Oczyszczacz powietrza dla dziecka

To właśnie dzieci są najbardziej narażone na negatywne skutki smogu. Wdychane zanieczyszczenia niszczą ich układ oddechowy, narażając na szereg chorób i dolegliwości. Jak temu zaradzić? Czy oczyszczacz powietrza dla dziecka może pomóc? Jaki model wybrać? W naszym artykule odpowiadamy na te pytania i przedstawiamy ranking najpopularniejszych urządzeń.

To właśnie dzieci są najbardziej narażone na negatywne skutki smogu. Wdychane zanieczyszczenia niszczą ich układ oddechowy, narażając na szereg chorób i dolegliwości. Jak temu zaradzić? Czy oczyszczacz powietrza dla dziecka może pomóc? Jaki model wybrać? W naszym artykule odpowiadamy na te pytania i przedstawiamy ranking najpopularniejszych urządzeń.Czy oczyszczacz powietrza dla dziecka może pomóc?

“Największym cudem życia jest przekazać je dalej”. To sentencja, która nabiera realnego znaczenia po tym jak zostaniesz rodzicem. Każdy rodzic dba, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo, jadło to co najlepsze i było zdrowe, a także żyło w czystym otoczeniu. Jednak dzisiejszy stan powietrza w Polsce bardzo utrudnia sprostanie tym wymaganiom. Pyłki, kurz, pleśnie i rosnące stężenie smogu, to wszystko wpływa negatywnie na małe dzieci, których systemy odporności są słabsze od tych w pełni rozwiniętych u dorosłych.

Jakość powietrza a zdrowie dziecka


Czy zastanawiałeś się jakim powietrzem oddycha twoje dziecko w domu?

Oczyszczacz powietrza dla dziecka - jakość powietrza a zdrowie dziecka

Prawdopodobnie nie, bo na co dzień ignorujemy coś tak oczywistego jak powietrze. Sprzątasz, zamiatasz, myjesz podłogi, wycierasz kurze i dbasz o to, żeby w domu ładnie pachniało. Jednak efekt jest krótkotrwały, ponieważ poruszane drobinki kurzu pozostają w powietrzu, które później wdychasz. To “świeże powietrze” może zawierać również zarodniki pleśni, fragmenty naskórka, roztocza, czy rakotwórcze substancje (SLS, SLES). To wszystko powoduje niemałe spustoszenie w organizmach dorosłych. Natomiast organizmy dzieci wolniej adaptują się do zmieniających się warunków panujących w powietrzu. Każdy patogen, kurz czy alergen wywołuje u nich natychmiastową reakcję. Natomiast mali alergicy odczuwają skutki przebywania w pomieszczeniu, w którym powietrze nie zostało oczyszczone z alergenów.

Zanieczyszczenie powietrza

Zanieczyszczenie powietrza, a w szczególności smog, wywiera wpływ na zdrowie dziecka już w okresie prenatalnym! Część związków jest w stanie pokonać barierę łożyskową i przedostać się do krwioobiegu płodu, powodując tym różnego rodzaju wady rozwojowe płodu. Z powodu smogu nie tylko dzieci rodzą się z mniejszą masą urodzeniową i słabszymi drogami oddechowymi, ale też częściej dochodzi do poronienia. Z tego powodu już w trakcie ciąży kobieta powinna unikać miejsc o wysokim stężeniu zanieczyszczeń.

Kiedy dziecko już przyjdzie na świat, powinniśmy zadbać o to, żeby w jego otoczeniu powietrze było jak najlepszej jakości. W pierwszych latach życia dzieci posiadają nierozwinięte jeszcze w pełni drogi oddechowe (głównie błony śluzowe) a ponadto ich ciało ma dużo mniejszą masę niż ciało osoby dorosłej. Z tego powodu są szczególnie narażone na powodowaną smogiem astmę i choroby układu oddechowego, takie jak zapalenia płuc, oskrzeli i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Mikroskopijne drobinki pyłów bez problemu przedostają się nie tylko do płuc, ale również do krwioobiegu, zwiększając ryzyko miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej a nawet nowotworu.

Oczyszczacz powietrza dla dziecka - zanieczyszczenie powietrza

Smog wywiera wpływ nie tylko na układ oddechowy, ale również nerwowy. Według przeprowadzonych badań, dzieci, które w pierwszych latach życia były wystawione na jego działanie, w późniejszym czasie częściej wykazywały:

  • niższy iloraz inteligencji,
  • objawy ADHD,
  • zaburzenia lękowe,
  • skłonność do depresji.

Zanieczyszczenie powietrza jest związane również z szybszym starzeniem się mózgu, a w związku z tym ze słabszą koncentracją i gorszymi wynikami w nauce.

Wilgotność powietrza

Nawet najbardziej zatroskani rodzice często bagatelizują wpływ odpowiedniej wilgotności powietrza na zdrowie ich pociechy. Niektórzy całkowicie zaniedbują kwestię nawilżania, a inni wpadają w przesadę i używają nawilżacza bez limitu. Jak więc zadbać o zdrowe warunki w pokoju dziecka?

Odpowiedni poziom wilgotności mieści się w przedziale 40-60%, zależnie od temperatury. Taka wartość jest korzystna zarówno dla naszego organizmu, jak i znajdujących się w domu mebli i innych przedmiotów. Powietrze zbyt suche podrażnia gardło i śluzówkę nosa, prowadząc do częstego kaszlu i kataru. Może to prowadzić do różnych infekcji i np. utrudniać leczenie anginy. Jeśli śluzówka nosa jest wysuszona, to znajdujące się w nim rzęski nie pracują prawidłowo i nie filtrują zanieczyszczeń, narażając dziecko na częste choroby wirusowe i bakteryjne. Poza tym częsty kaszel spowodowany podrażnionym gardłem utrudnia spokojny sen, co z kolei prowadzi do dalszych nieprzyjemnych konsekwencji.

Oczyszczacz powietrza dla dziecka - wilgotność powietrza

A co z powietrzem, którego wilgotność jest zbyt wysoka? Przede wszystkim stwarza to idealne warunki do rozwoju pleśni, grzybów i innych szkodliwych patogenów. Poza tym duża wilgoć sama w sobie może znacznie utrudniać oddychanie i powodować problemy z koncentracją. Z tego powodu tak ważne, żeby wilgotność powietrza w domu utrzymać w granicy zalecanych 40-60%. Jak tego dokonać?

Korzystając z nawilżacza powietrza lub najlepiej oczyszczacza powietrza z nawilżaczem, powinniśmy wybrać model, który dzięki odpowiednim czujnikom utrzyma właściwy poziom nawilżenia lub taki, który pozwoli nam ustawić procentowy poziom nawilżenia ręcznie. W przeciwnym razie zakup takiego urządzenia nie będzie miał większego sensu.

Najważniejsze parametry oczyszczacza powietrza dla dziecka


  1. Filtry. Najważniejsza cecha oczyszczacza powietrza, która świadczy o jego skuteczności, to sposób filtracji oraz rodzaj wykorzystywanych filtrów. Z pokoju dziecka należy usunąć przede wszystkim składniki smogu (pyły zawieszone PM10 i PM2.5), pyłki, roztocza i inne alergeny. Jedyny filtr, który gwarantuje skuteczną eliminację tych związków to HEPA klasy H13, usuwający 99,97% zanieczyszczeń. W przypadku zanieczyszczeń gazowych, takich jak LZO, dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy stosuje się filtr z węglem aktywnym. Oba te filtry (HEPA i węglowy) stanowią wyposażenie obowiązkowe w oczyszczaczu dla dziecka. Dobrze jednak, żeby poza nimi urządzenie posiadało jeszcze inne sposoby filtracji, np. jonizator.
  2. Nawilżanie. Kolejna funkcja to możliwość nawilżania powietrza. Nie jest obowiązkowa, ale staje się szczególnie przydatna zimą, kiedy z powodu ogrzewania powietrze w budynkach jest mocno wysuszone. Tutaj warto sprawdzić możliwość odseparowania funkcji nawilżania od oczyszczania lub nawilżania automatycznego (urządzenie samodzielnie dobiera odpowiedni poziom wilgotności do aktualnej temperatury). Nie wolno dopuszczać do zawilgocenia powietrza, ponieważ prowadzi to do idealnej sytuacji dla rozwoju bakterii - ciepło i wilgotno.
  3. Jonizacja. Jest to jeden z etapów filtracji powietrza, który polega na usuwaniu drobnoustrojów z powietrza za pomocą dodatnio i ujemnie naładowanych jonów. Jonizator pozbędzie się z pokoju dziecka patogenów, które są zbyt małe, żeby przechwycił je filtr HEPA, takie jak wirusy (w tym wirus grypy), bakterie, zarodniki pleśni i grzybów.
  4. Głośność. Oczyszczacze powietrza dla dzieci powinny pracować możliwie jak najciszej. To pierwsza cecha, na którą powinnaś zwrócić uwagę. Wybrany model powinien w trybie nocnym pracować poniżej 25 dB. Najlepsze produkty osiągają nawet 16dB - jest poziomo szelestu liści. Małe dzieci lubią jak coś szumi (przykład “misia szumisia”) może dzięki oczyszczaczowi powietrza łatwiej uda ci się uśpić “małego rozbójnika”. Komfort użytkowania postaw na pierwszym miejscu, ponieważ zależy ci na tym, aby twoje dziecko było zdrowe, ale również wyspane.
  5. Zabezpieczenia. Cechą charakterystyczną oczyszczaczy powietrza dedykowanych dzieciom są różnego rodzaju zabezpieczenia, które mają chronić zarówno malucha, jak i samo urządzenie. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy wybrany model posiada blokadę rodzicielską, zamykany wlot powietrza, blokadę kółeczek lub ewentualnie możliwość zawieszenia na ścianie i sterowania zdalnego.

