Oczyszczacz powietrza dla alergika - Ranking 2023/2024

Jedną z głównych funkcji oczyszczacza powietrza, poza walką ze smogiem, jest usuwanie z otoczenia szkodliwych alergenów. Które filtry są za to odpowiedzialne i jaka jest ich skuteczność? W kolejnym artykule z cyklu “Dobór oczyszczacza” odpowiemy na te pytania i wskażemy modele, które przyniosą ulgę w dolegliwościach alergicznych.

Jedną z głównych funkcji oczyszczacza powietrza, poza walką ze smogiem, jest usuwanie z otoczenia szkodliwych alergenów. Które filtry są za to odpowiedzialne i jaka jest ich skuteczność? W kolejnym artykule z cyklu “Dobór oczyszczacza” odpowiemy na te pytania i wskażemy modele, które przyniosą ulgę w dolegliwościach alergicznych. Jedną z głównych funkcji oczyszczacza powietrza, poza walką ze smogiem, jest usuwanie z otoczenia szkodliwych alergenów.

Sezon wiosenno-letni to wspaniały okres, w którym roślinność, zwierzęta i ludzie budzą się do życia. Niestety radość z tego faktu nie trwa długo, ponieważ ożywiona roślinność produkuje masę pyłu, który powoduje reakcje alergiczne. Dlatego też niektórzy długie słoneczne dni spędzają na wydmuchiwaniu nosa w chusteczkę, przecieraniu oczu i zażywaniu specyfików antyalergicznych. Na szczęście istnieje sposób, by się przed tym chronić - w walce z alergenami najlepiej sprawdza się oczyszczacz powietrza. Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika wybrać? Na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego modelu? Nasz ranking oczyszczaczy powietrza dla alergików odpowiada na te pytanie i przedstawia urządzenia, które najlepiej sprawdzą się w swojej roli. Sprawdź ranking oczyszczaczy powietrza dla alergika na rok 2023/2024.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Ranking oczyszczaczy powietrza dla alergików 2023/2024


Miejsce Model Cena Powierzchnia oczyszczania Klasa filtra i skuteczność Certyfikaty i atesty Funkcje dla alergika
1 Sharp KC-D50EUW 1899 zł 38 m² HEPA H13, 99,97% Atest higieniczny PZH, The British Allergy Foundation Seal of Approval tryb pyłki + nawilżanie
2 Sharp KC-G50EUW 2499 zł 38 m² HEPA H13, 99,97% Atest higieniczny PZH, The British Allergy Foundation Seal of Approval tryb pyłki + nawilżanie
3 Ideal AP 30 1599 zł 45 m² HEPA H13, 99,97% Atest higieniczny PZH, European Centre for Allergy Research Foundation czujnik pyłów
4 Ideal AP 30 PRO 2649 zł 40 m² HEPA H14, 99,997% Atest higieniczny PZH, European Centre for Allergy Research Foundation, Hygiene tested Institut Schwarzkopf tryb turbo
5 Daikin MCK75J URURU 3999 zł 46 m² filtr wstępny harmonijkowy - tryb pyłki + nawilżanie

Sharp KC-D50EUW

Filtracja powietrza

Model Sharp KC-D50EUW to jeden z flagowych produktów tej marki. Przeznaczony jest do pomieszczeń o powierzchni 38 m2 i pełni trzy istotne role: oczyszczacza, nawilżacza i jonizatora powietrza. Co bardzo ważne dla alergików, funkcję nawilżania oraz jonizator można wyłączyć. Wykorzystany w nim filtr HEPA H13 usuwa 99,97% alergenów (pyłki, kurz, roztocza) oraz pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5, a filtr z węglem aktywnym eliminuje zanieczyszczenia gazowe, takie jak LZO, nieprzyjemne zapachy i dym papierosowy. Oczyszczone powietrze przepuszczane jest przez filtr nawilżacza w formie maty ewaporacyjnej po czym wraca do pomieszczenia już odpowiednio nawilżone. Cały proces wspomagany jest przez jonizator Plasmacluster, który unieszkodliwia znajdujące się w powietrzu zarodniki pleśni, grzybów, wirusy (w tym również wirus świńskiej oraz ptasiej grypy) i inne niebezpieczne patogeny. Dzięki takiej technice, sprawdzi się idealnie jako jonizator, oczyszczacz i nawilżacz powietrza dla alergików.

Tryb pracy

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D50EUW może działać w wybranym trybie manualnym lub automatycznym. W tym drugim prędkość wentylatora oraz intensywność nawilżania dobierane są samodzielnie przez urządzenie, na podstawie zestawu czujników (temperatura, wilgotność, kurz, zapach). Wbudowany timer (programator czasowy) dodatkowo zwiększa wygodę użytkowania.

Do sypialni i do pokoju dziecka

Dzięki blokadzie rodzicielskiej, blokadzie kółeczek i zamknięciu przy wlocie powietrza świetnie sprawdzi się w domach z małym dzieckiem. Energooszczędna (5W) i bardzo cicha praca (23 dB) wraz z regulowaną jasnością wyświetlacza tworzą razem duet idealny do sypialni. Oczyszczacz może pracować przez całą noc i nie zakłóci snu domowników. Model KC-D50EUW może też pochwalić się niezwykle długą żywotnością filtrów - według producenta wymagają wymiany tylko raz na 10 lat, jednak trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu.

Model Sharp KC-D50EUW
Powierzchnia [m2] 38
Hałas [dB] 23-55
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotność filtrów 10 lat
Jonizator tak
Nawilżanie tak

Sharp KC-G50EUW

Filtry powietrza i jonizator

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G50EUW pochodzi z najnowszej linii tej marki i jest jednym z najbardziej zaawansowanych oczyszczaczy na rynku, przeznaczonych do 38 m2. Jest to urządzenie 3w1 - oczyszczacz, nawilżacz i jonizator. Funkcję nawilżania i jonizator można wyłączyć. Do filtracji powietrza wykorzystuje standardowy u tego producenta zestaw filtrów: filtr wstępny, węgiel aktywny, HEPA H13 i filtr nawilżacza. Przy regularnym czyszczeniu ch żywotność może wynosić nawet 10 lat. Bez problemu pozbywa się z powietrza kurzu i innych alergenów, takich jak pyłki, bakterie czy roztocza oraz usuwa 99,97% pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5. Eliminuje nieprzyjemne zapachy i inne zanieczyszczenia gazowe, takie jak LZO i dym papierosowy. Filtr z węglem aktywnym został tu wzbogacony o powłokę krzemionkową, która przechwytuje tlenki siarki i azotu. Jonizator Plasmacluster pozbywa się z powietrza niebezpiecznych patogenów, takich jak wirusy, pleśń i grzyby, a całkiem nowa funkcja - Plasmacluster Spot - pod postacią dodatkowej, ruchomej żaluzji pozwala na ukierunkowanie strumienia jonów w jedno, wybrane miejsce. Tak jak jego poprzednik opisany wyżej, będzie to naprawdę dobry jonizator, oczyszczacz i nawilżacz powietrza dla alergików.

Tryby pracy i wskaźniki

W trybie automatycznym urządzenie samodzielnie dobiera odpowiedni poziom nawilżenia powietrza i zwiększa obroty po wychwyceniu nowych zanieczyszczeń. Dzięki dwóm nowym czujnikom - światła i ruchu - oczyszczacz dostosowuje pracę również do pory dnia i obecności domowników. Oprócz standardowego wskaźnika kolorystycznego pojawiły się tu również diody, które informują o wychwyceniu m.in. pyłów PM2.5.

Parametry oczyszczacza

Model KC-G50EUW jest jeszcze cichszy od swoich poprzedników; emituje 19 dB w trybie niskim, więc bez przeszkód może pracować również w nocy. Zabezpieczenia przed dziećmi, takie jak blokada rodzicielska sprawiają, że sprawdzi się również w pokoju najmłodszego członka rodziny. Duża energooszczędność w trybie niskim (5 W) nie będzie obciążeniem dla domowego budżetu.

Model Sharp KC-G50EUW
Powierzchnia [m2] 38
Hałas [dB] 19-52
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotność filtrów 10 lat
Jonizator tak
Nawilżanie tak

Ideal AP 30

Filtry powietrza

Oczyszczacz powietrza Ideal AP 30 został zaopatrzony w jonizator, jednak nie posiada funkcji nawilżania powietrza. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą korzystać z nawilżacza lub posiadają już takie urządzenie oddzielnie. Ten model z serii Classic firmy Ideal przeznaczony jest do pomieszczeń o powierzchni 45 m2. System filtracji powietrza opiera się na działaniu filtra wstępnego, węgla aktywnego, HEPA H13 i jonizatora. Doskonale przechwytują nie tylko kurz, pyłki, roztocza i inne alergeny, ale również mniejsze cząstki, takie jak pyły zawieszone PM10 i PM2.5 oraz zanieczyszczenia gazowe - LZO, dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy. Zanieczyszczenia stałe usuwane są ze skutecznością 99,97%. Filtry nie wymagają czyszczenia, a ich żywotność wynosi ok. 2 lat. Moment wymiany sygnalizuje nam odpowiedni czujnik.

Nie tylko jonizacja

Technologia Plasmawave produkuje i wypuszcza ujemnie naładowane jony, które unieszkodliwiają zarodniki pleśni, grzybów oraz wirusy, a wykorzystany system OptiFlow niweluje oddalone cząstki dymów i pyłów, roztaczając powietrze w całym pomieszczeniu. Ponadto na kasecie filtracyjnej znajduje się dodatkowa powłoka antybakteryjna CleanCel, zapobiegająca rozprzestrzenianiu się grzybów, pleśni i bakterii.

Tryby i czujniki

Zestaw czujników - gaz, zapach, pył, światło - umożliwia samodzielną pracę urządzenia. W trybie automatycznym prędkość wentylatora dostosuje się do poziomu zanieczyszczeń. Możemy skorzystać też z trybu manualnego, a samo sterowanie odbywa się za pomocą panelu kontrolnego lub pilota zdalnego sterowania. Emisja hałasu na poziomie 26 dB w trybie niskim pozwoli na pracę urządzenia zarówno w dzień, jak i w nocy.

Model Ideal AP 30
Powierzchnia [m2] 45
Hałas [dB] 26-55
Skuteczność HEPA 99,97%
Żywotność filtrów 2 lata
Jonizator tak
Nawilżanie nie

Ideal AP 30 PRO

Najwyższa skuteczność z filtrem 360

Oczyszczacz powietrza Ideal AP 30 PRO należy do serii produktów, przeznaczonych do zadań specjalnych. Przeznaczony jest do powierzchni 40 m2, a jego najmocniejszą stroną jest wykorzystanie filtra 360, stworzonego z pięciu warstw HEPA oraz węgla aktywnego, które w połączeniu dają skuteczność filtracji na poziomie HEPA H14, czyli 99,997%! Próżno szukać innego oczyszczacza domowego, który mógłby pochwalić się takim wynikiem. Usuwa nie tylko alergeny, takie jak kurz, pyłki i roztocza, ale również bakterie, pyły zawieszone PM10 i PM2.5 oraz zanieczyszczenia gazowe (LZO, dym papierosowy, nieprzyjemne zapachy). Żywotność filtra wynosi 1-2 lata, a moment wymiany wskaże nam odpowiedni czujnik. Urządzenie nie posiada jednak nawilżacza ani jonizatora.

Sterowanie zdalne z aplikacją mobilną

Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą przycisku na obudowie lub aplikacji mobilnej Ideal Air PRO. Dzięki niej możemy mieć kontrolę nad pracą oczyszczacza oraz jakością powietrza w pomieszczeniu nawet przebywając poza domem. Możemy wybrać jeden z trybów manualnych lub tryb automatyczny, w którym prędkość pracy urządzenie dobiera samodzielnie w zależności od wskazań czujników (gaz, zapach, pył, światło).

Idealny do sypialni

Kolejną ogromną zaletą oczyszczacza Ideal jest jego niezwykle cicha praca. W trybie niskim emituje tylko 16,7 dB, więc doskonale sprawdzi się w sypialni - nawet u domowników z bardzo czułym słuchem. Model Ideal AP 30 PRO wyróżnia się też wyglądem - jest niewielki, okrągły i posiada możliwość założenia kolorowego pokrowca.

Model Ideal AP 30 PRO
Powierzchnia [m2] 40
Hałas [dB] 16,7-54,2
Skuteczność HEPA 99,997%
Żywotność filtrów 1 rok
Jonizator nie
Nawilżanie nie

Daikin MCK75J URURU

6-stopniowy system filtracji

Daikin MCK75J, znany również jako URURU, to ostatni oczyszczacz z funkcją nawilżania w naszym rankingu. Wyróżnia się wyjątkową technologią Flash Streamer i odmienną zasadą działania. Nie wykorzystuje popularnego zestawu filtrów (wstępny, węglowy, HEPA) tylko 6-stopniowy system oczyszczania. W pierwszej kolejności zassane powietrze zostaje poddane wyładowaniom elektronów, które z dużą prędkością wnikają w zanieczyszczenia. Kolejny jest filtr wstępny, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia, takie jak kurz, pył oraz alergeny zwierzęce i roślinne. Zaraz po nim jonizator plazmowy ładuje dodatnio zanieczyszczenia, tak, aby mógł je przechwycić filtr elektrostatyczny. Wykorzystany w urządzeniu filtr harmonijkowy pełni rolę filtra węglowego, przechwytując zanieczyszczenia gazowe, takie jak benzo[a]piren oraz wirusy. Na sam koniec katalizator neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Nawilżacz powietrza

Model URURU posiada również funkcję nawilżania powietrza. Działa ona na zasadzie ewaporacji - woda ze zbiornika przepływa do podajnika z kołem wodnym, które obracając się zabiera wodę i dostarcza ją do filtra. Powietrze przepuszczane jest przez mokry filtr, gdzie nabiera wilgotności i trafia do pomieszczenia. Urządzenie posiada 4 stopnie nawilżania oraz możliwość całkowitego wyłączenia tej funkcji.

Parametry oczyszczacza

Korzystanie z urządzenia odbywa się za pomocą panelu kontrolnego lub pilota zdalnego sterowania. Dzięki odpowiednim czujnikom (kurz, zapach, temperatura, wilgotność) może pracować automatycznie, dobierając samodzielnie tryb pracy do panujących w pomieszczeniu warunków. Oczyszczacz powietrza Daikin MCK75J URURU posiada bardzo dużą wydajność (450 m3/h) i choć według producenta przeznaczony jest do 45 m2, to sprawdzi się również w większych pomieszczeniach. Mimo to należy do najcichszych oczyszczaczy na rynku i emitując tylko 17 dB w trybie niskim doskonale sprawdzi się w sypialni.

Model Daikin MCK75J URURU
Powierzchnia [m2] 46
Hałas [dB] 17-50
Skuteczność 99,9%
Żywotność filtrów 1 rok
Jonizator tak
Nawilżanie tak

Alergia - choroba XXI wieku


Alergia-choroba XXI wieku

Według statystyk w ciągu ostatnich 15-20 lat liczba osób cierpiących z powodu alergii wzrosła dwukrotnie. Problem dotyczy osób w każdym wieku, mieszkańców miast i wsi. Według badań przeprowadzonych w Polsce*:

 • 40% badanych deklarowało objawy alergiczne,
 • 50% uzyskało dodatni wynik alergicznych testów skórnych,
 • występowanie alergii jest częstsze w obszarach miejskich niż wiejskich,
 • tylko 30% pacjentów z astmą zdaje sobie sprawę ze swojej choroby.

Ponadto w krajach wysoko rozwiniętych alergia dotyka nawet 20-30% społeczeństwa. U osób cierpiących na jeden typ alergii istnieje też większe ryzyko rozwoju innych jej rodzajów.

*Na podstawie danych ECAP (Epi­de­mio­lo­gia Cho­rób Aler­gicz­nych w Pol­sce) oraz PMSEAD (Polish Mul­ti­cen­ter Study of Epi­de­mio­logy of Aller­gic Dise­ases).

Co to jest alergia?


Alergia-choroba XXI wieku

Wyraz “alergia” pochodzi od greckich słów allos - inny i ergon - działanie. Jest to po prostu nieprawidłowa, nadmierna reakcja organizmu na substancje, które na ogół szkodliwe nie są. Czynniki wywołujące alergię mogą mieć różną formę, ale noszą wspólną nazwę “alergenów”. W kontakcie z obcą cząsteczką, układ odpornościowy sprawdza, czy może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i podejmuje działania, mające na celu ochronę organizmu. Jeśli dana substancja zostanie uznana za szkodliwą nasze ciało wszczyna alarm, co objawia się np. katarem lub wysypką. Alergia należy do chorób cywilizacyjnych i z biegiem czasu liczba cierpiących na nią osób zwiększa się. Dokładne przyczyny tego zjawiska nie są znane, ale wśród teorii znaleźć możemy zmiany klimatyczne i środowiskowe, modyfikowane produkty żywnościowe, zanieczyszczenie powietrza oraz rozwój cywilizacji i związaną z nią często nadmierną higienę.

Rodzaje alergii


Rodzaje alergii

Alergenami mogą być przeróżne substancje, takie jak pyłki, sierść, pierze czy orzechy.

Z tego względu wyróżniamy kilka rodzajów alergii:

 1. najczęściej spotykana jest alergia pokarmowa, wywoływana przez różnego rodzaju produkty spożywcze;
 2. kolejny typ to alergia kontaktowa, wywoływana przez - jak sama nazwa wskazuje - kontakt z alergenem, np. sierścią domowego pupila;
 3. trzeci typ, który w ostatnich latach dotyczy coraz większej ilości osób, to alergia wziewna.

Alergia wziewna


Rodzaje alergii

Alergia wziewna wywoływana jest przez czynniki prowokujące, czyli po prostu alergeny wziewne. Są to wszystkie cząstki, które wraz z oddechem przedostają się do naszego organizmu. Dzielimy je na:

 • zewnątrzpochodne, głównie pyłki drzew, traw, a czasem pleśń;
 • wewnątrzpochodne, czyli alergeny kurzu domowego, pleśni, zwierząt oraz lateks.

Ten typ alergii kojarzy się głównie z okresem wiosennym i letnim. Nie bez przyczyny, ponieważ właśnie wtedy, ze względu na intensywne pylenie roślin, objawy alergii są szczególnie nasilone. W takim przypadku mówimy o alergenach sezonowych. Istnieją jednak również alergeny całoroczne, czyli obecne stale, bez względu na porę roku, np. roztocza. Wbrew pozorom to właśnie ten drugi typ alergenów jest groźniejszy, ponieważ chory ma z nimi ciągłą styczność.

Ważne: pierwsze objawy alergii wziewnej mogą pojawić się u osób w każdym wieku. Kiedyś sądzono, że dotyczy ona wyłącznie dzieci, jednak dzisiaj wiemy, że zachorować może również dorosły. Wciąż jednak to małe dzieci są szczególnie narażone, ponieważ u nich alergia wziewna znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na astmę.

Objawy alergii wziewnej


Objawy alergii

Objawy związane z alergią wziewną mogą być bardzo nieprzyjemne i dokuczliwe. Należą do nich m.in.:

 • pieczenie i łzawienie oczu,
 • intensywny katar,
 • kichanie,
 • kaszel,
 • ból gardła,
 • świąd podniebienia,
 • napady duszności.

Kataru siennego doświadcza co piąta osoba dorosła, co dwudziesta ma napady pokrzywki, a co szóste dziecko w wieku szkolnym cierpi na zmiany skórne wywołane alergią.

Ważne: leczenie alergii nie jest łatwe i wymaga kompleksowego podejścia. Dobre wyniki przynosi odczulanie, ale w przypadku alergii na pyłki taką terapię należy przeprowadzić przed okresem kwitnienia. Często stosowane są również leki antyhistaminowe, kromony i kortykosteroidy.

Jak walczyć z alergią w domu?


Jak walczyć z alergią w domu

Niezależnie od sposobów leczenia, w alergii wziewnej bardzo ważne jest, żeby zminimalizować kontakt ze szkodliwymi alergenami. Bardzo pomocne może okazać się często odkurzanie, wycieranie mebli oraz pozbycie się tych elementów wyposażenia mieszkania, które mogą być potencjalnym źródłem alergenów (dywany, koce, zasłony itp.). Jednak najskuteczniejszym sposobem jest bez wątpienia profesjonalny oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza dla alergika to oręż XXI wieku w walce z alergią. Zasada działania tego wspaniałego urządzenia jest dziecinnie prosta. Tworzy obieg powietrza wciągając zanieczyszczone powietrze, a następnie przepuszczając je przez zestaw filtrów. Odfiltrowane z kurzu, roztoczy i alergenów powietrze wraca z powrotem do pomieszczenia. Jak już zostało wspomniane wcześniej, najbardziej narażoną na alergie grupą są dzieci. Z tego względu wybierając model warto zwrócić uwagę, aby jego parametry były odpowiednie dla dzieci .

Poza oczyszczaczem warto zadbać również o odpowiednią wentylację w domu. Dobrze dobrana wentylacja z możliwością filtracji nie tylko dostarczy nam świeżego powietrza, ale dodatkowo usunie część zanieczyszczeń z powietrza oraz zadba o właściwą wilgotność pomieszczenia.

Parametry idealnego oczyszczacza dla alergika


Objawy alergii

Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza dla alergika warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

 1. Rodzaj filtrów - to najważniejsza kwestia, która decyduje o skuteczności oczyszczania. W przechwytywaniu alergenów, takich jak pyłki, kurz czy roztocza, a nawet bakterii i pyłów zawieszonych (PM10 i PM2.5) najlepiej sprawdzają się filtry HEPA. Posiadają one formę harmonijki z mikroskopijnymi porami, które zatrzymują zanieczyszczenia o wielkości 3 mikrometrów. W zależności od klasy możemy spodziewać się różnej skuteczności. W warunkach domowych optymalnym rozwiązaniem pomiędzy ceną, a jakością są filtry HEPA H13, które usuwają nawet 99,97% drobnych zanieczyszczeń.
 2. Jonizacja - jest to bardzo przydatna funkcja dla alergików. Produkowane przez jonizator ujemnie naładowane jony skutecznie eliminują znajdujące się w powietrzu zarodniki pleśni i grzybów oraz wirusy. W pomieszczeniach o zbyt dużej wilgotności jonizator nie dopuści do rozwoju tych organizmów, a ponadto zadba o nasze samopoczucie zapewniając równowagę kationowo-anionową pomieszczenia.
 3. Nawilżanie - bardzo ważne dla zdrowia jest utrzymanie w domu odpowiedniego mikroklimatu. Klasyczne nawilżacze nie są polecane alergikom, ponieważ zasada ich działania polega zwykle na podnoszeniu wilgotności “do oporu”, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Jednak zbyt suche powietrze podrażnia drogi oddechowe i może być nawet bardziej szkodliwe. W takim środowisku unosi się też więcej kurzu i roztoczy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Większość modeli posiada odpowiednie czujniki i pracując w trybie automatycznym utrzymuje wilgotność powietrza na odpowiednim, najlepszym dla zdrowia poziomie. W połączeniu z funkcją jonizacji, która nie dopuszcza do rozwoju pleśni, tworzy duet idealny dla alergików.
 4. Wydajność - w zależności od tego, jaka jest powierzchnia pomieszczenia, które ma oczyścić urządzenie, musi posiadać odpowiednią wydajność. Optymalnie oczyszczacz na najwyższych obrotach powinien przefiltrować powietrze w pomieszczeniu trzykrotnie w ciągu jednej godziny. Inwestowanie w model o większej wydajności nie jest specjalnie korzystne. Na przykład, w pomieszczeniu o wielkości 25 m2, przy standardowej wysokości sufitu 1,5 m najlepiej sprawdzi się model o maksymalnej wydajności ok. 112 m3/h.
 5. Funkcje dodatkowe - oczyszczacze powietrza posiadają wiele funkcji dodatkowych, które ułatwiają użytkowanie. Dla alergików podstawą powinien być tryb automatyczny, działający na podstawie czujników jakości powietrza. Dzięki temu poziom wilgotności będzie zawsze utrzymany na odpowiednim poziomie, a po wykryciu alergenów w powietrzu urządzenie samodzielnie przełączy się w szybszy tryb. Przydatny będzie też tryb nocny, żeby urządzenie mogło pracować w sypialni. Jeśli na alergię cierpi dziecko, warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia w postaci blokady rodzicielskiej czy blokady kółeczek.

Jak unikać pyłków?

Jak unikać pyłków

Pamiętaj, że w alergii wziewnej bardzo ważne jest nie tylko odpowiednie leczenie, ale również unikanie alergenów. Jeśli nie posiadasz oczyszczacza powietrza lub chcesz wspomóc jego działanie, oto kilka rzeczy, które możesz zrobić:

 1. W czasie deszczu oraz zaraz po nim w powietrzu unosi się najmniej pyłków. To najlepszy czas na spacer lub wywietrzenie domu. Staraj się unikać wychodzenia lub otwierania okien w dni, które są jednocześnie wietrzne i słoneczne. To wtedy pylenie jest szczególnie intensywne.
 2. Podczas spacerów korzystaj z okularów przeciwsłonecznych lub specjalnych okularów dla alergików, żeby chronić oczy.
 3. Po powrocie do domu w razie możliwości weź prysznic lub umyj tylko ręce i twarz, aby pozbyć się z ciała alergenów.
 4. Podczas jazdy samochodem postaw na klimatyzację i staraj się unikać otwierania okien.
 5. Dbaj o to, żeby trawa w ogrodzie była nisko skoszona i ogranicz kontakt ze zwierzętami; w ich sierści może znajdować się mnóstwo pyłków.

Podsumowanie


Alergia wziewna jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, która z roku na rok dotyka coraz większej liczby osób. Poza odpowiednim leczeniem bardzo ważne jest również, żeby unikać kontaktu z alergenami. Najskuteczniejszym sposobem jest inwestycja w domowy oczyszczacz powietrza dla alergików. Ponieważ rynek pełen jest urządzeń o różnych parametrach i specyfikacji, należy zwrócić uwagę na to, żeby wykorzystywał odpowiednie filtry. Najlepiej wybrać oczyszczacz z filtrem HEPA H13 oraz jonizatorem powietrza. Można zdecydować się również na model z funkcją nawilżania, ważne jednak, żeby posiadał możliwość regulacji wilgotności (automatycznej lub ręcznej) oraz wyłączenia tej opcji w razie potrzeby. Sharp, Ideal oraz Daikin to firmy, które produkują jedne z najlepszych oczyszczaczy powietrza dla alergików.

Bibliografia

1. tvnmeteo.tvn24.pl. Czy oczyszczacz powietrza naprawdę łagodzi objawy alergii?. Dostęp online [https://tvnmeteo.tvn24.pl/alergia/czy-oczyszczacz-powietrza-naprawde-lagodzi-objawy-alergii,261636.html] 10.07.2017 r.

2. medme.pl. Oczyszczacz powietrza dla alergików – jaki wybrać?. Dostęp online [https://www.medme.pl/artykuly/oczyszczacz-powietrza-dla-alergikow-jaki-wybrac,71773.html] 10.07.2017 r.

3. D. Kahl. Sposoby rozwiązywania alergii a oczyszczacze powietrza. Dostęp online [https://niebojsmoga.pl/sposoby-rozwiazywania-alergii-a-oczyszczacze-powietrza/] 10.07.2017 r.

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Dobór oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


Coway Hue&Healing eksploatacja, filtry do wody ceny, filtry hepa, jak osuszyć mieszkanie z wilgoci, jonizator plasmacluster, maseczki dla biegaczy, najlepsza wilgotność powietrza, oczyszczacz do sypialni, oczyszczacz z funkcją nawilżania, pm2.5 co to, Sharp FP-J30EU-B czujnik, Sharp KI-G75EUW filtr nawilżacza, tvn24 smog, wirus a bakteria - czym są i czym się od siebie różnią

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA - Ranking 2023/2024

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA - Ranking 2023/2024

30.10.2023

Odkryj tajemnicę czystego i zdrowego powietrza z naszym najnowszym rankingiem oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA na rok 2023/2024! Poznaj topowe modele, które zapewnią świeże powietrze w Twoim domu. Wybierz najlepsze dostępne rozwiązania!

Czytaj dalej >
Uzdatniacze wody

Uzdatniacze wody

10.10.2023

Uzdatniacze wody, takie jak filtry do wody i zmiękczacze, to kluczowe urządzenia, które pomagają nam cieszyć się czystą i bezpieczną wodą w naszych domach. Filtry do wody skutecznie eliminują zanieczyszczenia, zapewniając nam smaczny i klarowny napój, podczas gdy zmiękczacze redukują twardość wody, chroniąc nasze urządzenia domowe przed osadzaniem się kamienia.

Czytaj dalej >