Jaki filtr do wody wybrać?

Coraz więcej osób przykłada wagę do jakości wody w domu. I słusznie, bo czysta, miękka woda jest dobra zarówno dla naszego zdrowia, jak i sprzętów AGD czy armatury. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru uzdatniacza? Jaki filtr do wody wybrać?

Coraz więcej osób przykłada wagę do jakości wody w domu. I słusznie, bo czysta, miękka woda jest dobra zarówno dla naszego zdrowia, jak i sprzętów AGD czy armatury. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru uzdatniacza? Jaki filtr do wody wybrać?

Woda to najważniejsza substancja na Ziemi, która umożliwia istnienie życia. Coraz więcej osób jest świadomych tego, że jakość wody wywiera bezpośredni wpływ na ich zdrowie oraz żywotność sprzętów domowych czy armatury. Stąd coraz większe zainteresowanie domowymi uzdatniaczami. Jaki filtr do wody jest najlepszy? Wybrać zmiękczacz, dzbanek filtrujący, a może profesjonalny system odwróconej osmozy? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Przedstawiamy nasze kompendium wiedzy na temat filtrów do wody.

Jakość wody z kranu


Jaki fitlr do wody wybrać? Jakość wody z kranu

Woda w polskich domach pochodzi przeważnie z sieci, rzadko wykorzystuje się własne ujęcie w formie studni. Zanim woda dotrze do użytkowników, lokalny zakład Wodociągów uzdatnia ją do takiego stopnia, żeby była zdatna do picia. Problem stanowi jednak instalacja wodociągowa, której stan pozostawia często wiele do życzenia. Szczególnie w starych budynkach możliwe jest wtórne zanieczyszczenie wody osadem i rdzą. Woda z kranu ma też często specyficzny, nieprzyjemny smak, związany z dodawaniem do niej chloru w celu eliminacji bakterii i innych drobnoustrojów.

Powszechnym problem w wielu miastach Polski jest wysoka twardość wody. Odpowiadają za nią związki wapnia i magnezu, które choć nie są szkodliwe dla naszego zdrowia (wręcz są dla niego konieczne), to w zbyt dużej ilości powodują osadzanie się kamienia na armaturze, naczyniach i wszystkich sprzętach mających kontakt z wodą. Kamień skraca żywotność oraz zmniejsza wydajność sprzętów AGD i instalacji grzewczych. Ubrania po praniu są nieprzyjemne w dotyku, na herbacie i kawie pojawia się charakterystyczny kożuch, a skóra i włosy po kąpieli są wysuszone i podrażnione.

Jeszcze więcej trudności sprawia woda pobierana z przydomowej studni, ponieważ w przeciwieństwie do wody wodociągowej nie jest w żaden sposób kontrolowana. Może znajdować się w niej nie tylko ogromna ilość zanieczyszczeń oraz przekroczone normy żelaza i manganu, ale również niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje. Picie nieoczyszczonej wody studziennej może skończyć się w najlepszym przypadku problemami żołądkowymi.

Kiedy potrzebne jest badanie wody?

Jak zostało opisane wyżej, woda w kranie zwykle nie należy do najlepszych i warto zadbać o jej jakość. Aby odpowiednio dobrać sprzęty uzdatniające, najpierw musimy sprawdzić, jakie są parametry wody dostarczanej do naszego domu. Jeśli korzystamy z wody sieciowej, możemy poprosić o udostępnienie wyników analizy wody w przedsiębiorstwie wodociągów lub w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Mieszkając w bloku możemy też skontaktować się z zarządcą, którego obowiązkiem jest regularne sprawdzanie jakości wody. Jeśli otrzymane informacje nas nie zadowolą, dobrym rozwiązaniem jest wysłanie próbki wody do laboratorium i zlecenie własnych, odpłatnych badań.

Jaki filtr do wody wybrać? Badania wody

Koniecznie należy zlecić badanie wody:

 • po zalaniu studni wodami opadowymi,
 • kiedy woda z sieci ma zmienioną barwę lub nieprzyjemny zapach,
 • gdy na armaturze i naczyniach pojawia się biały lub rdzawy osad,
 • jeśli skóra po kąpieli jest podrażniona,
 • gdy po spożyciu wody z kranu pojawiają się problemy żołądkowe.

Regularne badania są obligatoryjne, jeśli korzystamy z własnego ujęcia. Pobieranie wody ze studni zawsze wiąże się z ryzykiem, ponieważ jej jakość jest zmienna i zależna od warunków otoczenia. Musimy dobrze znać jej skład, żeby dobrać właściwy uzdatniacz, który po jakimś czasie i tak może okazać się niewystarczający.

