sharp

Oczyszczacze powietrza Sharp słyną z tego, że pełnią jednocześnie trzy funkcje: oczyszczania, nawilżania i jonizacji powietrza. Wszystkie modele z serii KC-A, KC-D oraz KC-G wykorzystują generator jonów Sharp drugiej generacji - High Density 7000, który produkuje (jak nazwa wskazuje) 7000 jonów/cm3. Jonizator powietrza Sharp w pomieszczeniu o 25 m3 usunie wszystkie unoszące się wirusy i mikroby w niecałą godzinę!

Sharp KC-G40EUW

Szczególnie warta uwagi pod kątem jonizacji jest najnowsza linia KC-G, w tym na przykład model KC-G40EUW przeznaczony do pomieszczeń o wielkości 28 m2. Posiada on niespotykaną w oczyszczaczach innych marek funkcję o nazwie Plasmacluster Spot, czyli dodatkowy wylot z żaluzją w przedniej części urządzenia. Służy on do ukierunkowania intensywnego strumienia jonów w wybrane miejsce i przydaje się wtedy, gdy chcemy odświeżyć garderobę, buty narciarskie, firanki oraz inne tkaniny i przedmioty, których czyszczenie może być problematyczne.

Do trybu automatycznego modelu Sharp KC-G40EUW została dołączona funkcja Advanced Auto - oczyszczacz na bieżąco kontroluje poziom wilgotności w pomieszczeniu i kiedy jej wartość przekroczy 80% automatycznie rozpoczyna się intensywna produkcja jonów, które mają uniemożliwić rozwój pleśni i grzybów w pomieszczeniu.

Ciekawym trybem pracy oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jonizatorem jest również Ion Shower, czyli prysznic jonów. Jest to godzinny program, który łączy nawilżanie i jonizację na wysokich obrotach. Funkcja ta świetnie sprawdza się w celu przygotowania sypialni przed snem.

Domyślnie oczyszczając powietrze urządzenie jednocześnie je jonizuje, ale co istotne - jonizację można w prosty sposób wyłączyć. Daje to użytkownikowi pełną kontrolę nad pracą urządzenia. To urządzenie jest 3 w 1, czyli jest to oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jonizatorem.

Sharp KI-G75EUW

Spośród oczyszczaczy powietrza z jonizatorem Sharp warto wyróżnić najnowszy model Sharp KI-G75EUW. Posiada on wszystkie funkcje, które można spotkać w serii KC-G, ale wykorzystuje jeszcze mocniejszy generator jonów 3 generacji - High Density 25 000. Produkuje on aż 25 000 jonów na każdy 1 cm3! Dzięki temu jonizator pracuje jeszcze skuteczniej, a usunięcie wszystkich wirusów i mikrobów z pomieszczenia 25 m3 zajmuje mu tylko… 15 min!

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jonizatorem Sharp KI-G75EUW został udoskonalony nie tylko pod kątem jonizacji, ale również innych parametrów. Posiada wszystkie funkcje znane z poprzednich modeli, a ponadto jego filtr wstępny wyposażony został w dodatkowe rolki czyszczące, wydajność zwiększono do 450 m3/h (pomieszczenie 56 m2), a tryby wyposażono w dodatkową funkcję Clean Assist Mode.

2. Oczyszczacze powietrza Ideal - seria AP

Niemiecka marka oczyszczaczy Ideal wyposażyła wszystkie modele w swojej linii AP w generatory jonów Plasma Wave. Wysoka jakość jonizacji została potwierdzona przez ARB - California Air Resource Board (Zarząd Zasobów Powietrza w Kalifornii). Ponadto urządzenia Ideal otrzymały certyfikat PZH dzięki niezwykle niskiej emisji ozonu na poziomie zaledwie 0,0031 ppm! Jest to znacząco poniżej dopuszczalnego limitu. Zasada działania jonizatora Plasma Wave działa na tej zasadzie, jaka została opisana w tym artykule. Produkowane jony ujemne i dodatnie łączą się z cząstkami wody, krążą po pomieszczeniu i natykając na swojej drodze cząstkę patogena - unieszkodliwiają ją. W ten sposób oczyszczacz z jonizatorem pozbywa się wirusów, bakterii, alergenów i pleśni z otoczenia.

Ideal AP 30

Model Ideal AP 30 jest jednym z najczęściej wybieranych oczyszczaczy powietrza tej marki. Przeznaczony jest do pracy na powierzchni 45 m2. Jest to klasyczny oczyszczacz powietrza z jonizacją, który może pochwalić się nie tylko wysoką skutecznością ale też bardzo prostą obsługą. Jonizator, w który został wyposażony można z łatwością wyłączyć jednym przyciskiem na panelu, dlatego użytkownik sam decyduje o intensywności jonizacji. Sterowanie urządzeniem może odbywać się też pilotem zdalnego sterowania.

3. Oczyszczacze powietrza Daikin

Oczyszczacze powietrza marki Daikin posiadają wyjątkowy sposób filtracji powietrza. Nie wykorzystują klasycznego zestawu filtrów HEPA + węgiel aktywny, tylko 6 stopniowy system oczyszczania powietrza z technologią Flash Streamer. Wykorzystany w nich jonizator plazmowy nie wyrzuca jonów do pomieszczenia, tak jak ma to miejsce w przypadku marki Sharp czy Ideal, ale działa bezpośrednio na zanieczyszczenia w zasysanym powietrzu. Ładuje dodatnio kurz i różnego rodzaju pyłki, które następnie zostają przechwycone przez przeciwnie spolaryzowane płyty filtra elektrostatycznego. Taki system skutecznie przechwytuje szkodliwe cząstki z zasysanego powietrza, ale nie utrzymuje równowagi kationowo-anionowej pomieszczenia i nie działa na oddalone drobnoustroje czy zarodniki pleśni.

Daikin MC70LVM

Model Daikin MC70L, znany również jako URURU, to oczyszczacz wzbogacony o funkcję nawilżania powietrza, który sprawdzi się w pomieszczeniach do 45 m2. Filtracja powietrza odbywa się w nim 6-stopniowo:

 1. Zassane powietrze poddane jest działaniu elektronów, które z dużą prędkością wnikają w zanieczyszczenia (technologia Flash Streamer).
 2. Filtr wstępny zatrzymuje największe zanieczyszczenia, takie jak sierść zwierząt, włosy i kurz.
 3. Zanieczyszczenia takie jak drobne pyłki i alergeny zostają naładowane dodatnio za pomocą jonizatora plazmowego.
 4. Następnie naładowane dodatnio cząstki przechwytuje spolaryzowany przeciwnie filtr elektrostatyczny.
 5. Kolejny jest filtr harmonijkowy, który przechwytuje zanieczyszczenia gazowe (np. benzo[a]piren) oraz wirusy.
 6. Na sam koniec działa katalizator eliminujący zapachy.

Proces ten jest niezwykle skuteczny w przechwytywaniu pyłków i drobin kurzu, dlatego polecany jest szczególnie do domu alergika. Mamy nadzieje, że ułatwiliśmy ci podjęcie decyzji jaki jonizator powietrza wybrać.

Oczyszczacz powietrza bez jonizatora

Oczyszczacze powietrza Coway

Marka Coway to prawdziwy bestseller na rynku azjatyckim, który szybko zdobywa popularność w Europie. Firma ta produkuje klasyczne oczyszczacze powietrza bez jonizacji i nawilżania, które cechują się wysoką skutecznością filtracji, bardzo cichą pracą i niezwykle prostą obsługą.

Coway Airmega 300S

Jednym z ciekawszych modeli jest Coway Airmega 300S, który wyróżnia się bardzo małymi rozmiarami w połączeniu z ogromną wydajnością (przepływ powietrza na poziomie 490 m3/h). W trybie niskim emituje jedynie 22 dB dźwięku, dlatego doskonale sprawdzi się w sypialni, nawet postawiony w pobliżu łóżka. Ponadto urządzenie łączy się z aplikacją mobilną IOCare, która pozwala sterować oczyszczaczem i kontrolować jakość powietrza nawet wtedy, gdy jesteśmy poza domem. Coway Airmega 300S może też pochwalić się wysoką skutecznością, ponieważ oczyszcza powietrze wykorzystując system Dual Power - dwa wentylatory, dwa filtry HEPA H13 oraz dwa filtry węgla aktywnego.

Oczyszczacze powietrza Samsung

Samsung to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, która ogromną popularność zawdzięcza głównie innowacyjnym produktom elektronicznym. Oczyszczacze tej firmy zostały przemyślane pod każdym kątem, dlatego korzystanie z nich jest proste i wygodne.

AX40R3030WM

Model AX40R3030WM to jeden z najmniejszych oczyszczaczy z rodziny Samsunga, którego funkcjonalny design został doceniony nagrodą IF Design Award. Elegancki wygląd, wygodna rączka do przenoszenia oraz Air Sensing Light, który delikatnie oświetla pomieszczenie, to cechy wyróżniające ten model na tle innych oczyszczaczy powietrza. Filtr HEPA H13 w połączeniu z filtrem węgla aktywnego zapewnia wysoką skutecznością oczyszczania, a bardzo cicha praca (20 dB) w połączeniu z blokadą rodzicielską i Air Sensing Light czynią z niego model idealny do pokoju dziecięcego.

Podsumowanie


Funkcja jonizacji w oczyszczaczu powietrza może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia. Ujemnie i dodatnio naładowane jony usuwają z powietrza wirusy, bakterie, zarodniki pleśni i grzybów oraz alergeny. Ponadto utrzymują równowagę kationowo-anionową w pomieszczeniu, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i koncentrację. Jednak tak jak wszystkie urządzenia, również jonizator musi być wykorzystywany z rozwagą. Mając w domu małe dziecko dobrze jest ograniczyć nieco stosowanie jonizacji, aby nie doprowadzić do nadmiernej sterylizacji pomieszczenia, a wybierając oczyszczacz warto upewnić się przed zakupem, że posiada odpowiednie certyfikaty i nie produkuje nadmiernej ilości ozonu.

Bibliografia


1. Guru AGD. Najlepsze oczyszczacze powietrza w 2019 roku. Dostęp online [https://guruagd.pl/najlepsze-oczyszczacze-powietrza/] 05.11.2019 r.

2. M. Nowak. W końcu wybrałem oczyszczacz powietrza do domu i mówię, na co trzeba zwrócić uwagę. Dostęp online [https://spidersweb.pl/2017/01/jaki-oczyszczacz-powietrza-kupic.html] 05.11.2019 r.

3. Oczyszczanie powietrza jonizatorem. Dostęp online [https://alertsmogowy.pl/oczyszczanie-powietrza/mqih/jonizator-powietrza-opinie-jak-uzywac-jonizator-powietrza.html] 04.11.2019 r.

4. JAKI OCZYSZCZACZ POWIETRZA WYBRAĆ? RANKING OCZYSZCZACZY. Dostęp online [https://homelook.pl/jaki-oczyszczacz-powietrza-wybrac/] 04.11.2019 r.

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Dobór oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Źródło: Hagbom, M. et al. Ionizing air affects influenza virus infectivity and prevents airborne-transmission. Sci. Rep. 5, 11431; doi: 10.1038/srep11431 (2015) - https://www.nature.com/articles/srep11431#citeas
Powiązane strony

oczyszczacz powietrza z jonizatorem, oczyszczacz sharp ki-g75euw, ideal ap30 oczyszczacz, filtry wymienne do wody, oczyszczacz samsung mały, oczyszczacz coway airmega, sharp kc-g40 oczyszczacz powietrza, jonizator, pleśń w domu, dystrybutory do wody,

Komentarze

 • GoodAir napisał:
  Wolne rodniki to niesparowane atomy. Każdy atom tlenu ma na swojej ostatniej orbicie parzystą liczbę elektronów. Zdarza się jednak, że jeden elektron gdzieś się zawieruszy (np. w procesie przemiany tlenu w mitochondriach) i w atomie pojawia się "wyrwa". Ta wyrwa nie jest naturalna, dlatego atom traci równowagę i zaczyna gwałtownie poszukiwać brakującego ogniwa. Szuka go w najbliższym otoczeni. Gdy tylko napotka brakujące ogniwo w innym atomie, atakuje go i odbiera potrzebny elektron. W ten sposób powraca do równowagi, natomiast ograbiony atom sam staje się wolnym rodnikiem "z wyrwą do zatkania" i tak uruchamia się cały cykl. W ciągu 70 lat życia wdychamy średnio ok. 17 ton tlenu a około 5% stanowią wolne rodniki tlenowe. Źródłem takich wolnych rodników są palenie papierosów, długie opalanie, stres, zanieczyszczone powietrze, czy potrawy wędzone, smażone lub grillowane. Dlatego ograniczając źródła ich powstawania możemy ograniczyć ilość „dostarczanych” wolnych rodników.
  Natomiast odnośnie jony Plasmacluster (od Sharp), istnieją normalnie w przyrodzie i są absolutnie nieszkodliwe i bezpieczne. Ponadto poziom ozonu powstającego w obecności jonów Plasmacluster nie przekracza 0,01 ppm, co jest znacznie niższą wartością niż 0,1 ppm – limitu przyjętego dla przemysłu, i 0,05 ppm – limitu dla urządzeń domowych i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie.
  12.12.2019
 • Dariusz napisał:
  Witam
  Mam 3 jonizatory sharp z tą technologia jonizacji, jednak zaczynam sie zastanawiać co kiedy wdychamy te jony? Czy robią to samo z ludzkimi komórkami? Wolne rodniki są szkodliwe, tutaj tez to działa na tej zasadzie, super, że likwiduje wirusy i pleśń, powietrze jest świetne, ale co jak te wolne rodniki ludzie wdychają?
  12.12.2019

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Filtr HEPA - co to jest, jak działa i co usuwa?

Filtr HEPA - co to jest, jak działa i co usuwa?

21.07.2020

Filtry HEPA używane są powszechnie; znajdziemy je nie tylko w oczyszczaczach powietrza (gdzie stanowią najważniejszy element), ale również w klimatyzatorach czy odkurzaczach. Każdy o nich słyszał, jednak nie każdy wie, do czego konkretnie służą i jakie zanieczyszczenia przechwytują, a już tym bardziej - jak są zbudowane. Stworzyliśmy więc kompendium wiedzy o filtrach HEPA, które odpowiada na wszystkie najczęściej zadawane pytania.

Filtry HEPA używane są powszechnie; znajdziemy je nie tylko w oczyszczaczach powietrza (gdzie stanowią najważniejszy element), ale również w klimatyzatorach czy odkurzaczach. Każdy o nich słyszał, jednak nie każdy wie, do czego konkretnie służą i jakie zanieczyszczenia przechwytują, a już tym bardziej - jak są zbudowane. Stworzyliśmy więc kompendium wiedzy o filtrach HEPA, które odpowiada na wszystkie najczęściej zadawane pytania.

Czytaj dalej >
Technologia Plasmacluster usuwa wirusy

Technologia Plasmacluster usuwa wirusy

24.03.2020

Technologia Plasmacluster Sharp z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Z ogromną skutecznością usuwa z powietrza wirusy, bakterie, pleśń i alergeny. Mimo to wiele osób posiada obawy przed korzystaniem z jonizatora powietrza. Czy słusznie? Stworzyliśmy artykułów, który odpowiada na najczęstsze pytania i wątpliwości.

Technologia Plasmacluster Sharp z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Z ogromną skutecznością usuwa z powietrza wirusy, bakterie, pleśń i alergeny. Mimo to wiele osób posiada obawy przed korzystaniem z jonizatora powietrza. Czy słusznie? Stworzyliśmy artykułów, który odpowiada na najczęstsze pytania i wątpliwości.

Czytaj dalej >