Oczyszczacz powietrza do salonu

Wybór odpowiedniego oczyszczacza do salonu może stanowić nie lada wyzwanie. Mnogość modeli, nadmiar wiedzy w internecie i natłok parametrów podawanych przez producentów mogą sprawić, że w zrezygnowaniu zdecydujemy się na model pierwszy z brzegu. Jak poradzić sobie z tym zadaniem? Na co faktycznie warto zwrócić uwagę, a co możemy sobie odpuścić? Pomagamy wybrać oczyszczacz powietrza do salonu.

Wybór odpowiedniego oczyszczacza do salonu może stanowić nie lada wyzwanie. Mnogość modeli, nadmiar wiedzy w internecie i natłok parametrów podawanych przez producentów mogą sprawić, że w zrezygnowaniu zdecydujemy się na model pierwszy z brzegu. Jak poradzić sobie z tym zadaniem? Na co faktycznie warto zwrócić uwagę, a co możemy sobie odpuścić? Pomagamy wybrać oczyszczacz powietrza do salonu.

Kiedy kupimy domowy oczyszczacz powietrza, przeważnie umieszczamy go w salonie. I nie bez powodu - jest to równocześnie miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu i w którym jakość powietrza pozostawia zwykle bardzo dużo do życzenia. Jaki oczyszczacz powietrza do salonu wybrać? Który model będzie zarówno skuteczny, estetyczny i wygodny w obsłudze? Czym się kierować przy wyborze? Rynek oczyszczaczy powietrza oferuje bardzo dużo możliwości, dlatego postanowiliśmy opisać te modele, które według nas znajdują się w prawdziwym top of the top.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Oczyszczacz powietrza do salonu


Sharp KC-D50EUW

Model Sharp KC-D50EUW jest jednym z oczyszczaczy powietrza marki Sharp cieszących się największą popularnością. Pełni on jednocześnie trzy role: oczyszczacza, nawilżacza i jonizatora. Filtracja powietrza przebiega wieloetapowo i zaczyna się od zatrzymania większych zanieczyszczeń, takich jak sierść, włosy i kurz na filtrze wstępnym. Następnie powietrze przechodzi przez filtr węglowy, który usuwa lotne związki organiczne, dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy. Kolejny jest filtr HEPA klasy H13, który pozbywa się wszelkich składników smogu (takich jak pyły zawieszone PM10 i PM2,5) ze skutecznością 99,97%. Tak oczyszczone powietrze jest potem nawilżane i wypuszczane z powrotem do atmosfery. Po włączeniu funkcji Plasmacluster Ion urządzenie produkuje jony ujemne, które unieszkodliwiają znajdujące się w pomieszczeniu zarodniki pleśni, grzybów, wirusy i bakterie. Deklarowana żywotność filtrów wynosi 10 lat, jednak w warunkach polskich jest to zwykle ok. 4-5 lat. Tak długa żywotność jest niewątpliwą przewagą oczyszczaczy tej marki. Pewnym utrudnieniem może być konieczność ich regularnego czyszczenia - mniej więcej raz w miesiącu filtry należy odkurzyć, a filtr nawilżacza należy odkamieniać z częstotliwością zależną od twardości wykorzystywanej wody. W tym artykule przeczytasz więcej o rodzajach filtrów powietrza.

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D50EUW posiada możliwość pracy automatycznej i manualnej. Stworzone zostało w myśl zasady “włącz i zapomnij”, a posiadane czujniki umożliwiają mu samodzielną pracę. Urządzenie to posiada szereg opcji ułatwiających użytkowanie, takich jak blokada rodzicielska, żaluzja przy wlocie powietrza, programator czasowy czy kółeczka do przemieszczania urządzenia. Dzięki bardzo cichej pracy, wynoszącej zaledwie 23 dB na najniższym trybie, jest to model, który doskonale sprawdzi się w sypialni. Bardzo ważną cechą tego modelu jest również energooszczędność. Moc w najniższym trybie wynosi zaledwie 5W - to mniej niż telewizor będący w trybie czuwania. Do słabszych stron oczyszczaczy Sharp należy jednak design. Jest on bardzo prosty, dzięki czemu pasuje do wielu pomieszczeń, ale ze względu na zbliżony wygląd większości modeli, bardziej wymagający klient nie będzie miał dużego wyboru. Niewielki problem stanowi również brak sygnalizacji, wskazującej moment wymiany filtrów - tutaj trzeba kierować się przede wszystkim wyczuciem.

