Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza - czy warto?

Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza działa podobnie jak zwykły klimatyzator przenośny, ale posiada dodatkową filtrację, która pochłania zanieczyszczenia i oczyszcza powietrze przed schłodzeniem. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się komfortową temperaturą oraz lepszą jakością powietrza. 

Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza oferuje więcej korzyści w porównaniu do zwykłej klimatyzacji przenośnej. Dzięki odpowiedniej filtracji, która usuwa zanieczyszczenia, takie jak kurz, sierść, alergeny, bakterie i wirusy, powietrze w pomieszczeniu jest nie tylko chłodne czy ogrzane, ale również zdrowe i czyste. Ponadto, funkcja oczyszczania działa niezależnie od trybu pracy klimatyzatora, co oznacza, że ​​możemy cieszyć się przyjemną temperaturą bez szkody dla jakości powietrza.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu


Czy klimatyzator może pełnić rolę oczyszczacza powietrza?


czy klimatyzator może pełnić rolę oczyszczacza powietrza

Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza to dobry wybór, jeśli zależy nam na zadbaniu o czystość powietrza w pomieszczeniu i jednocześnie chcemy korzystać z klimatyzacji.

Takie urządzenie jest szczególnie przydatne dla osób, które cierpią na alergię sezonową lub astmę, ponieważ urządzenie oczyści powietrze z pyłków, kurzu, i innych zanieczyszczeń. Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza może także pomóc w przypadku problemów z wilgocią i zapobiegać rozwojowi pleśni oraz grzybów. Klimatyzator z odpowiednią filtracją może zastąpić oczyszczacz powietrza, jeśli jego wydajność (CADR) jest wystarczająca.

Klimatyzator i oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA czy lampą UV-C LED w jednym to świetny wybór dla alergików. Jednak w przypadku potrzeby dokładnego oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń, takich jak smog, warto rozważyć oddzielny oczyszczacz powietrza, który oferuje wiele zalet, takich jak mobilność, cicha praca i dostęp do różnych funkcji i ustawień. Mimo to, funkcja oczyszczania powietrza w klimatyzatorze to ważną zaletą. Nawet jeśli zależy nam tylko na klimatyzatorze to warto przemyśleć dodatkową funkcję oczyszczania powietrza, która nikomu nie zaszkodzi, a może być pomocnym dodatkiem.
Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza - działanie


Klimatyzacja z wbudowaną funkcją oczyszczania powietrza działa niemal identycznie jak zwykła klimatyzacja przenośna, ponieważ zawiera standardowe elementy, takie jak wentylatory czy sprężarkę, a także rurę odprowadzającą gorące powietrze. Jednakże, w przeciwieństwie do zwykłej klimatyzacji, klimatyzator z filtrem oczyszczającym posiada dodatkowy filtr, który pochłania zanieczyszczenia i oczyszcza powietrze przed schłodzeniem.

Funkcja oczyszczania jest niezależna od trybu pracy klimatyzatora i działa podczas chłodzenia, wentylacji, osuszania czy ogrzewania. Dzięki temu, nie musimy wybierać między chłodzeniem, a oczyszczaniem powietrza.

Powietrze przechodzi przez odpowiednią filtrację, a następnie jest schładzane czy ogrzewane (w zależności od wyboru funkcji). Dzięki temu do naszego domu dostaje się powietrze, które oprócz przyjemnej dla nas temperatury jest oczyszczone. W większości klimatyzatorów zastosowany jest filtr wstępny, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia, takie jak kurz i sierść, aby utrzymać czystość wewnątrz urządzenia.

W przypadku, gdy klimatyzator posiada filtr HEPA, sytuacja wygląda inaczej, ponieważ filtr ten jest w stanie wychwycić i usunąć nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, zapewniając znacznie wyższą jakość powietrza. Innymi skutecznymi technologiami oczyszczania wykorzystywanymi w klimatyzatorach są diody UV-C LED czy jonizacja.
Dlaczego warto mieć klimatyzator z oczyszczaczem?


kloimatyzator z oczyszczaczem dlaczego warto

Klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza działa tak, że przeprowadza powietrze przez specjalny filtr (lub inną technologię filtracyjną), który pochłania zanieczyszczenia, takie jak pył, kurz, alergeny, bakterie i wirusy, a następnie emituje czyste i zdrowe powietrze do pomieszczenia.

Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się nie tylko komfortową temperaturą, ale także lepszą jakością powietrza, co przyczynia się do poprawy ich samopoczucia i zdrowia.

Klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza jest szczególnie przydatny dla osób z alergiami, astmą czy chorobami układu oddechowego, które cierpią na problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza. Dodatkowo, klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza jest łatwy w obsłudze i zapewnia długotrwałe działanie bez konieczności częstych wymian filtrów.

Klimatyzator z oczyszczaczem poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu poprzez usuwanie zanieczyszczeń i alergenów. Urządzenie wyposażone w diodę UV-C LED może być szczególnie skuteczne w zatrzymywaniu drobnoustrojów i wirusów. Dodatkowo klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza może pomóc w utrzymaniu czystości i higieny w pomieszczeniu, eliminując nieprzyjemne zapachy oraz pył i kurz.
Jakie filtry oczyszczające powietrze mogą być w klimatyzatorze?


Do najczęściej stosowanych technologii oczyszczania powietrza w klimatyzatorach możemy zaliczyć:

filtracja wstepna klimatyzator

Filtracja wstępna

podstawowy filtr powietrza, który powinien znajdować się w każdym klimatyzatorze. Jego głównym zadaniem jest wyłapywanie większych cząstek zanieczyszczeń, takich jak kurz, sierść czy włosy, dzięki czemu zanieczyszczenia te nie osiadają na wentylatorze. Większość modeli klimatyzatorów jest wyposażona w filtr powietrza, który zatrzymuje zasysane największe zanieczyszczenia.


warstwa hepaw klimatyzatorze

Filtr HEPA

Filtracja HEPA jest najistotniejszym filtrem w urządzeniach, ponieważ usuwa wszelkie, nawet najmniejsze zanieczyszczenia takie jak pyły zawieszone PM 2.5 i PM 10, alergeny czy roztocza. Skuteczność filtracji HEPA może wynosić nawet do 99,99%. Filtr HEPA pozwala na skuteczne usuwanie mikrocząstek - pyłków roślin, bakterii i wirusów, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniu.


wartswa węglowa w klimatyzatorze

Filtr węglowy

Filtr węglowy posiada dużą powierzchnię porowatą, co pozwala na zatrzymywanie i absorbowanie szkodliwych substancji, takich jak związki chemiczne, toksyny, lotne związki organiczne, dym czy opary. Dodatkowo, filtr węglowy jest w stanie zneutralizować nieprzyjemne zapachy, które często występują w pomieszczeniach, w których obecne są zwierzęta, osoby palące czy różnego rodzaju substancje chemiczne.


lampa uv w klimatyzatorze

Dioda UV-C LED

Dioda UV-C LED wykorzystuje działanie antybakteryjne i antywirusowe promieniowania ultrafioletowego. W klimatyzatorach i oczyszczaczach powietrza diody UV-C LED są wykorzystywane jako ważny element filtrowania, ponieważ zabijają patogeny, które wniknęły do urządzenia.


jonizacja w klimatyzatorze

Jonizacja powietrza

Jonizatory powietrza emitują jony o przeciwnych ładunkach, które neutralizują roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów i pleśni, alergeny i inne zanieczyszczenia powietrza. Jonizacja powietrza pomaga również przywrócić równowagę jonową w otoczeniu.


Korzyści klimatyzatora z oczyszczaczem powietrza


Posiadanie klimatyzatora z oczyszczaczem powietrza przynosi wiele korzyści, w tym:

1. Czystsze powietrze - klimatyzator z oczyszczaczem powietrza usuwa zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyłki, wirusy, bakterie, dym czy smog. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu jest bardziej czyste, co przyczynia się do poprawy zdrowia i samopoczucia.

2. Komfort termiczny - klimatyzator pozwala na regulację temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu zapewnia komfort termiczny. Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza dodatkowo wpływa na komfort termiczny poprzez regulację wilgotności powietrza i eliminację nieprzyjemnych zapachów.

3. Zdrowie - klimatyzator z oczyszczaczem powietrza pomaga w walce z alergiami, astmą oraz innymi chorobami dróg oddechowych.

4. Oszczędność energii - nowoczesne klimatyzatory z oczyszczaczem powietrza wykorzystują zaawansowane technologie, które pozwalają na oszczędność energii, a co za tym idzie niższe rachunki za prąd.

5. Łatwa obsługa - klimatyzatory z oczyszczaczem powietrza są łatwe w obsłudze i wyposażone w funkcje, które ułatwiają użytkowanie, takie jak tryb nocny, programowanie czasowe czy sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej.

6. Wielofunkcyjność - klimatyzator z oczyszczaczem powietrza to urządzenie wielofunkcyjne, które łączy w sobie funkcje klimatyzacji, oczyszczania powietrza i osuszania powietrza. Dzięki temu można zaoszczędzić miejsce i pieniądze, ponieważ nie trzeba kupować osobnych urządzeń.

Warto podkreślić, że posiadanie klimatyzatora z oczyszczaczem powietrza to inwestycja w zdrowie i komfort. Dzięki temu można cieszyć się czystym, świeżym i zdrowym powietrzem w domu, biurze czy innym pomieszczeniu.
Jak dobrać klimatyzator z oczyszczaczem powietrza - parametry


Podczas wyboru klimatyzatora z funkcją oczyszczania powietrza warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów, aby zapewnić sobie maksymalną wydajność oraz komfort użytkowania.

  • rodzaj filtra - Pierwszym istotnym aspektem jest rodzaj filtra, który jest wykorzystywany w klimatyzatorze. Należy wybrać taki, który jest w stanie wychwycić nawet drobne cząstki zanieczyszczeń, takie jak pyłki, roztocza, wirusy czy bakterie. Dzięki temu powietrze, które krąży w pomieszczeniu, jest oczyszczone i bezpieczne dla zdrowia. Do wyboru mamy filtrację wstępną, węglową, HEPA, diodę UV-C LED czy jonizację.

  • moc urządzenia adekwatną do wielkości pomieszczenia - moc klimatyzatora powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym ma być zainstalowany. Zbyt mała moc spowoduje, że klimatyzator nie będzie w stanie wydajnie chłodzić, oczyszczać lub ogrzewać pomieszczenia, natomiast zbyt duża moc będzie generować niepotrzebne koszty związane z energią elektryczną.

  • dostępne tryby pracy - oprócz podstawowego trybu chłodzenia, warto wybrać klimatyzator, który oferuje również tryby grzania, osuszania oraz wentylacji. Dzięki temu można korzystać z urządzenia przez cały rok, dostosowując jego działanie do panujących warunków atmosferycznych oraz indywidualnych potrzeb użytkownika.                  

pani na dworze

   

Klimatyzatory przenośne z funkcją oczyszczania


FRAL FSC03 R290 klimatyzator przenośny

Klimatyzator przenośny Fral FSC03 to więcej niż tylko urządzenie chłodzące. Jest to wielofunkcyjne urządzenie, które posiada 5 funkcji, w tym chłodzenie, grzanie, oczyszczanie, osuszanie i nawilżanie.

Urządzenie to posiada trzy rodzaje filtrów - wstępny, węglowy i HEPA, co pozwala na kompleksową filtrację powietrza. 

  • Filtr wstępny zatrzymuje większe cząstki zanieczyszczeń, takie jak włosy, kurz i piasek. Jego zadaniem jest ochranianie bardziej zaawansowanych filtrów przed szybszym zanieczyszczeniem. 
  • Filtr HEPA jest w stanie zatrzymać nawet najdrobniejsze cząstki zanieczyszczeń, takie jak alergeny, pyłki roślin, grzyby i bakterie.
  • Węgiel aktywny jest w stanie pochłonąć nieprzyjemne zapachy, a także część gazowych zanieczyszczeń, takich jak tlenki azotu, dwutlenek siarki, benzen i inne toksyczne związki organiczne.

Klimatyzator Fral FSC03 ma niewielkie wymiary i jest przeznaczony do pomieszczeń mieszkalnych i biurowych, a także do kamperów, namiotów i przyczep campingowych. Możliwość pracy na zewnątrz to dodatkowy atut tego klimatyzatora przenośnego. Klimatyzator Fral FSC03 jest energooszczędny i zalicza się do klasy energetycznej A/A.

Model FRAL FSC03 R290
Powierzchnia [m2] 10
Moc chłodnicza [kW] 0,9
Wydajność [m3/h] 153
Funkcje chłodzenie, grzanie, oczyszczanie, osuszanie i nawilżanie
Głośność pracy [dB] 46-56
Pobór mocy [W] 384
Aplikacja tak


BLAUPUNKT MOBY BLUE S 1111E UV-C klimatyzator przenośny

Klimatyzator Blaupunkt Moby Blue S 1111E w nowej wersji wyposażony jest w lampę UV-C LED, która umożliwia filtrację powietrza i zapewnia sterylizację pomieszczenia.  Lampa UV-C LED działa bezpośrednio na powietrze przepływające przez klimatyzator, niszcząc patogeny i bakterie, a promieniowanie ultrafioletowe jest bezpieczne dla użytkowników. 

Urządzenie posiada cztery funkcje - chłodzenie, ogrzewanie, osuszanie i wentylację, a jego moc wynosi 3,2 kW, co pozwala na skuteczne schładzanie powietrza w pomieszczeniach o powierzchni do 30 m².

Klimatyzator Blaupunkt Moby Blue S 1111E jest energooszczędny, cichy oraz posiada ekologiczny czynnik chłodniczy R290.

Model BLAUPUNKT MOBY BLUE S 1111E UV-C
Powierzchnia [m2] 32
Moc chłodnicza [kW] 3,2
Wydajność [m3/h] 280
Funkcje chłodzenie, ogrzewanie, osuszanie, wentylacja, lampa UV-C LED
Głośność pracy [dB] 45
Pobór mocy [W] 1035
Pilot tak


FRAL SUPERCOOL FSC 14.2 klimatyzator przenośny

Fral SuperCool FSC14.2 Wi-Fi jest ulepszoną wersją popularnych modeli Fral FSC14 i FSC14.1. Nowe funkcje, takie jak panel sterowania z wyświetlaczem LCD oraz funkcja oscylacji zimnego powietrza (SWING), sprawiają, że jest jeszcze bardziej wygodne w użytkowaniu. 

Akcesorium dodatkowym i opcjonalnym jest plenum z filtrami HEPA, wstępnym i węglowym. Plenum umożliwia również postawienie urządzenia na zewnątrz.

Istnieją trzy warianty plenum, z których każdy ma specjalne filtry, w tym filtr HEPA i węglowy, który neutralizuje LZO i nieprzyjemne zapachy. Wariant z diodami UV-C LED sterylizuje powietrze, eliminując wirusy, pleśń, patogeny i bakterie. Plenum jest dobrym wyborem dla alergików, ponieważ zapewnia czyste i świeże powietrze wolne od zanieczyszczeń mechanicznych i alergenów.

Model Fral FSC 14.2
Powierzchnia [m2] 45
Moc chłodnicza [kW] 4
Wydajność [m3/h] 480
Funkcje chłodzenie, grzanie, osuszanie
Głośność pracy [dB] 48-54
Pobór mocy [W] 1530
Pilot tak
Plenum z filtrem do klimatyzatorów


plenum do klimatyzatorów z oczyszczaczem

Fral oferuje swoim klientom klimatyzatory przenośne, które można ulepszyć dzięki opcjonalnym plenum wyposażonym w różne kasety filtracyjne (plenum wyposażone w filtry jest kompatybilne z klimatyzatorami Fral FSC 14, FSC 14.1, FSC 14.2, FSC 14.2SC, FSC 14.1SC.

Plenum to element, który pozwala na zmianę klimatyzatora jednorurowego na dwururowy, co zwiększa jego skuteczność. Co więcej, dzięki temu urządzenie można postawić na zewnątrz, co jeszcze bardziej zwiększa jego wydajność.

Dostępne są trzy warianty plenum: klasyczne, z filtrem HEPA i węglowym oraz z filtrem HEPA, węglowym i diodami UV-C LED.

- Wariant klasyczny zapewnia dodatkowy obieg powietrza, co przyczynia się do polepszenia jakości powietrza w pomieszczeniu.

- Wariant z filtrem HEPA i węglowym jest doskonały dla alergików, ponieważ eliminuje mechaniczne zanieczyszczenia i neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

- Wariant z filtrem HEPA, węglowym i diodami UV-C LED pozwala na jeszcze lepszą sterylizację powietrza, usuwając wirusy, patogeny i bakterie.

Plenum to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie czyste i zdrowe powietrze w swoim domu lub biurze, szczególnie w okresie alergii.
Oczyszczacze powietrza z funkcją wentylacji - czy działają?


czy oczyszczacze z funkjcją wentylacji działają?

Oczyszczacze powietrza z funkcją wentylacji to urządzenia, które nie tylko usuwają zanieczyszczenia z powietrza, ale również zapewniają stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia.

Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem przez cały czas. Te oczyszczacze wykorzystują zaawansowane technologie, takie jak filtry HEPA czy lampy UV-C, aby skutecznie usuwać szkodliwe zanieczyszczenia z powietrza, w tym pyłki roślin, kurz, roztocza kurzu domowego, bakterie i wirusy.

Powietrze najpierw jest odpowiednio oczyszczone, a następnie wentylowane. Funkcja wentylacji oznacza, że urządzenia te są w stanie stale dostarczać świeże i schłodzone lub ocieplone powietrze. Oczyszczacze powietrza z funkcją wentylacji są również wygodne w użytkowaniu, ponieważ użytkownicy nie muszą martwić się o częste otwieranie okien, aby zapewnić świeże powietrze.

Dodatkowo, niektóre modele mają wbudowane systemy automatycznego dostosowywania pracy do poziomu zanieczyszczeń, co oznacza, że urządzenia same decydują, jaką mocą powinny działać, aby utrzymać czyste powietrze.

W efekcie, oczyszczacze powietrza z funkcją wentylacji są świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie zdrowie i komfort w swoim otoczeniu. Dzięki nim, można cieszyć się czystym i świeżym powietrzem przez cały czas, bez ciągłej konieczności otwierania okien czy wietrzenia pomieszczenia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oczyszczaczach z funkcją wentylacji kliknij tutaj.
Podsumowanie


Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza jest dobrym wyborem dla osób, które chcą zadbać o czystość powietrza w pomieszczeniu i korzystać z klimatyzacji. Dzięki takiemu urządzeniu można oczyścić powietrze z pyłków, kurzu i innych zanieczyszczeń, co jest szczególnie przydatne dla alergików i osób z astmą.

Klimatyzator może również pomóc w przypadku problemów z wilgocią i zapobiegać rozwojowi pleśni oraz grzybów. Urządzenia z filtrem HEPA lub diodą UV-C LED są świetnym wyborem dla alergików. Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza może zastąpić oczyszczacz powietrza, jeśli jego wydajność jest wystarczająca.
Najczęstsze pytania


Jak działa klimatyzator z oczyszczaczem powietrza?

Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza działa poprzez filtrację powietrza z różnych zanieczyszczeń, takich jak pyłki, kurz, dym czy bakterie, dzięki czemu powietrze jest oczyszczone i zdrowe do oddychania. Powietrze jest zasysane do urządzenia, oczyszczane, a następnie schładzane czy ogrzewane.  W przypadku modeli wyposażonych w lampy UV-C, urządzenie sterylizuje powietrze, eliminując szkodliwe mikroorganizmy.

Czy klimatyzator z oczyszczaczem powietrza jest droższy od zwykłego klimatyzatora?

Tak, klimatyzator z oczyszczaczem powietrza może być nieco droższy niż zwykły klimatyzator, jednak warto zwrócić uwagę na korzyści, jakie oferuje. Dzięki temu, że oczyszcza powietrze, może pomóc w poprawie jakości funkcjonowania i zdrowia, co w dłuższej perspektywie może przynieść wiele korzyści jak i oszczędności. Eksploatacja i kupno dwóch osobnych urządzeń nie pozwoliłoby nam oszczędzić - klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza tak.

Jak często należy wymieniać filtry w klimatyzatorze z oczyszczaczem powietrza?

Częstotliwość wymiany filtrów zależy od rodzaju filtra oraz intensywności użytkowania klimatyzatora z oczyszczaczem powietrza. Zazwyczaj producenci zalecają wymianę filtrów co kilka miesięcy, co jest istotne dla zachowania efektywności oczyszczania powietrza.

Czy klimatyzator z oczyszczaczem powietrza może pomóc w walce z chorobami alergicznymi?

Tak, klimatyzator z oczyszczaczem powietrza może pomóc w walce z chorobami alergicznymi poprzez eliminację alergenów z powietrza. Odpowiednia filtracja usuwają z powietrza pyłki roślin, roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt, które są częstymi źródłami alergii. Dzięki temu osoby z chorobami alergicznymi mogą odczuć ulgę w objawach, takich jak kichanie, swędzenie oczu czy duszność. 

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Najlepsze odkurzacze pionowe do 1500 zł – Ranking 2024

Najlepsze odkurzacze pionowe do 1500 zł – Ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >
Przegląd oczyszczaczy powietrza Vestfrost

Przegląd oczyszczaczy powietrza Vestfrost

10.01.2024

Oczyszczacze powietrza Vestfrost to nie tylko urządzenia do usuwania zanieczyszczeń, to krok w przyszłość zdrowego oddychania. Wykorzystując zaawansowane technologie, takie jak jonizacja Plasma ION, dioda UV-C LED czy funkcje nawilżania, ogrzewania i wentylacji, te urządzenia zapewniają kompleksowe i inteligentne rozwiązania dla doskonałej jakości powietrza w Twoim otoczeniu.

Czytaj dalej >