Oczyszczacz powietrza do sypialni

Ze wszystkich pomieszczeń w domu, to w sypialni spędzamy najwięcej czasu, dlatego bardzo ważne jest, żeby zadbać w niej o jakość powietrza. Wybór dobrego oczyszczacza do sypialni nie jest jednak łatwy. Musi być odpowiednio cichy i posiadać kilka istotnych funkcji. Pomożemy Ci w znalezieniu tego właściwego!

Ze wszystkich pomieszczeń w domu, to w sypialni spędzamy najwięcej czasu, dlatego bardzo ważne jest, żeby zadbać w niej o jakość powietrza. Wybór dobrego oczyszczacza do sypialni nie jest jednak łatwy. Musi być odpowiednio cichy i posiadać kilka istotnych funkcji. Pomożemy Ci w znalezieniu tego właściwego!

W sypialni spędzamy co najmniej 8 godzin na dobę. Czasem jest to nawet więcej niż w przypadku salonu czy innych pomieszczeń w domu. Z tego względu właśnie w sypialni jakość powietrza powinniśmy traktować priorytetowo. Obecne w otoczeniu zanieczyszczenia powodują problemy nie tylko w dłuższej perspektywie (np. spadek odporności, choroby układu krążenia), ale też w danej chwili, gdy nimi oddychamy. Pyłki, smog i inne cząstki stałe mogą utrudniać zasypianie, powodować bóle głowy, nasilać objawy alergiczne i astmatyczne. Powietrze suche dodatkowo podrażnia drogi oddechowe, co skutkuje nocnym kaszlem i częstymi pobudkami. W poniższym artykule podpowiemy ci, na co zwracać uwagę i jaki oczyszczacz powietrza do sypialni wybrać.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Oczyszczacz powietrza do sypialni


Sharp KC-A40EUW

Sharp KC-A40EUW to prawdziwa klasyka gatunku. Każdy, kto poszukuje oczyszczacza 3w1 (oczyszczanie, nawilżanie, jonizacja) w pierwszej kolejności trafia właśnie na ten model. Nic dziwnego - jest na rynku od lat, cieszy się dobrymi opiniami i oferuje wszystko, co potrzebne w tego typu urządzeniu. KC-A40EUW został zaprojektowany w myśl zasady “włącz i zapomnij”. Posiada trzy czujniki - kurzu, temperatury i wilgotności - które stale monitorują jakość powietrza i na bieżąco dostosowują pracę oczyszczacza do aktualnych warunków. Nie musisz wiedzieć, jaki jest odpowiedni poziom wilgotności w danej temperaturze, ponieważ wie to oczyszczacz i samodzielnie będzie utrzymywać intensywność nawilżania na właściwym poziomie. Aktualny poziom wilgotności przedstawia wskaźnik numeryczny, a ogólną jakość powietrza - wskaźnik kolorystyczny.

Oczyszczacz Sharp KC-A40EUW doskonale sprawdzi się w sypialni ze względu na swoją niesamowicie cichą pracę. W trybie niskim emituje zaledwie 16 dB dźwięku, co znaczy mniej więcej tyle, że jest praktycznie niesłyszalny. Nawet osoby z bardzo wrażliwym słuchem będą mogły spokojnie się przy nim wyspać. Urządzenie posiada też trzy tryby jasności - jasny, przygaszony i zupełnie wyłączony. Wybierając ten ostatni mamy pewność, że w naszej sypialni będzie panować całkowita ciemność. Jeśli mamy w domu małe dzieci nie musimy obawiać się, że zmienią wybrane przez nas ustawienia - wystarczy, że skorzystamy z przycisku blokady rodzicielskiej. Jeśli planujemy, żeby oczyszczacz pracował w ciągu dnia w salonie, możemy wygodnie przenieść go na noc do sypialni dzięki uchwytom i kółeczkom transportowym. Aby przygotować sypialnię do snu, możemy skorzystać ze specjalnej funkcji Ion Shower, czyli “prysznica jonów”, w której oczyszczacz przez 60 min emituje wysokiej gęstości jony Plasmacluster oczyszczające powietrze z bakterii i nieprzyjemnych zapachów.

