Oczyszczacz powietrza dla palacza - Ranking 2022/2023

Dym papierosowy nie należy do przyjemnych zapachów. Dodatkowo wypuszcza do powietrza wiele cząsteczek zanieczyszczeń i gazów, które wnikają w meble, dywany oraz firanki. Dla każdej osoby palącej niezbędnym elementem domu jest oczyszczacz powietrza, który usunie szkodliwe substancje. Jak oczyszczacz usuwa dym papierosowy i nieprzyjemny zapach? Które modele są polecane dla osób palących?

Palenie papierosów należy do najpopularniejszych i najczęściej spotykanych uzależnień. Palenie bierne, jak i czynne negatywnie odbija się na zdrowiu nie tylko swoim, ale też najbliższych. Pomimo zmniejszania się ilości miejsc, w których można palić papierosy w dalszym ciągu wiele osób pali w domu. Palenie czynne zmusza innych członków rodziny do palenia biernego przez wdychanie dymu z powietrza w pomieszczeniu. Szkodliwe substancje zawarte w dymie papierosowym prowadzą do powstania ciężkich schorzeń oraz codziennych spadków koncentracji i energii. Oczyszczacz powietrza dla palacza powinien być niezbędnym elementem w domu osoby palącej. Za pomocą odpowiednich parametrów oczyści powietrze z zanieczyszczeń stałych jak i gazowych, które produkuje dym papierosowy.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Parametry idealnego oczyszczacza dla palacza

Wybierając odpowiedni oczyszczacz powietrza dla osoby palącej należy zwrócić uwagę na odpowiednie parametry.

 1. Wysoka wydajność - każde urządzenie jest zaprojektowane do pracy na wyznaczonej powierzchni. Dobierając oczyszczacz najpierw kierujemy się odpowiednią wydajnością z jaką pracuje na danym metrażu. Przyjmuje się, że odpowiedni oczyszczacz to taki, który na wysokich obrotach przefiltruje powietrze w pomieszczeniu trzykrotnie w ciągu godziny. W przypadku osób palących im większa wydajność urządzenia tym lepiej. Dzięki temu oczyszczacz w krótkim czasie znacząco redukuje ilość zanieczyszczeń.
 2. Najwyższej jakości filtry - tak już było wspomniane, filtry to serce oczyszczacza. Dla osoby palącej w pomieszczeniu niezbędnym zestawem jest filtr wstępny (największe zanieczyszczenia), filtr HEPA (usuwanie najmniejszych cząsteczek zanieczyszczeń ze skutecznością do 99,97%) oraz filtr węglowy (pochłaniacz nieprzyjemnego zapachu i eliminowanie zanieczyszczeń gazowych).
 3. Niskie koszty eksploatacji - częste palenie papierosów generuje dużą ilość dymu. Prowadzi to do skrócenia żywotności filtrów i potrzeby częstszej wymiany. wydatkiem. Zdecydowanie warto kupować urządzenia, w których wymiana filtrów jest wykonywana rzadziej, a roczny koszt filtrów jest niższy, niż przeciętna rynkowa. Niektóre produkty mają zapis w instrukcji o tym na jak długo wystarczy zestaw filtrów. Przykładowo w oczyszczaczach Sharp producent określa żywotność filtrów na czas do 10 lat przy założeniu wypalania 5 papierosów dziennie w pomieszczeniu.
 4. Funkcja jonizacji - jonizacja świetnie wspomaga oczyszczanie (20-30% szybciej oczyszczone pomieszczenie). Dzięki temu cały proces jest skuteczniejszy. Oprócz tego jonizatory posiadają wysoką skuteczność w eliminowaniu zanieczyszczeń gazowych. Zatem jonizator zredukuje ilość gazów generowanych przez dym papierosowy.

Oczyszczacz powietrza dla palaczy - ranking


Sharp FP-J80EUW

Model oczyszczacza z technologią jonizacji Plasmacluster. Dostosowany do pracy na powierzchni do 62m2. Sharp FP-J80EUW jest idealnym wyborem dla palacza z paru względów. Posiada atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz certyfikat The British Allergy Foundation, co potwierdza jego skuteczność pracy i oczyszczania. Filtry HEPA H13 oraz węglowy przechwycą i usuną zanieczyszczenia takie jak składniki dymu papierosowego w tym dwutlenek węgla, zanieczyszczenia gazowe i nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo generator jonów Plasmacluster High Density 7000 oczyszcza powietrze szybciej, usuwa szkodliwe patogeny i wspomaga oczyszczanie. 


VESTFROST VP-A1S70WH

Model oczyszczacza z technologią jonizacji PlasmaION, która wspomaga proces oczyszczania i eliminuje zanieczyszczenia gazowe.Cechuje się wydajnością aż do 80m2. Urządzenie posiada okrągły filtr 3w1 - filtr wstepny, HEPA i węglowy. Filtr HEPA oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, w tym pyłów PM2.5 i PM10 ze skutecznością 99,95%. Natomiast filtr węglowy pochłania zanieczyszczenia gazowe unoszące się w powietrzu np. formaldehyd, aceton, tlenek węgla, tlenek azotu i benzen. Dodatkowa funkcja jest dioda UVC-LED, która usuwa patogeny na poziomie biologicznym.


IDEAL AP 30 PRO

Oczyszczacz marki Ideal dostosowany do pracy na powierzchni do 40m2. Jest wyposarzony w okrągły filtr 360, który pochłania cząsteczki zanieczyszczeń z każdej strony. Jest to duży plus dla osób palących papierosy, ponieważ powietrze z zanieczyszczeniami będzie pochłaniane z każdej strony. Składa się aż z 5-warstwowego filtra HEPA, który zatrzymuje najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń oraz filtra weglowego, odpowiedzialnego za zanieczyszczenia gazowe. Urządzenie jest wydajne i w ciągu godziny jest w stanie przefiltrować 310 m3 powietrza!


SHARP FP-J40EU-W

Model oczyszczacza z technologią jonizacji Plasmacluster. Wyposażony w filtr wstępny, HEPA oraz węglowy. Taki zestaw gwarantuje skuteczne oczyszczenie powietrza z zanieczyszczeń, w tym ze składników dymu papierosowego, a także smogu. Dodatkowa funkcja jonizacji wspomaga proces oczyszczania i usuwa napotkane patogeny oraz eliminuje nieprzyjemne zapachy. Po przeprowadzonych badaniach wyszło, że ten model usunął zapach dymu papierosowego w 91 minut przy powierzchni 41m3. Dzięki czujnikom, oczyszczacz reaguje na zapachy i dostosowuje odpowiedni tryb pracy w zależności od poziomu zanieczyszczeń.


FELLOWES AERAMAX PRO AM2

Oczyszczacz posiadający filtr hybrydowy, na który składa się warstwa wstępna, węglowa, HEPA oraz dwubiegunowy jonizator PlasmaTrue. Dodatkowo jest wzbogacony o powłokę antybakteryjną, która zwiększa skuteczność oczyszczania. Oczyszczacz posiada wiele atestów, m.in. British Allergy Foundation oraz atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Urządzenie kompleksowo, szybko i skutecznie oczyści pomieszczenie z zanieczyszczeń, w tym z substancji zawartych w dymie papierosowym. Jonizator i filtr węglowy wyeliminują nieprzyjemny zapach papierosów, a powietrze będzie wolne od szkodliwych gazów i cząsteczek zanieczyszczeń.

Składniki dymu papierosowego


Dym papierosowy zawiera substancje, które są niezwykle szkodliwie i trujące dla ludzkiego organizmu. Długotrwałe palenie tytoniu wpływa niszcząco na człowieka, zmniejsza poziom energii, koncentracji i prowadzi do poważnych chorób, takich jak nowotwory. W głównym strumieniu dymu papierosowego uwalniają się takie substancje jak:

 • formaldehyd - używany w produkcji lakierów samochodowych
 • cyjanowodór - bezbarwna, trująca ciecz wykorzystywana podczas ll wojny światowej pod nazwą Cyklon B
 • benzopiren - substancja występująca w smogu
 • polon, arsen i kadm - szkodliwe metale ciężkie
 • aceton - znany jako główny składnik zmywacza do paznokci
 • amoniak - substancja parząca
 • naftalina - stosowana przeciw molom
 • fenol - stosowany w silnych środkach dezynfekujących
 • chlorek winylu - stosowany przy produkcji plastiku
 • butan - łatwopalny gaz
 • tlenek węgla - gaz powodujący zaczadzenie.

Wpływ palenia papierosów na zdrowie


Alergia alergii nierówna

Dym papierosowy jest wchłaniany głównie przez układ oddechowy, a wraz ze śliną przedostaje się także do układu pokarmowego. Czynne wdychanie dymu tytoniowego może skutkować przepukliną, wrzodami żołądka, nadciśnieniem tętniczym, astmą, niewydolnością serca, cukrzycą, chorobami płuc oraz miażdżycą! Jak widać dolegliwości może pojawić się wiele. Oprócz tego charakterystycznymi dolegliwościami dla palaczy jest brak koncentracji i energii, ospałość, duszności i częsty kaszel. Paląc papierosy trzeba pamiętać o tym, do czego to może prowadzić. Inwestycja w profesjonalny oczyszczacz powietrza dedykowany dla osób palących jest niezbędny. Odpowiednie filtry oczyszczą pomieszczenie z nieprzyjemnego zapachu i szkodliwych substancji zawartych w dymie.

Palenie czynne a palenie bierne


Alergia alergii nierówna

Palenie papierosów jest poważnym uzależnieniem, które prowadzi do ciężkich schorzeń. Palacz czynny, czyli osoba paląca papierosy naraża nie tylko siebie, ale też osoby dookoła. Wtedy przychodzi określenie palacza biernego, który nie pali papierosów, ale wdycha dym papierosowy unoszący się w pomieszczeniu. Dla przykładu, kiedy dwie osoby przebywają w pokoju i tylko jedna pali papierosa to ta druga też wdycha dym papierosowy tylko, że z poziomu powietrza. W efekcie szkodliwe substancje wypuszczane przez palenie dostają się do obu organizmów. Ocenia się, że z powodu biernego palenia w Polsce umiera rocznie nawet tysiąc osób!

Jak oczyszczacz usuwa dym papierosowy


Alergia alergii nierówna

Kluczem do skutecznego oczyszczania pomieszczenia z zanieczyszczeń i gazów zawartych w dymie papierosowym są odpowiednie filtry - serce każdego oczyszczacza. Oczyszczacze powietrza powinny zawierać profesjonalne filtry, które pozbędą się szkodliwych substancji z wysoką skutecznością. Każde urządzenie jest wyposażone w filtr wstępny usuwające największe zanieczyszczenia np. sierść, filtr HEPA eliminujący najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń oraz filtr węglowy pochłaniający zanieczyszczenia gazowe i nieprzyjemne zapachy. Obowiązkowe filtry, które powinny się znaleźć w oczyszczaczu dla palacza to właśnie filtr HEPA i węglowy. HEPA cechuje się usuwaniem zanieczyszczeń o wielkości 0,3 mikrona ze skutecznością do 99,97%. Substancje zawarte w dymie papierosowym są mikroskopijne i niedostrzegalne przez ludzkie oko. Dzięki temu HEPA wyeliminuje z powietrza zanieczyszczenia najtrudniejsze do wyłapania w tym dwutlenek węgla (składnik smogu i dymu papierosowego) i metale ciężkie. Natomiast filtr węglowy pozbędzie się nieprzyjemnego zapachu i usunie zanieczyszczenia gazowe unoszące się w powietrzu np. formaldehyd, aceton, tlenek węgla.

5 faktów o oczyszczaczach dla osób palących


1. Oczyszczacze usuwają z pomieszczenia nieprzyjemne zapachy - za sprawą filtra węglowego, który pochłania zapachy i zanieczyszczenia gazowe powietrze w domu będzie czyste i wolne od nieprzyjemnego zapachu papierosów.

2. Urządzenie powinno się ustawiać blisko miejsca palenia - dzięki temu dym papierosowy nie będzie osiadał na meblach i innych przedmiotach. W miejscu gdzie pali się papierosy jest największe stężenie dymu. Filtry od razu pochłaniają cząsteczki zanieczyszczeń i zapobiegają osiadaniu na meblach.

3. Palenie skraca żywotność filtrów - częste palenie naraża filtry urządzenia na częstszą wymianę. Przez zwiększoną liczbę zanieczyszczeń (szkodliwe substancje zawarte w dymie papierosowym) filtry szybciej ulegają zabrudzeniu i zmniejsza się ich skuteczność.

4. Substancje smoliste zawarte w dymie papierosowym wpływają na sklejanie się filtrów i gorsze działanie czujników - substancje smoliste sklejają filtry oczyszczacza przez co skraca się ich żywotność. Tak samo zaburzają odczyt czujników urządzenia.

5. Oczyszczacz nie usuwa zanieczyszczeń ze skutecznością 100% - zależnie od wydajności urządzenie oczyści powietrze szybciej lub wolniej ale nigdy nie oczyści powietrza ze skutecznością 100%. Zanieczyszczenia z dymu papierosowego są pochłaniane przez filtr HEPA lub węglowy. Te cząsteczki, które nie zdołają być usunięte, osiadają na meblach i podłodze.

Oczyszczacz powietrza a palenie papierosów - czy warto

Alergia alergii nierówna

Szkodliwości palenia papierosów nie trzeba udowadniać, każdy o tym wie. Ponad 26% dorosłych Polaków pali wyroby tytoniowe. Co piąta osoba regularnie, a co dwudziesta okazjonalnie. Pomimo, że od 1977 roku liczba osób palących maleje, statystyki utrzymują się na wysokim poziomie. Przez palenie w domu do pomieszczenia uwalnia się ponad 10 szkodliwych substancji w tym trujące gazy. Zanieczyszczenia generowane przez dym papierosowy osiadają na meblach, dywanach, firankach i innych przedmiotach, z których trudno jest je usunąć - wchłaniają się wewnątrz powierzchni. Dlatego tak ciężko jest pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Oczyszczacze powietrza są zaprojektowane nie tylko do usuwania kurzu, alergenów, wirusów i bakterii. Odpowiednio dobrane filtry usuną z powietrza cząstki stałe, gazy oraz nieprzyjemne zapachy uwalniane wraz z dymem papierosowym. Odpowiednio dobrane filtry sprawią, że powietrze będzie czyste i wolne od zanieczyszczeń.


Najczęstsze pytania

Czy oczyszczacz powietrza poradzi sobie z dymem papierosowym?

Zdecydowanie, dzięki filtrom, w które jest wyposażony oczyszczacz. Filtr HEPA usunie mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczeń generowanych przez dym papierosowy np. dwutlenek węgla, który jest też składnikiem smogu. Filtr węglowy usunie zanieczyszczenia gazowe np. formaldehyd, tlenek węgla, tlenek azotu i nieprzyjemne zapachy. W efekcie powietrze będzie skutecznie oczyszczone ze szkodliwych substancji zawartych w dymie papierosowym i przede wszystkim, nie będzie się utrzymywał drażniący zapach.

Jak uchronić się przed dymem papierosowym?

Wietrzenie mieszkania to zdecydowanie za mało, a jest to najczęstszy sposób pozbywania się dymu papierosowego. Istnieją dedykowane aerozole ale nie działają one na tyle skutecznie. Najbardziej opłacalnym sposobem jest inwestycja w oczyszczacz powietrza, który za sprawią odpowiednich filtrów i dodatkowych funkcji usunie nieprzyjemny zapach i szkodliwe składniki dymu papierosowego.

Jaki oczyszczacz dla palacza?

Przede wszystkim musi mieć odpowiednią wydajność dostosowaną do pracy na danej powierzchni. Następnym ważnym elementem są profesjonalne filtry, które musi urządzenie posiadać - filtr HEPA i filtr węglowy. Wyeliminują nieprzyjemny zapach i usuną szkodliwe zanieczyszczenia z powietrza. Warto się zastanowić nad oczyszczaczem z dodatkową funkcją - jonizacji powietrza. Dzięki temu proces oczyszczania będzie skuteczniejszy.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Woda twarda a miękka - która jest lepsza?

Woda twarda a miękka - która jest lepsza?

15.06.2023

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między twardą a miękką wodą i która z nich jest lepsza? Wpływ wody na nasze życie jest niezaprzeczalny, zarówno jeśli chodzi o zdrowie, jak i funkcjonowanie naszych urządzeń. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi i odkryjemy, jakie są zalety i wady obu rodzajów wody, aby pomóc Ci zdecydować, która jest lepsza dla Ciebie.

Czytaj dalej >
Odkurzacze bezprzewodowe pionowe - ranking 2023

Odkurzacze bezprzewodowe pionowe - ranking 2023

06.06.2023

Sprzątanie bez kabli stało się jeszcze łatwiejsze i bardziej wygodne! Przedstawiamy nasz najnowszy ranking odkurzaczy pionowych bezprzewodowych na rok 2023. Poznajcie najlepsze modele, które zapewniają nie tylko doskonałe rezultaty czyszczenia, ale również nowoczesne funkcje i długą żywotność baterii.

Czytaj dalej >