Koronawirus 2019-nCoV - objawy, profilaktyka i leczenie

Nowy gatunek koronawirusa - 2019-nCoV (Covid-19) - zbiera śmiertelne żniwo, a naukowcy z całego świata próbują znaleźć skuteczną metodę na jego zwalczanie. W jaki sposób uniknąć zakażenia? Czy istnieją sposoby na szybkie wyleczenie? Co wspólnego z koronawirusem ma technologia Plasmacluster?

Nowy gatunek koronawirusa - 2019-nCoV - zbiera śmiertelne żniwo, a naukowcy z całego świata próbują znaleźć skuteczną metodę na jego zwalczanie. W jaki sposób uniknąć zakażenia? Czy istnieją sposoby na szybkie wyleczenie? Co wspólnego z koronawirusem ma technologia Plasmacluster?

Od kilku tygodni cały świat żyje informacją o epidemii nowego gatunku koronawirusa, która rozpoczęła się w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w Chinach. Miasto objęto kwarantanną, a do tej pory odnotowano kilkaset przypadków śmiertelnych spowodowanych przez koronawirusa 2019-nCoV. Czy osoby mieszkające na terenie innych państw rzeczywiście mają się czego obawiać? Jak chronić się przed potencjalną infekcją?

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Koronawirus - co to jest?


W ostatnim czasie używając słowa koronawirus myślimy o jednym, konkretnym gatunku wirusa, który pojawił się w chińskiej miejscowości Wuhan pod koniec 2019 r. W rzeczywistości jednak koronawirus to szersze pojęcie, określające rodzaj wirusów z podrodziny Coronavirinae o charakterystycznym wyglądzie (okrągły kształt z wypustkami przypominającymi koronę). Wyodrębnia się ich cztery rodzaje: alfa-, beta-, delta- oraz gamma-koronawirusy, a nosicielami poszczególnych gatunków mogą być ptaki lub ssaki, w tym również ludzie.

Koronawirusy znane są już od wielu lat. Występują stosunkowo często i mają tendencję do mutowania. Infekcję u człowieka mogą wywoływać następujące rodzaje:

 1. ludzki koronawirus 229E (HCoV 229E),
 2. ludzki koronawirus OC43 (HCoV OC43),
 3. ludzki wirus SARS (SARS CoV Urbani),
 4. ludzki koronawirus NL63 (HCoV NL63, początkowo: wirus New Haven),
 5. ludzki koronawirus HKU1 (HCoV HKU1),
 6. ludzki koronawirus bliskowschodniego zespołu oddechowego – wirus MERS (MERS-CoV, także: HCoV-EMC/2012,
 7. ludzki betakoronawirus 2c EMC/2012),
 8. ludzki koronawirus 2019-nCoV (Covid-19).

Większość z nich uważana jest za raczej niegroźne i prowadzące wyłącznie do przeziębień. Mimo to w przeszłości wywołały już dwie, poważne epidemie:

 • 2002 r. – epidemia SARS (zespół ostrej niewydolności oddechowej),
 • 2012 r. – epidemia MERS (bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej).

Aktualnie mamy do czynienia z trzecią w XXI w. epidemią wywołaną wirusem z podrodziny Coronavirinae.

Koronawirus

Koronawirus 2019-nCoV (Covid-19)


Aktualna epidemia, która rozpoczęła się w grudniu 2019 r. w środkowych Chinach w prowincji Hubei, spowodowana jest nową mutacją koronawirusa o nazwie 2019-nCoV. Pierwsze objawy zakażenia zdiagnozowano w miejscowości Wuhan, która uznawana jest za epicentrum choroby, lecz w późniejszym czasie pojedyncze przypadki odnotowano również na innych kontynentach.

Wirus przenoszony jest głównie przez ludzi, a do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, poprzez kontakt z wydzielinami zarażonej osoby, np. podczas kichania. Dotychczas w Chinach odnotowano 59 822 przypadków zachorowań i 1 310 przypadków śmiertelnych (dane na dzień 12.02.2020 r.)

Koronawirus 2019-nCoV - objawy

Zakażenie koronawirusem powoduje objawy podobne do grypy. Należą do nich m.in.:

 • wysoka gorączka (powyżej 38 stopni),
 • bóle głowy i mięśni,
 • kaszel, duszności, problemy z oddychaniem,
 • ogólne osłabienie organizmu,
 • problemy związane z układem pokarmowym, np. kłopoty z trawieniem.

W niektórych przypadkach choroba może rozwinąć się i przybrać formę ostrego zapalenia płuc, nawet ze skutkiem śmiertelnym.

Koronawirus 2019-nCoV - profilaktyka i leczenie

Jak już zostało wspomniane wyżej, koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Z tego powodu główną formą ochrony przed zakażeniem jest zachowanie podstawowych zasad higieny.

5 najważniejszych zasad ochrony przed koronawirusem

 1. częste mycie rąk z użyciem mydła lub środka dezynfekującego na bazie alkoholu,
 2. unikanie kontaktu dłoni z twarzą,
 3. używanie ręczników jednorazowych w miejscach publicznych,
 4. podczas kichania - zasłonięcie twarzy chusteczką lub zgięciem ręki w łokciu,
 5. unikanie kontaktu z osobami potencjalnie zarażonymi.

Koronawirus infografika

W pewnym stopniu chroni nas też dobrze dobrana maska antysmogowa, jednak nie możemy traktować jej jak gwarancji zdrowia i zapominać o wspomnianych powyżej zaleceniach.

Na tą chwilę nie posiadamy żadnej szczepionki ani leku, które by skutecznie chroniły nas przed zakażeniem koronawirusem lub późniejszymi skutkami infekcji. W Chinach podejmowane są próby leczenia z użyciem leków antyretrowirusowych stosowanych przeciwko zakażeniu HIV.

Koronawirus 2019-nCoV - gdzie się zgłosić?

Jak poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, na stronie resortu zdrowia dostępna jest lista szpitali zakaźnych, do których możemy zgłaszać się przy podejrzeniu infekcji koronawirusem. Jest ona dostępna pod tym adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/byles-w-chinach-i-zle-sie-czujesz-sprawdz-co-robic

W każdym mieście wojewódzkim znajduje się przynajmniej jeden taki ośrodek, a w sumie jest ich w kraju kilkadziesiąt. Według zapewnień ministra szpitale te są przygotowane do przyjęcia i opieki nad osobami zakażonymi koronawirusem, choć jak na razie żaden taki przypadek w Polsce odnotowany nie został i jeśli nie mieliśmy kontaktu z osobą przebywającą w ostatnim czasie na terenie Chin, to nie mamy większych powodów do obaw.

Rozprzestrzenianie się koronawirusa 2019-nCoV

Poniższa mapa przedstawia miejsca, w których wystąpiły przypadki zarażenia koronawirusem 2019-nCoV (stan na dzień 10.02.2020 r.). Mapa jest na bieżąco aktualizowana, a sprawdzić ją można (wraz z danymi liczbowymi) na stronie  https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Koronawirus mapa

Technologia Plasmacluster a koronawirusy


Czy istnieje oczyszczacz powietrza na koronawirusa? W ostatnim czasie bardzo popularne stało się korzystanie z domowych oczyszczaczy powietrza. Jednym z producentów takich urządzeń jest japońska marka Sharp. Wykorzystuje autorską technologię Plasmacluster, której zadaniem jest eliminacja z otoczenia niebezpiecznych drobnoustrojów. Dokładnie zasadę działania jonizatora powietrza Sharp opisaliśmy w jak działa jonizator, ale w skrócie wygląda ona następująco:

 1. specjalny generator produkuje dodatnio i ujemnie naładowane jony, które następnie uwalnia do pomieszczenia;
 2. jony łączą się z cząsteczkami wody i unoszą w powietrzu aż napotkają na swojej drodze cząsteczkę alergenu, wirusa, bakterię lub zarodnika pleśni;
 3. osiadając na cząsteczce patogenu, wyprodukowane jony łączą się w wysoce reaktywne rodniki OH i niszczą napotkaną, szkodliwą komórkę, po czym wracają do otoczenia już pod postacią cząsteczek wody.

W ten sposób z powietrza usuwane są niebezpieczne dla zdrowia substancje. Więcej o technologii Plasmacluster przeczytasz również na oficjalnej stronie Sharpa https://global.sharp/pci/en/.

Generator jonów Plasmacluster przeszedł wiele testów potwierdzających jego skuteczność w walce z wirusami, w tym również z różnymi odmianami grypy, np. świńską grypą A/H1N1. W 2004 r. po epidemii SARS producent zlecił przeprowadzenie badania pod kątem unieszkodliwiania wirusa FCoV z grupy koronawirusów. Jego efekty oceniono metodą testu TCID50, powszechnie stosowaną w wirusologii. Badanie potwierdziło, że jonizator powietrza marki Sharp rzeczywiście dezaktywuje ten rodzaj koronawirusa - usunięcie ich ze specjalnego pojemnika zajęło mu ok. 40 min.

Dokładny opis i wyniki badań sprawdzisz tutaj: Plasmacluster Ions Inactivate an Airborne Corona Virus – A World First.

Ze względu na zdolność technologii Plasmacluster w usuwaniu koronawirusa FCoV, dużo osób interesuje się jej wskutecznością w stosunku do wirusa 2019-nCoV, który spowodował aktualną epidemię w Chinach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że do tej pory nie przeprowadzono badań, które potwierdzałyby wpływ jonizacji na ten konkretny gatunek koronawirusa. Z tego powodu nie możemy zaniedbywać podstawowych zasad ochrony, opisanych w ramce powyżej.

Oczyszczacz powietrza a koronawirus

Czy oczyszczacz powietrza usuwa wirusy? Uwalniane z generatorów jony Plasmacluster unieszkodliwiają obecne w pomieszczeniu alergeny, zarodniki pleśni i grzybów, bakterie oraz niektóre wirusy (w tym wirusy grypy, na przykład świńskiej grypy A/H1N1 oraz koronawirus FCoV). Utrzymują również równowagę kationowo-anionową otoczenia, poprawiając nasze samopoczucie i koncentrację. Oczyszczacze powietrza Sharp wykorzystujące generator jonów Plasmacluster znajdziesz tutaj.

Filtr HEPA a koronawirus

W przypadku pojedynku jonizator a koronawirus, technologia Plasmacluster zapewnia aktywne usuwanie wirusów z powietrza. W rywalizaji oczyszczacz powietrza a koronawirus dzieje się zupełnie inaczej. Za usuwanie wszelkich zanieczyszczeń odpowiedzialny jest filtr HEPA, który ma 99.9% skuteczności. Robi to w sposób pasywny. Podczas wciągania powietrza do urządzenia, większe cząsteczki (o średnicy nawet do 10 µm i większych) osadzają się na filtrze wstępnym. Następnie zanieczyszczenia (któryś wielkość mże wynosić 0,003 µm) zostają wyłapane przez fitr HEPA, dzięki czemu powietrze odzyskiwane z powrotem jest oczyszczone. Tak jak w przypadku jonizatorów, nie zostało jednoznacznie stwierdzone, że filtry HEPA powodują zniszczenie koronawirusa (COVID-19), który wielkością średnicy sięga 60–140 nm, ale niewątpliwie tę walkę wspierają.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat działania filtrów HEPA, zobacz tutaj.


Najczęstsze pytania

Jak walczyć z koronawirusem?

Przede wszystkim należy zachować dystans społeczny i nosić maseczkę ochronną. Następnym istotnym elementem jest częsta dezynfekcja oraz higiena. Warto wiedzieć, że wszelkie bakterie, wirusy (w tym koronawirus) i inne szkodliwe zanieczyszczenia z łatwością przedostają się do domów. Warto zainwestować w oczyszczacz powietrza wyposażony w skuteczne filtry.

Czy oczyszczacz powietrza chroni przed koronawirusem?

Oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr węglowy i HEPA, eliminuje wszelkie szkodliwe patogeny i zanieczyszczenia ze skutecznością nawet do 99,99%. Jeśli chodzi na radzenie sobie z koronawirusem to wiele producentów wykonało badania na tan temat, które wykazały, że oczyszczacze powietrza są w stanie wyeliminować koronawirusa ze skutecznością nawet do 99,98%.

Bibliografia:

 1. https://global.sharp/pci/en/certified/pdf/viruses_01.pdf
 2. https://www.gov.pl/web/zdrowie/byles-w-chinach-i-zle-sie-czujesz-sprawdz-co-robic
 3. https://global.sharp/pci/en/
 4. https://zdrowie.wprost.pl/tematy/10292840/koronawirus.html
 5. https://pl.wikipedia.org/wiki/Koronawirusy
 6. https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6
 7. https://www.gov.pl/web/koronawirus

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Powietrze"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Powietrze" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony

Coway Airmega 300S czujnik, filtry do oczyszczacza sharp, filtry do wody przemysłowej, jak nawilżyć powietrze w mieszkaniu, jonizacja, maseczka z filtrem n95, montaż zmiękczaczy wrocław, oczyszcza i nawilża powietrze krzyżówka, oczyszczacz sharp kc-d40euw, pm 2.5 normy, sharp filtr wodny, sharp kca50euw, Toshiba CAF-X50XPL cena, Winix Zero Compact eksploatacja

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

27.02.2024

Odkryj różnice między oczyszczaczami powietrza Dyson i Vestfrost! Zobacz, który z nich oferuje najwyższą wydajność, długotrwałą filtrację i wygodę użytkowania, spełniając Twoje oczekiwania na każdym kroku

Czytaj dalej >
Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >