Oczyszczacz powietrza na pleśń - jak walczyć z pleśnią?

Pleśń jest najbardziej rozpowszechnionym grzybem zasiedlającym się w naszych domach. Przebywanie w pomieszczeniu z pleśnią może być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Oczyszczacz powietrza na pleśń jest skutecznym sposobem na walkę z nią.

Okazuje się, że skutecznym sprzymierzeńcem w zapobieganiu i walce z pleśnią może być oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji oraz sterylizator. Pleśń w domach jest powszechnym problemem i negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Oczyszczacz powietrza na pleśń oprócz jonizacji powinien posiadać również odpowiednie filtry - węglowy oraz HEPA.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Oczyszczacz powietrza na pleśń z jonizatorem


kotły w domu

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem nie usunie nadmiernej wilgoci z powietrza ani dużego nalotu pleśni. Jednak może nam skutecznie pomóc w radzeniu sobie z jej  zarodnikami, które są przyczyną powstawania charakterystycznych ciemnych plam i nieprzyjemnego zapachu.

Większość oczyszczaczy powietrza np. marki Sharp czy Vestfrost wykorzystuje jonizację plazmową, która generuje jony dodatnio i ujemnie naładowane. Jony generowane przy technologii plazmowej są zbliżone do tych, które występują w naturze (w lasach, nad morzem, w górach, przy wodospadach).

Oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji wypuszcza jony, które w kontakcie z napotkanymi patogenami niszczą ich ścianę komórkową i unieszkodliwiają je. Dzięki temu patogeny takie jak zarodniki pleśni i grzybów, bakterie czy wirusy są wyeliminowane.

Dodatkowo urządzenie oczyści powietrze z zanieczyszczeń takich jak kurz, roztocza, składniki smogu, nieprzyjemne zapachy, zanieczyszczenia gazowe czy alergeny za pomocą filtrów - HEPA i węglowego. Filtr HEPA również wyróżnia się redukowaniem zarodników pleśni i grzybów ze skutecznością do 99,98%.

Oczyszczacz i sterylizator powietrza a walka z pleśnią


twarda woda szkodzi kg

Sterylizacja powietrza jest coraz bardziej powszechnym sposobem na walkę z pleśnią. Sterylizatory skupiają się na utlenianiu i inaktywacji komórek szkodliwych drobnoustrojów - również zarodników pleśni i grzybów. Jeśli borykasz się z problemem pleśni w domu zalecamy zastosowanie jednego ze sterylizatorów marki Airfree, która znajduje się na wysokim poziomie w dziedzinie sterylizacji powietrza.

Oczyszczacz powietrza  na pleśń Airfree zasysa zanieczyszczone powietrze do wnętrza urządzenia, które następnie przechodzi przez ceramiczny rdzeń rozgrzany do 200 stopni Celsjusza. Wysterylizowane wysoką temperaturą powietrze zostaje schłodzone za pomocą specjalnych wentylatorów, a następnie jest wypuszczane z powrotem do pomieszczenia. Dzięki sterylizacji powietrze jest czyste i wolne od szkodliwych zarodników pleśni, grzybów, bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń.

Najważniejsze parametry oczyszczacza powietrza na pleśń


Jeśli jesteśmy zdecydowani na oczyszczacz powietrza na pleśń, przed zakupem musimy się skupić na paru istotnych parametrach. Dopasuj urządzenie do swoich indywidulanych potrzeb.

Wydajność
Najważniejszym elementem jest dobranie urządzenia dostosowanego pracą do odpowiedniej powierzchni. Przed zakupem zalecamy zmierzenie objętości lub metrażu pomieszczenia.

Filtry
W przypadku kiedy wybieramy oczyszczacz powietrza na pleśń musimy pamiętać o odpowiedniej filtracji wykorzystywanej w urządzeniu. Mamy do wyboru oczyszczacz powietrza filtrowy lub bez filtrowy sterylizator. Jeśli decydujemy się na pierwszą opcję warto wybrać oczyszczacz wyposażony w filtr HEPA oraz węglowy. Dzięki temu zarodniki pleśni i inne zanieczyszczenia zostaną wyeliminowane nawet z 99,98% skutecznością. Sterylizator również jest odpowiednim wyborem - rdzeń nagrzewany do 200 stopni Celsjusza również usunie zarodniki pleśni i grzybów.

Głośność
Równie ważnym elementem jest odpowiednia głośność urządzenia. Zdecydowana większość oczyszczaczy powietrza wydaje dźwięki o mniejszym natężeniu niż 25dB. Jednak niektóre modele mogą być zdecydowanie głośniejsze. Zwracajmy uwagę na odpowiednią głośność oczyszczacza - zwłaszcza jeśli chcemy żeby stał w sypialni.

Jonizacja
Funkcja jonizacji w oczyszczaczu powietrza jest elementem wspierającym cały proces oczyszczania. Jonizator wypuszcza do pomieszczenia dodatnio i ujemnie naładowane jony, które dezaktywują cząsteczki zarodników pleśni i grzybów. Jeśli szukamy oczyszczacza powietrza na pleśń, upewnijmy się, że posiada jonizator.

   
                  

oczyszczacz airfree na podlodze

Czym jest pleśń?


kotły w domu

Pleśnie to mikroorganizmy cechujące się zdolnością do szybkiego wzrostu, intensywną produkcją zarodników oraz zasiedlaniem się na różnorodnych podłożach. Ma ona negatywny wpływ na nasz organizm - przyczynia się do powstania poważnych problemów zdrowotnych związanych najczęściej z układem oddechowym. Pleśń jest najbardziej rozpowszechnionym grzybem wewnątrz domów i mieszkań - zazwyczaj nie przyciąga naszej uwagi lub zostaje niezauważona dopóki nie obejmie dużego obszaru. Należy pamiętać, że rozwija się bardzo szybko i jest niezwykle trudna do usunięcia. Jeśli wiemy, że nasz dom cechuje się dużym skupieniem pary wodnej (wytwarza się choćby przez gotowanie lub kąpiele w wannie), wysoką temperaturą i brakiem odpowiedniej wentylacji jest to znak, że mieszkanie może być narażone na rozwój pleśni.

W jakich warunkach rozwija się pleśń?


Pleśń jest poważnym problemem głównie przez jej zdolność do zasiedlania się na klimatycznie różnych podłożach. Jeśli wilgoć utrzymuje się na wysokim poziomie - ponad 60% - nasz dom jest narażony na rozwój pleśni na ścianach lub na podłodze w bardzo szybkim tempie.

Najczęstszymi przyczynami wysokiego poziomu wilgoci w domu są wady konstrukcyjne budynku, zła wentylacja oraz nieprawidłowa cyrkulacja powietrza. Źródłami pożywienia dla pleśni są tapety, zanieczyszczenia organiczne z farb oraz kleje malarskie. W chwili kiedy pleśń nie jest rozległa nie zwracamy na nią uwagi. Niestety po zaledwie kilku dniach problem może stać się tak poważny, że konieczny będzie remont lub użycie szkodliwych chemikaliów w celu jej usunięcia. Warto wcześniej zadbać o odpowiednią jakość powietrza i poziom wilgotności w domu, aby zapobiegać rozwojowi zarodników pleśni.

plesplesnplesn

Jak szybko rozwija się pleśń i jaki ma wpływ na zdrowie?


W odpowiednich warunkach pleśń rozwija się nawet w ciągu 24 - 48 godzin. Niestety bardzo często odkrywamy pleśń na ścianach czy na podłodze dopiero po paru tygodniach lub nawet miesiącach. Pleśń bardzo często ukrywa się pod tapetami, wilgotnymi ścianami tynkowymi czy pod wykładzinami. Im później dowiemy się o obecności pleśni w domu tym trudniej będzie nam ją usunąć. Najlepiej zapobiegać jej rozwojowi i dbać o  odpowiedni poziom wilgotności jak i wentylację w domu. Pamiętajmy o tym, że pleśń nie zniknie sama z siebie. Jeśli zainterweniujemy wystarczająco wcześnie możemy nie dopuścić do jej rozwinięcia. Jednak jeśli nalot pleśni rozwinął się do dużych rozmiarów konieczne będzie zastosowanie odpowiednich środków usuwających pleśń. 

W przypadku częstego przebywania w pomieszczeniu z pleśnią jesteśmy narażeni na powstanie wielu negatywnych dolegliwości. Na początku możemy odczuwać ogólne zmęczenie, ból głowy, ból żołądka, problemy z utrzymaniem równowagi czy katar. Z czasem mogą powstać takie dolegliwości jak podrażnione oczy, czerwona wysypka, zapalenie zatok czy problemy z układem oddechowym.

Długotrwałe przebywanie oraz spanie w pomieszczeniu posiadającym pleśń może prowadzić nawet do powstania astmy, niewydolności nerek czy alergii. Alergia na pleśń objawia się bólem gardła, zapaleniem spojówek, atopowym zapaleniem skóry, pokrzywką, dusznościami, nieżytem nosa czy świszczącym oddechem. Symptomy alergii na pleśń występują przez cały rok.

plesplesnplesnazdrowie

Podsumowanie

Bardzo szybki rozwój pleśni sprawia, że walka z nią jest wyjątkowo trudna. Jej zarodniki zasiedlają się w pomieszczeniach cechowanych wysokim poziomem wilgoci, który wynosi powyżej 60%. Pleśń można spotkać na otynkowanych ścianach, za tapetami czy pod wykładzinami. Warto wcześniej zadbać o odpowiednią jakość powietrza i poziom wilgotności w domu aby zapobiegać powstawaniu pleśni. Jeśli w Twoim domu rozwinęła się pleśń zalecamy zastosowanie oczyszczacza powietrza z jonizatorem, który unieszkodliwia zarodniki pleśni, grzybów, bakterii czy wirusów. Innym świetnym sposobem na walkę z pleśnią okazuje się sterylizator powietrza, który również wyeliminuje zarodniki pleśni i inne zanieczyszczenia ale za pomocą wysokiej temperatury.


Najczęstsze pytania

Czy oczyszczacz powietrza pomaga na pleśń?

Oczyszczacze powietrza posiadające odpowiednie filtry oraz funkcję jonizacji powietrza dezaktywują komórki szkodliwych patogenów w tym zarodników pleśni i grzybów. Zatem tak, odpowiedni oczyszczacz powietrza może pomóc w walce z zarodnikami pleśni. Należy jednak pamiętać, że oczyszczacz powietrza nie usunie całkowicie wilgoci ani ciemnych plam pleśni i grzybów. Pomoże za to radzić sobie z zarodnikami pleśni, które tworzą charakterystyczne ciemne naloty na ścianach, wykładzinach czy pod tapetami.

Co zrobić żeby nie było pleśni w domu?

Jeżeli wiemy, że nasze mieszkanie jest narażone na pleśń to znaczy, że mamy problem z wysokim poziomem wilgoci - powyżej 60%. Aby zapobiec nadmiernej wilgoci należy zainwestować w dobrej jakości, wydajny osuszacz powietrza. Dodatkowo należy pamiętać o częstym wietrzeniu łazienki po kąpieli oraz kuchni po gotowaniu lub pieczeniu. Zadbajmy o odpowiednią cyrkulację powietrza w domu.

Czy pleśń działa szkodliwie na zdrowie?

Kiedy śpimy lub spędzamy dłuższy czas w pomieszczeniu posiadającym naloty z pleśni to nasze zdrowie jest narażone na powstanie negatywnych dolegliwości. Możemy dostać wysypki, podrażnień oczu, bólu głowy, bólu żołądka, problemów z utrzymaniem równowagi czy kataru. Do tego dochodzi nadmierne zmęczenie oraz ryzyko powstania astmy czy alergii.

Czy sterylizacja powietrza pomaga na pleśń?

Sterylizowanie powietrza pomaga na wyeliminowanie zarodników pleśni i grzybów. Urządzenie zasysa zanieczyszczone powietrza, które nastepnie przechodzi przez ceramiczny rdzeń rozgrzany do 200 stopni Celsjusza. Oczyszczone powietrze dostaje się z powrotem do pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA  - Ranking 2023/2024

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA - Ranking 2023/2024

30.10.2023

Odkryj tajemnicę czystego i zdrowego powietrza z naszym najnowszym rankingiem oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA na rok 2023/2024! Poznaj topowe modele, które zapewnią świeże powietrze w Twoim domu. Wybierz najlepsze dostępne rozwiązania!

Czytaj dalej >
Uzdatniacze wody

Uzdatniacze wody

10.10.2023

Uzdatniacze wody, takie jak filtry do wody i zmiękczacze, to kluczowe urządzenia, które pomagają nam cieszyć się czystą i bezpieczną wodą w naszych domach. Filtry do wody skutecznie eliminują zanieczyszczenia, zapewniając nam smaczny i klarowny napój, podczas gdy zmiękczacze redukują twardość wody, chroniąc nasze urządzenia domowe przed osadzaniem się kamienia.

Czytaj dalej >