Jonizacja powietrza - co warto o niej wiedzieć

Jony dodatnie i ujemne krążą wokół nas przez cały czas. Przez to jonizacja powietrza jest procesem ciągłym, występującym w naturze jak i w przypadku rozwoju cywilizacji. Czym są jony, na czym polega jonizacja powietrza i jak na nas oddziałuje?  

Jonizacja powietrza jest procesem zachodzącym wokół nas na co dzień. Natura jak i cywilizacja wytwarzają jony dodatnie oraz ujemne. Są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i warto pamiętać o utrzymaniu równowagi między nimi. Zachowanie większej ilości jonów ujemnych nad dodatnimi jest kluczowe w celu zachowania dobrego samopoczucia, wysokiego poziomu energii oraz koncentracji. Czym jest jonizacja, jak działa i na czym polega? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji


VESTFROST VP-A1Z40WH

Model oczyszczacza z funkcją jonizacji posiadający atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Urządzenie posiada cylindryczny filtr 3w1 w tym filtr wstępny (największe zanieczyszczenia np. sierść), filtr HEPA (usuwa składniki smogu -pyły zawieszone PM2.5, PM10 i alergeny ze skutecznością 99,95%) oraz filtr węglowy (eliminuje lotne związki organiczne i inne zanieczyszczenia gazowe).Ten model jest wyposażony również w diodę UV-C LED oraz jonizator PlasmaION. Emisja światła UV-C LED unieszkodliwia bakterie na poziomie biologicznym oraz jest całkowicie bezpieczna w użytkowaniu. Technologia jonizacji w urządzeniu ma unieszkodliwiać napotkane patogeny. W efekcie powietrze w pomieszczeniu jest oczyszczone z bakterii, wirusów i zarodników pleśni. Dodatkową funkcją jest zdalne sterowanie przez WI-FI. Jest to świetna funkcja dla zwolenników wygody.


SHARP KC-A50EUW

Urządzenie posiada atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz certyfikat British Allergy Foundation. Oznacza to,  że model jest zgodny z normami bezpieczeństwa higienicznego oraz skutecznie usuwa alergeny, takie jak pyłki lub roztocza. Zatem będzie świetnym wyborem dla alergików. Ten klasyk marki Sharp wyróżnia się przede wszystkim swoim bezobsługowym działaniem. Dzięki swoim czujnikom sam dostosowuje intensywność i czas oczyszczania powietrza w zależności od panujących warunków. Posiada filtr HEPA, wstępny oraz węglowy, dzięki którym sierść, alergeny, bakterie, wirusy czy lotne związki organiczne są wyeliminowane. Technologia jonizacji Plasmacluster produkuje ujemnie naładowane jony, które eliminują wirusy, bakterie, alergeny czy zarodniki pleśni z powietrza. Ponadto jonizator utrzymuje równowagę kationowo-anionową w pomieszczeniu, co wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, koncentrację oraz uczucie zmęczenia. Dodatkowo urządzenie ma funkcję nawilżania, przez co jest świetnym ratunkiem przy suchym powietrzu w domu. Sam mierzy poziom wilgotności w pomieszczeniu oraz temperaturę.


VESTFROST VP-A1M30WH

Urządzenie posiadające atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Wyróżnia się 5-stopniową filtracją - filtr wstępny, HEPA, węglowy oraz diody UV-C LED, oraz jonizator PlasmaION. Dzięki temu skutecznie pozbywa się zarodników pleśni, bakterii, wirusów, alergenów, sierści, lotnych związków organicznych, jak i innych zanieczyszczeń. Dioda UV-C LED skutecznie sterylizuje powietrze i eliminuje różnego rodzaju patogeny, działając na poziomie biologicznym. Jonizacja PlasmaION usuwa wirusy, bakterie, zarodniki pleśni i obniża elektryczność statyczną, dzięki czemu powietrze będzie krystalicznie czyste. Dzieje się tak za sprawą wypuszczania przez generator jonów naładowanych dodatnio i ujemnie, które unieszkodliwiają cząsteczki zanieczyszczeń.


IDEAL AP 35H

Urządzenie, które pełni 3 funkcje- oczyszcza, nawilża i jonizuje. Oczywiście oczyszczacz posiada filtr HEPA, który usuwa  składniki smogu PM2.5 i PM10, bakterie, wirusy, alergeny, roztocza oraz filtr pochłaniający zapachy. Dążenie do idealnego mikroklimatu w domu urozmaica funkcja nawilżania oraz jonizacji. Nawilżanie odbywa się za pomocą maty ewaporacyjnej, która jest zanurzona w wodzie nawilża przechodzące przez nią powietrze. Dodatkową funkcją są czujniki, dzięki którym urządzenie samodzielnie dostosowuje intensywność nawilżania. Generator jonów PlasmaWave uwalnia do pomieszczenia dodatnio i ujemnie naładowane jony, które unieszkodliwiają napotkane po drodze cząsteczki zanieczyszczeń (bakterie, wirusy, alergeny oraz zarodniki pleśni i grzybów). Dzięki automatycznej pracy i specjalnym czujnikom zapewniającym komfort użytkowania urządzenie będzie idealne dla tych niemających czasu na pilnowanie poziomu nawilżenia i oczyszczenia.


SHARP FP-J40EU-W

Model z najnowszej serii producenta. Wysoką jakość gwarantują atesty Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz The British Allergy Foundation. Dlatego urządzenie jest idealne dla alergików. System oczyszczania składający się z filtra HEPA, filtra węglowego oraz jonizacji Plasmacluster. Model był certyfikowany przez ponad 49 jednostek badawczych co świadczy o wysokiej jakości oczyszczaniu. Technologia Plasmacluster utrzymuje równowagę kationowo-anionową, dzięki czemu pomaga przy bólach głowy lub uczuciu zmęczenia. Ujemnie naładowane jony usuwają z powietrza napotkane cząsteczki zanieczyszczeń, a dzięki mniejszej elektrostatyczności ogranicza ilość kurzu na meblach. Przydatną funkcją jest też tryb Clean Ion Shower, czyli tzw. prysznic jonów. Jest to godzinny tryb intensywnej jonizacji.


Na czym polega jonizacja?


Jonizacja to proces, w którym z obojętnego atomu lub cząsteczki powstają jony naładowane ujemnie lub dodatnio. Naładowane jony przyciągają się do cząsteczki o przeciwnym ładunku. Jonizacja występuje głównie w środowisku naturalnym, przy wodospadach, w górach lub lesie. W tych miejscach mamy wrażenie rześkiego powietrza, a samopoczucie się polepsza. Jony naładowane dodatnio i ujemnie dążą do przyłączenia się do cząsteczek wody. Następnie cząsteczki wody rozrywają się i przez to powietrze staje się orzeźwiające, a my nie mamy problemu ze złapaniem najmniejszego oddechu.

Jak powstają jony?


jak powstają jony

Wyróżniamy dwa rodzaje jonów - ujemne i dodatnie. Jony dodatnie (kationy) to elektrycznie naładowane atomy, które utworzyły się w wyniku utraty jednego lub więcej elektronów. Jony naładowane dodatnio w powietrzu to zwykle cząsteczki dwutlenku węgla pozbawione elektronu. W naturze jony dodatnie powstają przez kurz, silny wiatr czy wilgoć. Najwięcej jonów dodatnich generuje miasto. Ruchliwe ulice, wielkomiejski smog, bloki mieszkalne budowane masowo w latach 70- i 80-tych oraz asfalt są ich siedliskami. Oprócz tego wszystkie sprzęty elektryczne będące w domach generują je, a to znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Jony ujemne (aniony) tworzy natura, na przykład woda, rośliny (paprotka, storczyk, begonia, fiołki) lub burza. Są to elektrycznie naładowane atomy utworzone przez uzyskanie jednego lub więcej elektronów. Jony te są statycznie przyciągane do cząstek unoszących się w powietrzu, takich jak kurz, zarodniki pleśni lub sierść. Przez wysoki ładunek ujemny jonów, wszystkie zanieczyszczenia przyjmują go i spadają na podłogę. Jony ujemne mają zbawienny wpływ na ogólne samopoczucie i podnoszą poziom energii. Dlatego dobrze czujemy się w np. w lesie.

Rodzaje jonizacji powietrza


Możemy wyróżnić dwa rodzaje jonizacji:

  • jonizacja plazmowa jest wykorzystywana przez marki takie jak Sharp czy Ideal. Generuje jony ujemne tlen i duodatnie wodoru, które są cięższe ale przez to dłużej się utrzymują w powietrzu. Wydostają się z urządzenia przy pomocy mikro cząsteczek wody co sprawia, że są bardzo trwałe. Przylegają do zanieczyszczeń i unieszkodliwiają je. Jony generowane przy technologii plazmowej są zbliżone do tych, które występują w naturze (w lasach, nad morzem, w górach, przy wodospadach).
  • jonizacja ostrzowa polega na generowaniu dużej ilości jonów ujemnych w krótkim czasie. Przez to, że są jonami lekkimi ich obecność jest bardzo krótkotrwała. Przy drobnej przeszkodzie od razu się rozładowują i przestają eliminować zanieczyszczenia. Struktura generowanych jonów różni się od tych, które występują w przyrodzie. Dzieje się tak ze względu na śladową obecność ozonu i tlenku azotu

Jak działają jonizacje plazmowe?


Jonizacja plazmowa jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technologii przez większość marek, takich jak Sharp, Ideal, Winix i wiele innych. Dzieje się tak ze względu na podobieństwo jonów wytwarzanych przez proces plazmowy do tych, które występują w naturze. Oprócz tego jony dodatnie i ujemne tworzone przez proces jonizacji plazmowej są cięższe, przez co dłużej się utrzymują i są bardziej skuteczne. Unieszkodliwiają napotkane patogeny, przez co powietrze w domu jest wolne od bakterii, wirusów, zarodników pleśni i grzybów. Każdy brand posiada swój system jonizacji plazmowej. Vestfrost w swoich urządzeniach stosuje jonizację Plasma ION, która usuwa napotkane patogeny, unieszkodliwia je oraz obniża elektryczność statyczną. Dzięki temu kurz nie osiada na meblach i innych przedmiotach w domu. Ideal i Winix wykorzystują jonizację PlasmaWave, która unieszkodliwia napotkane zanieczyszczenia i patogeny. Pomaga zachowac równowagę kationowo-anionową, która wpływa pozytywnie na samopoczucie domowników.Fellowes stosuje technologię jonizacji PlasmaTrue, która posiada dużą wydajność do 130m2. Usuwa z powietrza latające zanieczyszczenia przez co środowisko domowe staje się w 100% bezpieczne. Plazmowy generator jonów Toshiba jest idealny dla alergików ze względu na zniszczenie ich struktury. W efekcie alergeny nie powodują nieprzyjemnych dolegliwości w organizmie.

Jak działa jonizacja Plasmacluster


Jonizacja plasmacluster

Technologia Plasmacluster została stworzona przez markę Sharp i jest wiodącą technologią jonizacji powietrza. Polega na generowaniu dodatnich i ujemnych jonów, które występują w naturze. Są jonami ciężkimi i dłużej utrzymują się w powietrzu przez co skuteczniej eliminują zanieczyszczenia. Łączą się ze sobą, następnie przylegają do cząsteczek zanieczyszczeń i wyciągają z nich wodór. W efekcie rozbijają z nich szkodliwe substancje, a powietrze staje się wolne od zanieczyszczeń. Oczyszczanie powietrza z technologia jonizacji Plasmacluster odbywa się w 100% bezpiecznie co potwierdziło wiele badań laboratoryjnych. Generowane przez urządzenie jony usuwają unoszącą się pleśń i ograniczają jej rozwój, zwalczają działania wirusów, drobnoustrojów oraz dezaktywują alergeny takie jak roztocza oraz pyłki roślin. Jonizacja Plasmacluster posiada certyfikat British Allergy Foundation, co świadczy o skutecznym usuwaniu zarodników roztoczy oraz ich odchodów, które są głównym źródłem alergii. Dlatego technologia Plasmacluster jest szczególnie polecana alergikom.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat technologii Plasmacluster zapraszamy na naszego bloga: Jonizacja Plasmacluster

Co daje jonizacja?


Jonizacja wzbogaca powietrze w jony, które usuwają napotkane zanieczyszczenia, cząsteczki składników smogu i neutralizują rozwój bakterii i wirusów. Dodatkowo pomaga w dolegliwościach, takich jak: astma, zapalenie oskrzeli i zatok, bóle głowy, znużenie, nadciśnienie oraz bezsenność! Innymi korzyściami są m.in. poprawa samopoczucia, poprawa koncentracji, usunięcie alergenów, bakterii, wirusów, zarodników pleśni i innych zanieczyszczeń oraz poprawę kondycji płuc i oddychania. Przeważająca ilość jonów ujemnych korzystnie wpływa na alergików. Dzieje się tak ze względu na redukcję alergenów znajdujących się w powietrzu. Dzięki temu osoby z alergią mogą odczuć lepszą drożność dróg oddechowych. Wielu osobom nasuwa się pytanie dotyczące ozonu, który jest wytwarzany przez jonizację. W praktyce jonizatory powietrza wytwarzają niewielką ilości ozonu. Jest ona porównywalna do jego ilości podczas spaceru po lesie. Zatem nie należy się martwić o dużą ilość wytwarzanego ozonu, ponieważ jest śladowa i nie wpłynie na pogorszenie stanu zdrowia.

Jak jonizacja wpływa na człowieka?


Jonizacja powietrza w zależności od przewagi jonów dodatnich lub ujemnych ma ogromny wpływ na odpowiednie funkcjonowanie. Jony ujemne są wytwarzane przez naturę, dlatego dobrze się czujemy jak najdalej od miast, w lesie lub przy wodospadzie. W takich miejscach powietrze wydaje się bardzo rześkie ze względu na duże zagęszczenie anionów. Jeśli chodzi o środowisko domowe, warto zainwestować w profesjonalny jonizator powietrza, który przez generowanie jonów ujemnych wyeliminuje szkodliwe jony dodatnie, czyli latające w powietrzu zanieczyszczenia. Wtedy nasze samopoczucie, koncentracja się polepszają, a poziom energii wzrasta. Natomiast jony dodatnie są produkowane przez cywilizacje. Wszechobecna elektronika, samochody, fabryki wytwarzają ładunki dodatnie, przez co samopoczucie się pogarsza i stajemy się rozdrażnieni. Nadmiar jonów dodatnich w powietrzu może skutkować zmęczeniem, brakiem energii. Zostały one zbadane jako czynnik przyczyniający się również do astmy, alergii, migreny i depresji! Pomieszczenia z dużą ilością elektroniki są narażone na nadmiar jonów dodatnich co wpływa niekorzystnie na organizm i obniża poziom energii. Ujemna jonizacja powietrza wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie , a dodatnia powoduje jego spadek. Dodatkowo przewaga jonów dodatnich może skutkować kaszlem, podrażnionymi błonami śluzowymi, spadkiem odporności, lub nawet powstaniem alergii, lub astmy! Przez rozwój urbanizacji naturalna produkcja jonów ujemnych jest zminimalizowana , a jony dodatnie znajdują się praktycznie wszędzie. Warto zadbać o zachowanie równowagi między jonami dodatnimi i ujemnymi oraz zadbać o przeważającą obecność tych ujemnych.

Jonizacja powietrza a alergia


jonizacja a alergia

Jest udowodnione, że jonizacja korzystnie wpływa na alergików. Powietrze w większości domów jest bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Wpływa na to duża ilość elektroniki generująca nadmiar jonów dodatnich, brak roślin lub kurz latający w powietrzu i osiadający na wszystkich przedmiotach. Dlatego nawet w domowym środowisku można się nabawić takich dolegliwości jak alergia lub znaczny spadek odporności. Wieczną zmora każdego alergika są pyłki i kurz, zwłaszcza w lecie, kiedy powietrze jest suche. Jonizacja powietrza nie tylko przywraca równowagę jonową, ale też pozbywa się latających w powietrzu alergenów, takich jak pleśnie, roztocza, grzyby i pyłki. Skuteczność jonizacji w usuwaniu alergenów potwierdzają badania z 2012 opublikowane przez Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, które opisują skuteczność usuwania roztoczy. Dlatego będąc alergikiem należy często jonizować powietrze i sprzątać mieszkanie. Dzięki temu ilość alergenów, które dostają się do organizmu znacznie się zmniejsza.

Jonizacja powietrza a odporność


Jonizacja a odporność

Zastanówmy się co wpływa na spadek odporności. Z pewnością brak wystarczającej ilości snu, rozdrażnienie, za którym idzie stres i oczywiście zanieczyszczenia latające po domu. Zwłaszcza dzieci są dość podatne na złapanie przeziębienia, nie wychodząc z domu. Jonizacja nie tyle usuwa szkodliwe zanieczyszczenia, ale też zapewnia odpowiedni mikroklimat, nie narażając domowników na przeziębienia. Jonizacja powietrza zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju drobnoustrojów, takich jak bakterie i wirusy. Jest to bardzo ważna cecha, zwracając uwagę na to, że bakterie i wirusy są głównymi nośnikami większości infekcji. Dzięki jonizacji powietrza można poprawić swoją odporność oraz wzmocnić organizm.

Jonizacja idealna do biur


jonizacja a alergia

Ogromny wpływ na powstawanie jonów dodatnich ma elektronika. Telewizory, lodówki, drukarki, lampki, telefony, laptopy i inne urządzenia elektryczne potęgują ilość jonów dodatnich co się znacząco odbija na organizmie człowieka. Miejscem wyjątkowo narażonym na dużą ilość jonów dodatnich są biura. Spore liczby pracowników i sprzętów elektronicznych tworzą niezdrowy elektroklimat, który z pewnością nie sprzyja produktywności w pracy. Odpowiednie zjonizowane powietrze powinno być kluczowym elementem każdego biura. Jonizator wpuści do pomieszczenia jony, które wyeliminują latające w powietrzu zanieczyszczenia oraz przywrócą równowagę kationowo-anionową. W efekcie każde biuro będzie bezpieczną przestrzenią do pracy, a pracownicy będą mieli dużo energii i podwyższoną zdolność koncentracji.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza z jonizatorem?


W środowisku domowym przewyższa ilość jonów dodatnich. Jest możliwość naładowania swojego mieszkania jonami ujemnymi, choćby przez posiadanie roślin, lampy solnej, zapalenie wosku pszczelego lub wietrzenie mieszkania. Coraz więcej osób decyduje się na zakup oczyszczaczy powietrza z funkcją jonizacji. Jonizatory same w sobie nie mają wystarczającej skuteczności działania z racji braku nawiewu, dzięki któremu jony rozprzestrzeniałyby się szybciej. Oczyszczacz z jonizatorem zapewnia szybkie rozprzestrzenianie się jonów. Dodatkowo jonizator jest ogromnym wsparciem dla oczyszczacza z paru prostych względów. Po pierwsze gdy oczyszczacz powietrza zatrzymuje zanieczyszczenia w swoich filtrach to jonizator usuwa je z powierzchni. Po drugie jonizator pomaga filtrowi wstępnemu w zbieraniu kurzu. Jonizator powietrza służy do generowania jonów. Dodatnie jony wytwarzane są przez elektronikę w domu i bardzo mocno wpływają na funkcjonowanie i ogólne samopoczucie. Za sprawą jonizatora elektroklimat w pomieszczeniu utrzyma się na odpowiednim poziomie. Ilość jonów ujemnych będzie przewyższać nad ilością dodatnich. Dzięki temu możemy uniknąć wielu schorzeń, takich jak astma, zapalenie zatok, alergia, migreny, nadciśnienie lub bezsenność. Również podniesie się poziom koncentracji i będziemy bardziej wydajni.

Podsumowanie


Jony są ogromnie istotnym elementem w życiu każdego człowieka. W środowisku domowym jak i na zewnątrz przeważa ilość jonów dodatnich. Dzieje się tak ze względu postępu cywilizacyjnego (fabryki, spaliny, elektronika, samochody generują dodatnio naładowane jony). Jonizacja powietrza ma za zadanie wyrównanie bilansu kationowo-anionowego.W efekcie ilość pożądanych jonów ujemnych będzie przewyższała ilości dodatnich. W tym samym czasie pozbędziemy się z powietrza latających zanieczyszczeń, wirusów i bakterii. To znacząco wpłynie na zachowanie dobrego samopoczucia i podwyższenie poziomu energii.


Najczęstsze pytania

Czy jonizacja jest potrzebna w oczyszczaczu powietrza?

Jonizacja powietrza nie jest koniecznym elementem w oczyszczaczach powietrza. Jest to dodatkowa funkcja, która podwyższa skuteczność pracy urządzenia. Jonizacja polega na wypuszczaniu naładowanych dodatnio i ujemnie jonów, które eliminują napotkane cząsteczki zanieczyszczeń. Pomaga w podwyższeniu skuteczności urządzenia, ale nie jest potrzebna do działania oczyszczaczy powietrza.

Co powoduje jonizacja powietrza?

Jonizacja wzbogaca powietrze w jony, które eliminują zanieczyszczenia latające w pomieszczeniu. Dzięki jonizacji bakterie, wirusy i zarodniki roztoczy są unieszkodliwione i nie powodują nieprzyjemnych dolegliwości. Przez to nasze samopoczucie i koncentracja sie polepszają, a poziom energii wzrasta.

Czy jonizacja powietrza jest szkodliwa?

Jonizacja powietrza jest jak najbardziej zdrowa. Dzięki niej istnieje możliwość usunięcia z powietrza wszelkich zanieczyszczeń unoszących się w pomieszczeniu. W efekcie sen jest bardziej jakościowy, mamy więcej energii i ogólny stan naszego samopoczucia się polepsza.

Czy oczyszczacz powietrza z jonizatorem wytwarza ozon?

Produkcja ozonu w oczyszczaczach spełnia określone normy. Oczyszczacze powietrza wykorzystujące technologię jonizacji wytwarzają niewielką i nieszkodliwą ilość ozonu.

Bibliografia

1. Sharpconsumer.pl "Oczyszczacze powietrza". Dostęp online [https:https://www.google.com/url?q=https://www.sharpconsumer.pl/electronics/agd/oczyszczacz-powietrza/&sa=D&source=docs&ust=1654180862817872&usg=AOvVaw3UI1s8JxYcxLcVle8nnwG2] 2.06.2022 r.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA  - Ranking 2023/2024

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA - Ranking 2023/2024

30.10.2023

Odkryj tajemnicę czystego i zdrowego powietrza z naszym najnowszym rankingiem oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA na rok 2023/2024! Poznaj topowe modele, które zapewnią świeże powietrze w Twoim domu. Wybierz najlepsze dostępne rozwiązania!

Czytaj dalej >
Uzdatniacze wody

Uzdatniacze wody

10.10.2023

Uzdatniacze wody, takie jak filtry do wody i zmiękczacze, to kluczowe urządzenia, które pomagają nam cieszyć się czystą i bezpieczną wodą w naszych domach. Filtry do wody skutecznie eliminują zanieczyszczenia, zapewniając nam smaczny i klarowny napój, podczas gdy zmiękczacze redukują twardość wody, chroniąc nasze urządzenia domowe przed osadzaniem się kamienia.

Czytaj dalej >