Zalety

- nawilżanie,

- jonizacja,

- energooszczędność,

- cicha praca,

- blokada rodzicielska,

- timer,

- kółeczka,

- trzy czujniki,

- długa żywotność filtrów.

Wady

- konieczność czyszczenia filtrów,

- brak wskaźnika wymiany filtrów.

Marka Sharp
Model KC-D50EUW
Cena 1899 zł
Powierzchnia [m2] 38
Wydajność [m3/h] 306
Hałas [dB] 23-53
Moc [W] 5-54
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 5 lat
Jonizator tak
Nawilżanie tak
Aplikacja nie

Coway Mini Storm

Oczyszczacz powietrza Coway Mini Storm jest jednym z bardzo nielicznych modeli na rynku, które oferują nie jeden, a dwa obiegi powietrza. Obieg normalny, korzystający z górnego wylotu powietrza, sprawdza się w codziennej eksploatacji i świetnie współgra z trybem automatycznym. Obieg skupiony wyrzuca skoncentrowany strumień powietrza przez wylot przedni, docierając w ten sposób do najdalszych zakamarków pomieszczenia i gwarantując ekspresową filtrację z zanieczyszczeń. Coway Mini Storm przechwytuje smog, alergeny i inne szkodliwe związku za pomocą filtra wstępnego, węgla aktywnego oraz filtra Green True HEPA H13 z powłoką antybakteryjną. HEPA H13 w tym modelu osiąga skuteczność nawet 99%, a powłoka uniemożliwia rozwój patogenów na jego powierzchni. Filtry wymieniamy średnio raz na 12-18 miesięcy, zgodnie z informacją wskaźnika wymiany filtrów na oczyszczaczu.

Coway Mini Storm jest nie tylko skuteczny, ale też bardzo łatwy w obsłudze. Posiada dwa czujniki - sensor światła i laserowy czujnik pyłów PM2.5 - które nie tylko informują nas o aktualnej jakości powietrza (wskaźnik kolorystyczny), ale również na bieżąco regulację działanie oczyszczacza w trybie automatycznym. Na co dzień nie trzeba praktycznie nic przy nim robić. Wystarczy włączyć go na noc w cichy tryb niski (19 dB), aby cieszyć się zdrowym, głębokim snem. Jeśli mamy w domu małe dziecko i boimy się, że zmieni wybrane przez nas ustawienia, możemy dla bezpieczeństwa włączyć blokadę rodzicielską. Mini Storm to klasyczny oczyszczacz bez nawilżacza i jonizacji dedykowany do powierzchni nawet 50 m2. To dobry wybór, gdy szukamy czegoś z dużą wydajnością i maksymalnie prostą obsługą.

Zalety

- dwa obiegi powietrza,

- dodatkowy filtr funkcyjny,

- powłoka antybakteryjna,

- czujnik PM2.5,

- bardzo cicha praca,

- energooszczędność,

- blokada rodzicielska,

- wskaźnik kolorystyczny.

Wady

- brak nawilżania,

- brak jonizacji,

- brak zdalnego sterowania.

Marka Coway
Model Mini Storm
Cena 1499 zł
Powierzchnia [m2] 50
Wydajność [m3/h] 360
Hałas [dB] 20-50
Moc [W] 5-65
Skuteczność EPA 99,97%
Żywotność filtrów 1,5 roku
Jonizator nie
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Ideal AP 35H

Oczyszczacz powietrza Ideal AP 35H to niemiecka precyzja i jakość wykonania. Ten model cechuje się połączeniem wysokiej wydajności z kompaktowym rozmiarem obudowy. To doskonały model do dużych, otwartych powierzchni (nawet do 40 m2), w których mimo wszystko brakuje miejsca na kolejne urządzenia, np. w kawalerkach. Technologia filtracji powietrza, oparta na klasycznym zestawie filtrów (wstępny, HEPA H13 i węglowy) została tu wzbogacona o jonizator PlasmaWave, który stanowi dodatkowe wsparcie w walce z patogenami i alergenami. Jednocześnie oczyszczacz dba o to, żeby w otoczeniu panowała odpowiednia wilgotność powietrza. Po usunięciu zanieczyszczeń powietrze kierowane jest na matę ewaporacyjną i tam nabiera wilgoci. Proces ten odbywa się automatycznie - oczyszczacz korzysta z wbudowanego higrometru i reguluje intensywność pracy, utrzymując optymalne warunki otoczenia.

Na urządzeniu znajduje się wskaźnik, który przypomina o konieczności wymiany filtrów na nowe co ok. 2 lata. Oczyszczacz posiada też wskaźnik jakości powietrza z 6-stopniową skalą kolorystyczną. Rodzice małych pociech docenią też na pewno funkcję blokady rodzicielskiej. Z trybów pracy mamy do wyboru klasyczny tryb ręczny, inteligentny tryb AUTO, oszczędzający energię tryb ECO oraz odpowiedni na noc tryb NIGHT (niskie obroty i przygaszone podświetlenie). Oczyszczacz marki Ideal emituje na niskich obrotach 26 dB dźwięku, co można porównać do szelestu liści. Jest to nieco za dużo na sypialnię, ale jeśli zostawimy go w salonie, może bez przeszkód pracować całą dobę. Ideal AP 35H to oczyszczacz z nawilżaczem i jonizacją, ale posiada też drugi, tańszy wariant bez nawilżania (AP 35).

Zalety

- jonizacja,

- drugi wariant z nawilżaniem,

- czujnik PM2.5,

- tryb eco,

- blokada rodzicielska,

- timer,

- energooszczędność.

Wady

- słyszalny w nocy,

- brak nawilżania,

- brak zdalnego sterowania.

Marka Ideal
Model AP 35H
Cena 1999 zł
Powierzchnia [m2] 40
Wydajność [m3/h] 330
Hałas [dB] 26-55
Moc [W] 4-30
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotnosć filtrów 1-2 lata
Jonizator tak
Nawilżanie tak
Aplikacja nie

Fellowes AeraMax Pro AM3

Fellowes AeraMax Pro AM3 to nietypowy oczyszczacz powietrza, który posiada kilka wyjątkowych cech. Najważniejszą z nich jest sposób montażu - Pro AM3 jest dedykowany do zawieszenia na ścianie. Choć taka instalacja wymaga więcej zachodu niż przy urządzeniach wolnostojących, to podwieszany oczyszczacz posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest bezpieczniejszy w użytkowaniu, ponieważ niepowołane osoby nie będą miały do niego dostępu (np. małe dzieci). Ponadto takie urządzenie nie zajmuje cennej przestrzeni na podłodze i łatwiej jest znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Oczywiście takie rozwiązanie ma też jedną wadę - Pro AM3 musi pracować zawsze w tym samym pomieszczeniu, więc nie przeniesiemy go na noc do sypialni.

Aera Max Pro AM3 posiada zamknięty panel sterowania, jako dodatkowe zabezpieczenie. Zmiana trybu w takim zamkniętym, wiszącym oczyszczaczu może być problematyczna, ale nie musimy tego robić często. Dzięki technologii EnviroSmart™ i trzem czujnikom (zanieczyszczenia, ruchu i dźwięku) AM3 działa praktycznie bezobsługowo. Fellowes pomimo relatywnie małych rozmiarów sprawdza się na powierzchni nawet 65 m2. To doskonały wybór do salonu otwartego na kuchnię i klatkę schodową, bo bez problemu nadąża za cyrkulującym między pomieszczeniami powietrzem.

Bardzo istotną cechą oczyszczacza Fellowes jest wysoka skuteczność filtracji. Doskonale radzi sobie ze smogiem, alergenami, kurzem, LZO i nieprzyjemnymi zapachami. Ponadto jako jeden z niewielu oczyszczaczy na rynku posiada potwierdzoną skuteczność w walce z koronawirusem. Niezależne badania laboratoryjne w zamkniętej komorze testowej wykazały, że już po godzinie pracy oczyszczacz osiągnął redukcję koronawirsua na poziomie 99,99%. Jako surogat SARS-CoV-2 wykorzystano stężony aerozol ludzkiego koronawirsua 229E. Fellowes AeraMax Pro AM3 doskonale radzi sobie również z wirusem grypy H1N1, co potwierdza certyfikat Airmid Healthgroup.

Zalety

- 5 lat gwarancji,

- potwierdzona skuteczność na koronawirusa,

- montaż ścienny,

- zamykany panel kontrolny,

- kilka wariantów filtrów,

- jonizator,

- wskaźnik kolorystyczny,

- trzy czujniki,

- dwa tryby auto,

- powłoka antybakteryjna,

- duża wydajność,

- energooszczędność,

- cicha praca.

Wady

- wysoka cena,

- brak nawilżania,

- może być za głośny w nocy.

Marka Fellowes
Model AeraMax Pro AM3
Cena 2919 zł
Powierzchnia [m2] 65
Wydajność [m3/h] 374
Hałas [dB] 28-67
Moc [W] 5-100
Skuteczność HEPA 99,95%
Żywotnosć filtrów 6-12 miesięcy
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Toshiba CAF-X116XPL

Toshiba CAF-X116XPL to bardzo niepozorny i niedoceniany model, choć zdecydowanie godny uwagi. W bardzo przystępnej cenie oferuje ogromną wydajność, skuteczność i dobrą funkcjonalność. Poradzi sobie z filtracją w pomieszczeniach nawet do 93 m2! To doskonały wybór do dużego domu, w którym salon otwarty jest na klatkę schodową lub połączony z kuchnią. Pomimo dużego przepływu powietrza, emitowany dźwięk w trybie niskim nie przekracza 21 dB, więc oczyszczacz może pracować również w nocy - nawet wtedy, gdy na kanapie śpią goście. Urządzenie może być wygodnie przemieszczane dzięki kółkom transportowym i wygodnym uchwytom.

Toshiba posiada czujnik zanieczyszczeń stałych, gazowych i natężenia światła. Mierzy ilość pyłów zawieszonych PM2.5 na wlocie i wylocie z urządzenia oraz poziom zanieczyszczeń gazowych, a następnie informuje nas o jakości powietrza za pomocą wskaźnika kolorystycznego i numerycznego. Oczyszczacz posiada blokadę rodzicielską, która sprawdzi się w domu z małymi dziećmi. Model CAF-X116X-PL pozbywa się z otoczenia zanieczyszczeń za pomocą zestawy filtrów wzbogacone w warstwy PET: pierwsza warstwa PET, węgiel aktywny, HEPA i druga warstwa PET. Cały proces wspierany jest przez plazmowy generator jonów, którego zadaniem jest usuwanie obecnych w powietrzu patogenów. Konieczność wymiany filtrów sygnalizuje wskaźnik na oczyszczaczu. Jednocześnie praca oczyszczacza zostaje zablokowana do momentu aż zamontujemy nowy filtr, co daje pewność najwyższej skuteczności w usuwaniu zanieczyszczeń.

Zalety

- jonizator,

- ogromna wydajność,

- filtr wielowarstwowy,

- trzy czujniki,

- wskaźnik numeryczny PM2.5 i LZO,

- wskaźnik kolorystyczny,

- wskaźnik wymiany filtra,

- energooszczędność,

- blokada rodzicielska,

- obrotowe kółeczka,

- cicha praca.

Wady

- brak nawilżania,

- brak zdalnego sterowania.

Marka Toshiba
Model CAF-X116XPL
Cena 1399 zł
Powierzchnia [m2] 93
Wydajność [m3/h] 700
Hałas [dB] 21-48
Moc [W] do 39
Skuteczność HEPA 99,9%
Żywotność filtrów 2 lata
Jonizator tak
Nawilżanie nie
Aplikacja nie

Jakość powietrza w salonie


Oczyszczacz powietrza do salonu - Toshiba CAF-X116XPL

Pokój dzienny to miejsce, w którym znajdują się wszystkie możliwe rodzaje zanieczyszczeń. Przez otwierane okna wpada powietrze pełne smogu i alergenów. Z kuchni dolatują nieprzyjemne zapachy, z balkonu dym papierosów, biegnący pies wzbija w powietrze kłaczki sierści, a znajdujące się w pomieszczeniu meble, dywany, farby i kleje są często źródłem szkodliwych lotnych związków organicznych. Do tego ciągła praca telewizora, laptopa, komórek i innych sprzętów elektronicznych zaburza równowagę jonową otoczenia, co wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. W salonie spędzamy czas z rodziną i przyjmujemy gości, którzy mogą przynieść ze sobą kolejne bakterie czy wirusy.

Nie ulega wątpliwości, że to, co wdychamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Wiele badań potwierdza, że powietrze złej jakości negatywnie działa na organizm i samopoczucie. Podobnie, jak niezdrowa żywność. Jeśli troszczymy się o zdrowie swoje i swojej rodziny, powinniśmy zadbać o to, czym oddychamy. Najskuteczniejszą bronią w walce o czyste otoczenie jest domowy oczyszczacz powietrza. Modele z filtrem HEPA potrafią usuwać ponad 99% obecnych w pomieszczeniu zanieczyszczeń stałych, a filtry węglowe dodatkowo usuwają nieprzyjemne zapachy i pozbywają się związków gazowych.

Jaki oczyszczacz powietrza do salonu?


Będąc w domu, najwięcej czasu spędzamy w dwóch pomieszczeniach: salonie i sypialni. O tym, jak dobrać odpowiedni oczyszczacz powietrza do sypialni pisaliśmy już w artykule tutaj: Oczyszczacz powietrza do sypialni - jaki oczyszczacz do sypialni wybrać? Szukając modelu do salonu musimy kierować się nieco innymi aspektami. Oczywiście możemy zdecydować się na zakup tylko jednego urządzenia, które będziemy przenosić między tymi pomieszczeniami (na noc do sypialni, na dzień do salonu). Jeśli jednak zależy nam na modelu dedykowanym właśnie do salonu, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech.

oczyszczacz vestfrost 3 okrągłe grafikiodbok siebie

Najważniejsze parametry oczyszczacza do salonu

  1. Wydajność. Najważniejsze jest określenie powierzchni pracy oczyszczacza. Trzeba pamiętać, że urządzenie to filtruje powietrze tylko w jednym pomieszczeniu, ograniczonym ścianami lub dużymi przeszkodami, które uniemożliwiają swobodną cyrkulację powietrza. Nawet jeśli mamy stale otwarte drzwi czy przejście na korytarz, pod uwagę bierzemy tylko metraż salonu. Wyjątek stanowi pokój dzienny połączony z aneksem kuchennym (ponieważ stanowią w praktyce jedno pomieszczenie) oraz kawalerka bez ścianek i parawanów. Przyjmuje się, że odpowiedni oczyszczacz to taki, który na wysokich obrotach przefiltruje powietrze w pomieszczeniu trzykrotnie w ciągu godziny. Liczymy więc kubaturę salonu (powierzchnia * wysokość sufitu) i mnożymy ją razy 3. Otrzymany wynik to wymagana wydajność oczyszczacza (na wysokich obrotach). Np. 25 m2 * 2,5 m * 3 = 187,5 m3/h.
  2. Sposób filtracji. Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza robimy to nie bez powodu. Większość oczyszczaczy powietrza posiada standardowy zestaw filtrów, który usuwa pyłki, smog, alergeny, kurz czy roztocza. Składa się on z filtra wstępnego, węglowego i HEPA (E12 lub H13). W wielu przypadkach tyle wystarczy, żeby stworzyć zdrowe otoczenie, jeśli jednak w naszym domu mieszka alergik, małe dziecko lub osoba z obniżoną odpornością, warto rozważyć funkcje dodatkowe, zwiększające skuteczność oczyszczania. Wśród nich znajdziemy m.in. jonizator powietrza czy lampę UV, które usuwają z otoczenia patogeny (wirusy, bakterie, zarodniki pleśni, alergeny). Jonizator przywraca też równowagę kationowo-anionową w pomieszczeniu, którą zaburzają sprzęty elektroniczne. Dobrą opcją może też być mata ewaporacyjna, której zadaniem jest nawilżanie powietrza. Ta funkcja ma duże znaczenie, jeśli będziemy przenosić oczyszczacz na noc do sypialni. Jeśli tego nie planujemy, a wilgotność w salonie mieści się zwykle w przedziale 40-60%, możemy zrezygnować z nawilżania.
  3. Głośność. Na ten parametr warto zwracać uwagę zawsze. W końcu - nikt nie lubi sprzętów, które hałasują mu koło ucha. Jednak emitowany dźwięk w salonie nie jest aż tak istotny, jak w przypadku sypialni. Jest to pomieszczenie, w którym funkcjonujemy, mamy włączony telewizor, komputer, otwarte okno... Dźwięk oczyszczacza gubi się wśród zwykłego, codziennego hałasu. Warto jednak, żeby w trybie niskim nie emitował więcej niż 30-35 dB. Taka ilość decybeli jest słyszalna, ale nie uciążliwa. Jeśli urządzenie ma pracować też w nocy, trzeba obniżyć ten poziom do 25 dB.
  4. Sterowanie. Większość oczyszczaczy projektowana jest w myśl zasady “włącz i zapomnij”. Tego typu urządzenie powinno jak najmniej angażować domowników w swoje działanie, dlatego zwykle posiada czujniki i tryb automatyczny, które pozwalają mu na samodzielną pracę. Jeśli jednak zależy nam na pełnej kontroli nad oczyszczaczem, znajdziemy na rynku modele z aplikacją mobilną, umożliwiającą zmianę trybów pracy urządzenia nawet wtedy, gdy sami znajdujemy się poza domem.
  5. Pobór mocy. Jeśli mamy zamiar korzystać z oczyszczacza zgodnie z zaleceniami (czyli bez przerwy), ważne jest, żeby nie zużywał zbyt dużo energii. Na całe szczęście zdecydowana większość oczyszczaczy to urządzenia bardzo energooszczędne, które zużywają mniej energii niż żarówka czy telewizor w trybie czuwania. Obecny standard to ok. 5-10 W w trybie niskim, czyli tym, w którym oczyszczacz pracuje praktycznie cały czas.
  6. Design. Stawiając oczyszczacz w salonie, który przeważnie jest reprezentatywną częścią naszego domu, chcemy by wyglądał dobrze i odpowiednio komponował się z wystrojem. Jest to zrozumiałe, a producenci przykładają coraz większą wagę do odpowiedniego designu. Trzeba jednak pamiętać, że wygląd nie może stanowić priorytetu podczas poszukiwań właściwego modelu - co nam po małym, zgrabnym oczyszczaczu, który nie radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń?

sharp fp-j60euh w salonie baner

Gdzie postawić oczyszczacz w salonie?

Oczyszczacz powietrza do salonu - Coway Mini Storm

Aby oczyszczacz mógł działać prawidłowo, ważne jest, żeby znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Najlepiej, jeśli znajduje się niedaleko okna, żeby mógł od razu filtrować wpadające przez nie powietrze. Musimy jednak uważać, żeby wylotu powietrza nie zakrywały zasłony, oraz by urządzenie nie stykało się ze źródłem ciepła, takim jak grzejniki. Wlot i wylot powietrza nie mogą być zasłonięte przez meble i inne przedmioty. Choć niektóre grafiki promocyjne od producentów mogą sugerować inaczej, to oczyszczacz nie powinien znajdować się na środku pokoju. Pracuje dużo skuteczniej, jeśli postawimy go w odległości ok. 15 cm od ściany, ponieważ powietrze może wtedy lepiej cyrkulować w całym pomieszczeniu. Jest to tzw. efekt Coandy, który mistrzowsko wykorzystują oczyszczacze powietrza Sharp (ich wylot ustawiony jest pod specjalnym kątem). Kolejną kwestią są tłuste opary kuchenne, które mogą uszkadzać filtry. Z ich powodu oczyszczacz nie powinien stać bezpośrednio w kuchni. Jeśli nasz pokój dzienny i aneks kuchenny stanowią jedno pomieszczenie, lepiej postawić oczyszczacz po stronie bardziej salonowej, z dala od piekarnika i podobnych urządzeń.

Podsumowanie


Nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi na pytanie, jaki oczyszczacz powietrza do salonu wybrać. Przede wszystkim dlatego, że zarówno nasze warunki mieszkaniowe jak i oczekiwania potrafią się znacznie różnić. Najważniejsze podczas wyborze jest to, żeby zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów i dostosować je do własnych potrzeb. Wśród nich znajduje się wydajność urządzenia, jego rozmiar, funkcje i emitowany hałas. Jednak wybór właściwego modelu to dopiero połowa drogi - bardzo ważne jest też jego właściwe umiejscowienie w sypialni. Najlepiej, jeśli stoi w pobliżu ściany, ponieważ pozwala to na swobodną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.


Najczęstsze pytania

Kiedy oczyszczacz powietrza w salonie powinien być włączony?

Do domu stale dostają się różne zanieczyszczenia - za pomocą otwieranego okna lub my sami przynosimy je ze sobą z zewnątrz. Przez to cały czas jesteśmy podatni na działanie szkodliwych zanieczyszczeń. Dlatego zalecamy stałą pracę urządzenia. Dzięki temu patogeny są usuwane na bieżąco i mamy pewność, że powietrze w naszym domu jest czyste.

Jakie filtry powinien mieć oczyszczacz powietrza do salonu?

Skuteczny oczyszczacz powietrza do salonu powinien posiadać filtr węglowy oraz HEPA. Warstwa węglowa jest odpowiedzialna za usuwanie zanieczyszczeń gazowych na przykład Lotnych Związków Organicznych oraz nieprzyjemnych zapachów. Natomiast filtr HEPA usunie wszelkie zanieczyszczenia niedostrzegalne przez ludzkie oko - alergeny, bakterie, wirusy czy zarodniki roztocza. Dodatkowymi funkcjami, które skutecznie wspomagają cały proces oczyszczania sa jonizacja i dioda UV-C LED.

Gdzie umieścić oczyszczacz powietrza w salonie?

Najlepiej umieścić urządzenie w centralnej części pokoju i w zbliżonej odległości do okien, z którego dostaje się do środka najwięcej zanieczyszczeń. 


Bibliografia


1. Materiały promocyjne marek: Sharp, Ideal, Coway, Fellowes, Toshiba.

2. Partyka, M., Zabiegała, B., & Namieśnik, J. (2004). Co czyha na nas w domu?. Analityka: Nauka I Praktyka, 2, 37-42.

3. J. Sowa, Jakość powietrza w budynkach modernizowanych, 2018.

4. B. Zabiegała, Jakość powietrza wewnętrznego - lotne związki organiczne jako wskaźnik jakości powietrza wewnętrznego. Dostęp online [http://wis.pol.lublin.pl/kongres3/tom2/33.pdf] 27.09.2021 r.

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Dobór oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


Coway Classic, filtry do powietrza, filtry do wody w domu, jak nawilżyć powietrze w sypialni, jonizacja powietrza co to, maseczki antysmogowe kraków, n99 ffp3, oczyszczacz alergia, oczyszczacz sharp plasmacluster, pm.2.5, Sharp FP-F30EUH czujnik, sharp kcg50euh, Toshiba CAF-X83XPL czujnik, Winix Zero N czujnik

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

27.02.2024

Odkryj różnice między oczyszczaczami powietrza Dyson i Vestfrost! Zobacz, który z nich oferuje najwyższą wydajność, długotrwałą filtrację i wygodę użytkowania, spełniając Twoje oczekiwania na każdym kroku

Czytaj dalej >
Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >