Klimatyzatory przenośne ranking 2021

Podczas upalnego lata prawdziwą ulgę potrafią przynieść tylko klimatyzatory. Od kilku lat popularność tych urządzeń wzrasta, szczególnie w przypadku modeli przenośnych. Jak wybrać klimatyzator przenośny? Na to pytanie odpowiadamy w naszym rankingu.

Podczas upalnego lata prawdziwą ulgę potrafią przynieść tylko klimatyzatory. Od kilku lat popularność tych urządzeń wzrasta, szczególnie w przypadku modeli przenośnych. Jak wybrać klimatyzator przenośny? Na to pytanie odpowiadamy w naszym rankingu.

Z każdym rokiem lato w Polsce staje się coraz gorętsze. Wysoka temperatura potrafi być bardzo uciążliwa, skutecznie utrudniając pracę i codzienne funkcjonowanie. Z tego względu różnego rodzaju urządzenia chłodzące powietrze stają się podstawowym elementem wyposażenia wnętrz. Coraz większą popularnością cieszą się klimatyzatory przenośne, które mogą pochwalić się efektywnością porównywalną do klimatyzatorów ściennych, ale nie wymagają ingerencji w konstrukcję budynku i są przystosowane do wygodnego przenoszenia. Jaki klimatyzator przenośny wybrać? Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model? Poniżej przedstawiamy “Klimatyzatory przenośne ranking 2021” połączony z kompendium wiedzy o tych urządzeniach.

Klimatyzatory przenośne ranking 2021

Klimatyzatory przenośne ranking 2021


Fral SuperCool FSC 14.2

Klimatyzatory Fral z serii SuperCool to pewna klasyka na rynku. Najpopularniejszy model 14 pojawiał się już w kilku odsłonach. Obecnie największym zainteresowaniem cieszy się model SuperCool FSC 14.2, który stanowi udoskonalenie poprzednich modeli FSC 14 i FSC 14.1. Pojawiło się w nim kilka wygodnych zmian, takich jak dotykowy panel sterowania z wyświetlaczem LCD oraz automatyczna oscylacja zimnego powietrza, czyli funkcja SWING. Zwiększona klasa ochrony IP z 23 do 24 sprawia, że jest jeszcze bardziej odporny na warunki pogodowe, co w połączeniu z wytrzymałością na wysokie temperatury (nawet do 45°C) czyni z niego klimatyzator idealny do pracy na balkonie czy tarasie. Ponadto Fral FSC 14.2 jest bardziej energooszczędny niż jego poprzednicy oraz korzysta z czynnika roboczego przyjaznego środowisku.

Fral FSC 14.2 posiada 4 kW mocy chłodniczej oraz powoduje przepływ powietrza w ilości 480 m3/h, więc sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 45 m2. Pełni 3 główne funkcje: chłodzenia, grzania i osuszania. Z tego powodu będzie doskonałym wyborem na urządzenie całoroczne, które schłodzi powietrze latem, ogrzeje zimą i zredukuje poziom wilgoci podczas deszczowej wiosny i jesieni. Wśród funkcji dodatkowych znajdziemy TIMER, tryb SLEEP i wspomnianą wcześniej opcję SWING.

Największą zaletą klimatyzatora Fral jest wiele możliwości montażu. Jak zostało wspomniane wyżej, budowa urządzenia pozwala mu na pracę na balkonie lub tarasie, co dla wielu osób może być decydującą kwestią. Ponadto model Fral można z łatwością przekształcić z urządzenia jednorurowego w dwururowe. Wystarczy dokupić plenum, czyli adapter wlotowy powietrza. Praca z dwoma rurami jest nawet 30% bardziej efektywna niż przy tradycyjnej instalacji.

Klimatyzator przenośny Fral SuperCool FSC 14.2 może być sterowany zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Na urządzeniu znajduje się nowoczesny, dotykowy panel sterowania z wyświetlaczem LCD, który pozwala nam zmieniać wszystkie parametry pracy klimatyzatora oraz przekazuje nam informacje dotyczące temperatury, ustawień czy ewentualnych błędów. Jeśli chcemy zmienić żądaną temperaturę lub inne ustawienia bez wstawania z kanapy czy odchodzenia od biurka, możemy skorzystać z pilota oraz aplikacji mobilnej. Niestety, chociaż Fral jest urządzeniem “Wi-Fi ready”, to żeby móc połączyć go z internetem konieczny jest oddzielny zakup modułu Wi-Fi (koszt ok. 160 zł).

Model Fral FSC 14.2
Powierzchnia [m2] 45
Moc chłodnicza [kW] 4
Wydajność [m3/h] 480
Funkcje chłodzenie, grzanie, osuszanie
Głośność pracy [dB] 48-54
Pobór mocy [W] 1530
Aplikacja tak
Cena [zł] 2750

VACO Arrifana VAC07W

Vaco Arrifana VAC07W to kolejny godny uwagi klimatyzator przenośny, który kosztuje poniżej jednego tysiąca złotych. Funkcjonalnie jest bardzo zbliżony do opisanego wcześniej modelu Climative Icy, jednak w porównaniu z nim ma mniejszą wydajność (225 m3/h), mniejszą moc chłodniczą (2 kW), a jednocześnie więcej waży. Pomimo większego ciężaru Arrifana nie sprawia problemów przy przenoszeniu, ponieważ wyposażono ją w wygodne uchwyty i niewielkie kółka transportowe.

Na plus modelu Vaco mogą przemawiać mniejsze wymiary obudowy oraz węższa średnica rury odprowadzającej ciepłe powietrze (może mieć to znaczenie przy instalacji z wykorzystaniem wentylacji mechanicznej lub otworu w ścianie). Urządzenie przeznaczone jest do pracy w małych pomieszczeniach o powierzchni do 20 m2.

VAC07W pracuje w trzech podstawowych trybach: chłodzenia, osuszania i wentylacji. Użytkownik może wyregulować nie tylko docelową temperaturę chłodzenia w zakresie 18-32°C, ale również ustawić prędkość wentylatora - dużą dla szybkiego schładzania lub niską dla jak najcichszej pracy. Pracując w trybie osuszania Arrifana pozbywa się ponad 14 litrów wody na dobę. Przydatną funkcją dodatkową tego modelu jest TIMER, czyli programator czasowy pracy klimatyzatora, oraz tryb SLEEP, który tworzy komfortowe warunki do snu.

Model VAC07W wyposażony został w panel sterujący z wyświetlaczem LCD, pilot bezprzewodowy oraz łącze Wi-Fi. Połączenie tych funkcji pozwala wykorzystać pełen potencjał klimatyzatora. Aplikacja Smart Life - Smart Living pozwala sterować kilkoma urządzeniami jednocześnie i daje możliwość połączenia urządzenia z asystentem głosowym Amazon Alexa lub Google Home.

Model VACO Arrifana VAC07W
Powierzchnia [m2] 20
Moc chłodnicza [kW] 2
Wydajność [m3/h] 225
Funkcje chłodzenie, wentylacja, osuszanie
Głośność pracy [dB] 32-65
Pobór mocy [W] 780
Aplikacja tak
Cena [zł] 999

VACO Arrifana VAC0909W

Vaco Arrifana VAC0909W to kolejne urządzenie 4w1, które przydaje się przez okrągły rok. Pełni wszystkie możliwe funkcje: chłodzi, ogrzewa, osusza i wentyluje. To samo tyczy się również funkcji dodatkowych. Model VACO posiada zarówno tryb SLEEP (nocny), SWING (ruchome rolety) oraz 24-godzinny TIMER. Tym, co wyróżnia model VACO na plus w porównaniu do modeli na wyższych pozycjach rankingu, jest możliwość dostosowania prędkości nawiewu według własnych preferencji. Do wyboru mamy prędkość: niską, średnią, wysoką i automatyczną.

Moc chłodnicza równa 2,5 kW i wydajność 280 m3/h zapewnia efektywną pracę na powierzchni do 25 m2. Biorąc pod uwagę, że klimatyzator dedykowany jest do małych pomieszczeń, zaskakuje jego duży ciężar - VAC0909W waży aż 30 kg! Transport ułatwiają nieco kółka i uchwyty, ale to wciąż bardzo duża wartość.

Sterowanie klimatyzatorem może odbywać się na trzy sposoby: przy pomocy panelu kontrolnego w górnej części obudowy, pilota zdalnego sterowania lub łącza WiFi. Co ważne, klimatyzator nie potrzebuje dodatkowego modułu WiFi - jest on już wbudowany w urządzenie, więc z opcji sterowania zdalnego możemy korzystać od razu po zakupie. Wystarczy pobrać na telefon aplikację Tuya Smart lub Smart Life-Smart Living.

Model VACO Arrifana VAC0909W
Powierzchnia [m2] 25
Moc chłodnicza [kW] 2,5
Wydajność [m3/h] 280
Funkcje chłodzenie, grzanie, osuszanie, wentylacja
Głośność pracy [dB] 44
Pobór mocy [W] 840
Aplikacja tak
Cena [zł] 1749

VACO Arrifana VAC1212W

VACO Arrifana VAC1212W to klimatyzator przenośny do nieco większych pomieszczeń, o powierzchni do ok. 30-35 m2. Sprawdza się w nich dzięki mocy chłodniczej na poziomie 3,5 kW. Duży przepływ powietrza (aż 400 m3/h) zapewnia szybkie i skutecznie chłodzenie pomieszczeń. Podobnie jest w przypadku funkcji grzania - temperatura jest równie szybko podnoszona, co obniżana. Poza funkcją chłodzenia i grzania, VACO oferuje też osuszanie i wentylację. Jest to kolejne urządzenie 4w1 w tym zestawieniu.

Model VAC1212W posiada nie tylko aż 4 tryby główne (chłodzenie, grzanie, osuszanie, wentylację) ale również 3 tryby dodatkowe (SLEEP, SWING i TIMER) oraz 3 poziomy prędkości wentylatora do wyboru. Mając klimatyzator o takiej funkcjonalności możemy wszystkie parametry dostosować do własnych upodobań. Arrifana zapewnia wysoki przepływ powietrza i dużą moc chłodniczą przy jednoczesnym poborze mocy niewiele powyżej 1 kW. Świadczy to o wysokiej efektywności oraz niskich kosztach eksploatacji (klasa energetyczna A dla chłodzenia i A+ dla grzania). Tak samo jak większość modeli na wyższych pozycjach, również VACO Arrifana VAC1212W może być sterowana za pomocą panelu, pilota lub aplikacji mobilnej.

Model VACO Arrifana VAC1212W
Powierzchnia [m2] 30
Moc chłodnicza [kW] 3,5
Wydajność [m3/h] 400
Funkcje chłodzenie, grzanie, osuszanie, wentylacja
Głośność pracy [dB] 29-48
Pobór mocy [W] 1350
Aplikacja tak
Cena [zł] 1799

Fral SuperCool FAC09

Fral SuperCool FAC90 jest bardzo zbliżony do opisanego wcześniej modelu Climative Icy. Są podobne pod kątem funkcjonalności i parametrów. Posiadają taką samą moc chłodniczą (2,6 kW), ale Fral zauważalnie przeważa wydajnością. Chociaż producent określa zalecaną powierzchnię pracy na 20 m2, to według nas FAC09 spokojnie sprawdziłby się w pomieszczeniach do 26 m2 lub nawet większych. Fral oferuje też dłuższą gwarancję - 36 miesięcy (B2C) / 24 miesiące (B2B).

Pod kątem pozostałych parametrów Fral wypada jednak gorzej od modelu marki Climative. Jest większy, droższy i bardziej energożerny. Nie posiada łącza Wi-Fi, dlatego możemy zapomnieć o funkcji sterowania aplikacją. Wciąż jednak jest to warte uwagi, dobrej jakości urządzenie 3w1, które chłodzi, osusza i wentyluje powietrze w wybranym pomieszczeniu.

Model Fral SuperCool FAC09
Powierzchnia [m2] 20
Moc chłodnicza [kW] 2,6
Wydajność [m3/h] 380
Funkcje chłodzenie, wentylacja, osuszanie
Głośność pracy [dB] 51
Pobór mocy [W] 1010
Aplikacja nie
Cena [zł] 1390

Fral SuperCool FSC12H

Fral SuperCool FSC12H to urządzenie 4w1 (chłodzi, grzeje, osusza i wentyluje), które na pierwszy rzut oka jest prawie identyczne jak model VACO Arrifana VAC1212W. Mimo to z kilku powodów postanowiliśmy umieścić go na dalszej pozycji w “Klimatyzatory przenośne ranking 2021”. Zaczynając od zalet, model Frala jest nieco bardziej energooszczędny, posiada więcej czynnika roboczego (290 g w porównaniu do 265 g w VAC1212W) i oferuje dłuższą, aż 3-letnią gwarancję. Dużą zaletą klimatyzatora SuperCool FSC12H jest też możliwość dokupienia plenum i korzystania z niego w instalacji dwururowej, co dodatkowo zwiększa efektywność i obniża poziom hałasu. Model VACO tego nie oferuje. Fral wyposażony został w funkcję SWING, SLEEP oraz TIMER.

Poza opcją plenum, pozostałe różnice w parametrach są niewielkie, czasem z korzyścią dla Frala (wymienione wyżej) a czasem dla VACO (np. większa wydajność osuszania, mniejsze wymiary i waga urządzenia), jednak w ogólnym rozrachunku są to urządzenia mocno zbliżone. VAC1212W posiada jednak łącze Wi-Fi, które zwiększa komfort użytkowania dzięki aplikacji mobilnej i asystentom głosowym, a ponadto jest aż 200 zł tańsze (dokupując plenum do Frala różnica cenowa zwiększy się o kolejne ~200 zł). Dokonując wyboru użytkownik musi zastanowić się, na czym bardziej mu zależy - aplikacji mobilnej czy instalacji dwururowej.

Model Fral SuperCool FSC12H
Powierzchnia [m2] 35
Moc chłodnicza [kW] 3,5
Wydajność [m3/h] 400
Funkcje chłodzenie, grzanie, osuszanie, wentylacja
Głośność pracy [dB] 49-51
Pobór mocy [W] 1340
Aplikacja nie
Cena [zł] 2290

Fral SuperCool FSC 09C

Fral SuperCool FSC 09C to klimatyzator warty uwagi ze względu na bardzo dużą wydajność i wielofunkcyjność. Urządzenie chłodzi, osusza i wentyluje pomieszczenia, posiada również tryb SLEEP i TIMER, a pracuje w trybie automatycznym lub w jednej z 3 wybranych przez użytkownika prędkości. FSC 09C to urządzenie Wi-Fi ready, czyli przystosowane do podłączenia modułu Wi-Fi, który należy dokupić oddzielnie. Uzyskujemy wtedy możliwość sterowania przy pomocy aplikacji mobilnej na telefon. W wyposażeniu opcjonalnym znajdziemy też plenum, które pozwala korzystać z klimatyzatora w instalacji dwururowej, co zwiększa efektywność pracy.

Dlaczego pomimo tak dobrych parametrów FSC 09C znajduje się dalej w rankingu niż FAC09? Oba modele są do siebie bardzo podobne i mają tę samą moc chłodniczą (są przeznaczone do takiej samej powierzchni). Model Fral SuperCool FSC 09C posiada wprawdzie wyższą wydajność, mniejszy rozmiar i jest przystosowany do korzystania z aplikacji, ale za te kilka różnic musimy dopłacić aż 800 zł (plus ok. 140 zł za moduł WiFi).

Model Fral SuperCool FSC 09C
Powierzchnia [m2] 26
Moc chłodnicza [kW] 2,6
Wydajność [m3/h] 520
Funkcje chłodzenie, osuszanie, wentylacja
Głośność pracy [dB] 48-51
Pobór mocy [W] 1000
Aplikacja nie
Cena [zł] 2190

Blaupunkt Moby Blue S 1111E UV-C LED

W 2021 r. kilka modeli klimatyzatorów Blaupunkt pojawiło się w udoskonalonej wersji, wyposażonych dodatkowo w diodę UV-C LED. Jednym z nich jest Moby Blue S 1111E UV-C LED. Dioda UV-C LED sterylizuje powietrze za pomocą promieniowania ultrafioletowego, niszcząc obecne w powietrzu patogeny. Jest to odpowiedź na oczekiwania klientów, które pojawiły się wraz z pandemią COVID-19. Warto wziąć tę funkcję pod uwagę podczas wyboru klimatyzatora, ale wciąż należy pamiętać, że klimatyzator przenośny nie zastąpi oczyszczacza powietrza.

Moby Blue S 1111E UV-C LED pełni 4 główne role: chłodzenia, ogrzewania, osuszania i wentylacji. Jednocześnie posiada 3 prędkości wentylatora, które pozwalają dostosować pracę urządzenia do własnych preferencji (niską, średnią i wysoką) oraz inteligentny tryb auto. Wśród opcji dodatkowych model S 1111E oferuje funkcję SLEEP (tryb nocny), SWING (oscylacja powietrza) oraz TIMER (programator czasowy).

Klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue S 1111E posiada moc chłodniczą 3,2 kW i przepływ powietrza równy 280 m3/h, więc doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o wielkości do 30-32 m2. Pracując w trybie chłodzenia skutecznie obniża temperaturę do wartości z przedziału 18°C do 32°C, a w trybie grzania podnosi ją do wybranej temperatury z zakresu 13-27°C.

Klimatyzator od Blaupunkta nie jest przystosowany do połączenia z Wi-Fi, więc nie daje możliwości sterowania za pomocą aplikacji mobilnej. Mimo to jest wygodny w użytkowaniu - posiada przejrzysty, intuicyjny panel oraz pilot zdalnego sterowania.

Model Blaupunkt Moby Blue S 1111E UV-C LED
Powierzchnia [m2] 32
Moc chłodnicza [kW] 3,2
Wydajność [m3/h] 280
Funkcje chłodzenie, grzanie, osuszanie, wentylacja
Głośność pracy [dB] 45
Pobór mocy [W] 1230
Aplikacja nie
Cena [zł] 2199

Blaupunkt Arrifana A1414L

Arrifana A1414L to nowość marki Blaupunkt. To jedyny klimatyzator przenośny tego producenta, który przystosowano zarówno do pracy wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczenia. Posiada wysoki stopień ochrony IP24, więc może stać na balkonie lub tarasie. Sam producent określa model A1414L jako “idealny do kampera”. Urządzenie posiada solidną, trwałą obudowę i ciekawy wygląd. Pełni 4 funkcje: chłodzenia, ogrzewania, osuszania i wentylacji.

Podczas chłodzenia pomieszczenia możemy wybrać temperaturę z zakresu 17-30°C, a korzystając z funkcji grzania: 15-25C. W obu przypadkach moc urządzenia wynosi 4 kW, więc doskonale sprawdzi się w dużych pomieszczeniach do 40 m2. Jednocześnie klimatyzator pobiera mało energii i może pochwalić się klasą energetyczną A dla chłodzenia i A++ dla grzania. Arrifana może pochwalić się wysoką wydajnością osuszania, wynoszącą aż 2,9 litra na godzinę.

Klimatyzator przenośny Arrifana A1414L nie jest przystosowany do połączenia z Wi-Fi, więc musimy zapomnieć o sterowaniu za pomocą aplikacji. Jednak w dalszym ciągu obsługa sprzętu jest bardzo prosta i wykorzystuje panel sterowania oraz pilot. Klimatyzator jest dość ciężki, ale w jego przemieszczaniu pomagają kółka transportowe.

Model Blaupunkt Arrifana A1414L
Powierzchnia [m2] 40
Moc chłodnicza [kW] 4
Wydajność [m3/h] 450
Funkcje chłodzenie, grzanie, osuszanie, wentylacja
Głośność pracy [dB] 29-65
Pobór mocy [W] 1,5
Aplikacja nie
Cena [zł] 2399

Blaupunkt Moby Blue S 09E UV-C

Blaupunkt Moby Blue S 09E jest bardzo zbliżony do opisanego wcześniej modelu 1111E, jednak pomimo nie aż tak dużej różnicy w cenie (ok. 300 zł) posiada znacznie niższą moc chłodniczą oraz jest uboższy w funkcję ogrzewania. Przepływ powietrza na poziomie 290 m3/h i moc chłodnicza równa 2,8 kW pozwoli mu na efektywną pracę w pomieszczeniach do 28 m2. Wariant S 09E z roku 2021 został wyposażony w diodę UV-C LED o właściwościach sterylizujących powietrze ze szkodliwych patogenów.

Pracuje w 3 trybach głównych: chłodzenia, osuszania i wentylacji. W tym pierwszym możemy obniżyć temperaturę do dowolnego poziomu z zakresu 18°C-32°C. Tryb osuszania pozbywa się nadmiernej wilgotności z otoczenia nawet z wydajnością 1,2 l na godzinę. Tryb wentylacji nie zmienia ani temperatury, ani wilgotności, a jedynie wyrównuje je w całym pomieszczeniu. Do wyboru mamy też 3 prędkości wentylatora: maksymalną, średnią i niską. Jeśli chcemy, aby urządzenie pracowało samodzielnie, wystarczy włączyć tryb auto. Z trybów dodatkowych do wyboru mamy funkcję SLEEP, SWING oraz TIMER.

Model Blaupunkt Moby Blue S 09E
Powierzchnia [m2] 28
Moc chłodnicza [kW] 2,6
Wydajność [m3/h] 290
Funkcje chłodzenie, osuszanie, wentylacja
Głośność pracy [dB] 43
Pobór mocy [W] 1000
Aplikacja nie
Cena [zł] 1869

Blaupunkt Moby Blue S 1111TB

Moby Blue S 1111TB to kolejny model, który w 2021 r. został wzbogacony o diodę UV-C LED sterylizującą powietrze. Posiada parametry bardzo zbliżone do modelu 1111E. Posiada 3,2 kW mocy chłodniczej i 280 m3/h wydajności, dlatego sprawdzi się w pomieszczeniach do 30-32 m2. Jest urządzeniem 4w1, które chłodzi, grzeje, osusza i wentyluje powietrze w pomieszczeniu. W trybie chłodzenia możemy ustawić dowolną temperaturę z zakresu 18-31°C , a w trybie grzania od 13 do 27°C. Wśród funkcji dodatkowych modelu 1111TB znajdziemy funkcję SLEEP (tryb nocny), SWING (oscylacja powietrza) oraz TIMER (24-godzinny programator czasowy).

Główna różnica pomiędzy tym klimatyzatorem a wspomnianym wcześniej 1111E polega na sterowaniu. Poza panelem na urządzeniu oraz pilotem, model 1111TB posiada też łącze Wi-Fi. Po sparowaniu klimatyzatora z aplikacją mobilną możemy sterować nim na odległość, nawet gdy jesteśmy daleko poza domem. Dlaczego więc model S 1111TB znajduje się na dalszej pozycji w rankingu niż 1111E? Ponieważ za tę niewielką różnicę w funkcjonalności musimy dopłacić ponad 900 zł.

Model Blaupunkt Moby Blue S 1111TB
Powierzchnia [m2] 30
Moc chłodnicza [kW] 3,2
Wydajność [m3/h] 280
Funkcje chłodzenie, grzanie, osuszanie, wentylacja
Głośność pracy [dB] 45
Pobór mocy [W] 3,2
Aplikacja tak
Cena [zł] 3189

Blaupunkt Arrifana A12C

Arrifana A12C to bardzo klasyczny, prosty klimatyzator, który dobrze wywiązuje się ze swojej roli. Nie posiada aplikacji mobilnej, funkcji grzania ani lampy UV-C. Nie jest przystosowany do pracy na zewnątrz ani instalacji dwururowej. Pełni jednak trzy ważne role: klimatyzatora, osuszacza i wentylatora. Posiada wydajność na poziomie 3,5 kW, więc sprawdzi się w pomieszczeniach do 35 m2. Jego zaletą jest możliwość ustawienia wybranej prędkości nawiewu: maksymalnej, średniej lub niskiej. A12C oferuje też trzy funkcje dodatkowe: SLEEP, SWING oraz TIMER.

W trybie chłodzenia użytkownik może wybrać dowolną temperaturę z zakresu 16-30°C (z dokładnością do 1°C) oraz jedną z trzech prędkości nawiewu: niską dla najcichszej pracy, maksymalną dla najszybszego schłodzenia powietrza lub średnią, będącą kompromisem między prędkością chłodzenia a emitowanym hałasem.

Sterowanie klimatyzatorem odbywa się na dwa sposoby: standardowo przez panel na obudowie lub zdalnie za pomocą pilota. Na panelu znajduje się przejrzysty wyświetlacz oraz przyciski z czytelnymi piktogramami. Obsługa klimatyzatora Blaupunkt Arrifana A12C jest intuicyjna i prosta.

Model Blaupunkt Arrifana A12C
Powierzchnia [m2] 35
Moc chłodnicza [kW] 3,5
Wydajność [m3/h] 390
Funkcje chłodzenie, osuszanie, wentylacja
Głośność pracy [dB] 29-48
Pobór mocy [W] 1350
Aplikacja nie
Cena [zł] 1889

Komfort cieplny w domu


Klimatyzatory przenośne ranking - komfort cieplny

Komfort cieplny to stan, w którym nie jest nam ani za ciepło, ani za zimno - jest po prostu w sam raz. Ponieważ jest to odczucie bardzo subiektywne, nie da się określić jednej konkretnej temperatury, która będzie odpowiednia dla wszystkich. Przyjmuje się jednak, że komfort cieplny latem mieści się w granicach 24-28°C, a zimą w 20-23°C. Żeby odczuwać komfort termiczny konieczne jest też równomierne rozprowadzenie ciepła w całym pomieszczeniu, tak aby poszczególne partie ciała były nagrzane w równym stopniu.

Właściwa temperatura jest ważna nie tylko dla naszego samopoczucia, ale przede wszystkim dla zdrowia. W gorącym otoczeniu organizm się przegrzewa, co prowadzi do osłabienia i potliwości. Ciepło w połączeniu z wilgocią sprzyja też rozwojowi pleśni na ścianach. Z drugiej strony długie przebywanie w zimnie jest prostą drogą do przeziębienia i chorób układu krwionośnego. Dlatego tak jak pamiętamy o ogrzewaniu zimą, tak również powinniśmy pamiętać o klimatyzacji podczas upalnego lata.

Jak działa klimatyzator przenośny?


Wszystkie klimatyzatory wykorzystują tę samą zasadę działania. Ich praca zbliżona jest do pracy lodówki. Najważniejsze elementy systemu to: skraplacz, parownik, sprężarka, zawór rozprężny, wentylator i czynnik chłodniczy, nazywany też roboczym.

Działanie oparte jest na naprzemiennym parowaniu i skraplaniu czynnika, który odbiera lub oddaje ciepło, krążąc w obiegu zamkniętym. Wentylator powoduje przepływ powietrza, które po dostaniu się do urządzenia oddaje swoje ciepło czynnikowi roboczemu. Dzieje się to na parowniku. Schłodzone w ten sposób powietrze trafia do pomieszczenia, a ciepło jest odprowadzane na zewnątrz budynku za pomocą rury.

Na rynku znajdziemy wiele typów klimatyzatorów (monoblock, split, jednorurowe, dwururowe) i ze względu na odmienną budowę ich działanie będzie się nieznacznie różnić, jednak główna zasada pozostaje zawsze taka sama.

Klimatyzatory przenośne ranking - zasada działania klimatyzatora

Rodzaje klimatyzatorów przenośnych


Na rynku znajdują się dwa główne rodzaje klimatyzatorów przenośnych: split i monoblok. Te pierwsze przypominają nieco klimatyzatory ścienne i należą do rzadkości, ponieważ składają się z aż dwóch jednostek (skraplacza i parownika) połączonych ze sobą rurką. Jedna z tych części musi być umieszczona na zewnątrz budynku, np. na balkonie, a druga w domu. Ponieważ takie rozwiązanie jest mało praktyczne, dużo większą popularnością cieszą się klimatyzatory typu monoblock. Wszystkie części takiego urządzenia zamknięte są we wspólnej bryle, a jedynym elementem wystającym poza obudowę jest rura odprowadzająca ciepłe powietrze, którą należy przeprowadzić przez okno lub balkon. W “Klimatyzatory przenośne ranking” skupiliśmy się właśnie na klimatyzatorach przenośnych typu monoblock.

Klimatyzator czy klimatyzer?


Klimatyzatory przenośne ranking - klimatyzator czy klimatyzer

Klimatyzator, klimatyzer, klimator… wśród tylu podobnych nazw łatwo się pogubić, jednak bardzo ważne jest, żeby rozumieć różnice między tymi urządzeniami i uniknąć nietrafionego zakupu.

Urządzenia omawiane w tym rankingu to klimatyzatory, których działanie opiera się na sprężaniu i rozprężaniu czynnika roboczego (zostało to wyjaśnione wyżej). Klimatyzatory działają z wysoką skutecznością i schładzają powietrze do wybranej przez temperatury, przeważnie z zakresu 16-30C.

Klimatyzer, nazywany również klimatorem, korzysta przede wszystkim z wody (czasem w formie lodu). Zakup takiego urządzenia może wydawać się kuszący, ponieważ nie wymaga rury odprowadzającej powietrze, a jego cena jest przeważnie dużo niższa niż cena klimatyzatora. Niestety skuteczność klimatyzerów jest bardzo niska. Niektóre duże modele potrafią w pewnym stopniu obniżyć temperaturę pomieszczenia, ale większość powoduje tylko uczucie chłodu zbliżone do tego, które daje działający wentylator. Ponadto długotrwała praca klimatora może prowadzić do przewilżenia powietrza w pomieszczeniu, co z kolei powoduje pogorszenie samopoczucia domowników i stwarza warunki korzystne do rozwoju pleśni na ścianach.

Jeśli chcesz odczuwalnie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu latem, zawsze wybieraj klimatyzator. Klimatyzator stworzy przyjemny powiew, ale nie schłodzi całego pomieszczenia.

Montaż klimatyzatorów przenośnych


Największą zaletą i główną przyczyną popularności klimatyzatorów przenośnych jest ich prosty montaż. W porównaniu do klimatyzatorów ściennych nie wymagają ingerencji w konstrukcję budynku ani pomocy specjalisty. Wszystko możemy zrobić sami i to w krótkim czasie, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby zależnie od potrzeby przenosić klimatyzator między pokojami. Wystarczy znaleźć dla urządzenia trochę miejsca, podpiąć wtyczkę do zasilania i wyprowadzić rurę ciepłego powietrza poza budynek. Rura odprowadzająca ciepło może zostać zainstalowana na trzy sposoby:

  1. przez okno lub drzwi balkonowe z pomocą uszczelki,
  2. przez okrągły otwór w ścianie,
  3. przez wentylację mechaniczną.

Każdy z powyższych sposobów ma swoje mocne i słabe strony.

Klimatyzatory przenośne ranking - sposoby montażu

Najczęściej stosuje się metodę pierwszą, która polega na tym, że podłączoną do klimatyzatora rurę przeprowadzamy przez otwarte okno lub drzwi balkonowe. Przedostawaniu się powietrza przez szczelinę zapobiega specjalna uszczelka lub listwa okienna, które przeważnie otrzymujemy w zestawie razem z zakupionym klimatyzatorem. Uszczelka, czyli rękaw montażowy, sprawdza się na drzwiach i klasycznych oknach europejskich. W oknach przesuwnych góra-dół (typ amerykański) stosujemy listwę. Ten sposób cechuje bardzo prosty montaż, który możemy zastosować w praktycznie wszystkich warunkach. Jedyną wadą takiej instalacji są kwestie estetyczne - sporej wielkości rura przerzucona przez okno wygląda raczej nienajlepiej.

Szukając lepiej prezentującego się rozwiązania, niektórzy wolą poprowadzić rurę przez specjalnie wywiercony otwór. Pod kątem technicznym jest to jak najbardziej dozwolone i w żaden sposób nie wpłynie na pracę klimatyzatora samą w sobie, jednak może sprawić nam problemy praktyczne. Po pierwsze, jeśli mieszkamy w bloku, ingerencja w konstrukcję budynku może być zwyczajnie zabroniona. Po drugie nawet w domku jednorodzinnym kucie ściany wiąże się z pyłem, bałaganem i dodatkową pracą. I po trzecie - kiedy nie korzystamy z klimatyzatora musimy znaleźć sposób na zasłonięcie dziury w ścianie, co jest szczególnie uciążliwe zimą i powoduje niepotrzebne straty ciepła. Ze względu na wszystkie komplikacje ten typ instalacji jest bardzo rzadko wybierany, choć teoretycznie możliwy.

Ostatnim sposobem jest połączenie rury z systemem wentylacji. Jest to równie estetyczna metoda co przeprowadzenie rury przez otwór w ścianie, ale wiąże się z dużo mniejszymi trudnościami. Jest tylko jeden ważny warunek - musimy korzystać z wentylacji mechanicznej. Jeśli w naszym bloku stosowana jest wentylacja grawitacyjna, odprowadzane ciepło mogłoby nie docierać poza budynek, tylko do mieszkania naszych sąsiadów, co na pewno nie spotkałoby się z ich aprobatą. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, taki sposób mógłby też nieznacznie podnieść nasze rachunki za prąd.

W ostatecznym rozrachunku zalety instalacji wykorzystującej okno i uszczelkę przeważają nad kwestiami wizualnymi, dlatego ten sposób jest najczęściej wybierany i sami również go rekomendujemy.

Gdzie postawić klimatyzator?

Klimatyzatory przenośne ranking - gdzie postawić klimatyzator

Największą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest ich mobilność oraz prostota montażu. Dzięki temu możemy korzystać z klimatyzatora w dowolnym pomieszczeniu, a nawet zmieniać jego położenie zależnie od aktualnych potrzeb. Jest tylko jeden ważny warunek - konieczne jest wyprowadzenie rury ciepłego powietrza na zewnątrz budynku. Z tego względu klimatyzator musi znajdować się w pobliżu okna lub drzwi balkonowych (w nielicznych przypadkach w pobliżu wentylacji i otworu w ścianie). Urządzenie musi też zostać podłączone do zasilania, więc potrzebne jest gniazdko lub przedłużacz.

Niektóre modele klimatyzatorów przenośnych, takie jak Fral FSC 14.2, są przystosowane do pracy na zewnątrz. W takiej sytuacji możemy postawić urządzenie na balkonie lub tarasie, dzięki czemu nie będzie zajmować miejsca w domu, a jego praca będzie cichsza. W dalszym ciągu musimy jednak pamiętać o przeprowadzeniu rury przez okno lub drzwi.

Czym kierować się przy wyborze klimatyzatora?


Chociaż klimatyzatory przenośne wydają się na pierwszy rzut oka bardzo do siebie podobne, to przed zakupem powinniśmy dokładnie przyjrzeć się ich parametrom. Właściwe dobrane cechy klimatyzatora wpływają zarówno na jego skuteczność, jak i komfort użytkowania. Nie warto kierować się wyłącznie ceną i wyglądem, bo w dłuższej perspektywie przypłacimy to niezadowoleniem.

Poniżej przedstawiamy wszystkie kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru modelu najlepszego dla naszych potrzeb. Ułożyliśmy je w kolejności od najbardziej do mniej istotnych.

  1. Oferowane funkcje - najbardziej oczywista i najważniejsza kwestia. Obecnie praktycznie wszystkie klimatyzatory przenośne na rynku to urządzenia wielofunkcyjne, które zawsze oferują coś więcej niż samo chłodzenie powietrza. Przeważnie jest to: ogrzewanie, osuszanie, wentylacja. Warto zastanowić się, na jakich funkcjach nam zależy. Jeśli chcielibyśmy, żeby zimą klimatyzator pełnił rolę dodatkowego źródła ciepła, to warto wybrać model z funkcją grzania. Jeśli uważamy to za niepotrzebne i nie chcemy przepłacać, to wystarczy nam np. funkcja wentylacji.
  2. Moc chłodnicza - drugi najważniejszy parametr. To od mocy chłodniczej zależy, z jaką efektywnością będzie pracować klimatyzator i czy poradzi sobie z obniżeniem temperatury w danych warunkach i na danej powierzchni (czy raczej w danej kubaturze). Większość przenośnych klimatyzatorów domowych posiada moc w zakresie 2-4 kW. Skąd wiedzieć, jaką moc powinien mieć klimatyzator? Wystarczy kilka prostych obliczeń. Przyjmuje się, że na 1 m3 schładzanego powietrza powinno przypadać minimum 0,03 kW (czyli 30 W) mocy. Dla przykładu, w pomieszczeniu o powierzchni 30 m2 i z sufitem na standardowej wysokości 2,5 m potrzebujemy 2,25 kW mocy, ponieważ: 30 m2 x 2,5 m x 0,03 kW = 2,25 kW Obliczona w ten sposób moc chłodnicza jest wartością minimalną. Jeśli pomieszczenie mocno się nagrzewa, posiada kiepską izolację, znajduje się na poddaszu lub posiada okna wychodzące na stronę południową, potrzebna moc będzie wzrastać. Dla ułatwienia oraz żeby zapewnić sobie pewien “zapas mocy” rekomendujemy przyjąć ok. 0,1 kW na każdy 1 m2 powierzchni. Czyli dla pomieszczenia 25 m2 będzie to ok. 2,5 kW, a dla pomieszczenia 40 m2 ~ 4 kW.
  3. Wydajność - czyli przepływ powietrza, podawany w metrach sześciennych na godzinę [m3/h]. Od przepływu powietrza zależy prędkość pracy klimatyzatora, czyli to, jak szybko będzie w stanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu do wybranej przez nas wartości. Im większe jest pomieszczenie, w którym pracować ma urządzenie, tym większa powinna być jego wydajność. Większość klimatyzatorów domowych cechuje przepływ na poziomie ok. 300 m3/h. Choć z jednej strony moglibyśmy stwierdzić, że im większa wydajność tym lepiej, to z drugiej strony musimy wziąć pod uwagę, że ze wzrostem tego parametru rośnie również cena urządzenia. Z tego powodu przepływ powietrza jest zwykle dobierany w sposób optymalny, tak aby zapewnić komfort użytkowania i nie nadwyrężyć przy tym domowego budżetu. Sugerowana powierzchnia pracy klimatyzatora przenośnego jest zawsze podawana przez producenta w specyfikacji modelu.
  4. Głośność pracy - choć nie jest to takie oczywiste, właśnie głośność stanowi jeden z najważniejszych parametrów klimatyzatora przenośnego. Nasze domy i biura pełne są urządzeń RTV i AGD. Każde z nich generuje mniejszy lub większy hałas, które razem tworzą tło do naszej codzienności. To, co uważamy za ciszę w pomieszczeniu wynosi przeważnie ok. 35 dB. Przebywając zbyt długo w pomieszczeniu, w którym wszystko brzęczy lub buczy szybko zaczniemy czuć zmęczenie i zirytowanie, nawet jeśli natężenie dźwięku jest pozornie niewielkie. Dlatego kupując jakikolwiek nowy sprzęt powinniśmy zwracać uwagę na generowane przez nie natężenie dźwięku. Klimatyzatory przenośne same w sobie są dość głośnymi urządzeniami, niezależnie od marki i generują średnio 50 dB dźwięku. Jest to nie do uniknięcia, ponieważ pracujący wentylator musi mieć wystarczającą moc do tego, żeby skutecznie schładzać całe pomieszczenie. Niektóre modele są jednak nieco cichsze. Jeśli bardzo zależy nam na ograniczeniu generowanego hałasu, możemy kupić “przewymiarowany” klimatyzator, tj. o wydajności większej, niż byśmy realnie potrzebowali. Dzięki temu urządzenie schłodzi powietrze szybciej i więcej czasu spędzi na niskich obrotach.
  5. Pobór mocy (energooszczędność) - klimatyzator do pracy potrzebuje energii elektrycznej i to dużo więcej niż np. oczyszczacz powietrza. Klimatyzatory jednak nie muszą pracować przez cały dzień, a jedynie wtedy, kiedy są realnie potrzebne. Najważniejsze, żeby jego działanie było efektywne, czyli żeby uzyskiwana moc chłodnicza była wyższa niż zużycie energii. Jako Kupujący musimy popatrzeć tylko na klasę energetyczną urządzenia. Na szczęście prawie wszystkie nowe klimatyzatory mogą pochwalić się klasą energetyczną A lub A+, zarówno w trybie chłodzenia jak i ogrzewania.
  6. Sposób montażu - jak już zostało wyjaśnione tutaj, klimatyzator przenośny może zostać zamontowany na kilka sposobów. Przede wszystkim musimy zastanowić się, czy nasze urządzenie ma stać wewnątrz mieszkania, czy na balkonie lub tarasie, ponieważ nie wszystkie modele są przystosowane do pracy na zewnątrz. Jeśli rurę chcemy przeprowadzić przez otwór w ścianie lub wentylację mechaniczną, musimy znać jej długość i średnicę. Dlatego zanim zaczniemy rozglądać się za wymarzonym klimatyzatorem, musimy najpierw przemyśleć, gdzie go postawimy.
  7. Sterowanie - niepozorna, ale istotna kwestia. Łatwość obsługi ma kluczowy wpływ na zadowolenie z klimatyzatora. Jeśli jego użytkowanie jest niekomfortowe, to zamiast przynosić ulgę w upalne dni, zacznie być dodatkowym, niepotrzebnym obciążeniem. Standardowo tryby i temperaturę chłodzenia ustawia się na panelu sterowania, który znajduje się bezpośrednio na urządzeniu. Prawie zawsze w zestawie z klimatyzatorem otrzymujemy również pilot, który pozwala zmieniać parametry zdalnie. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się też opcja sterowania za pomocą aplikacji mobilnej. Prawie każdy nowoczesny model klimatyzatora zaopatrzony jest w moduł Wi-Fi, z którego pomocą łączy się z telefonem użytkownika. Aplikacja pozwala zmieniać tryby urządzenia nawet wtedy, gdy znajdujemy się poza domem, np. jesteśmy w drodze powrotnej z pracy. Wiele aplikacji pozwala nawet na tworzenie harmonogramów działania klimatyzatora, dzięki którym na co dzień możemy praktycznie zapomnieć o jego obsłudze.
  8. Funkcje dodatkowe - stanowią tylko pewien bonus, jednak warto się im przyjrzeć, bo w niektórych sytuacjach mogą usprawnić korzystanie z klimatyzatora. Może mamy w domu małe, ciekawskie dziecko, które lubi włączać przyciski na wszystkich sprzętach domowych? W takiej sytuacji przyda się blokada rodzicielska, która uniemożliwia zmianę wybranych ustawień. Bardzo popularną funkcją jest też timer, czyli programator czasowy - wybieramy dowolną ilość godzin, a po ich upływie klimatyzator wyłączy się samodzielnie. Spora część klimatyzatorów przenośnych posiada również funkcję swing, czyli zmienny kąt nadmuchu powietrza (wspomaga równomierne rozprowadzenie chłodu).
  9. Cena - przy każdym zakupie określamy pewien budżet, który chcieliśmy przeznaczyć na dane urządzenie. Jest to rozsądne podejście, jednak musimy brać pod uwagę, że za ceną idzie jakość. Szukając klimatyzacji powinniśmy rozglądać się przede wszystkim za urządzeniem o określonych parametrach, a nie o konkretnej cenie. Jeśli bardzo zależy nam na tym, żeby zmieścić się w mniejszej kwocie, mogą być konieczne pewne kompromisy. Zbyt tanie modele okazują się być przeważnie kiepsko wykonane, głośne i energożerne - choć oczywiście istnieją wyjątki od reguły. W przypadku niewielkich pomieszczeń do 20-26 m2 znajdziemy godne polecenia klimatyzatory przenośne nawet za niecały tysiąc złotych, np. Climative Icy lub Vaco VAC07W. Jeśli mamy duży salon otwarty na jadalnię lub szukamy klimatyzatora do biura, musimy liczyć się z ceną od 2 tysięcy wzwyż.
  10. Wygląd - wprawdzie znajduje się na samym końcu listy, ale to nie znaczy, że nie ma znaczenia. Klimatyzatory przenośne są przeważnie dość duże, a w pełni zamontowane (rura, uszczelka itd.) są wręcz nie do przeoczenia. Stare, toporne modele potrafiły mocno zaburzyć wystrój wnętrza, jednak nowocześnie zaprojektowane urządzenia prezentują się elegancko. Nie musimy też skazywać się na wielki, biały prostopadłościan, jeśli meble w naszym salonie są czarne. Coraz więcej producentów oferuje różne warianty kolorystyczne swoich produktów, np. Climative Yin i Yang. Dzięki temu klimatyzator może stanowić integralną część wystroju.

Podsumowanie


Rynek klimatyzatorów przenośnych jest bardzo bogaty, a każdy model posiada charakterystyczny dla siebie zestaw funkcji i parametrów. Przed zakupem należy zastanowić się, na jakich cechach nam zależy - czy klimatyzator powinien posiadać aplikację mobilną, a może ma być przystosowany do pracy na balkonie? Następnie trzeba zwrócić uwagę na parametry takie jak moc chłodnicza, wydajność i głośność. Niezwykle istotny jest sposób montażu - klimatyzatory przenośne są dość duże i wymagają wyprowadzenia rury ciepłego powietrza na zewnątrz budynku. Dobrze jest też zerknąć w opisie produktu, jakie otrzymamy z nim akcesoria. Może okazać się, że do ceny klimatyzatora konieczne jest doliczenie plenum lub uszczelki. Wystarczy dobrze określić swoje wymagania, żeby znaleźć urządzenie, które posłuży nam wiele lat i przyniesie ulgę w każde upalne lato.

Jeśli w dalszym ciągu nie potrafisz wybrać, jaki klimatyzator przenośny kupić, zadzwoń do GoodAIR. Nasi eksperci pomogą Ci znaleźć model odpowiedni do Twoich potrzeb.


Najczęstsze pytania

Gdzie zamontować klimatyzator przenośny?

Największą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest ich łatwy montaż. Musimy jedynie znaleźć odpowiednie miejsce i wyprowadzić rurę ciepłego powietrza poza budynek. Rurę, która odprowadza ciepło może zostać zainstalowana przez okno, przez wentylację mechaniczną lub przez okrągły otwór w ścianie.

Jak wybrać klimatyzator?

Decydując się na kupno klimatyzatora należy zwrócić uwagę na parę funkcji. Ważnymi elementami są montaż, cena, sposób sterowania, pobór mocy (energooszczędność), głośność pracy, wydajność oraz moc chłodniczą.

Bibliografia


1. Karty katalogowe producentów: Climative, Fral, Blaupunkt, Vaco

2. M. Chudzińska, A. Bogdan, Monoblokowe i przenośne urządzenia klimatyzacyjne małej mocy, Chłodnictwo i Klimatyzacja 2008. Dostęp online [http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BPS3-0010-0028] 11.06.2021 r.

3. J. Ryńska, Projektowanie systemów wentylacji i klimatyzacji a wilgotność powietrza i jej wpływ na zdrowie oraz komfort, Rynek Instalacyjny 2021. Dostęp online [http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-fc886df2-19af-41e7-96a2-d882d2c302aa] 11.06.2021 r.

Chcesz zobaczyć więcej?

Powiązane strony

cząsteczki pm 2 5, filtry do wody firmy, filtry oczyszczające powietrze, jak powinna być wilgotność powietrza w domu, jonizator powietrza plazmowy, maseczki ochronne z filtrem hepa, najlepsze nawilżacze powietrza, oczyszczacz ideal ap 30, oczyszczacze dla alergików, poidełka wody pitnej, Sharp FP-J40EU-W eksploatacja, sharp oczyszczacz i nawilzacz, ujgc20en, Woda dla przedszkoli

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Woda twarda a miękka - która jest lepsza?

Woda twarda a miękka - która jest lepsza?

15.06.2023

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między twardą a miękką wodą i która z nich jest lepsza? Wpływ wody na nasze życie jest niezaprzeczalny, zarówno jeśli chodzi o zdrowie, jak i funkcjonowanie naszych urządzeń. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi i odkryjemy, jakie są zalety i wady obu rodzajów wody, aby pomóc Ci zdecydować, która jest lepsza dla Ciebie.

Czytaj dalej >
Odkurzacze bezprzewodowe pionowe - ranking 2023

Odkurzacze bezprzewodowe pionowe - ranking 2023

06.06.2023

Sprzątanie bez kabli stało się jeszcze łatwiejsze i bardziej wygodne! Przedstawiamy nasz najnowszy ranking odkurzaczy pionowych bezprzewodowych na rok 2023. Poznajcie najlepsze modele, które zapewniają nie tylko doskonałe rezultaty czyszczenia, ale również nowoczesne funkcje i długą żywotność baterii.

Czytaj dalej >