Oczyszczacz powietrza bez filtrów

Coraz większa ilość technologii oczyszczania powietrza skłania do zastanowienia się nad skutecznością zwykłych filtrów. Na ile istotny jest filtr HEPA czy węgiel aktywny i kiedy warto zainwestować w oczyszczacz powietrza bez filtrów?

Coraz większa ilość technologii oczyszczania powietrza skłania do zastanowienia się nad skutecznością zwykłych filtrów. Na ile istotny jest filtr HEPA czy węgiel aktywny i kiedy warto zainwestować w oczyszczacz powietrza bez filtrów?

Branża oczyszczaczy powietrza stale się rozwija, a na rynku pojawia się coraz więcej technologii bezfiltrowych. Czy oczyszczacz powietrza bez filtrów ma sens? Jakie zanieczyszczenia jest w stanie usunąć? W poniższym artykule wyjaśniamy, po co w oczyszczaczu powietrza filtry i czy można je czymś zastąpić.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Oczyszczacze i sterylizatory Airfree

Oczyszczacze powietrza Airfree


Sterylizatory powietrza Airfree występują w kilku wariantach, różniących się dedykowaną powierzchnią pracy, wyglądem i funkcjami dodatkowymi. Wszystkie korzystają za to z tej samej technologii TSS™.

Airfree P 150

Airfree P 150 to podstawowy, bazowy i jednocześnie jeden z najchętniej wybieranych modeli tej marki. Posiada okrągły kształt i delikatne, regulowane podświetlenie, które sprawdzi się w sypialni. Oczyszczacz dedykowany jest do powierzchni 32-60 m2 i stanowi doskonałe rozwiązanie na alergię, katar sienny czy astmę. Model wolnostojący.

Airfree Duo

Airfree Duo to drugi wariant modelu P 150, w zmienionym kolorze (biały) oraz lepszą zdolnością oczyszczania. Wewnątrz urządzenia znajduje się dodatkowy wkład w kształcie kapsułki, która za pomocą węgla aktywnego usuwa z otoczenia nieprzyjemną woń, zapachy gotowania czy dymu papierosowego. Oczyszczacz dedykowany jest do powierzchni 24 m2. Model wolnostojący.

Airfree Tulip

Airfree Tulip to kolejny model tej marki, którego wygląd inspirowany był kwiatem tulipana. Posiada smukły kształt, a w górnej części znajduje się wielobarwne podświetlenie - możemy wybrać jeden z 10 kolorów lub włączyć tryb losowy. Ten model posiada dwa warianty: Tulip 40 dedykowany do powierzchni 16 m2 oraz większy Tulip 80 do 32 m2. Model wolnostojący.

Airfree Babyair

Airfree Babyair to dedykowany dla dzieci wariant modelu Tulip. Wyposażono go w nowe, nocne podświetlenie, które na ścianach i suficie tworzy gwieździste, kolorowe iluminacje. Dzięki temu tworzy interaktywne środowisko w pokoju dziecięcym. Posiada dwie wersje dedykowane do różnych powierzchni: Babyair 40 (16 m2) i Babyair 80 (32 m2).

Airfree Fit

Airfree Fit to bardzo kompaktowy sterylizator z funkcją montażu naściennego. To doskonały sposób na zaoszczędzenie cennego miejsca na meblach. Posiada też trwałą obudową ze stali nierdzewnej, dzięki której sprawdzi się nie tylko w domu, ale również w strefach publicznych, komercyjnych i przemysłowych. Oczyszczacz dedykowany jest do powierzchni 16 m2. Model wiszący.

Airfree WM

Seria sterylizatorów Airfree WM dedykowana jest do hotelu, recepcji, szpitala, biura czy gabinetu medycznego. Posiada solidną, wytrzymałą obudowę ze stali nierdzewnej oraz funkcję zawieszenia na ścianie. Cechuje go ponadczasowy, minimalistyczny design, który wpasuje się w każde wnętrze. Airfree WM posiada trzy warianty: WM 140 do powierzchni 32 m2, WM 300 do 60 m2 i WM 600 do 100 m2. Model wiszący.

Rola filtrów w oczyszczaczu powietrza


Filtry stanowią najważniejszy element każdego oczyszczacza powietrza. To one zatrzymują szkodliwe związki obecne w przepływającym powietrzu i od ich jakości zależy skuteczność urządzenia.

Wybierając oczyszczacz powietrza do domu, patrzenie na parametry takie jak głośność pracy czy czujniki powietrza jest istotne, ale drugoplanowe względem klasy filtrów. Nawet najcichsze, najwydajniejsze i najbardziej zaawansowane urządzenie nie spełni właściwie swojej roli bez odpowiednich filtrów. Działa to również w drugą stronę - nawet najbardziej podstawowy model bez żadnych czujników, wskaźników i ulepszeń będzie dobrym produktem, jeśli będzie korzystać z wysokiej klasy filtrów.

Oczyszczacz bez filtrów

Najpopularniejszym zestawy filtrów, który znaleźć można obecnie w prawie każdym oczyszczaczu na rynku, składa się z trzech elementów: filtra wstępnego, filtra HEPA i węgla aktywnego. Każdy z nich odpowiada za przechwytywanie innego rodzaju zanieczyszczeń, dlatego wspólnie świetnie się uzupełniają. Jednak ze względu na ograniczoną pojemność, po pewnym czasie (zwykle po 1-5 latach) należy wymienić je na nowe.

Filtr wstępny

Oczyszczacz powietrza bez filtrów - filtr wstępny

Filtr wstępny w większości oczyszczaczy powietrza posiada formę gęstej siatki i przeważnie stanowi część obudowy, w związku z czym nie podlega wymianie. Można go wyczyścić za pomocą odkurzacza i/lub bieżącej wody. Jego zadaniem jest zatrzymywanie największych zanieczyszczeń, takich jak kurz, pył, włosy czy sierść. Jego obecność jest bardzo istotna, ponieważ chroni pozostałe filtry i je odciąża. Dzięki temu mogą pracować dużo skuteczniejszej, a ich żywotność jest dłuższa.

Filtr węgla aktywnego

Oczyszczacz powietrza bez filtrów - filtr węgla aktywnego

Posiada formę kasety wypełnionej granulkami węgla aktywnego lub sprasowanym węglem w postaci włókien. Jego rola polega na unieszkodliwianiu zanieczyszczeń gazowych, głównie lotnych związków organicznych (LZO), dymu papierosowego i nieprzyjemnych zapachów. Skuteczność tego filtra zależy oczywiście od rodzaju węgla. Najlepszym działaniem cechuje się węgiel nieimpregnowany, który znaleźć można np. w oczyszczaczach Ideal z serii PRO. Ciekawe rozwiązanie zastosowano też w modelach Sharp z linii KC-G, gdzie filtr węglowy wzbogacono w specjalną powłokę z żelu krzemionkowego SiO2. Ta porowata forma krzemianu sodu potrafi zatrzymywać tlenki azotu (NOx) i siarki (SOx), których sam węgiel nie usunie.

Filtr HEPA

Oczyszczacz powietrza bez filtrów - filtr HEPA

Filtr HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air Filter) to wysokosprawny filtr powietrza, którego zadaniem jest przechwytywanie najmniejszych i najbardziej szkodliwych cząstek zanieczyszczeń. Usuwa pyły zawieszone PM10 i PM2.5 (główne składniki smogu), alergeny, pyłki, roztocza, bakterie i wszelkie cząstki stałe o mikroskopijnej wielkości. Z popularnej trójki filtrów, to właśnie HEPA jest najistotniejszy.

Zależnie od skuteczności, wyróżniamy różne klasy filtrów HEPA. Obecnie najczęściej stosowaną jest HEPA H13, która przechwytuje 99,95% cząstek o wielkości 3 um. Poza nimi spotkać można jeszcze przeważnie klasę E12 i H14. Więcej na temat filtrów HEPA, ich działaniu i klasyfikacji, przeczytasz w naszym artykule: “Filtr HEPA - co to jest, jak działa i co usuwa?”

Oczyszczacze powietrza bez filtrów


Filtry to jednak nie wszystko. Coraz więcej oczyszczaczy powietrza korzysta równolegle z innych metod usuwania zanieczyszczeń. Jednak ze względu na swoje ograniczenia i pewną wybiórczość w zatrzymywaniu szkodliwych substancji, takie metody sprawdzają się lepiej jako uzupełnienie filtracji niż jej alternatywa.

Jonizacja

Oczyszczacz powietrza bez filtrów - jonizacja

Technologią, która zdobyła ogromną popularność w segmencie oczyszczaczy, jest jonizacja powietrza. Chociaż pomiędzy modelami różnych producentów mogą pojawiać się drobne różnice, to główna zasada działania pozostaje niezmienna. Niewielki generator przepuszcza prąd przez dwie elektrody, wskutek czego emituje i wypuszcza do otoczenia dodatnio i ujemnie naładowane jony, które unieszkodliwiają napotkane na swojej drodze patogeny. W ten sposób dochodzi do eliminacji bakterii, wirusów, niektórych alergenów oraz zarodników pleśni i grzybów. Dodatkową zaletą jonizacji plazmowej jest zmniejszenie elektrostatyczności (mniej kurzu osiada na meblach) oraz utrzymanie równowagi kationowo-anionowej w otoczeniu (lepsze samopoczucie, rzadsze bóle głowy). Taka metoda nie jest w stanie usuwać innych zanieczyszczeń, takich jak smog, kurz czy pył, dlatego raczej nie stosuje się jej samodzielnie, wciąż jednak stanowi doskonałe wsparcie dla alergików i osób z obniżoną odpornością. Więcej na temat technologii jonizacji przeczytasz tutaj.

Lampa UV

Oczyszczacz powietrza bez filtrów - lampa UV

Lampy UV przez pewien czas nie cieszyły się szczególną popularnością, ponieważ zamontowane w oczyszczaczach powietrza miały bardzo ograniczoną skuteczność. Przede wszystkim chroniły filtry przed rozwojem ewentualnych bakterii, ale nie wpływały na jakość powietrza samą w sobie. Wszystko zmieniło się, kiedy standardowe lamp UV zastąpione zostały przez diody UV-C LED. Takie rozwiązanie znaleźć można m.in. w oczyszczaczach powietrza Vestfrost.

Dioda UV-C LED posiada 300-krotnie szybsze działanie oraz blisko 4-krotnie dłuższy czas pracy, a czas potrzebny jej do osiągnięcia pełnej efektywności wynosi zaledwie 1 sekundę. Za pomocą diody, większość bakterii z przepływające powietrza zostaje unieszkodliwiona w czasie krótszym niż 3 sekundy. Technologia ta jest w pełni bezpieczna w użytkowaniu, ponieważ nie zawiera rtęci, nie produkuje ozonu, a promieniowanie nie wydostaje się poza obudowę oczyszczacza. Ponadto nie nadwyręża domowego budżetu, ponieważ zasilana jest niskim napięciem (10% standardowej lampy UV).

Podobnie jak w przypadku jonizacji, technologia UV-C stanowi świetne uzupełnienie dla standardowej filtracji. Jednak jej działanie dotyczy wyłącznie wirusów i bakterii, i nie jest w stanie w żaden sposób usunąć smogu, alergenów czy kurzu.

Technologia TSS™

Oczyszczacz powietrza bez filtrów - Airfree TSS

TSS™ czyli termodynamiczny system sterylizacji, to zupełnie nowa technologia opatentowana przez markę Airfree. W dużym uproszczeniu, jej działanie polega na niszczeniu patogenów za pomocą wysokiej temperatury. Wewnątrz oczyszczacza znajduje się rdzeń z kanalikami, które nagrzewają się do temperatury 200°C i zabijają w ten sposób wszystkie mikroorganizmy z przepływającego powietrza: bakterie, wirusy, pleśń i zanieczyszczenia organiczne. Skuteczność metody TSS™ od Airfree wynosi aż 99,99%, co potwierdziły laboratoria ISO z całego świata. Z kolei badanie wykonane przez MRIGlobal potwierdziło skuteczność tej metody w walce z koronawirusem SARS-CoV-2.

Taki oczyszczacz nie potrzebuje wentylatora, ponieważ wprawia powietrze w ruch za pomocą różnicy temperatur (zjawisko konwekcji). Pracuje więc zupełnie bezgłośnie i doskonale sprawdzi się wszędzie tam, konieczna jest zupełna cisza (np. w biurze, sypialni lub pokoju dziecka). Brak filtrów wiąże się też niskimi kosztami eksploatacyjnymi (płacimy tylko za prąd) oraz bardzo kompaktowym rozmiarem oczyszczacza - nie będzie zabierać cennego miejsca i sprawdzi się w każdym, nawet niewielkim pomieszczeniu. Równie dobrze może być postawiony na podłodze, co na szafce. TSS™ posiada jednak tę samą wadę, co inne bezfiltrowe technologie oczyszczania powietrza - nie jest w stanie usunąć z powietrza cząstek stałych. W związku z tym ilość smogu, pyłu i alergenów pozostanie niezmieniona.

Zalety

- niskie koszty eksploatacji,

- bezobsługowa praca (brak czyszczenia i wymiany filtrów),

- skuteczność nie spada z biegiem czasu,

- bezgłośna praca (brak wentylatora),

- mniejsze rozmiary urządzenia.

Wady

- usuwają tylko niektóre zanieczyszczenia (zwykle nieskuteczne na smog).

Oczyszczacz powietrza bez filtrów - fakty i mity


Czy oczyszczacz bez filtrów jest nieskuteczny?

FAŁSZ. Istnieją różne metody przechwytywania zanieczyszczeń. Każda z nich posiada odmienną skuteczność, zależnie od rodzaju związków, które ma usunąć. Technologie bezfiltrowe mogą być świetnym rozwiązaniem, jeśli chcemy pozbyć się bakterii, wirusów, pleśni i innych substancji organicznych. W takich przypadkach mogą okazać się nawet skuteczniejsze od zwykłych filtrów HEPA.

Czy oczyszczacz bez filtrów jest tańszy?

PRAWDA I FAŁSZ. Wszystko zależy od urządzeń, które ze sobą porównujemy. Wśród sterylizator i jonizatorów można znaleźć modele zarówno droższe, jak i tańsze od zwykłych oczyszczaczy powietrza. W przypadku kosztów eksploatacyjnych urządzenia bezfiltrowe wypadają zwykle lepiej, ponieważ nie posiadają części wymiennych - musimy płacić wyłącznie za niewielką ilość zużytego prądu.

Czy oczyszczacz bez filtrów jest dużo cichszy?

PRAWDA. Klasyczny oczyszczacz powietrza potrzebuje wentylatora, który wprawia powietrze w ruch i przepuszcza je przez zestaw filtrów. To właśnie wentylator podczas pracy generuje hałas, a im szybciej pracuje tym wyższe jest natężenie dźwięku. Z tego względu oczyszczacz pracujący w sypialni może utrudniać zasypianie, szczególnie osobom z wrażliwym słuchem.

Jeśli zależy nam na bezgłośnym urządzeniu, dobrym wyborem będzie technologia TSS™. Powietrze w oczyszczaczu i sterylizatorze Airfree cyrkuluje samoistnie dzięki różnicy temperatur, nie wydając przy tym żadnego dźwięku. To doskonały wybór do sypialni i pokoju małego dziecka.

Czy oczyszczacz bez filtrów jest łatwiejszy w obsłudze?

PRAWDA. Oczyszczacze powietrza to z założenia urządzenia, które nie potrzebują zbyt wiele uwagi. Jednak w przypadku filtrów musimy dbać o ich higienę (regularne czyszczenie) oraz wymianę, średnio raz na 1-2 lata. W przypadku technologii bezfiltrowych nie musimy robić nawet tego. Jonizatory, lampy UV czy oczyszczacze takie jak Airfree z technologią TSS są zupełnie bezobsługowe. Użytkownik korzysta tylko z przycisku włącz/wyłącz.

Czy oczyszczacz bez filtrów nie usuwa smogu?

PRAWDA. Smog w przeważającej części składa się z pyłów PM10 i PM2.5, czyli mikroskopijnych cząstek stałych. Tego typu zanieczyszczenia można przechwycić wyłącznie za pomocą dobrej klasy filtra HEPA. Inne technologie mogą tylko wspomagać usuwanie smogu, np. poprzez zmniejszenie elektrostatyczności (jonizacja). Kupując oczyszczacz powietrza musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki typ zanieczyszczeń jest dla nas uciążliwy i czego chcemy się pozbyć. Jeśli problem stanowią głównie wirusy, bakterie, pleśń czy alergeny, spokojnie możemy rozważać różne technologie bezfiltrowe.

   
                  

oczyszczacz airfree w domuna podłodze w nocy i w dzień

   

Podsumowanie


Technologię oczyszczania powietrza musimy dostosować do rodzaju zanieczyszczeń, jakich chcemy się pozbyć. W przypadku smogu i alergenów konieczny jest wymienny filtr HEPA, który przechwytuje cząstki stałe, a chcąc pozbyć się lotnych związków organicznych musimy wybrać model z węglem aktywnym. Jeśli jednak zależy nam przede wszystkim na pomieszczeniu wolnym od patogenów, takich jak wirusy, bakterie czy pleśń, możemy zdecydować się na urządzenie z technologią bezfiltrową, taką jak jonizacja, dioda UV-C czy TSS™.


Najczęstsze pytania

Czy oczyszczacz bez filtrów jest skuteczny?

Oczyszczacze powietrza wykorzystujące inne metody usuwania zanieczyszczeń niż klasyczne urządzenia z filtrami też są skuteczne. Oczyszczanie za pomocą jonizacji, diody UV-C LED czy za pomocą bardzo wysokiej temperatury są metodami, których skuteczności zostały potwierdzone w wielu badaniach producenckich. Najczęściej jonizacja jaki dioda UV-C LED są funkcjami dodatkowymi, które wspierają cały proces oczyszczania za pomocą filtrów. Oczyszczanie powietrza gorącą temperaturą jest stosowane w sterylizatorach powietrza jako samodzielna metoda oczyszczania. Jednak wszystkie powyższe technologie odznaczają się skutecznością.

Czy powietrze wylatujące z oczyszczaczy Aifree jest gorące?

Nie. Oczyszczone wewnątrz urządzenia powietrze zanim zostanie wypuszczone z powrotem do pomieszczenia jest chłodzone za pomocą specjalnych wentylatorów. Zatem użytkownik nie musi się martwić o tym, że z urządzenia będzie wydostawało się gorące powietrze.

Czy oczyszczacz bez filtrów ma być włączony cały czas?

W przypadku oczyszczaczy z filtrami jak i bez nich zaleca się stałą pracę urządzeń - w dzień jak i w nocy. Do naszych domów codziennie dostają się różne bakterie, wirusy, alergeny oraz składniki smogu - przynosimy je z dworu lub przedostają się przez otwarte okno. Jeśli chcemy żeby urządzenie oczyszczało powietrze na skutecznym poziomie powinniśmy pamiętać o konieczności jego stałej pracy.


Bibliografia


1. Materiały promocyjne producentów: Airfree, Sharp, Vestfrost.

2. H. Krzywicka, J. Janowska, E. Zarzycka, Działanie promieniowania UV na drobnoustroje znajdujące się w powietrzu

3. Hagbom, M. et al. Ionizing air affects influenza virus infectivity and prevents airborne-transmission. Sci. Rep. 5, 11431; doi: 10.1038/srep11431 (2015) - https://www.nature.com/articles/srep11431#citeas

Cykl artykułów "Dobór oczyszczaczy"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Dobór oczyszczaczy" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


oczyszczacz z lampą uv, jonizacja plasmacluster, oczyszczacze powietrza airfree, oczyszczacze z jonizacją, dragon maska antysmogowa, źródła zanieczyszczeń atmosfery, maski antysmogowe do biegania, porównanie oczyszczaczy samsung, porównanie oczyszczaczy sharp, dystrybutory wody do firmy

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Dofinansowanie do oczyszczacza powietrza do biura 2024/2025

Dofinansowanie do oczyszczacza powietrza do biura 2024/2025

14.03.2024

Wprowadź oddech świeżości do swojego biura! Dzięki dofinansowaniu oferowanemu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rok 2024/2025, możesz zaoszczędzić na zakupie oczyszczaczy powietrza. Popraw jakość pracy i samopoczucie pracowników, dbając jednocześnie o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Nie przegap szansy - złóż wniosek i otrzymaj dofinansowanie!

Czytaj dalej >
Oczyszczacze wody pod zlew Philips - który wybrać?

Oczyszczacze wody pod zlew Philips - który wybrać?

08.03.2024

Odkryj innowacyjne oczyszczacze wody pod zlew Philips, które zapewniają doskonałą jakość i smak wody prosto z Twojego kranu. Dzięki zaawansowanej technologii, te filtry eliminują zanieczyszczenia, bakterie i metale ciężkie, dostarczając czystą i zdrową wodę dla Twojej rodziny. Poznaj korzyści i funkcje tych filtrów, które sprawiają, że picie wody staje się jeszcze przyjemniejsze i bardziej komfortowe.

Czytaj dalej >