Lista szkodliwych związków, którymi oddychamy

Czy wiesz, że według badań powietrze wewnętrzne w naszych domach jest aż o 60% bardziej zanieczyszczone od powietrza na zewnątrz (wg niektórych źródeł nawet 2 do 5 razy bardziej)?To nie skutek zanieczyszczeń miejskich z zewnątrz, ponieważ tylko ok.

Czy wiesz, że według badań powietrze wewnętrzne w naszych domach jest aż o 60% bardziej zanieczyszczone od powietrza na zewnątrz (wg niektórych źródeł nawet 2 do 5 razy bardziej)?

To nie skutek zanieczyszczeń miejskich z zewnątrz, ponieważ tylko ok. 25% powietrza zewnętrznego przenika do środka domów.

Najczęściej spotykanymi trucicielami w naszych domach są: trichloroetylen, formaldehyd, benzen, ksylen, toluen i amoniak. Oto lista szkodliwych związków:

Lista szkodliwych związków w powietrzu wewnętrznym

TOLUEN

Krótkotrwałe narażenie na tę substancję może wywoływać zawroty głowy, podrażnienia skóry, uczucie senności, może uszkodzić płód w łonie matki; działa bardzo szkodliwie na płuca w przypadku długotrwałego narażenia na działanie. Jest wysoce łatwo palny.

Znajdziesz go w: farbach, klejach do podłóg zaprawach hydraulicznych, środkach do usuwania klejów i taśm oraz do odtłuszczania powierzchni.

FORMALDEHYD

Kontakt z tą substancją powoduje w przypadku lekkiego narażenia: podrażnienia nosa, jamy ustnej i gardła; a w cięższych przypadkach doprowadza do obrzęku krtani i płuc.

Znajdziesz go w: torbach papierowych i papierze woskowanym, papierowych ręcznikach i serwetkach stołowych, płytach wiórowych, sklejkach, tekstyliach oraz detergentach.

BENZEN

Krótkotrwałe narażenie na benzen powoduje między innymi podrażnienie oczu, senność, zawroty i bóle głowy, zwiększenie tętna, otępienie, a w niektórych przypadkach może skutkować utratą przytomności

Znajdziesz w: stosuje się go przy produkcji tworzyw sztucznych, żywic, włókien syntetycznych, smarów, barwników, detergentów, leków i pestycydów. Oprócz tego substancję tę można znaleźć w dymie tytoniowym, spalinach samochodowych, klejach, farbach i w woskach meblarskich.

KSYLENY

Krótkotrwałe narażenie na substancje z tej rodziny może powodować: podrażnienia jamy ustnej i gardła, bóle i zawroty głowy, otępienie, problemy z sercem i wątrobą, może doprowadzić do uszkodzenia nerek i nawet spowodować śpiączkę.

Znajduje się w: materiałach drukarskich, gumie, produktach skórzanych i malarskich, dymie tytoniowym i spalinach samochodowych.

AMONIAK

Symptomy związane z krótkotrwałym narażeniem na amoniak, to podrażnienie oczu, kaszel i ból gardła.

Znajduje się w: płynach do czyszczenia okien, woskach do podłóg, solach perfumowanych i w nawozach.

TRICHLOROETEN

Skutki krótkotrwałej ekspozycji na tą substancję, to podenerwowanie, zawroty i bóle głowy, mdłości oraz wymioty, po których może następować uczucie senności, a nawet śpiączka.

Znajduje się w: tuszach do druku, farbach, lakierach, werniksach, taśmach klejących, lepiszczach i roztworach do usuwania farb.

Czy możemy jakoś usunąć te substancje z naszego powietrza?

Istnieje na to kilka sposobów - jednym z nich jest utrzymywanie w domu roślin, które skutecznie filtrują powietrze.

Rośliny oczyszczające powietrze

Przygotowałem dla Ciebie mapę myśli, która przedstawia kilka gatunków roślin, którymi warto się zainteresować. Dowiesz się z niej, jak te rośliny się nazywają (nazwa polska i łacińska), jakie związki chemiczne filtrują i jak skutecznie to robią.

To tylko fragment mapy myśli, całość zawiera 18 gatunków roślin skutecznie filtrujących powietrze w domu (możesz kliknąć powyższy obrazek, aby zobaczyć podgląd całości w nowym oknie).

Ciekawostka:

Jakiś czas temu w telewizji emitowany był film "Adwokat" (1998) z Johnem Travoltą grającym adwokata​ kilku rodzin, które pozywają wielki koncern chemiczny o zanieczyszczenie wody w ich miejscowości, w skutek czego umiera kilokoro dzieci, które zapadają na białaczkę.

W filmie wymieniane są m.in. dwa związki chemiczne, które na skutek przedostania się do gleby skaziły wodę i spowodowały śmierć.
Jeden z nich to toluen, który powoduje pożar w skażonej rzece w jednej ze scen, a drugi to trichloroetylen (czyli trichloroeten - patrz wyżej) - w polskiej wersji lektor używa jednak błędnego tłumaczenia z języka angielskiego: " trójchloroetanol". Jak wiemy etanole, to raczej alkohole, zupełnie inna rodzina związków i o innej szkodliwości ;-)

Mimo tego polecam obejrzeć, choćby dla fenomenalnej drugoplanowej roli Roberta Duvall'a, nominowanego do Oscara.


Jeśli podobał się Tobie ten wpis - proszę zostaw komentarz, polub nasz fanpage na Facebooku, aby otrzymać informacje o kolejnych wpisach, które się tu pojawią. Napisz nam, co myślisz! UDOSTĘPNIJ

Powiązane strony


czujnik jakości powietrza w domu, filtry do wody mieszkanie, filtry osmotyczne, jak pozbyc sie plesni w pokoju, jonizator powietrza xiaomi, maseczki przeciwwirusowe z filtrem, najlepszy nawilzacz ewaporacyjny, oczyszczacz nawilzacz, oczyszczacze powietrza, polecane oczyszczacze powietrza, Sharp FP-J60EU-W, sharp oczyszczacz kc-g60euw, ultrafiltracja, Woda do biura Wrocław

Komentarze

 • Eko-Plast napisał:
  Wymienione we wpisie oraz komentarzach informacje są bardzo pomocne. Prawdą jest, że zbyt szczelne okna nie są dobrym rozwiązaniem. Zarówno te drewniane jak i wykonane z pcv należy często otwierać aby przewietrzyć pomieszczenie. Jedną z zalet okien pcv jest ich cena. W pokojach narażonych na większe ryzyko wystąpienia wilgoci, warto zamontować nawiewniki. Nie są one drogie a czas ich montażu bardzo krótki. Mogą one być sterowane mechanicznie lub automatycznie. Same dostosują się do panujących we wnętrzu warunków i otworzą jeżeli zajdzie taka potrzeba. Plusem jest to, że w ich przypadku nie ma mowy o przeciągu, ponieważ zimniejsze powietrze przechodzące przez nawiewnik miesza się łatwo z tym cieplejszym.
  28.04.2017
 • Bella napisał:
  Mam bardzo dużą wilgoć w domu, już próbowałam wielu sposobów z różnym skutkiem. Jednak nie próbowałam jeszcze osuszacza powietrza o którym wspomniałeś. Zaczęłam się rozglądać gdzie mogę taki kupić i znalazłam ten sklep: http://www.airnaturel.pl/ , problem w tym, że nie wiem który mam wybrać ;( Może mógłbyś mi doradzić ?
  29.03.2017
 • kaska napisał:
  Wiele potraw gotowanych jest w wodzie lub zawiera wodę, dlatego za każdym razem podczas przygotowywania potrwa wydziela się para wodna. W kuchni w której nie zastosuje się okapu w trakcie gotowania woda skrapla się na ścianach i meblach. Dzieje się tak, gdy podczas gotowania powietrze w pomieszczeniu nasyci się parą. Sprzyja to rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni – co zagraża estetyce ścian i mebli w kuchni, a przede wszystkim naszemu zdrowiu. Okapy globalo.pl skutecznie radzą sobie z tym problemem, zasysając parę wodną i wydalając jej nadmiar na zewnątrz pomieszczenia, co zapobiega powstawaniu wilgoci i rozwojowi pleśni i innych mikroorganizmów w kuchni.
  06.03.2017
 • Magda napisał:
  Problemem jest to, że ludzie chcąc oszczędzić na ogrzewaniu, kiszą dom. A tak właśnie powstaje wilgoć i tym sposobem trudniej dom ogrzać. Taki paradoks. Zbyt szczelne okna to też zła sprawa, dlatego dobrze przy wyborze kierować się tą kwestią. I przy montażu oczywiscie. Dobre okna też nie muszą być drogie. W internecie można znaleźć, jeśli chodzi o okna pcv cennik kalkulator i oszacować względny koszt. Waaarto o to zadbać, bo to przecież nasze zdrowie.
  02.02.2017
 • GoodAIR.pl napisał:
  Tak, pleśń jest niezwykle niebezpieczna i skutki jej wdychania mogą być bardzo zgubne dla zdrowia!
  01.02.2017
 • Hania napisał:
  Oj ja to od razu wyczuwam, jak gdzieś się wilgoć zbierze i pleśń pojawia, bo od razu mi alergia się pojawia, także czego jak czego, ale tego musze dobrze pilnować w domu
  13.01.2017
 • Michał napisał:
  Fajny artykuł z przydatnymi radami. Wydaje mi się, że teraz kiedy wszyscy mają bardzo szczelne okna to wilgoć pojawia się częściej niż kiedyś, a jeżeli nie zadbamy o odpowiednią wentylację to wcześniej czy później będziemy walczyć z grzybem, a to już nie jest takie proste jak nie niektórym wydaje. Także zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć i już w trakcie budowy warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu https://youtu.be/VWdT0InNTM4
  31.08.2016
 • Ania napisał:
  Nie wiedziałam, że można aż tyle powiedzieć o problemie wilgoci w domu :) Właśnie zaczął mi w łazience pojawiać się grzyb i myślałam, że to kwestia nieodpowiedniej wentylacji, a tu proszę, może być o wiele więcej powodów. Muszę koniecznie to sprawdzić. Bardzo pomocny wpis, dzięki! :)
  20.08.2016
 • GoodAIR.pl napisał:
  Witam,
  Wygląda na to, że mieszkanie na ostatnim piętrze może być albo nadmiernie docieplone (sufit) i uszczelnione, przez co wzrasta temperatura powietrza i przez to pojemność wilgotnościowa też jest wyższa. Prawdopodobnie istnieje problem z konstrukcją przegród, albo brakiem naturalnego obiegu powietrza przez system wentylacji grawitacyjnej.
  Fakt, że wilgotność wzrasta przy otwarciu okna może mieć związek również ze spadkiem temperatury w pomieszczeniu (poziom wilgotności zależy od również od temperatury), aczkolwiek w upalne dni, gdy wilgotność powietrza jest wysoka, powietrze na zewnątrz budynku może mieć wyższe parametry, niż to wewnętrzne.

  Zalecałbym sprawdzenie drożności wentylacji (przewody kominowe). To, że na przewodach kominowych są zainstalowane kratki nie oznacza wcale, że muszą być sprawne. Czasami zabrudzenie kratek znacząco obniża ciąg w kominie, co widać, gdy jest on mierzony przy pomocy mikromanometru.
  Więcej porad i wskazówek znajdziecie też w tym wpisie na Zdrowy-Dom.

  Jeśli wilgoć stale utrzymuje się na wysokim poziomie, to warto rozważyć urządzenia do jej redukcji, czyli odwilgotniacze.

  Jeszcze inna sprawa, że grzyb, który już raz pojawi się w mieszkaniu, pozostawia w powietrzu swoje zarodniki i na to pomoże już tylko wizyta firmy odgrzybiającej. Takie firmy stosują odpowiednie środki chemiczne (dość bezpieczne dla zdrowia), które likwidują zarodniki grzyba i pleśni.

  Trzymam kciuki za walkę z tym problemem!
  04.08.2016
 • Aneta napisał:
  Witamy,
  szukamy tutaj pomocy, bo od roku walczymy ze spoldzielnia, ktora upiera sie, ze grzyb w pomieszczeniu to wina niewietrzenia, czyli nasza. Mieszkamy na ostatnim 7 pietrze. Grzyb pojawia sie w lazience (bez okna, wentylacja elektryczna tylko przy wlaczonym swietle) i kuchni w okolicach okna. W pokoju goscinnym przy suficie na 2 scianach, przylegajacych do balkonow zacieki. Zima wietrzenie okolo 8 razy dziennie (drzwi i okna balkonowe otwarte zupelnie, przeciagi). Wilgotnosc 40-55%. Lato czesto otwierane okna, uchylnie w sypialni noca, wilgotnosc 55-65%...i tu jest problem. Po otworzeniu okna wilgotnosc wzrasta. Godzine temu bylo 63%, otworzylam drzwi balkonowe i po 3 minutach wilgotnosc wzrosla do 69%. Juz sama nie wiem, wietrzyc czy lepiej okien nie otwierac. Wedlug naszej spoldzielni wilgotnosc nie moze przekroczyc 50%. Jak to zrobic? Prosimy o rade.
  02.08.2016
 • GoodAIR.pl napisał:
  Świetna rada! Dziękuję za wskazówki, w imieniu wszystkich czytających bloga :)
  21.07.2016
 • Paweł napisał:
  Do wykrywania warunków sprzyjających powstawaniu pleśni w pomieszczeniach polecam takie proste urządzenie:
  http://tfa-dostmann.de/index.php?id=161&L=1

  Dzięki niemu dopracowałem swój elektroniczny system sterowania wentylacją w okresie zimowym.
  Poza okresem zimowym oczywiście wentyluję na maksa jak się tylko da.
  17.07.2016
 • Paweł napisał:
  Niestety, wilgoć w domu jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Czy założenie nowej wentylacji w domu może go przed grzybem?
  22.06.2016
 • GoodAIR.pl napisał:
  Witaj Maćku,
  Dziękuję za komentarz. Co z pochłaniaczami za kilkanaście złotych (w woreczkach, pastylkach). Cóż... będą skuteczne, ale tylko na ograniczonej powierzchni. Moim zdaniem małe pochłaniacze pasywne (czyli materiały, które chłoną wilgoć) i także urządzenia elektroniczne na bazie ogniw Peltiera będą się nadawały np. do szafy, ale nie do skutecznego osuszenia pomieszczenia.
  Jeśli chcesz sprawdzić jaki jest efekt działania tego typu, tanich wynalazków - najlepiej zawieś na ścianie w pomieszczeniu, które osuszasz, higrometr (dodatkowy wydatek rzędu kilkunastu zł). Takie tanie higrometry włosowe (nieelektroniczne) dokonują pomiarów z dokładnością 3-5%, ale to wystarczy do zweryfikowania czy jest znacząca poprawa w zakresie wilgotności.
  Z moich doświadczeń wynika to, że dużo lepiej sprawdza się poprawa wentylacji w pomieszczeniach, zamontowanie wywietrzników w oknach (o ile nie są fabrycznie zainstalowane) i częste wietrzenie (także zimą!).
  Mam nadzieję, że to jest satysfakcjonująca odpowiedź na Twoje pytanie.
  Pozdrowienia i sukcesów w walce z wilgocią życzę :-)
  17.02.2016
 • GoodAIR.pl napisał:
  W przyszłym tygodniu pojawi się recenzja bardzo ciekawego urządzenia dla wszystkich tych, którzy dbają o czyste powietrze :-)
  17.02.2016
 • Marcin Piotrowski napisał:
  Zajmuj?ce informacje. Zamierzam tutaj spogl?da?. Kiedy inne teksty?
  11.02.2016
 • Maciek napisał:
  Ciekawy i pomocny artykuł, w kwestii osuszenia domu/pomieszczenia- co z pochłaniaczami wilgoci z supermarketów itd tymi za kilkanaście pln? właśnie kupiłem takowy do łazienki i zdziwiłem się trochę że nie został tu wymieniony, wyporzyczałem kiedyś do piwnicy osuszacz na prąd i zdawał egzamin, ale wypożyczenie nie jest tanie, nie wiem jak z kupnem... Pozdrawiam
  03.02.2016

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Porównanie oczyszczaczy powietrza Vestfrost i Dyson

Porównanie oczyszczaczy powietrza Vestfrost i Dyson

27.02.2024

Odkryj różnice między oczyszczaczami powietrza z funkcją ogrzewania i wentylacji Dyson i Vestfrost! Zobacz, który z nich oferuje najwyższą wydajność, żywotność filtrów i wygodę użytkowania, spełniając Twoje oczekiwania na każdym kroku.

Czytaj dalej >
Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >