LZO – co to jest? Koniecznie musisz to wiedzieć!

...a właściwie czym są LZO?i dlaczego to takie ważne, by je rozpoznawać?LZO stanowią 60% wszystkich substancji zanieczyszczających atmosferę, a 73% spośród nich znajduje się na liście związków rakotwórczych!*  W najlepszym razie LZO spowodują tylko podrażnienia skóry, oczu i nosa, bóle lub zawroty głowy, albo nudności, Mimo tego są one powszechnie obecne w naszych domach i wielu produktach, których używamy.Źródło: * "Jakość powietrza wewnętrznego - Lotne związki organiczne jako wskaźnik jakości powietrza wewnętrznego" - B.

...a właściwie czym są LZO?

i dlaczego to takie ważne, by je rozpoznawać?

LZO stanowią 60% wszystkich substancji zanieczyszczających atmosferę, a 73% spośród nich znajduje się na liście związków rakotwórczych!*  W najlepszym razie LZO spowodują tylko podrażnienia skóry, oczu i nosa, bóle lub zawroty głowy, albo nudności,
Mimo tego są one powszechnie obecne w naszych domach i wielu produktach, których używamy.

Źródło: 
* "Jakość powietrza wewnętrznego - Lotne związki organiczne jako wskaźnik jakości powietrza wewnętrznego" - B. Zabiegała, Wydz. Chemiczny, Politechnika Gdańska

Definicja:

LZO - Lotne Związki Organiczne
to dość szeroka grupa związków organicznych, które wykazują następujące właściwości:

 • w bardzo łatwy sposób przechodzą w postać pary lub gazu, czyli z łatwością zmieniają swój stan skupienia i ulatniają się, przedostając do otoczenia;
 • charakteryzują się wysoką prężnością par i niską rozpuszczalnością w wodzie
 • temperatura wrzenia tych substancji mieści się w zakresie: 50-250°C (pomiar w warunkach ciśnienia normalnego 101,3 kPa).

Mówiąc prościej - to oznacza, że LZO już w temperaturze pokojowej przedostają się do powietrza i Ty je wdychasz!

W czym znajdziesz LZO?

LZO można znaleźć w szeregu produtków używanych w domach, takich jak np.
- farby na bazie rozpuszczalników;
- uszczelniacze, kleje, tynki. masy gipsowe;
- fotokopiarki, tusze do drukarek;
- produkty czyszczące, nabłyszczające;
- odświeżacze powietrza w aerozolu;
- środki przeciw molom;
- pokrycia ochronne, linoleum, dywany;
- rozpuszczalniki organiczne, zmiękczacze;
- i inne produkty na bazie nafty.

produkty z LZO

Produkty, które zawierają LZO

Oprócz tego LZO wydzielają się do atmosfery z dysz samochodów i są jednym z głównych czynników skażenia powietrza.
Z uwagi na to, że w atmosferze LZO w łatwy sposób reagują z innymi związkami chemicznymi, a produkty tych reakcji są niepożądane, wiele krajów nałożyło ograniczenia na ich emisję do atmosfery.

LZO są pośrednio odpowiedzialne za tworzenie niebezpiecznego smogu.

Poniższy schemat przedstawia sposób powstawania tzw. ozonu troposferycznego, czyli inaczej smogu fotochemicznego, który zawieszony jest w dolnych partiach atmosfery - tam, gdzie żyjemy.

smog fotochemiczny - jak powstaje?

Schemat powstawania smogu fotochemicznego

Przykłady lotnych związków organicznych

jeśli nie interesujesz się chemią, możesz opuścić informacje w tej ramce i przejść dalej

źródło: wikipedia

Wśród innych źródeł tego rodzaju związków można wymienić pestycydy, przemysł farmaceutyczny i petrochemiczny, laboratoria analityczne.

Toluen, Ksylen i Formaldehyd - niebezpieczna trójca - są najczęściej występującymi w domu LZO. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ich temat - koniecznie pobierz naszą infografikę, polub ją i podaj dalej na facebooku:

Infografika - Główne źródła zanieczyszczeń w domach.

 Główne źródła zanieczyszczeń w domu

Główne źródła zanieczyszczeń w domach

Jak zabezpieczyć się przed negatywnym wpływem LZO?

jak zabezpieczyć się przed LZO w domu?
 1. Unikaj produktów konsumenckich na bazie aerozoli, ponieważ z reguły są w nich stosowane LZO, jako propagatory.
  Nie-aerozolowe produkty znajdziesz najczęściej w formie stałej, płynnej, w żelu lub w sztyfcie.
 2. Unikaj produktów, które zawierają LZO i zawsze pytaj sprzedawców, czy istnieją dla nich jakieś bezpieczniejsze zamienniki, lub produkty tzw. "ekologiczne".
 3. Trzymaj produkty na bazie LZO, które masz w domu, w szczelnie zamkniętych pojemnikach, szafkach, bez otwartego dostępu do powietrza.
 4. Zamień farby oparte na rozpuszczalnikach, na farby na bazie wody.
  Jeżeli nie masz wyboru, to nanoś na malowane powierzchnie za pomocą pędzli lub wałków, ale unikaj farbe w sprejach, ponieważ zawierają one zmiękczacze (które są praktycznie w 100% LZO).
 5. Wybierając farbę w sklepie, sprawdź na etykiecie poziom zawartości LZO (może być opisane skrótem VOC) i wybierz farbę o najniższej zawartości.
 6. Zainwestuj w dobrej klasy oczyszczacz powietrza.

Ograniczanie ilości LZO w swoim otoczeniu jest dobrym pomysłem, jednak często niewystarczającym. Ciężko jest kontrolować wszystkie produkty obecne w domu, nie ze wszystkich też możemy zrezygnować. Z tego powodu najskuteczniejszą metodą ochrony przed tymi związkami jest regularna filtracja powietrza za pomocą oczyszczacza.

Większość popularnych modeli pozbywa się nie tylko składników smogu, ale właśnie LZO. Odpowiedzialny za to jest filtr z węglem aktywnym, który eliminuje nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy i wspomniane już lotne związki organiczne. Dzięki porowatej strukturze posiada bardzo dużą powierzchnię właściwą. Szczególnie dotyczy to węgla nieimpregnowanego - 1 gram potrafi skrywać nawet 2000 m2 powierzchni! Czyni to z niego doskonały adsorbent, idealny w walce z zanieczyszczeniami powietrza w domu. Właśnie taki rodzaj węgla aktywnego zastosowany został w filtrach do oczyszczaczy powietrza IDEAL z serii AP PRO. Wykorzystany w nim filtr 360 składa się z pięciu warstw filtra HEPA oraz węgla aktywnego, dzięki czemu usuwa zanieczyszczenia ze skutecznością na poziomie klasy H14 (99,995%). Poza związkami organicznymi eliminuje również dym papierosowy, nieprzyjemne zapachy i większość składników smogu.

Szczególnie warte uwagi są dwa modele - Ideal AP 40 PRO, nadający się zarówno do domu, jak i biura oraz Ideal AP 80 PRO, który dzięki bardzo dużej wydajności sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni nawet 100 m2. Oddzielny czujnik laserowy bada związki chemiczne znajdujące się w powietrzu, w tym LZO i dostosowuje tryb pracy oczyszczacza, aby usuwanie szkodliwych związków było jak najbardziej optymalne. Żywotność filtra węglowego szacowana jest na podstawie przepływu powietrza oraz danych ze wskaźnika, dlatego mamy pewność, że gdy jego skuteczność spadnie zostaniemy o tym poinformowani (urządzenie wyłączy się i odblokuje dopiero w momencie wymiany filtra).

Podsumowanie

Lotne Związki Organiczne (LZO) to grupa szkodliwych dla zdrowia związków organicznych, które bardzo łatwo utleniają się przedostając do otoczenia. Znajdują się w wielu produktach wykorzystywanych w domu, takich jak farby, kleje, niektóre kosmetyki i środki czystości. Ponad 70% z nich ma działanie rakotwórcze, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia ochrona. Istnieje kilka sposobów na ograniczenie ilości LZO w swoim domu, jednak najskuteczniejszą jest inwestycja w dobrej klasy oczyszczacz powietrza. Część z nich posiada wymienny filtr z węglem aktywnym, który dzięki porowatej powierzchni i silnych właściwościach sorpcyjnych doskonale sprawdza się w walce nie tylko z LZO, ale również dymem papierosowym i nieprzyjemnymi zapachami.

Dopuszczalne ilości LZO w farbach i lakierach znajdziesz w Dzienniku Ustaw z dn. 11 maja 2012 poz. 510 - tu pobierzesz bezpośrdenio ten tekst.


Jeśli podobał się Tobie ten wpis - proszę zostaw komentarz, polub nasz fanpage na Facebooku, aby otrzymać informacje o kolejnych wpisach, które się tu pojawią. Napisz nam, co myślisz! UDOSTĘPNIJ

Komentarze

 • Joanna napisał:
  wpływa na zdrowie LZO
  03.02.2017

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacze powietrza do 50 m2

Oczyszczacze powietrza do 50 m2

26.02.2019

W kolejnym artykule z serii “Dobór oczyszczacza” porównamy oczyszczacze powietrza do 50 m2. Odpowiemy na pytania: czy duże oczyszczacze powietrza do 50 m2 muszą być głośne? Czy wysoka wydajność zawsze wiąże się z wysoką ceną? Jak wygląda zużycie prądu przy pracy w dużym pomieszczeniu?

W kolejnym artykule z serii “Dobór oczyszczacza” przyjrzymy się modelom przeznaczonym do 50 m2. Odpowiemy na pytania: czy duży oczyszczacz musi być głośny? Czy wysoka wydajność zawsze wiąże się z wysoką ceną? Jak wygląda zużycie prądu przy pracy w dużym pomieszczeniu?W kolejnym artykule z serii “Dobór oczyszczacza” przyjrzymy się modelom przeznaczonym do 50 m2.

Czytaj dalej >
Oczyszczacze powietrza do 30 m2

Oczyszczacze powietrza do 30 m2

21.02.2019

W tym artykule porównamy oczyszczacze powietrza do 30 m2. W większości polskich mieszkań poszczególne pomieszczenia nie przekraczają 30 m2. Stąd też duża popularność oczyszczaczy powietrza przeznaczonych właśnie do takich powierzchni. Producenci oferują coraz więcej różnorodnych funkcji, jednak zbyt duży wybór może przytłaczać. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

W większości polskich mieszkań poszczególne pomieszczenia nie przekraczają 30 m2. Stąd też duża popularność oczyszczaczy powietrza przeznaczonych właśnie do takich powierzchni. Producenci oferują coraz więcej różnorodnych funkcji, jednak zbyt duży wybór może przytłaczać. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.W większości polskich mieszkań poszczególne pomieszczenia nie przekraczają 30 m2.

Czytaj dalej >