Uzdatnianie wody - na czym polega?


Z wody korzystamy praktycznie na każdym kroku. To najważniejsza z wykorzystywanych przez nas substancji i bez niej nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Jednak żeby odpowiednio spełniała swoją rolę musi posiadać dobrą jakość i konkretne parametry. Z tego powodu poddajemy ją procesowi uzdatniania.

Uzdatnianie wody - jest to proces polegający na doprowadzeniu zanieczyszczonej wody do stanu czystości wymaganego dla danego zastosowania.

Uzdatniacze to wszystkie urządzenia, które poprawiają jakość wody. W warunkach domowych stosuje się przede wszystkim wszelkiego rodzaju filtry i zmiękczacze. Dzięki nim woda jest miękka, czysta i smaczna. Zależnie od tego, jaki filtr wybierzemy, możemy spodziewać się różnego stopnia oczyszczenia. Niektóre urządzenia pozbywają się z wody osadu, inne poprawiają jej własności organoleptyczne, a jeszcze inne działają kompleksowo, oferując nam płyn o doskonałych parametrach.

Rodzaje filtrów do wody


Na rynku uzdatniaczy znajdziemy wiele różnych technologii, które poprawiają jakość wody i nadają jej pożądane przez nas parametry. Każdy filtr, wkład, złoże i technologia posiadają inne działanie, dlatego ważne jest, żeby wybrać metodę odpowiednią do naszych potrzeb. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane rodzaje filtrów do wody.

Jaki filtr do wody wybrać? Rodzaje filtrów wody

 • Filtry mechaniczne - zatrzymują cząstki stałe, takie jak piasek, żwir, muł, rdza czy zawiesiny. Mogą posiadać np. wkład sznurkowy, piankowy czy węglowy. Do filtrów mechanicznych zaliczamy też filtry sedymentacyjne. Najczęściej filtry mechaniczne pełnią rolę filtracji wstępnej w większych jednostkach uzdatniających, ale niektóre z nich to filtry narurowe, montowane na głównych przyłączach wody w domu lub firmie. Ponieważ zatrzymują większe zanieczyszczenia, bardzo dobrze chronią inne uzdatniacze (np. zmiękczacze wody) przed szybkim zużyciem lub uszkodzeniem. Z tego powodu filtry mechaniczne bardzo często nazywane są filtrami wstępnymi.
 • Filtry węglowe – jedne z najpopularniejszych uzdatniaczy. Węgiel aktywny pochłania chlor i związki organiczne, a przy tym poprawia smak, zapach i barwę wody. Dzięki niemu woda staje się smaczna i krystaliczna. Filtry węglowe mogą działać jako samodzielne filtry narurowe, ale stanowią też jeden z podstawowych elementów systemów odwróconej osmozy.
 • Zmiękczacze wody - inaczej filtry zmiękczające. Ich rolą jest uwolnienie sprzętów oraz instalacji domowych od kamienia kotłowego. Robią to poprzez zmniejszenie twardości wody. Wewnątrz zmiękczacza znajduje się żywica jonowymienna, która wymienia obecne w wodzie jony wapnia i magnezu na neutralne jony sodu. Miękka woda jest bezpieczniejsza dla sprzętów AGD i armatury oraz łagodniejsza dla naszej skóry i włosów. Złoże odnawia się za pomocą soli regeneracyjnej. Niektóre zmiękczacze usuwają z wody również inne związki, np. żelazo i mangan. Nazywane są wtedy filtrami odżelaziającymi (odżelaziacz) i odmanganiającymi (odmanganiacz).
 • Odwrócona osmoza - systemy wykorzystujące zjawisko odwróconej osmozy to jak dotąd najskuteczniejsze uzdatniacze wody. Pozbywają się z niej wszystkich zanieczyszczeń i związków, pozostawiając krystalicznie czyste H2O. Filtry osmotyczne usuwają związki organiczne, metale ciężkie, chlor, bakterie, patogeny, azotany, azotyny i wiele innych niechcianych substancji. Woda staje się miękka, czysta i przejrzysta. Każdy nowoczesny system odwróconej osmozy posiada wkład mineralizujący, który wzbogaca uzdatnioną wodę w niezbędne dla zdrowia pierwiastki, takie jak wapń i magnez. Filtry odwróconej osmozy montowane są przeważnie bezpośrednio pod kranem. Sprawdzą się w domu, hotelu i każdym lokalu gastronomicznym.

Wymiana wkładów

Żaden uzdatniacz nie działa w nieskończoność. Każdy filtr posiada wymienny wkład, który należy regularnie zmieniać na nowy, przeważnie po kilku miesiącach. Wyjątek stanowią membrany osmotyczne, które pracują z niezmienną efektywnością nawet przez kilka lat. Żywotność wymiennych elementów zależy od ilości zużywanej wody oraz stopnia jej zanieczyszczenia, ale przeważnie nie odbiega znacząco od zaleceń producenta. Najczęściej zalecany czas użytkowania wygląda następująco:

 • filtry wstępne – 3-6 miesięcy,
 • filtry końcowe i mineralizator – 6-12 miesięcy,
 • membrana osmotyczna – 2-5 lat.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku zmiękczaczy wody. Wewnątrz zmiękczacza znajduje się złoże filtracyjne, które może pracować nawet przez 10 lat. Wymaga ono jednak regularnej regeneracji, którą wykonujemy poprzez wsypanie soli regeneracyjnej do specjalnego pojemnika w urządzeniu. Resztę zmiękczacz robi samodzielnie.

Jaki filtr do wody wybrać?


Wybór uzdatniacza jest uzależniony od tego, w jakim celu chcemy z niego korzystać. Nie wszystkie filtry są w stanie dostarczać czystą wodę na cały dom, niektóre montowane są tylko pod kranem, z którego pobieramy wodę pitną. Jeśli mamy małe mieszkanie, możemy korzystać z niewielkich filtrów dedykowanych do konkretnych miejsc, np. filtra prysznicowego czy filtra do ekspresu do kawy. Musimy mieć jednak świadomość, że oferują one niższą skuteczność uzdatniania niż profesjonalne, duże jednostki, takie jak zmiękczacze czy systemy odwróconej osmozy. Zatem jaki filtr do wody będzie najlepszy?

Jaki filtr do wody w domu?

Uzdatnianie wody może odbywać się punktowo, np. poprzez montaż filtra pod zlewem, lub ogólnie. W tym drugim przypadku montujemy uzdatniacz w miejscu, które pozwala na rozprowadzenie przefiltrowanej wody w całym domu. Najczęściej wybiera się zmiękczacz lub filtr narurowy mechaniczny, montowane za licznikiem wody (w garażu, piwnicy czy pokoju gospodarczym).

Zmiękczacz to urządzenie, które za pomocą specjalnego złoża zmniejsza twardość wody. Jeśli podłączymy je właściwym miejscu, będziemy mogli korzystać z miękkiej wody w całym domu. Skorzysta na tym kuchenna i łazienkowa armatura, zmywarka, pralka i inne urządzenia mające kontakt z wodą. Wadą tego urządzenia jest to, że posiada tylko jedno zastosowanie. Zmiękczacz nie pozbywa się z wody zanieczyszczeń i nie poprawia jej smaku. Z tym lepiej radzą sobie filtry narurowe.

Filtry narurowe na cały dom mogą pełnić różne funkcje, zależnie od typu wypełnienia. Filtry siatkowe czy sedymentacyjne pozbywają się zanieczyszczeń mechanicznych, a te z wkładem węglowym poprawiają smak i zapach wody. Jeśli zależy nam na wodzie o jak najlepszej jakości w całym domu, dobrze jest zainstalować zarówno zmiękczacz, jak i wstępny filtr mechaniczny narurowy. Te dwa uzdatniacze doskonale się uzupełniają, a filtr mechaniczny zainstalowany przed zmiękczaczem dodatkowo chroni większą większą jednostkę przed zniszczeniem lub szybkim zużyciem.

Jaki filtr do wody z kranu?

Jeśli zależy nam poprawie jakości wody pitnej, możemy osiągnąć to na kilka sposobów. Najczęściej korzysta się z filtrów montowanych pod zlewem lub bezpośrednio na kranie. Podobnie jak w przypadku filtrów narurowych, również tutaj rodzaj wypełnienia decyduje o właściwościach danego filtra. Możemy poprawić nieco smak i kolor wody korzystając z wkładu z węglem aktywnym, lub uzyskać krystalicznie czyste H2O z pomocą systemu odwróconej osmozy.

Montaż filtra nakranowego lub podzlewowego ma sens również wtedy, gdy korzystamy już z filtra na cały dom. Filtry narurowe usuwają większość zanieczyszczeń, ale nie gwarantują wody najlepszej jakości, dlatego dobrze jest wspomóc jego pracę dodatkowym filtrem wody pitnej. Jeśli mamy zamontowany w domu zmiękczacz, w naszej wodzie podniesie się poziom sodu. Ze względów zdrowotnych warto jest rozważyć wtedy filtr osmotyczny do kuchni, który pozbędzie się nadmiaru sodu ze spożywanej przez nas wody.

Znanym i popularnym rozwiązaniem są dzbanki filtrujące. Te poręczne uzdatniacze kuszą ceną i wygodą - w porównaniu do innych filtrów nie trzeba ich montować, a ich zakup i eksploatacja są bardzo tanie. Jednak nic nie jest idealne. Dzbanki filtrujące przede wszystkim poprawiają smak i kolor wody, ale ich skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń nie należy do wysokich. Ponadto filtrują wodę bardzo powoli i nie sprawdzą się, jeśli będziemy potrzebować dużej ilości czystej wody na raz. Takie rozwiązanie polecamy w sytuacji, gdy przebywamy długo poza domem i chcemy poprawić nieco jakość wody, np. w hotelu podczas urlopu.

Jaki filtr do wody w bloku?

Jaki filtr do wody w bloku? Mieszkanie w bloku posiada różne ograniczenia, które sprawiają, że montaż dużej jednostki uzdatniającej może być niemożliwy. Z tego powodu lepiej skupić się na niewielkich filtrach oczyszczających wodę punktowo.

W mieszkaniu w bloku sprawdzi się system odwróconej osmozy lub inny filtr do wody pitnej. Posiadają różne rozmiary, również całkiem kompaktowe, jeśli jednak wciąż nie znajdziemy miejsca pod zlewem możemy zdecydować się na mniej skuteczny filtr nakranowy. Kąpiel w miękkiej wodzie zapewni nam niewielki filtr prysznicowy, a kawę bez kamienia - filtr do ekspresu.

Jeśli mimo wszystko zależy nam na profesjonalnym zmiękczaczu, na rynku znaleźć można modele o nieco mniejszych rozmiarach, np. Ecowater eVolution 100 Compact lub Ecowater eVolution Duo ED. Musimy tylko pamiętać o tym, że do zmiękczacza podłączamy wyłącznie wodę zimną. Jeśli wodę ciepłą czerpiemy z wodociągów, to jej twardość pozostanie niezmieniona.

Podsumowanie


Przed wyborem uzdatniacza wody należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. W jakim celu chcę korzystać z uzdatniacza? Jakie parametry wody chcę poprawić? Ile wolnego miejsca oraz pieniędzy chcę w tym celu przeznaczyć? Dopiero po określeniu tych kwestii można przeanalizować dostępne na rynku produkty. Jeśli chcemy pozbyć się kamienia z armatury i czajnika, powinniśmy skorzystać ze zmiękczacza wody. W przypadku wody pitnej, najlepiej zdecydować się na profesjonalny system odwróconej osmozy lub bardziej podstawowy filtr pod zlew z węglem aktywnym.

Bibliografia


1. Karty produktowe producentów: Bluewater, Ecowater, Aquaphor.

2. Bodzek M. Konieczny K. Wykorzystanie technik membranowych w uzdatnianiu wody do picia. Wydawnictwo Seidel-Przywecki Sp. z o. o. Dostęp online [https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.baztech-article-BPC2-0003-0001/tab/summary] 20.07.2021 r.

Powiązane strony

uzdatniacze wody, woda gazowana, filtry do wody pod zlewem, jak nawilżyć pomieszczenie, Jakość powietrza w domu, maseczka z filtrem antywirusowa, moduł wifi, ochotkowate jak się pozbyć, oczyszczacz sharp filtry, pm 2,5 normy, klimatyzatory climative, sharp kc-g60euw filtry, zmiękczacz wody, Winix Zero

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacz powietrza z lampą UV

Oczyszczacz powietrza z lampą UV

29.09.2021

Wokół lamp UV wykorzystywanych w oczyszczaczach powietrza narosło wiele pytań, obaw i kontrowersji. Czy słusznie? Odpowiadamy na najpopularniejsze mity i wyjaśniamy, czy stosowanie ultrafioletu w domowych oczyszczacz jest dla nas korzystne.

Wokół lamp UV wykorzystywanych w oczyszczaczach powietrza narosło wiele pytań, obaw i kontrowersji. Czy słusznie? Odpowiadamy na najpopularniejsze mity i wyjaśniamy, czy stosowanie ultrafioletu w domowych oczyszczacz jest dla nas korzystne.
Czytaj dalej >
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

27.09.2021

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać w 2021 roku? Odpowiedź nie jest prosta, dlatego przygotowaliśmy kompleksowy poradnik wraz z rankingiem oczyszczaczy 2021 r. Zanieczyszczenie powietrza to realny problem. Obecne w nim szkodliwe substancje, pyły, gazy i alergeny stanowią spore zagrożenie dla naszego zdrowia. Ochronić się przed tym pozwoli nam dobrej klasy oczyszczacz powietrza.

Czytaj dalej >