Jakie są skutki twardej wody w kotłach grzewczych?

Kocioł grzewczy jest sercem domu i odpowiada za stałe dostarczanie ciepła. Niestety obecność twardej wody, która jest pobierana przez urządzenie przyczynia się do zmniejszenia żywotności i do wzrostu liczby awarii. Powodem jest osadzanie się kamienia kotłowego wewnątrz urządzenia co znacznie utrudnia jego pracę i zmniejsza skuteczność. Zatem czy jest na to jakieś rozwiązanie?

Kotły są jednymi z najbardziej energooszczędnych instalacji grzewczych. Są sercem domu i dbają o stałe doprowadzanie ciepła do pomieszczeń. Niestety przez obecność twardej wody ich żywotność się znacznie skraca i są podatne na awarie. Dzieje się tak ze względu na wysoką zawartość wapnia i magnezu w twardej wodzie, a za tym idzie powstawanie kamienia kotłowego, który osiada wewnątrz urządzenia i zmniejsza efektywność pracy kotła. Przez to fale ciepła potrzebują więcej czasu na dojście i ogrzanie wody, a za tym idzie wychładzanie się pomieszczeń. W efekcie koszty eksploatacyjne znacznie wzrastają, a wizyty serwisanta są coraz częstsze. 

Dowiedz się więcej o skutkach twardej wody:

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Jak odróżnić wodę twardą od miękkiej?


woda miękka a twarda

O twardej i miękkiej wodzie słyszał praktycznie każdy w reklamach detergentów czy proszków do prania. Negatywny wpływ twardej wody na kotły centralnego ogrzewania jest powszechnym problemem praktycznie każdego gospodarstwa domowego. Jest spowodowany osadzaniem się kamienia kotłowego wewnątrz urządzenia co znacząco spowalnia jego pracę i efektywność.  Natomiast woda miękka jest tą korzystniejszą dla centralnego ogrzewania oraz dla człowieka. Należy jednak zastanowić się nad pytaniami, czym dokładnie jest twarda woda, a czym miękka, dlaczego jedna jest gorsza od drugiej i z czego to wynika?

Twardość jest jedną z cech wody płynącej z naszych kranów. Stopień twardości zależy od ilości obecnego w wodzie węglanu wapnia oraz magnezu. Im więcej tych pierwiastków, tym woda ma wyższy stopień twardości. Dużą ilość magnezu i wapnia obecnych w wodzie można bardzo prosto wytłumaczyć. Woda, zanim się znajdzie w wodociągach lub ujęciach własnych, a potem w naszych domach przechodzi przez glebę i skały. Podczas tego procesu woda rozpuszcza i wchłania minerały - głównie magnez i wapń. Dlatego wysoki stopień twardości wody i tym samym duża zawartość magnezu i wapnia w wodzie objawia się powstawaniem białego osadu tzw. kamienia, który osadza się na armaturze, sprzętach codziennego użytku oraz kotłach instalacji grzewczych.

Woda miękka ma w sobie niskie stężenie jonów wapnia i magnezu. Wydobywa się ją głównie ze źródeł w skałach torfowych, magmowych lub piaskowych. Istnieje znikome prawdopodobieństwo, że w rurach wodociągowych znajdzie się właśnie woda miękka. W większości przypadków z kranów leci jednak woda twarda, która ma negatywny wpływ na kotły grzewcze, sprzęty codziennego użytku, ale też na komfort i samopoczucie człowieka. Coraz więcej użytkowników decyduje się na zakup zmiękczacza wody, ponieważ gwarantuje on masę korzyści. Dzięki miękkiej wodzie Twoje pranie będzie miękkie, zużycie detergentów będzie mniejsze, a przewody wewnątrz instalacji grzewczej będą wolne od kamienia. 

Jeśli nie wiesz jak twarda jest Twoja woda polecamy zakup testera twardości wody, dzięki któremu w łatwy sposób możesz sprawdzić jaki stopień twardości ma woda w Twoim kranie.

Problemy wynikające z twardej wody


Twarda woda działa szkodliwie na najważniejsze sprzęty domowego użytku, ale też na poziom komfortu i samopoczucie człowieka. Kamień w postaci białego osadu spowodowany wysokim stopniem twardości wody osadza się na bateriach kuchennych i łazienkowych oraz na słuchawkach prysznicowych co znacząco wpływa na aspekt estetyczny. Kamień osadza się również na filtrach sprzętów AGD - w pralkach, zmywarkach, czajnikach i lodówkach wyposażonych w kostkarki oraz na kotłach grzewczych odpowiadających za przekazywanie ciepła. Kamień osadzający się wewnątrz urządzenia tworzy złogi mineralne, które negatywnie wpływają na kocioł grzewczy i spowalaniają jego pracę. 

Twarda woda osadza się wewnątrz sprzętów, które mają styczność z wodą co powoduje ich niszczenie i skrócenie żywotności. Za tym idą wysokie koszty eksploatacji i znaczna stratność finansowa. Twarda woda wpływa negatywnie również na człowieka. Dłużej się spłukuje, więc wykorzystujemy większą ilość detergentów, więcej czasu musimy poświęcać na sprzątanie i usuwanie kamienia, potrawy i napoje tracą na smaku, wyprane tkaniny są szorstkie i nieprzyjemne w dotyku, a skóra i włosy są przesuszone. Powyższe problemy bardzo mocno oddziałują na codzienny komfort i żywotność domowych sprzętów AGD, ale przede wszystkim niszczą od wewnątrz kotły grzewcze, które są sercem domu. Pozwalając na korzystanie z twardej wody zwiększasz koszty eksploatacji i obniżasz swój codzienny komfort.

Kotły centralnego ogrzewania w domu


kotły w domu

Kocioł grzewczy jest bardzo istotnym elementem powierzchni. Służy do wytwarzania gorącej wody do różnych celów. Jest pewnego rodzaju silnikiem napędzanym gazem lub węglem w celu wytworzenia gorącej wody. Kotły są o wiele bardziej energooszczędne, niż jakiekolwiek inne formy ogrzewania. Jak już zostało wspomniane - kotły instalacji grzewczych są sercem systemu grzewczego. Jego rolą jest przekazywanie ciepła z pomocą czynnika grzewczego np. wody w instalacji do wskazanych odbiorników np. grzejników. Równomiernie rozprowadza ciepło po wszystkich pomieszczeniach, dostarcza ciepłą wodę i gwarantuje wysoki komfort cieplny - jest najistotniejszym elementem domu. Dlatego jest tak ważnym, aby o urządzenie odpowiednio dbać. Niestety twarda woda działa dość szkodliwie na kocioł grzewczy, co jest znaczące dla prawidłowego funkcjonowania każdego domu. Kamień kotłowy będący skutkiem twardej wody osadza się wewnątrz kotła. Jego nadmiar spowalnia pracę urządzenia i naraża pomieszczenia w domu na wychłodzenie. 

Twarda woda szkodzi kotłom grzewczym


twarda woda szkodzi kg

W przypadku, którym kocioł grzewczy jest zasilany twardą wodą musisz się przygotować na znacznie wyższe koszty eksploatacji oraz duże ryzyko krótkiej żywotności urządzenia lub przedwczesnych awarii. Jak już wspominaliśmy twarda woda wytwarza białe osady, które między innymi osiadają wewnątrz kotła grzewczego.

Nieprzyjemną ciekawostką jest to, że osad wapienny o grubości 2mm może spowodować zwiększenie zużycia paliwa nawet o 25%!

Twarda woda zawierająca dużą ilość pierwiastków magnezu i wapnia, którą jest uzupełniany kocioł instalacji grzewczej powoduje osadzanie się kamienia wewnątrz urządzenia bez możliwości łatwego rozpuszczenia. Dzieje się tak ze względu na minerały, które uwalniają się przy wysokich temperaturach i tworzą w kotle nierozpuszczalne osady kamienne, które zatrzymują lub spowalniają wymianę ciepła. Fale ciepła odpowiedzialne za ogrzewanie wody nie mogą się przedostać do niej co powoduje nieefektywną pracę i wychładzanie się pomieszczeń.

Negatywny wpływ twardej wody na kotły grzewcze


pierwiastki

Osad mineralny tworzący się wewnątrz kotłów może powodować awarie, skrócić żywotność urządzenia. Dodatkowo jest niezwykle uporczywy - osady tworzące się wewnątrz m.in z węglanu wapnia nie są rozpuszczalne w wodzie i ich usunięcie niemal graniczy z cudem.

Oprócz powyższego pierwiastka możemy wymienić jeszcze kilka innych zawartych w osadzie kamiennym, których usunięcie również jest niemożliwe. Są to m.in siarczan wapnia, węglan magnezu, żelazo, krzem, mangan oraz wodorotlenki tych minerałów. Ich niski stopień rozpuszczalności wynika z temperatury wody - im wyższa temperatura tym mniejsza rozpuszczalność minerałów. Zimna twarda woda zawiera w sobie minerały odpowiedzialne za powstawanie kamienia. Po podgrzaniu wody w rurach kotła minerały wytrącają się i przywierają do powierzchni urządzenia tworząc szkodliwy osad. W efekcie utrudni to ogrzewanie wody przez co koszty eksploatacji znacznie wzrosną, pomieszczenia w domu będą się wychładzały, a wizyty serwisantów będą coraz częstsze.

Wspomóż pracę kotła grzewczego i zyskaj na swoim komforcie


Istnieje rozwiązanie, które pomoże zaoszczędzić Ci na kosztach eksploatacji, zapobiec częstym awariom oraz zyskać na komforcie Twoim i Twojej rodziny. Efektywnym rozwiązaniem jest zmiękczacz wody, który zastąpi twardą wodę zdrową i bezpieczną miękką wodą. Możesz pożegnać się z kamieniem w kotle grzewczym, a za tym idzie brak awarii, wydłużona żywotność oraz skuteczna i sprawna praca urządzenia. Profesjonalny zmiękczacz dostarczy do wszystkich urządzeń korzystających z wody wodę miękką, która zapewni Ci zbawienne korzyści. Przede wszystkim ze zmiękczaczem wody zaoszczędzisz na awariach i eksploatacji Twojego kotła grzewczego. Czyste przewody urządzenia gwarantują wieloletnią i skuteczną pracę urządzenia.

Skuteczne zmiękczanie wody to skuteczna praca kotła grzewczego


proces zmiekczania kotły

Zmiękczacz wody jest receptą na bezawaryjną i skuteczna pracę kotła grzewczego. Zatem jak wygląda zmiękczanie wody i jak wpływa na pracę urządzenia? Zmiękczacz ma za zadanie zmienić wodę twardą na wodę miękką. Robi to za pomocą wymiany jonów wapnia wapnia i magnezu, które są obecne w twardej wodzie na jony sodu, które odpowiadają za miękką wodę. Cały proces odbywa się przez złoże jonowymienne, które zamienia niekorzystne jony odpowiedzialne za powstawanie kamienia kotłowego na jony sodu dzięki którym raz na zawsze możesz pożegnać się z problemem twardej wody.

Aby zmiękczanie wody było skuteczne należy - co jakiś czas w zależności od urządzenia - dosypywać soli w celu regeneracji. Kiedy zdolność jonowymienna złoża w zmiękczaczu jest wyczerpana, urządzenie się regeneruje, przepłukując złoże solanką. Jest to gwarancja stałego dostępu do miękkiej wody. W efekcie już nigdy nie zobaczysz osadu kamiennego na żadnym urządzeniu, które korzysta z wody. Za tym idzie bezawaryjna i wieloletnia praca kotła grzewczego i brak powstawania wewnątrz urządzenia złogów kamiennych, które utrudniają jego pracę.


SPRAWDŹ ZMIĘKCZACZ WODY

Jaka powinna być twardość wody w instalacji c.o.?


Producenci instalacji grzewczych w instrukcjach do urządzeń odwołują się do niemieckich wytycznych. Niemieckie wytyczne określają jakie powinny być standardy jakościowe wody kotłowej i grzewczej. Osadzanie się kamienia jest w przypadku twardej wody skutkiem ciągłym. Przy zakupie urządzenia grzewczego warto wiedzieć ile stopni niemieckich ma woda w naszym kranie aby uniknąć awarii lub skróconej żywotności urządzenia.

Aby uniknąć szkód spowodowanych wysoką twardością wody przy instalacji urządzenia do 20 l/kW i urządzeń grzewczych o łącznej mocy ≤ 50 kW: przy pojemności wody mniejszej niż 0,3 l/kW ogólna twardość powinna być mniejsza niż 16,8°dH przy pojemności wodnej powyżej 0,3 l/kW nie ma wymagań dot. twardości. Zdecydowana większość kotłów wiszących ma pojemność wodną poniżej 0,3 l/kW. Zatem twardość ogólna wody w takiej instalacji c.o. nie powinna przekraczać 16,8°dH. Dla kotłów o mocy < 50 kW i pojemności instalacji powyżej 20 l/kW wartość graniczna twardości ogólnej wody powinna wynosić maksymalnie 11,2°dH. 

Podsumowanie


Każdy użytkownik kotła grzewczego, który korzysta z twardej wody powinien mieć świadomość obniżonej efektywności pracy urządzenia, wystąpienia awarii lub wysokich kosztów eksploatacji. Dzieje się tak ze względu na powstawanie osadu mineralnego w kotłach, który jest następstwem twardej wody. W efekcie możemy się przygotować na obniżoną skuteczność pracy urządzenia oraz wysokie koszty eksploatacji. Zmiękczacz dostarczy do wszystkich urządzeń korzystających z wody w Twoim domu miękką i bezpieczną wodę, za którą idzie wiele korzyści m.in wyższa żywotność sprzętów ADG, armatury i kotła grzewczego.


Najczęstsze pytania

Jaka woda do centralnego ogrzewania?

Najlepszą wodą do centralnego ogrzewania będzie oczywiście miękka woda. Zaoszczędzi ona użytkownikowi na wielu szkodach m.in dzięki miękkiej wodzie nie będą powstawały złoża osadów kamiennych wewnątrz urządzenia za czym idzie dłuższa żywotność, wysoka skuteczność urządzenia i niskie koszty eksploatacji.

Dlaczego twarda woda jest niepożądana w gospodarstwie domowym?

Twarda woda niesie za sobą wiele szkód. Pierwiastki wapnia i magnezu zawarte w twardej wodzie powodują powstawanie osadu kamiennego na armaturze, sprzętach AGD, instalacjach ogrzewania ale też wpływają na suchość skóry czy szorstkość wypranych tkanin. Kamień jest niemal niemożliwy do usunięcia, wpływa na aspekt estetyczny i powoduje obniżenie żywotności sprzętów.

Jak zabezpieczyć kocioł grzewczy przed kamieniem?

Najbardziej skutecznym sposobem jest zainwestowanie w zmiękczacz do wody, który jest inwestycją na lata. Dzięki zmiękczaczowi pozbędziemy się z wody wapnia i magnezu odpowiedzialnych za powstawanie kamienia w postaci białego osadu, który wpływa negatywnie na pracę kotła (blokuje dostęp fali ciepła do wody w celu jej ogrzania) i zwiększa koszty jego utrzymania (częste awarie i wizyty serwisantów).

Czy twarda woda szkodzi kotłom centralnego ogrzewania?

Wpływa bardzo negatywnie na kotły grzewcze. Jony wapnia i magnezu zawarte w twardej wodzie przyczyniają się do powstawania kamienia kotłowego, który osiada wewnątrz urządzenia i blokuje drogę falom ciepła, które mają za zadanie ogrzać wodę. W efekcie urządzenie napotyka częste awarie i jego praca nie jest skuteczna (wychładzanie się pomieszczeń).

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

27.02.2024

Odkryj różnice między oczyszczaczami powietrza Dyson i Vestfrost! Zobacz, który z nich oferuje najwyższą wydajność, długotrwałą filtrację i wygodę użytkowania, spełniając Twoje oczekiwania na każdym kroku

Czytaj dalej >
Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >