Jakość powietrza w domu

Przejmujemy się smogiem na zewnątrz, zapominając często o jakości powietrza we własnym mieszkaniu. To błąd, ponieważ w domu spędzamy większość swojego czasu i obecne w nim zanieczyszczenia mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie.

Przejmujemy się smogiem na zewnątrz, zapominając często o jakości powietrza we własnym mieszkaniu. To błąd, ponieważ w domu spędzamy większość swojego czasu i obecne w nim zanieczyszczenia mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie.

Dom - miejsce, w którym toczy się większa część naszego życia. Według danych, we własnych czterech ścianach spędzamy ok. 70% naszego czasu. Z tego powodu tak ważne jest, żeby panujące tam warunki sprzyjały naszemu zdrowiu. Tymczasem jakość powietrza w domu pozostawia wiele do życzenia - bywa nawet trzykrotnie bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz, a mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Wszystkie szkodliwe cząstki i substancje z każdym oddechem przedostają się do naszego organizmu, wpływając negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Skąd się biorą zanieczyszczenia i jak wpływają na zdrowie? Jak poprawić jakość powietrza i sprawić, żeby nasz dom stał się bezpieczną oazą? Poniżej odpowiadamy na wszystkie pytania.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Zła jakość powietrza w domu - przyczyny


Zima, na dworze śnieg i smog, a Ty siedzisz w ciepłym wnętrzu szczęśliwy, że przed szkodliwymi zanieczyszczeniami chronią Cię grube ściany domu. Czy słusznie?

Jakość powietrza w domu przyczyny

Mieszkanie trzeba codziennie przewietrzyć, a nawet zamknięte okna i drzwi nigdy nie są w pełni szczelne. Dlatego do naszego domu bez problemu trafiają z zewnątrz spaliny i produkty niskiej emisji, pełne bardzo szkodliwych związków. Najgorsze z nich to pyły PM2.5, które z łatwością penetrują ludzki organizm, przedostając się z płuc do krwiobiegu. Włączone ogrzewanie dodatkowo wysusza powietrze, podrażniając drogi oddechowe i nasilając objawy astmy. Latem miejsce smogu zajmują pyłki, roztocza i inne alergeny, a przez cały rok w naszym domu obecne są lotne związki organiczne (LZO). Źródłem tych ostatnich są wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne, materiały budowlane, farby, tynki, ale też kosmetyki, środki czystości i niektóre tekstylia. Lista niestety na tym się nie kończy - dopisać do niej można cały szereg kolejnych zagrożeń.

Następnymi punktami nie będą zachwyceni miłośnicy przytulnego klimatu. Z publikacji Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem wynika, że palenie w kominku, a konkretnie powstający w trakcie dym drzewny emituje do pomieszczenia wiele szkodliwych związków: tlenki siarki, azotu i węgla, benzen czy formaldehyd. Najgorsze w tej kwestii są kominki typu otwartego. Niezalecane jest też korzystanie z pozoru niegroźnych… świeczek. Wiadomo już od dekady, że w trakcie palenia świec parafinowych wydziela się wiele toksycznych związków, takich jak benzen czy toluen, a w przypadku świec zapachowych również formaldehyd. Jeszcze większe zagrożenie stanowią mniej popularne kadzidełka, które emitują nawet 200 razy więcej LZO. Warto zrezygnować z kadzidełek i świec parafinowych na rzecz naturalnych świec sojowych lub z wosku pszczelego.

Wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie


Jakość powietrza w domu skutki

Zła jakość powietrza stanowi spore obciążenie dla organizmu, a w szczególności dla płuc i serca. Na co dzień suche, zanieczyszczone powietrze będziemy odczuwać w postaci częstych bólów głowy, zmęczenia, bezsenności, podrażnionych spojówek czy uporczywego kaszlu. Choć już to może być niezwykle męczące, to długoterminowe skutki bywają zdecydowanie gorsze. Składniki smogu, czyli pyły zawieszone PM10 i PM2.5 mogą być przyczyną wielu ciężkich chorób, takich jak niewydolność oddechowa, nowotwór krtani czy śmierć sercowa. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci, których organizm wciąż się rozwija. Dużo więcej o negatywnym wpływie smogu napisaliśmy w innych artykułach.

Jeśli ktoś z domowników cierpi z powodu alergii, to obecne w powietrzu pyłki roślin, roztocza czy sierść zwierząt mogą utrudnić mu, a nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Jeśli przy tym wszystkim powietrze jest wysuszone, otrzymujemy gwarancję nieprzespanych nocy z powodu kaszlu i kataru. Zbyt niska wilgotność w otoczeniu prowadzi do wysuszenia śluzówek i podrażnienia gardła, a to z kolei nasila objawy alergii i astmy.

Jak sprawdzić jakość powietrza w domu?


Badanie jakości powietrza w domu jest bardzo prostym zadaniem. Jeśli chcesz szybko sprawdzić jakość powietrza w Twojej okolicy, możesz skorzystać z jednej z wielu stron internetowych, takich jak smogmap.pl, które w przejrzysty sposób przedstawiają wskazania lokalnych stacji pomiarowych. W okresie grzewczym dobrym nawykiem jest sprawdzanie ich przed wyjściem z domu pod kątem obecności smogu. Ta metoda nie jest jednak do końca skuteczna i jakość powietrza w Twoim domu może się nieznacznie różnić.

Najbardziej przydatnym narzędziem jest domowa stacja pomiarowa, np. Ecolife Air Sensor. Taki kompaktowy miernik jakości powietrza sprawdza ilość zanieczyszczeń w otoczeniu (pyły zawieszone PM2.5, PM10 i LZO) oraz inne, interesujące nas parametry, takie jak wilgotność czy temperatura. Ceny mierników różnią się w zależności od posiadanych funkcji, ale podstawowy czujnik, np. higrometr, znajdziemy już za kilkanaście - kilkadziesiąt złotych.

Jak poprawić jakość powietrza w domu?


Na całe szczęście istnieje wiele sposobów na poprawę jakości powietrza w domu, takich jak:

 • częste wietrzenie,
 • regularne sprzątanie,
 • obecność roślin w domu,
 • korzystanie z nawilżaczy i oczyszczaczy.

Do najskuteczniejszych sposobów należy używanie profesjonalnego oczyszczacza powietrza, ale możemy korzystać też z bardziej “domowych” sposobów. Najlepszy efekt uzyskamy stosując się do wszystkich zamieszczonych poniżej wskazówek.

Częste wietrzenie

Jakość powietrza w domu częste wietrzenie

Częste wietrzenie pomieszczeń to podstawa, konieczna do utrzymania zdrowych warunków w domu. Jednak nawet tak prostą czynność powinniśmy wykonywać mądrze! Przede wszystkim zimą musimy upewnić się, że na zewnątrz nie panuje smog, żeby nie wpuścić do domu więcej zanieczyszczeń. Mieszkając w centrum miasta unikajmy otwierania okien w godzinach szczytu. Najlepiej intensywnie przewietrzyć mieszkanie rano i wieczorem - wystarczy otworzyć szeroko okna na ok 10 min, aby wprowadzić do wnętrza świeżą dawkę tlenu i czystego powietrza. W ten sposób obniżymy też poziom wilgoci (mniejsze ryzyko pleśni) i temperaturę (lepsza higiena snu).

Regularne sprzątanie

Jakość powietrza w domu regularne sprzątanie

W trosce o jakość powietrza w mieszkaniu nie można zapominać o regularnym sprzątaniu. Kurz jest siedliskiem roztoczy, alergenów, pyłów i innych cząstek stałych, które wzbijają się w powietrze i trafiają do naszych płuc. Dlatego konieczne jest częste ścieranie kurzy (najlepiej wilgotną ścierką), odkurzanie i mycie podłóg oraz zmiana pościeli. Warto też zwrócić uwagę na skład używanych do sprzątania detergentów, aby nie stanowiły kolejnego źródła LZO. Najlepiej podczas sprzątania używać delikatnych, ekologicznych płynów lub domowych środków, takich jak ocet, soda czy olejki eteryczne.

Rośliny doniczkowe

Jakość powietrza w rośliny doniczkowe

Obecność kwiatów i innych roślin doniczkowych w domu przynosi wiele korzyści. Nie tylko poprawiają estetykę mieszkania, ale stanowią realne wsparcie w tworzeniu zdrowego środowiska życia. Trzeba podkreślić, że rośliny doniczkowe nie usuwają cząstek stałych, ale produkują tlen, pochłaniają CO2, a niektóre posiadają zdolność pochłaniania niektórych zanieczyszczeń gazowych, nawet takich jak rakotwórczy formaldehyd, toluen czy benzen. Do najczęściej wybieranych gatunków “oczyszczających” należą paprocie, sansewieria, skrzydłokwiat i lilie doniczkowe. Rośliny podwyższają też wilgotność w otoczeniu, poprawiają akustykę (minimalizują hałas), chłoną ciepło i wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Zieleni w domu nigdy za wiele!

Nawilżacze powietrza

O jakości powietrza w domu decyduje nie tylko jego zanieczyszczenie, ale również poziom wilgoci. Jak już zostało wspomniane wyżej, zbyt suche powietrze podrażnia drogi oddechowe, powodując częstsze choroby (takie jak angina) oraz potęgując objawy alergii i astmy. Z drugiej strony, za wysoka wilgotność stwarza warunki idealne do rozwoju szkodliwej pleśni i grzybów. Z tego powodu suszenie prania na grzejnikach czy rozwieszanie mokrych ręczników celu nawilżenia powietrza nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ możemy łatwo przekroczyć zdrową dla nas granicę. Najlepiej zainwestować w ewaporacyjny nawilżacz powietrza, które pracują w sposób sprawdzony, bezpieczny, nie produkują osiadającej na meblach pary i utrzymują właściwy poziom wilgotności powietrza, mieszczący się w przedziale 40-60%. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o skutkach źle nawilżonego powietrza, przeczytaj nasze artykuły:

Oczyszczacze powietrza

Chociaż wszystkie wypisane wyżej metody mają swoje zalety, to nawet stosowane razem nie będą w stanie zapewnić wystarczająco dobrej jakości powietrza. Jeśli zależy nam na prawdziwie zdrowym otoczeniu, najlepszą metodą jest inwestycja w domowy oczyszczacz powietrza. Takie urządzenie wyposażone jest w zestaw filtrów, które poprawiają jakość powietrza w mieszkaniu poprzez eliminację wszystkich najczęściej występujących w nim zanieczyszczeń, takich jak:

 • smog (pyły zawieszone PM2.5),
 • pyłki,
 • sierść,
 • roztocza,
 • bakterie,
 • lotne związki organiczne (LZO),
 • dym papierosowy,
 • wszelkie alergeny
 • i nieprzyjemne zapachy.

Oczyszczacz wzbogacony w technologię jonizacji doskonale radzi sobie też z wirusami i pleśnią, zmniejsza elektrostatyczność (mniej kurzu osiada na meblach) i utrzymuje równowagę jonową otoczenia (lepsza koncentracja, rzadsze bóle głowy). Dodatkowa funkcja nawilżania w oczyszczaczu zadba z kolei o właściwy poziom wilgotności.

Najlepszy wybór stanowi urządzenie 3w1, czyli oczyszczacz z jonizacją, nawilżaniem i wysokiej klasy filtrami (HEPA H13 i węglem aktywnym). Takie połączenie dba o powietrze w sposób kompleksowy, a my możemy cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Do najczęściej wybieranych oczyszczaczy powietrza 3w1 należą produkty marki Sharp, takie jak model Sharp KC-A50EUW. Zmagając się z mocną alergię lub obniżoną odpornością warto rozważyć modele z mocniejszym generatorem jonów, takie jak Sharp FP-J60EU-W.

Podsumowanie


Jakość powietrza w domu nierzadko bywa dużo grosza niż to, którym oddychamy na zewnątrz. Skutkuje to wieloma problemami zdrowotnymi, zarówno krótko- jak i długoterminowymi. Z tego powodu bardzo ważne jest, żeby zadbać o zdrowe warunki w domu. Najlepszym sposobem jest inwestycja w domowy oczyszczacz powietrza, który usuwa smog, bakterie, alergeny i inne zanieczyszczenia. Przy okazji może zadbać również o właściwy poziom wilgotności w pomieszczeniu. Poza oczyszczaczem istotne jest też częste wietrzenie pomieszczeń, regularne sprzątanie i zadbanie o to, żeby w każdym pomieszczeniu znalazły się zielone rośliny doniczkowe.


Najczęstsze pytania

Jakie zanieczyszczenia dostają się do mieszkania?

Przy każdorazowym otwieraniu ona do naszego domu dostają się zanieczyszczenia. Również my je przynosimy ze sobą z zewnątrz. Będąc w domu  jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych patogenów takich jak bakterie, wirusy, zarodniki roztoczy, alergeny, składniki smogu czy zarodniki pleśni.

Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Jeśli chcemy oddychać czystym powietrzem wewnątrz musimy pamiętać o częstym sprzątaniu w domu. Również odpowiednie rośliny doniczkowe pochłoną niektóre zanieczyszczenia gazowe i poprawią jakość tlenu. Najbardziej skutecznym sposobem na poprawę jakości powietrza w domu jest zakup oczyszczacza powietrza, który oczyści pomieszczenie ze szkodliwych zanieczyszczeń - bakterii, wirusów, składników smogu, zanieczyszczeń gazowych czy alergenów.

Jakie funkcje dodatkowe powinien mieć oczyszczacz powietrza?

Jeśli zastanawiamy się nad kupnem oczyszczacz powietrza warto zastanowić się nad istotnymi funkcjami dodatkowymi, które wspomogą proces oczyszczania ale też zwiększą komfort użytkowania. Polecamy kupno oczyszczacza z funkcją jonizacji, która świetnie wspomaga skuteczność całego procesu oczyszczania powietrza. Również wskaźniki są ważne - jeśli nie chcemy się przejmować tym kiedy należy wymienić filtry w urządzeniu, wybierzmy oczyszczacz posiadający wskaźnik wymiany filtra. Urządzenie poinformuje nas o konieczności wymiany. Jeżeli mamy dzieci, funkcja blokady rodzicielskiej będzie bardzo przydatna. Jeśli powietrze w naszym domu jest suche - wybierzmy oczyszczacz z funkcją nawilżania. W doborze urządzenia do miejsca publicznego zastanówmy się nam wariantami z opcją zawieszenia na ścianie.


Bibliografia


1. J. Hebanowski. SMOG. JAK BARDZO JEST GROŹNY I JAK JEMU ZAPOBIEGAĆ. Dostęp online [http://www.sp203.edu.pl/wp-content/uploads/2018/03/Julek_Hebanowski_smog.pdf] 25.01.2022 r.

2. TVN24 Biznes. Kilkadziesiąt tysięcy zgonów i miliardowe straty. Raport o polskim smogu. Dostęp online [https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/smog-w-polsce-powoduje-43-tys-przedwczesnych-zgonow-raport-pie-ra1007670-4511024] 25.01.2022 r.

3. Wpływ smogu na zdrowie. Jak leczyć jego skutki? Dostęp online [https://www.kopalnia.pl/kopalnia-wiedzy/wplyw-smogu-na-zdrowie-jak-leczyc-jego-skutki-fax0] 26.01.2022 r.

4. J. Ryńska. Projektowanie systemów wentylacji i klimatyzacji a wilgotność powietrza i jej wpływ na zdrowie oraz komfort, Rynek Instalacyjny nr 5, 65-72. Dostęp online [http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-fc886df2-19af-41e7-96a2-d882d2c302aa] 27.01.2022 r.

5. 5 sposobów by poprawić jakość powietrza w mieszkaniu. Dostęp online [sharpdirect.pl] 27.01.2022 r.

Chcesz zobaczyć więcej?

Cykl artykułów "Powietrze"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Powietrze" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


ranking oczyszczaczy powietrza do 1000 zł, blaupunkt arrifana 12, nawilżacz i oczyszczacz powietrza ranking, nawilżacz powietrza ultradźwiękowy czy parowy, dragon maska antysmogowa, źródła zanieczyszczeń atmosfery, maski antysmogowe do biegania, porównanie oczyszczaczy samsung, porównanie oczyszczaczy sharp, dystrybutory wody do firmy

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Najlepsze odkurzacze pionowe do 1500 zł – Ranking 2024

Najlepsze odkurzacze pionowe do 1500 zł – Ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >
Przegląd oczyszczaczy powietrza Vestfrost

Przegląd oczyszczaczy powietrza Vestfrost

10.01.2024

Oczyszczacze powietrza Vestfrost to nie tylko urządzenia do usuwania zanieczyszczeń, to krok w przyszłość zdrowego oddychania. Wykorzystując zaawansowane technologie, takie jak jonizacja Plasma ION, dioda UV-C LED czy funkcje nawilżania, ogrzewania i wentylacji, te urządzenia zapewniają kompleksowe i inteligentne rozwiązania dla doskonałej jakości powietrza w Twoim otoczeniu.

Czytaj dalej >