Oczyszczacz powietrza dla dziecka - ranking


Wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza dla dziecka nie jest łatwy, dlatego poniżej przedstawiamy opis kilku modeli, które według nas doskonale sprawdzą się w tej roli. Ułożone zostały według ilości posiadanych funkcji (oczyszczanie, nawilżanie, jonizacja).

Sharp KC-D40EUW

Bezpieczny dla dziecka, wygodny dla rodzica

Ze względu na posiadane funkcje, skuteczność oraz powierzchnię oczyszczania Sharp KC-D40EUW to oczyszczacz powietrza dla dziecka jeden z najczęściej wybieranych. Filtruje powietrze na powierzchni do 26 m2, dlatego poradzi sobie z praktycznie każdym dziecięcym pokojem. Blokada rodzicielska uniemożliwia pociechom zmianę wybranych przez rodziców ustawień, a blokada kółeczek sprawia, że urządzenie stoi stabilnie i nie przesunie się, kiedy maluch go popchnie. Jeśli oczyszczacz nie pracuje, ruchoma żaluzja zamyka wylot powietrza i chroni sprzęt przed ciekawskimi rączkami, które mogłyby np. wrzucić do środka małą zabawkę. Wbudowany timer pozwala zaprogramować czas włączenia lub wyłączenia urządzenia na kilka godzin w przód, a wybór trybu automatycznego sprawia, że oczyszczacz pracuje w pełni samodzielnie i można o nim dosłownie zapomnieć. Jest to więc model nie tylko w pełni bezpieczny dla dziecka, ale również wygodny dla rodziców.

Dźwięki jak cichy szept

Sharp KC-D40EUW pracuje bardzo cicho. W trybie niskim, który włączamy nie tylko na noc, ale również na większą część dnia, emituje tylko 23 dB hałasu - to tyle, co cichy szept i nawet mniej, niż zalecają specjaliści (25 dB). Bardzo delikatny, jednostajny szum nie zakłóci snu dziecka, nawet wrażliwego na dźwięki. Jeśli nasza pociecha jest wyjątkowo wrażliwa na światło, możemy też zmniejszyć intensywność lub całkiem wyłączyć podświetlenie wyświetlacza.

Urządzenie 3w1

W kwestii filtracji oczyszczacz Sharpa praktycznie nie ma sobie równych. To urządzenie 3w1, które nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale również nawilża i jonizuje powietrze, zapewniając maksymalnie zdrowe i komfortowe warunki otoczenia. Wykorzystany w nim filtr HEPA H13 ze skutecznością na poziomie 99,97% usuwa składniki smogu, takie jak pyły zawieszone PM10 i PM2.5, kurz, roztocza, alergeny i bakterie. Filtr z węglem aktywnym przechwytuje zanieczyszczenia gazowe (LZO, dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy) a jonizator eliminuje z pomieszczenia wirusy (również grypy), bakterie, zarodniki pleśni i grzybów oraz inne patogeny. Urządzenie posiada również filtr nawilżacza w formie maty ewaporacyjnej, przez którą przechodzi oczyszczone powietrze i nabiera odpowiedniej wilgotności. Zestaw czujników kontroluje warunki otoczenia (zanieczyszczenie, wilgotność, temperaturę) i dba o to, żeby poziom nawilżenia w pomieszczeniu był zawsze na zdrowym i komfortowym poziomie. Wprawdzie wykorzystane w urządzeniu filtry wymagają od czasu do czasu odkurzenia, a filtr nawilżacza dokładniejszego czyszczenia, ale dzięki temu ich żywotność wynosi nawet do 5 lat użytkowania. Jest to jeden z lepszych oczyszczaczy dla dziecka.

W linii KC-D firmy Sharp znajdują się jeszcze dwa modele oczyszczaczy, z funkcjami modelu KC-D40EUW, ale posiadające większą wydajność (powierzchnię oczyszczania).

Model Sharp KC-D40EUW
Powierzchnia [m2] 26
Hałas [dB] 23
Jonizator tak
Nawilżacz tak
Funkcje dodatkowe blokada rodzicielska, blokada kółeczek, żaluzja przy wlocie powietrza, timer

Zalety

- inteligentne nawilżanie,,

- jonizacja,

- cicha praca,

- blokada rodzicielska,

- blokada kółeczek,

- timer,

- zamykany wylot powietrza.

Wady

- brak sterowania zdalnego,

- konieczność czyszczenia filtrów,

- brak wskaźnika wymiany filtrów.

Sharp KC-G50EUW

Najnowsza linia Sharp

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G50EUW to model z najnowszej linii tej firmy, o powierzchni oczyszczania do 38 m2, dlatego nada się nie tylko do dużych pokoi dziecięcych lub sypialni, ale również salonów. W linii KC-G znajdziemy jeszcze dwa modele - do 28 m2 oraz 50 m2.

Kompleksowe zabezpieczenia

Tak samo jak w urządzeniach z wcześniejszej serii, w tym również opisanym wyżej modelu KC-D40EUW, również tutaj znajdziemy komplet funkcji, które sprawiają, że korzystanie ze sprzętu jest wygodne i bezpieczne nawet wtedy, gdy pozostawimy na chwilę urządzenie z dzieckiem bez nadzoru. Blokada rodzicielska nie pozwala na zmianę ustawień, zamykany wlot powietrza chroni urządzenie przed wrzuceniem do środka zabawek i małych przedmiotów, a dzięki blokadzie kółeczek oczyszczacz nie zostanie przesunięty lub popchnięty przez malucha. Zarówno tryb pracy automatycznej jak i programator czasowy (timer) ułatwiają korzystanie z oczyszczacza do maksimum. Nowy wyświetlacz i diody jeszcze dokładniej informują o jakości powietrza w otoczeniu, co pozwala na lepszą kontrolę nad urządzeniem. Choć mogłoby wydawać się to niemożliwe, model Sharp KC-G50EUW pracuje ciszej od swoich poprzedników - w trybie niskim emituje jedynie 19 dB dźwięku, jest więc praktycznie niesłyszalny, również w nocy.

Zestaw 3 filtrów

Oczyszczanie powietrza w modelu KC-G50 odbywa się na tej samej zasadzie, co w innych urządzeniach marki Sharp, ale zostało dodatkowo ulepszone. Filtr HEPA H13 zatrzymuje 99,97% składników smogu (PM10 i PM2.5) oraz innych cząstek stałych, takich jak kurz, alergeny, roztocza czy bakterie. Filtr węgla aktywnego, który przechwytuje zanieczyszczenia gazowe, takie jak LZO, dym papierosowy czy nawet nieprzyjemne zapachy, został w tym modelu wzbogacony o powłokę krzemionkową. Zwiększa ona dodatkowo właściwości sorpcyjne węgla oraz umożliwia wchłanianie tlenków siarki i azotów. Mata ewaporacyjna w urządzeniu pełni rolę filtra nawilżacza, a zestaw czujników dba o to, żeby poziom wilgotności był odpowiedni do panujących w otoczeniu warunków. Filtry wykorzystane w urządzeniu wymagają czyszczenia mniej więcej raz na półtorej miesiąca, ale dzięki temu ich żywotność wynosi nawet do 5 lat.

Jonizator Plasmacluster

Znany z poprzednich serii jonizator Plasmacluster, który eliminuje wirusy, bakterie, zarodniki pleśni i grzybów, został tu wyposażony w funkcję Plasmacluster spot. To dodatkowa żaluzja z przodu oczyszczacza, która pozwala skierować intensywny strumień jonów w wybrane miejsce, np. na zabawki lub pościel na łóżeczku, w celu ich odświeżenia i usunięcia patogenów. W ten sposób oczyszczacz powietrza Sharp KC-G50EUW zapewnia czyste powietrze i zdrowy mikroklimat w pokoju dziecka.

Model Sharp KC-G50EUW
Powierzchnia [m2] 38
Hałas [dB] 19
Jonizator tak
Nawilżacz tak
Funkcje dodatkowe blokada rodzicielska, blokada kółeczek, żaluzja przy wlocie powietrza, timer

Zalety

- inteligentne nawilżanie,

- jonizacja,

- ulepszony węgiel aktywny,

- Plasmacluster spot,

- blokada rodzicielska,

- blokada kółeczek,

- zamykany wlot powietrza,

- timer,

- cicha praca.

Wady

- brak sterowania zdalnego,

- konieczność czyszczenia filtrów,

- brak wskaźnika wymiany filtrów.

Ideal AP 30

Niemiecka jakość

Model AP 30 niemieckiej marki Ideal to oczyszczacz powietrza pełniący również rolę jonizatora. Spośród innych urządzeń na rynku wyróżnia go możliwość zawieszenia na ścianie za pomocą specjalnej podstawki (akcesorium dodatkowe) oraz sterowania zdalnego przy pomocy pilota. Dzięki temu oczyszczacz może znajdować się daleko poza zasięgiem ciekawskich rączek dziecka, nie stanowiąc dla niego zupełnie żadnego zagrożenia.

Duża moc, cicha praca

Oczyszczacz powietrza Ideal AP 30 sprawdzi się na powierzchni do 45 m2, więc może pracować zarówno w dziecięcym pokoju jak i - przede wszystkim - dużym salonie oraz pomieszczeniach typu open-space (np. salon z kuchnią), w których przebywa nasza pociecha. Pomimo dużej wydajności pracuje bardzo cicho - emituje tylko 26 dB w trybie niskim. Wprawdzie urządzenie da się usłyszeć, szczególnie w nocy, ale przypominający szum liści delikatny odgłos nie powinien przeszkadzać śpiącemu dziecku, a już na pewno nie zakłóci jego zabawy w ciągu dnia.

Podwójna filtracja

Usuwanie zanieczyszczeń z powietrza odbywa się dwuetapowo - za pomocą zestawu filtrów oraz jonizatora Plasmawave. Cząstki stałe, takie jak składniki smogu (pyły zawieszone PM10 i PM2.5), alergeny, roztocza, bakterie lub kurz przechwytywane są przez filtr HEPA H13 o skuteczności 99,97%. Kolejny jest filtr węgla aktywnego, który pozbywa się lotnych związków organicznych, dymu papierosowego i nieprzyjemnych zapachów. Cały proces wspiera jonizator, który uwalniając do otoczenia ujemnie i dodatnio naładowane jony niszczy patogeny, takie jak wirusy, bakterie, pleśń i grzyby. Powietrze jest więc w pełni oczyszczone ze wszystkich szkodliwych dla dziecka substancji. Filtry wymienia się mniej więcej co 1-2 lata, a o właściwym momencie informuje nas wskaźnik wymiany filtrów.

Model Ideal AP 30
Powierzchnia [m2] 45
Hałas [dB] 26
Jonizator tak
Nawilżacz nie
Funkcje dodatkowe sterowanie pilotem, podstawa do zawieszenia na ścianie

Zalety

- jonizacja,

- cicha praca,

- sterowanie zdalne,

- podstawa do zawieszenia na ścianie,

- cicha praca,

- wskaźnik wymiany filtrów.

Wady

- brak nawilżania,

- brak blokady rodzicielskiej.

Coway Classic

Klasyka w najlepszym wydaniu

Oczyszczacz powietrza Coway Classic przeznaczony jest do pomieszczeń o powierzchni 40 m2, dlatego sprawdzi się zarówno w pokoju dziecka, jak i salonie lub innym dużym pomieszczeniu, w którym przebywa maluch. Nazwa tego modelu idealnie oddaje jego charakter - to klasyczny, łatwy w obsłudze oczyszczacz powietrza o prostym wyglądzie, który wpasuje się w każde współczesne wnętrze. Dzięki smukłej konstrukcji oczyszczacz może być używany w dowolnym miejscu, również w niewielkich przestrzeniach, co dodatkowo zwiększa komfort jego użytkowania.

Relaksacyjny biały szum

Classic jest kolejnym dowodem na to, że nawet urządzenia przeznaczone do dużych pomieszczeń mogą pracować bardzo cicho - w najniższych obrotach emituje wyłącznie 22 dB dźwięku, dlatego w nocy nie zakłóci snu dziecka, a w ciągu dnia będzie praktycznie niesłyszalny. Ponadto w trakcie pracy oczyszczacz emituje tzw. biały szum, który posiada właściwości relaksacyjne i ułatwia zasypianie.

Zwalcza smog i alergeny

Coway Classic usuwa zanieczyszczenia za pomocą standardowego kompletu filtrów. Najpierw filtr węgla aktywnego pozbywa się zanieczyszczeń gazowych, takich jak LZO, zapachy i dym papierosowy. Następnie filtr HEPA E12 usuwa 99,5% składników smogu i innych cząstek stałych, takich jak pyły zawieszone PM10 i PM2.5, kurz, alergeny, pyłki, roztocza i bakterie. O właściwym momencie na zamontowanie nowych filtrów poinformuje nas wskaźnik wymiany filtrów.

Tryb energooszczędny

Urządzenie pracuje w wybranym trybie manualnym lub automatycznie, samodzielnie dobierając prędkość wentylatora do ilości zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu energii możemy włączyć go w tryb ECO - jeśli jakość powietrza jest dobra przez więcej niż 10 min oczyszczacz samodzielnie się wyłącza i wraca do pracy dopiero w momencie, kiedy czujniki znów znajdą zanieczyszczenia. Rodzice z małym dzieckiem na pewno docenią funkcję blokady rodzicielskiej, która uniemożliwi maluchowi zmianę ustawień oczyszczacza.

Model Coway Classic
Powierzchnia [m2] 40
Hałas [dB] 22
Jonizator nie
Nawilżacz nie
Funkcje dodatkowe blokada rodzicielska, biały szum

Zalety

- cicha praca,

- biały szum,

- blokada rodzicielska,

- prosta obsługa,

- wskaźnik wymiany filtrów.

Wady

- brak nawilżania,

- brak jonizacji,

- brak zdalnego sterowania.

Coway Storm

W pokoju dziecka lub salonie

Model Storm marki Coway to nowe urządzenie na rynku polskim, które bardzo dobrze sprawdzi się w roli oczyszczacza powietrza dla dziecka. Nie posiada wprawdzie funkcji nawilżania ani jonizacji, jednak ze względu na wykorzystane w nim filtry oraz kilka trybów cyrkulacji powietrza posiada wysoką skuteczność w pozbywaniu się smogu, alergenów i zanieczyszczeń w pomieszczeniach do 70 m2 powierzchni. Nawet posiadając duży salon połączony z kuchnią możemy mieć pewność, że przebywające w nim dziecko będzie oddychać zdrowym i czystym powietrzem. Pomimo dużej mocy praca modelu Storm jest niespodziewanie cicha - 21 dB w trybie niskim nie obudzi nawet wrażliwego na dźwięki maluszka.

Wysoka skuteczność

Proces oczyszczania rozpoczyna się w filtrze drobnego pyłu, który zatrzymuje cząstki takie jak pyłki, kurz i pleśń, odciążając tym pozostałe filtry. Po nim działa węgiel aktywny, który przechwytuje zanieczyszczenia gazowe, takie jak dym papierosowy, nieprzyjemne zapachy i przede wszystkim lotne związki organiczne. Następny jest filtr HEPA E12, który usuwa z powietrza pyły zawieszone PM10 i PM2.5, będące składnikami smogu, alergeny, pyłki, roztocza i bakterie ze skutecznością 99,5%.

4 tryby cyrkulacji

Nie bez znaczenia dla jakości oczyszczania ma sposób cyrkulacji powietrza. Z tego powodu oczyszczacz Coway Storm wyposażony został w aż dwa wyloty powietrza i cztery tryby cyrkulacji. Zależnie od potrzeb możemy korzystać ze standardowego obiegu powietrza, intensywnej cyrkulacji, przepływu wielokierunkowego oraz 10 minutowego programu szybkiego oczyszczania. Wybrany tryb nie zostanie zmieniony bez wiedzy mamy lub taty dzięki blokadzie rodzicielskiej. Urządzenie oprócz funkcji manualnych posiada również możliwość pracy inteligentnej. Samodzielnie dostosowuje prędkość do warunków otoczenia, a jeśli w pomieszczeniu jest ciemno przez co najmniej 3 minuty, automatycznie wchodzi w tryb “sleep”, redukując poziom hałasu i zużycie energii. Rozpoczęcie pracy oczyszczacza można zaprogramować na kilka godzin w przód dzięki timerowi.

Model Coway Storm
Powierzchnia [m2] 70
Hałas [dB] 22
Jonizator nie
Nawilżacz nie
Funkcje dodatkowe blokada rodzicielska, timer

Zalety

- 4 tryby cyrkulacji,

- blokada rodzicielska,

- timer,

- cicha praca.

Wady

- brak zdalnego sterowania,

- brak wskaźnika wymiany filtra,

- brak nawilżania,

- brak jonizacji.

Podsumowanie


Aby oczyszczacz powietrza dla dziecka był zarówno bezpieczny dla malucha i wygodny w użytkowaniu dla rodzica, musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia (blokada rodzicielska, blokada kółeczek) oraz tryb pracy automatycznej, najlepiej wraz z funkcją sterowania zdalnego. Bardzo ważny jest też poziom emitowanego hałasu, ponieważ praca urządzenia nie może zakłócać snu naszej pociechy ani przeszkadzać jej w zabawie. Tylko oczyszczacz, który posiada te cechy sprawdzi się w domu z małym dzieckiem. W kwestii filtracji powietrza bardzo ważne jest, żeby posiadał wysoką skuteczność usuwania smogu, alergenów i LZO. W idealnym scenariuszu wybrany przez nas model powinien posiadać jeszcze funkcję nawilżania oraz jonizacji, aby stworzyć w pokoju dziecka zdrowy mikroklimat, jednak da się bez tych opcji obejść. Najważniejszy jest wykorzystany filtr HEPA i węgiel aktywny, generowany hałas i odpowiednie zabezpieczenia.

Bibliografia

1. Coway. Oczyszczacze powietrza. Dostęp online [https://coway.pl/oczyszczacze-powietrza/] 10.06.2017 r.

2. Gazeta Krakowska. Jak dobrze wybrać oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka?. Dostęp online [https://gazetakrakowska.pl/jak-dobrze-wybrac-oczyszczacz-powietrza-do-pokoju-dziecka/ar/c11-14802504] 10.06.2017 r.

3. superbiznes. Jak dobrze wybrać oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka?. Dostęp online [https://superbiz.se.pl/firma/jak-dobrze-wybrac-oczyszczacz-powietrza-do-pokoju-dziecka-aa-CwgF-N3fb-TCqY.html] 10.06.2017 r.

Cykl artykułów "Dobór oczyszczacza"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczacza" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


Coway Storm cena, filtry do wody dla domu jednorodzinnego, filtry hepa h13, jak osuszyć powietrze w domu, jonizator powietrza, maseczki dragon, najlepsza wilgotność powietrza w sypialni, oczyszczacz i nawilzacz powietrza, oczyszczacz z jonizatorem czy bez, pm2.5 normy, Sharp FP-J30EU-B filtr z węglem aktywnego, sharp ki-g75euw oczyszczacz z nawilżaczem, tvoc co to jest, właściwa wilgotność powietrza w mieszkaniu

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacz powietrza dla palacza - Ranking 2022/2023

Oczyszczacz powietrza dla palacza - Ranking 2022/2023

14.06.2022

Dym papierosowy nie należy do przyjemnych zapachów. Dodatkowo wypuszcza do powietrza wiele cząsteczek zanieczyszczeń i gazów, które wnikają w meble, dywany oraz firanki. Dla każdej osoby palącej niezbędnym elementem domu jest oczyszczacz powietrza, który usunie szkodliwe substancje. Jak oczyszczacz usuwa dym papierosowy i nieprzyjemny zapach? Które modele są polecane dla osób palących?

Czytaj dalej >
Co wyróżnia oczyszczacze powietrza Fellowes na tle konkurencji?

Co wyróżnia oczyszczacze powietrza Fellowes na tle konkurencji?

08.06.2022

Fellowes jest wyróżniającą się marką profesjonalnych oczyszczaczy powietrza. Liczne badania i certyfikaty mówią same za siebie. Co sprawia, że te urządzenia cieszą się tak dużym uznaniem?

Czytaj dalej >