Zalety

- bardzo cicha praca,

- regulacja jasności,

- blokada rodzicielska,

- Ion Shower,

- kółka i uchwyty,

- energooszczędność,

- automatyczna regulacja wilgotności,

- wysoka skuteczność filtracji,

- jonizacja,

- nawilżanie.

Wady

- brak zdalnego sterowania,

- “stary” design.

Marka Sharp
Model KC-A40EUW
Cena 1499 zł
Powierzchnia [m2] 26
Wydajność [m3/h] 216
Hałas [dB] 16-46
Moc [W] 4-25
Skuteczność HEPA 99,97
Żywotnosć filtrów 5 lat
Jonizator tak
Nawilżanie tak
Aplikacja nie

Sharp KC-G50EUW

Oczyszczacz Sharp KC-G50EUW to bardziej zaawansowana wersja opisanego wyżej modelu KC-A40EUW. Posiada większą wydajność, udoskonalony filtr węglowy (dodatkowa powłoka krzemionkowa), więcej czujników i wskaźników. Ten inteligentny oczyszczacz 3w1 reaguje nie tylko na poziom kurzu, temperatury czy nawilżenia, ale również na światło i ruch. Oznacza to tyle, że gdy zgasimy w sypialni światło i pójdziemy spać, oczyszczacz sam przejdzie w tryb nocny, czyli niskie obroty z przygaszonym wyświetlaczem. Nie musimy wstawać z łóżka, używać pilota ani aplikacji, tak jak ma to miejsce w innych modelach na rynku - wystarczy, że położymy się do łóżka. Chociaż “na papierze” model G50 ma kilka decybeli więcej niż wspomniany A40, to w praktyce jest tak samo cichy. Przy nim również można spać spokojnie. Sharp KC-G50EUW jest tak inteligentny, że jeśli w nocy będzie miała miejsce chwilowa awaria zasilania, to gdy prąd wróci, oczyszczacz samodzielnie wznowi pracę.

W trybie nawilżania oczyszczacz samodzielnie reguluje intensywność pracy i ratuje nas przed suchym powietrzem. A co w przypadku, gdy nasz problem skierowany jest w zupełnie inną stronę i mamy problem z naturalną, nadmierną wilgotnością? Tutaj Sharp też sobie poradzi. W tym modelu do trybu automatycznego włączono tryb Auto Advance. Jeśli wilgotność w pomieszczeniu przekroczy odpowiedni dla zdrowia poziom, oczyszczacz rozpocznie intensywną produkcję jonów. Wprawdzie w ten sposób nie osuszymy powietrza, ale pozbędziemy się zarodników pleśni, które chętnie rozwijają się w zawilgoconym środowisku. Jeszcze jedną nową funkcją modelu Sharp KC-G50EUW jest timer, czyli programator czasowy, którym możemy ustawić automatyczne rozpoczęcie bądź zakończenie pracy oczyszczacza po upływie określonego czasu.

Zalety

- bardzo cicha praca,

- regulacja jasności,

- blokada rodzicielska,

- timer,

- Ion Shower,

- Auto Advanced,

- czujnik światła i ruchu,

- dioda PM2.5,

- kółka i uchwyty,

- energooszczędność,

- automatyczna regulacja wilgotności,

- wysoka skuteczność filtracji,

- jonizacja,

- nawilżanie.

Wady

- brak zdalnego sterowania.

Marka Sharp
Model KC-G50EUW
Cena 2499 zł
Powierzchnia [m2] 38
Wydajność [m3/h] 306
Hałas [dB] 19-52
Moc [W] 5-53
Skuteczność HEPA 99,97
Żywotnosć filtrów 5 lat
Jonizator tak
Nawilżanie tak
Aplikacja nie

Jakość powietrza w sypialni


Oczyszczacz powietrza do sypialni - Ideal AP 40 Pro

Odpowiednie warunki w sypialni mają kluczowe znaczenie dla zdrowego snu. Kupujemy najlepszy materac, regularnie zmieniamy pościel, ustawiamy właściwe oświetlenie, a przed pójściem do łóżka otwieramy okno, żeby wpuścić do środka “świeże” powietrze i obniżyć temperaturę w pokoju. Słowo “świeże” wzięliśmy jednak w cudzysłów nieprzypadkowo. Wpuszczane przez okno powietrze pełne jest różnego rodzaju zanieczyszczeń.

W okresie grzewczym największy problem stanowi smog, czyli pyły zawieszone PM2.5 i PM10, a latem męczące są pyłki roślin i inne alergeny. Ponadto obecne w sypialni meble, dywany czy nawet farby na ścianach stanowią często źródło lotnych związków organicznych. Każda z tych substancji posiada negatywny wpływ na nasze zdrowie, o czym pisaliśmy szerzej w kilku artykułach:

Zanieczyszczenia z powietrza utrudniają oddychanie, nasilają problemy alergiczne i astmatyczne oraz podwyższają ciśnienie krwi. Sen staje się płytki, czas zasypiania się wydłuża, może nawet pojawić się bezdech senny.

Kolejną kwestią jest wilgotność w otoczeniu. Optymalny poziom wilgoci mieści się w przedziale 40-60%, jednak w sezonie grzewczym bardzo często nie przekracza nawet 20%. Oddychanie takim powietrzem przez całą noc prowadzi do wysuszania błon śluzowych i podrażnienia gardła. Jeśli zdarzało ci się budzić w nocy z powodu męczącego kaszlu, możliwe, że powodem było właśnie suche powietrze. Więcej na temat wilgotności w domu przeczytasz w naszym artykule "Jaka jest optymalna temperatura i wilgotność w domu?"

Jak zadbać o jakość powietrza w sypialni?

Wiedząc, jak zanieczyszczenia wpływają na nasze zdrowie i komfort snu, warto zastanowić się nad poprawą jakości powietrza w sypialni.

Najlepszym sposobem jest zakup oczyszczacza powietrza, który za pomocą zestawu filtrów usuwa z otoczenia wszystkie szkodliwe substancje. Jeśli mierzymy się z dodatkowym problemem suchego powietrza, dobrze jest wybrać oczyszczacz z funkcją nawilżania. Takie połączenie w kompleksowy sposób zadba o warunki w sypialni i będzie gwarancją głębokiego snu.

Posiadając oczyszczacz w dalszym ciągu możemy - a nawet musimy - otwierać okna, więc nie ma potrzeby rezygnowania z rytuału wieczornego wietrzenia sypialni. Warto jednak po zamknięciu okna włączyć oczyszczacz na pół godziny w wysokie obroty, żeby szybko przefiltrował zanieczyszczenia. Przez resztę nocy może działać w cichym trybie niskim i utrzymywać jakość powietrza na wysokim poziomie.

Jaki oczyszczacz powietrza do sypialni?


Oczyszczacz powietrza do sypialni - Coway Hue&Healing

Wybór odpowiedniego oczyszczacza uzależniony jest od wielu kwestii, takich jak metraż pomieszczenia czy poziom generowanego hałasu. Wszystkie istotne parametry opisaliśmy poniżej. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, na jakich funkcjach nam zależy. Szukamy klasycznego oczyszczacza, urządzenia z nawilżaczem albo z jonizacją? Czy może wszystko na raz?

Oczyszczacz z nawilżaniem. Suche powietrze potrafi zaburzać sen tak samo mocno jak hałas za oknem czy zbyt jasne otoczenie. Z tego względu do sypialni z reguły poleca się oczyszczacze z funkcją nawilżania. Szczególnie, że nowoczesne modele pozwalają w razie potrzeby wyłączyć nawilżanie i korzystać z samej filtracji powietrza. Większość z nich posiada też czujniki (wilgotności, temperatury), które badają warunki otoczenia i regulują pracę urządzenia w trybie automatycznym. Nie musisz stale kontrolować poziomu nawilżenia i zmieniać trybów pracy - oczyszczacz robi to sam!

Oczyszczacz z jonizacją. Technologia jonizacji powietrza służy do unieszkodliwiania patogenów obecnych w otoczeniu. Usuwa z wirusy, bakterie, pleśń, ale też część alergenów. Stanowi wsparcie dla filtra HEPA w usuwaniu zanieczyszczeń stałych, co docenią szczególnie alergicy. Jonizacja przyda się też, jeśli trzymamy w sypialni komputer czy inne urządzenia elektroniczne, ponieważ przywraca równowagę kationowo-anionową otoczenia.

Oczyszczacz 3w1, czyli wszystko co najlepsze zamknięte w jednym urządzeniu. Jest to wygodne połączenie oczyszczacza, nawilżacza i jonizatora. Wiodącą marką wśród urządzeń 3w1 jest japoński Sharp, który w swojej ofercie posiada modele dedykowane zarówno do małych jak i dużych pomieszczeń.

Najważniejsze parametry oczyszcza do sypialni


Szukając odpowiedniego oczyszczacza powietrza sypialni powinniśmy kierować się w zasadzie tymi samymi wymogami, co podczas wyboru oczyszczacza ogółem. Jest jednak kilka kwestii (np. hałas), na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, ze względu na specyficzne potrzeby jakie mamy podczas snu.

  1. Wydajność. Najważniejszy parametr oczyszczacza, niezależnie od tego, w jakim typie pomieszczenia ma pracować. Określa na jakiej powierzchni sprawdzi się urządzenie i w jak dużym pomieszczeniu będzie skuteczne. Wydajność określa przepływ powietrza, a podaje się ją w m3/h. Eksperci przyjmują, że odpowiednio duży oczyszczacz powietrza to taki, który na wysokich obrotach przefiltruje całe powietrze w pomieszczeniu trzykrotnie w ciągu godziny. Czyli np. do sypialni o powierzchni 20 m2 potrzebny będzie model z wydajnością 150 m3/h, ponieważ: powierzchnia 20 m2 * wysokość sufitu 2,5 m * 3-krotna filtracja = 150 m3/h. Oczywiście “za duży” przepływ powietrza nie stanowi żadnego problemu, poza tym, że przeważnie wiąże się z dużym rozmiarem oczyszczacza. Należy pamiętać, że wydajność dobieramy pod wielkość jednego pomieszczenia, a nie całego mieszkania. Jeśli oczyszczacz ma pracować na przemian w dwóch pokojach, lepiej dobrać wydajność pod ten większy.
  2. Funkcje. Coraz rzadziej spotkać można klasyczny oczyszczacz powietrza z samymi filtrami. Większość z nich oferuje funkcje dodatkowe, takie jak jonizacja czy nawilżanie. Szczególnie ta druga przyda się w sypialni, ponieważ chroni nas przed nocnym kaszlem i innymi dolegliwościami, powodowanymi suchym powietrzem w sezonie grzewczym. Przed zakupem oczyszczacza warto zastanowić się, na ile te funkcje będą nam potrzebne (choć zalecane są zawsze, to wiążą się z wyższą ceną urządzenia).
  3. Hałas. Choć w przypadku oczyszczaczy do salonu czy biura można przymknąć oko na sporą ilość decybeli, tak wybierając model do sypialni koniecznie musimy przypilnować, żeby w trybie niskim pracował najciszej, jak to możliwe. To, co uważamy za ciszę w domu, plasuje się w okolicach 30 dB. Zalecane jest, aby urządzenia pracujące w nocy nie emitowały więcej niż 25 dB (dźwięk porównywalny z szeptem lub szelestem liści), jednak dopiero wartości poniżej 20 dB można uważać za “niesłyszalne”. Większość oczyszczaczy posiada oddzielny tryb nocny, w którym wentylator pracuje na najniższych obrotach, a wszelkie wskaźniki zostają przygaszone.
  4. Podświetlenie. Warunkiem głębokiego snu są odpowiednie warunki otoczenia. Dotyczy to nie tylko hałasu, ale również oświetlenia. W idealnym przypadku, w naszej sypialni powinna panować doskonała ciemność. Z tego powodu bardzo ważne jest, żeby wybrany oczyszczacz posiadał możliwość wyłączenia wyświetlacza i kontrolek. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowe, delikatne podświetlenie pełniące rolę lampki nocnej, a nawet podświetlenie ambientowe, które powoli przygasa ułatwiając zasypianie.
  5. Sterowanie. Sposób obsługi nie jest aż tak istotny jak pozostałe, opisane wyżej parametry, ale może znacząco zwiększyć komfort użytkowania. Najlepiej jest, gdy oczyszczacz reaguje na światło i samodzielnie przechodzi w tryb niski, gdy my idziemy spać. Ta funkcja spotykana jest coraz częściej, choć wciąż jest relatywnie rzadka. Dobrą alternatywą jest opcja sterowania zdalnego za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej. Dzięki nim nie musimy wychodzić z łóżka tylko po to, żeby włączyć oczyszczacz w tryb nocny.    

oczyszczacz sharp KC-G w sypialni

       

Podsumowanie


Choć pod kątem samej filtracji powietrza każdy oczyszczacz sprawdzi się w sypialni, to warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które sprawią, że korzystanie z niego będzie również komfortowe. Jeśli oczyszczacz będzie pracować głośno i z włączonymi kontrolkami, szybko zrezygnujemy z jego używania. Dlatego ważne jest, aby wybrany model posiadał niskie obroty lub tryb nocny, w którym emitowany hałas nie będzie przekraczać 25 dB. Warto również zwrócić uwagę na możliwość wyłączenia wyświetlacza oraz opcję zdalnego sterowania. Istotną kwestią jest również obecność funkcji dodatkowych, szczególnie nawilżania, ponieważ pozwoli to nam uniknąć podrażnienia gardła i nocnego, męczącego kaszlu.


Najczęstsze pytania

Jaki oczyszczacz do sypialni wybrać?

Jeśli wybieramy oczyszczacz do sypialni musimy skupić się na paru ważnych parametrach. Jedną z najbardziej istotnych kwestii jest filtracja. Skuteczny oczyszczacz powietrza powinien być wyposażony w filtr węglowy oraz HEPA, które usuną wszelkie szkodliwe zanieczyszczenia. Kolejnym istotnym elementem jest wydajność urządzenia - wybierzmy oczyszczacz dostosowany do pracy na odpowiedniej powierzchni. Również ważnym elementem są funkcje dodatkowe. W przypadku sypialni zalecamy oczyszczacz z funkcją jonizacji i trybem nocnym - dzięki temu oczyszczanie będzie wspomagane jonizacją, a głośność urządzenia nie będzie utrudniała nikomu snu.

Czy oczyszczacz musi stać na podłodze?

Czy posiadamy małe czy większe urządzenie należy pamiętać o jednej istotnej rzeczy - oczyszczacz powietrza powinien być umieszczony na podłodze. Dzieje się tak z jednego prostego względu. Największa skupiska zanieczyszczeń znajdują się właśnie na niskich wysokościach. 

Czy oczyszczacz powietrza może pracować przy otwartym oknie?

Oczyszczacz powietrza może pracować przy otwartym oknie w przypadku kiedy poziom zanieczyszczenia utrzymuje się na niskim poziomie. Unikajmy wietrzenia w nocy, ponieważ zazwyczaj wtedy wzrasta emisja szkodliwych zanieczyszczeń.


Bibliografia


1. Materiały promocyjne marek: Sharp, Ideal, Coway, Vestfrost.

2. A. Kawalec i K. Pawlas, Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu. Dostęp online [link] 22.09.21 r.

3. Coway. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Który będzie najlepszy dla Ciebie?. Dostęp online [https://coway.pl/blog/jak-wybrac-oczyszczacz-powietrza/]

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Dobór oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


Coway Classic, filtry do powietrza, filtry do wody w domu, jak nawilżyć powietrze w sypialni, jonizacja powietrza co to, maseczki antysmogowe kraków, n99 ffp3, oczyszczacz alergia, oczyszczacz sharp plasmacluster, pm.2.5, Sharp FP-F30EUH czujnik, sharp kcg50euh, Toshiba CAF-X83XPL czujnik, Winix Zero N czujnik

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA  - Ranking 2023/2024

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA - Ranking 2023/2024

30.10.2023

Odkryj tajemnicę czystego i zdrowego powietrza z naszym najnowszym rankingiem oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA na rok 2023/2024! Poznaj topowe modele, które zapewnią świeże powietrze w Twoim domu. Wybierz najlepsze dostępne rozwiązania!

Czytaj dalej >
Uzdatniacze wody

Uzdatniacze wody

10.10.2023

Uzdatniacze wody, takie jak filtry do wody i zmiękczacze, to kluczowe urządzenia, które pomagają nam cieszyć się czystą i bezpieczną wodą w naszych domach. Filtry do wody skutecznie eliminują zanieczyszczenia, zapewniając nam smaczny i klarowny napój, podczas gdy zmiękczacze redukują twardość wody, chroniąc nasze urządzenia domowe przed osadzaniem się kamienia.

Czytaj dalej >