Jak wybrać maskę antysmogową?

„Nie siedź w domu przed komputerem! Idź na podwórko!” – ile razy zdarzyło Ci się to słyszeć w dzieciństwie od mamy? Przebywanie na świeżym powietrzu zawsze było utożsamiane z czymś zdrowym, jednak jego jakość w miastach drastycznie spadła. Bywają dni, kiedy przez ilość smogu zastanawiamy się, czy w ogóle powinniśmy wychodzić na zewnątrz. Chyba nie o to chodziło naszym mamom… Sprawdź nasz kompletny poradnik po maskach antysmogowych i dowiedz się, jak uchronić swój organizm przed smogiem.

„Nie siedź w domu przed komputerem! Idź na podwórko!” – ile razy zdarzyło Ci się to słyszeć w dzieciństwie od mamy? Przebywanie na świeżym powietrzu zawsze było utożsamiane z czymś zdrowym, jednak jego jakość w miastach drastycznie spadła. Bywają dni, kiedy przez ilość smogu zastanawiamy się, czy w ogóle powinniśmy wychodzić na zewnątrz. Chyba nie o to chodziło naszym mamom… Sprawdź nasz kompletny poradnik po maskach antysmogowych i dowiedz się, jak uchronić swój organizm przed smogiem. Sprawdź nasz kompletny poradnik po maskach antysmogowych i dowiedz się, jak uchronić się przed smogiem.

Czy wiesz, że według badań Światowej Organizacji Zdrowia, spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 miasta znajdują się w Polsce? Kiedy spacerujesz, w okół ciebie unosi się mnóstwo pyłów, spalin i alergenów. Podczas jednej minuty takiej aktywności nabierasz do płuc około 6 litrów powietrza. W trakcie wdechu głębokiego, np. kiedy biegniesz lub jedziesz na rowerze, do Twoich płuc w ciągu minuty dostaje się nawet do 100 litrów powietrza! Teraz wyobraź sobie, że wszystkie te unoszące się zanieczyszczenia z łatwością przenikają do twoich płuc, a stamtąd do krwioobiegu. Czy wiesz, jak się przed tym uchronić?

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Czym jest maska antysmogowa?


Jak wybrać maskę antysmogową? Przed czym chroni maska antysmogowa

Maski antysmogowe to ostatnimi czasy obowiązkowe akcesorium większości osób uprawiających sport i mieszkańców większych aglomeracji. Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona układu oddechowego użytkownika, a co za tym idzie - ograniczanie tragicznych skutków przebywania na obszarach o podwyższonym stężeniu zanieczyszczenia powietrza. Działanie masek antysmogowych polega na oczyszczaniu zaciąganego powietrza z niebezpiecznych pyłów i spalin. Większość dostępnych na rynku masek jest wykonana z elastycznych materiałów, zapewniających odpowiednie dopasowanie się do twarzy. Kluczowymi elementami są wymienne filtry i zawory odpowietrzające, które powinny być dobrane do sposobu użytkowania maski przeciwsmogowej. Wyższa przepustowość zaworów będzie zalecana osobom uprawiającym sport, a niższa pasażerom komunikacji miejskiej czy pieszym.

Jeszcze kilka lat temu chodzenie w masce antysmogowej uchodziło za „hipsterską” ekstrawagancję. Obecnie to objaw zdrowego rozsądku i jeden z lepszych sposobów ograniczania negatywnych skutków smogu na nasze zdrowie.

Przed czym chroni maska antysmogowa?


Z wysokim stężeniem smogu ma problem już większość mieszkańców terenów zurbanizowanych od Warszawy, przez Kraków aż po Wrocław. Styczeń 2017 roku uświadomił Polakom skalę zanieczyszczenia powietrza i możliwe skutki zdrowotne dla naszego organizmu. Nie doczekaliśmy się jeszcze ogólnokrajowej strategii walki ze smogiem, dlatego wielu Polaków stara się dbać o oddychanie czystym powietrzem w domu, kupując oczyszczacz powietrza, i na zewnątrz decydując się na zakup maski antysmogowej.

Londyński smog najczęściej występujący w naszym kraju składa się przede wszystkim z dwutlenku siarki, dwutlenku azotu i tlenku węgla, sadzy oraz pyłów PM 2.5 i PM10. Związki PM zawarte w smogu są najbardziej toksyczne. Particulate Matter (PM) jest podawany w mikrometrach (μm), czyli jednej tysięcznej milimetra. Cząsteczki te są niewidoczne gołym okiem, a ich pierwszym przystankiem w ludzkim organizmie są drogi oddechowe. Pyły PM 2.5 zawierają metale ciężkie i benzo[a]piren. Ze względu na swój rozmiar śluzówka nie jest w stanie ich odpowiednio filtrować. Rakotwórcze substancje za pomocą układu oddechowego dostają się do naczyń włosowatych, gdzie trafiają do krwioobiegu. Dlatego tak ważne jest postawienie bariery, w postaci maski ograniczającej wchłanianie niebezpiecznych związków.

Jaką maskę antysmogową wybrać? Smog

Smog wpływa na zwiększenie zachorowalności na choroby układu oddechowego, krążenia, może mieć negatywny wpływ na płód czy zaostrzanie objawów astmy. Największym ryzykiem obarczone są osoby starsze oraz dzieci, również te jeszcze nienarodzone. Smog może wpływać na wolniejszy rozwój płodu i mniejszą wagę w momencie urodzenia. Osoby w podeszłym wieku mogą odczuwać symptomy zaostrzenia chorób układu oddechowego i krążenia. Więcej o tym jak smog wpływa na nasze zdrowie przeczytacie tutaj.

Czy maska antysmogowa działa?


Stosowne badania zostały wykonane już w 2008 roku w światowej stolicy smogu - Pekinie. Badaniu zostało poddana piętnastoosobowa grupa wolontariuszy w wieku od 20 do 45 lat. Osoby uczestniczące w badaniu nigdy nie paliły, nie zażywały na stałe leków i nie chorowały na nic przewlekle. Zadaniem ochotników było chodzenie po ulicach stolicy Chin z założoną maską antysmogowa przez dwa dni. Kolejne dwa dni eksperymentu były realizowane przez uczestników bez maski. Podczas eksperymentu dokonywano pomiarów, które później porównano.

Wyniki badań wykazały niższe ciśnienie krwi u osób noszących maski antysmogowe i podwyższone w czasie gdy do organizmu badanych dostawało się zanieczyszczone powietrze.

Podwyższone ciśnienie tętnicze może prowadzić do zwiększenia się ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych (np. zawału serca czy udaru mózgu). Wszystkie testowane wykorzystywały do oczyszczania powietrza filtry HEPA. Naukowcy sprawdzili przepuszczalność pyłów dla różnego rodzaju masek i filtrów. Najmniejszą ochroną przed smogiem charakteryzowały się zwykła chusteczka oraz maska chirurgiczna (maska apteczna).

Jaką maskę antysmogową wybrać? Lekkowar chusta antysmogowa

Jednak skąd mieć pewność, że właśnie ta maska, którą kupiliśmy, rzeczywiście ochroni nas przed smogiem? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w nią u sprawdzonego producenta i dowiedzieć się, czy posiada odpowiedni certyfikat. Prawo ściśle określa, jakie wymagania powinna spełniać maska przeciwsmogowa. Przy określaniu jej klasy pod uwagę bierze się nie tylko przepuszczalność zanieczyszczeń, ale również opory oddychania oraz przeciek wewnętrzny, związany z niedopasowaniem maski do twarzy.

W Unii Europejskiej obowiązuje następująca certyfikacja masek antysmogowych:

 • FFP1– gwarantuje zatrzymywanie minimum 80% lotnych cząstek,
 • FFP2– gwarantuje zatrzymywanie minimum 94% lotnych cząstek,
 • FFP3– gwarantuje zatrzymywanie minimum 99% lotnych cząstek.

Przeważnie jednak spotyka się certyfikację amerykańską. Podobnie jak w UE, również Stany Zjednoczone wyróżniają trzy rodzaje półmasek filtrujących:

 • N95 – gwarantuje zatrzymywanie minimum 95% lotnych cząstek,
 • N99 – gwarantuje zatrzymywanie minimum 99% lotnych cząstek,
 • N100 – gwarantuje zatrzymywanie minimum 99,97% lotnych cząstek,

Literka N w powyższych klasach oznacza, że maska nie wykazuje szczelności względem olejów. Trzeci rodzaj klasyfikacji masek przeciwpyłowych wygląda następująco:

 • P1 – gwarantuje zatrzymywanie minimum 80% lotnych cząstek,
 • P2 – gwarantuje zatrzymywanie minimum 94% lotnych cząstek,
 • P3 – gwarantuje zatrzymywanie minimum 99,95% lotnych cząstek.

Pamiętaj!

Wyłącznie odpowiedni certyfikat daje gwarancję skuteczności maski.

Skuteczność masek antysmogowych sprawdza UOKIK oraz Instytut Badawczy CIOP. Raporty z ich badań są publikowane i łatwo dostępne w internecie, a i sprawdzeni producenci często udostępniają je na swoich witrynach. Jednym z nich jest polski Dragon, którego skuteczność można sprawdzić tutaj. Chusty antysmogowe nie ustępują w skuteczności maskom. Wyniki badań laboratoryjnych dla Lekkowear znajdziecie tutaj.

Więcej na temat skuteczności i certyfikacji masek możesz przeczytać na stronie Dragon Mask oraz w poradniku UOKIK.

Jak wybrać maskę antysmogową?


Wybierając maskę antysmogową należy pamiętać o kilku szczególnie ważnych aspektach. Mając świadomość różnorodności dostępnych masek przygotowaliśmy zestaw cech, na które warto zwrócić uwagę decydując się na kupno maski przeciwsmogowej.

Zastosowanie

W zależności od przeznaczenia, maska przeciwsmogowa będzie charakteryzowała się różnym przepływem powietrza, skutecznością blokowania zapachów i ochroną przed zimnem. Jeżeli maska ma być głównie stosowana do użytku codziennego i poruszania się komunikacją miejską wystarczy, że będzie wyposażona w filtr węgla aktywnego, który dodatkowo zablokuje zapachy. Z kolei dla osób uprawiających sport przydadzą się maski z zaworami o większej przepustowości. Z tego powodu zastosowanie maski przeciwsmogowej jest najważniejszym kryteriów wyboru. 

Maska antysmogowa spacerowa

Są przeznaczone przede wszystkim do użytku ogólnego w zanieczyszczonych aglomeracjach miejskich. Z racji konstrukcji i wydajności przepływu powietrza można ją również stosować podczas jazdy samochodem, na skuterze czy motorze. Maska spacerowa nie jest przeznaczona do użytku sportowego. Jej zawory nie są aż tak wydajne w przepływie powietrza przy zwiększonej częstotliwości oddechu, jak w maskach sportowych. Jednak niewątpliwą zaletą tego rodzaju maski jest wysoka skuteczność blokowania zapachu, co szczególnie zainteresuje osoby często podróżujące komunikacją miejską i narażone na spaliny. Maski często są wyposażone w filtr węglowy/N99/DACC. Posiadają też bardziej minimalistyczny wygląd i różne wersje kolorystyczne.

Jedną z najczęściej wybieranych masek spacerowych w Polsce jest produkt krakowskiej firmy - maska Dragon Casual II. Kolorowy, ciekawy design sprawia, że dobrze komponuje się z codziennym strojem i może stanowić do niego ciekawy dodatek. Coraz większą popularnością cieszą również chusty antysmogowe, takie jak te firmy Lekkowear. Wyglądają jak komin lub szal i nie rzucają się w oczy, więc przypadną do gustu wszystkim osobom, które nie przepadają za wyglądem typowej maski na twarz.

Maski antysmogowe na rower

Maska przeznaczona na rower powinna być maksymalnie elastyczna i umożliwiać swobodne ruchy głową. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że zapięcie powinno być na tyle małe, aby spokojnie zmieściło się pod kaskiem. W miejscu, w którym przeprowadzamy paski kasku, maski powinny być bardzo ściśle dopasowane do twarzy. Warto również zwrócić uwagę na możliwość obracania zaworów, tak aby uchodzące z maski powietrze kierować na bok, unikając dzięki temu efektu parujących okularów. Do masek rowerowych często instalowane są filtry HEPA.

W tej kategorii doskonale sprawdzą się wspomniane wcześniej produkty marki Respro oraz maska Dragon Sport II. Osoby, które poza skutecznością cenią sobie również gustowny design, na pewno docenią model Banale Mask oraz Banale Silver Mask.

Filtry

Filtr decyduje o tym, przed czym maska będzie chroniła nasz organizm. Skuteczność filtrowania w masce antysmogowej jest jej najważniejszą cechą. Efektywność oczyszczania powietrza pod maską to pochodna kilku parametrów. W przypadku masek przeciwsmogowych ważna jest penetracja, czyli maksymalny stopień w jakim pył i dym przedostają się pod maskę. Kolejna składowa to całkowity przeciek wewnętrzny, czyli stopień szczelności maski oraz szczelności zaworu wydechowego. Parametrem niezwykle ważnym jest również opór oddychania jaki może stawiać maska przy wymianie powietrza. Ostatni element to rodzaj zastosowanych filtrów. Najczęściej spotykane są te poniższe:

 • Filtr węglowy/DACC - usuwa spaliny, gazy organiczne i nieprzyjemną woń. Jest w stanie przechwycić z powietrza węglowodory, kwaśne gazy, zanieczyszczenia fotochemiczne i niektóre cząstki stałe (np. pyłek kwiatowy). Maski z tym filtrem rekomendowane są rowerzystom oraz osobom starszym i tym przebywającym na obszarach o szczególnie zanieczyszczonym środowisku.
 • HEPA (High Efficiency Particulate Air) - filtry tego typu nie wywołują nadmiernego oporu powietrza przy oddychaniu. Swoją niezwykłą skuteczność zawdzięcza naładowanym elektrostatycznie włóknom, które przyciągają cząsteczki zanieczyszczeń. HEPA jest w stanie zatrzymać pył PM 2.5 i PM 10. W przypadku cząsteczek o średnicy większej niż 0,3 mikrometra skuteczność filtrów wynosi minimum 99,97%. Filtry HEPA stawiają mniejszy opór powietrza przy oddychaniu i tym samym są bardziej polecane do masek sportowych.

Jak wybrać maskę antysmogową? Schemat działania filtrów

 • Filtr N99 - gwarantuje zatrzymanie min. 99% drobnych cząstek. W przypadku masek antysmogowych używane są częściej niż klasyczny filtr HEPA, ponieważ przechwytują jeszcze drobniejsze cząstki zanieczyszczeń (PM1).
 • Filtry łączone inaczej zwane kombinacyjnymi są połączeniem dwóch rozwiązań (N99 i DACC), dzięki czemu powstaje efekt synergii podwyższający jego skuteczność w spotkaniu z toksycznymi substancjami. Podwójna ochrona jest szczególnie przydatna w warunkach miejskich.

Komfort użytkowania

To parametr najbardziej subiektywny. Składa się na niego kilka elementów m.in wygląd, elastyczność maski, materiał z którego jest zrobiona, rozmiar, szczelność i skuteczność odprowadzanie wilgoci. Wygoda użytkowania decyduje o tym, czy będziemy z niej korzystali na co dzień czy raczej wyląduje w pudełku “kupione i nie używane”. Dostępnych jest wiele kolorów chodź największą popularnością cieszy się czarny. Maski są produkowane głównie z neoprenu. Jest to kauczuk syntetyczny, który w porównaniu z kauczukiem naturalnym wolniej ulega zniszczeniu i nie jest łatwopalny. Z tego samego materiału produkowane są skafandry nurkowe czy odzież ochronna do uprawiania sportów wodnych. Szczelność masce zapewnia odpowiednie dopasowanie rozmiaru oraz odporność na rozciąganie. Odprowadzanie wilgoci będzie szczególnie przydatne biegaczom ta funkcja jest realizowana poprzez odpowietrzniki umiejscowione na boku maski lub specjalne zawory.

Podsumowanie


Narastający problem zanieczyszczenia powietrza w miastach zmusza ich mieszkańców do nieprzerwanej walki o czyste powietrze. Nowe rozwiązania w postaci oczyszczaczy powietrza oraz masek nie wyeliminują źródła problemu. Jednak mogą w zauważalny sposób podnieść jakość powietrza, którym oddychamy oraz zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować ryzyko powikłań po-smogowych, takich jak rak płuc czy choroby układu krwionośnego. Maski przeciwsmogowe są skuteczne i udowodniło to nie jedno badanie, również przytoczone w tym poradniku. Maski antysmogowe szczególnie rekomendujemy szeroko pojętej grupie sportowców i osobom często przebywającym na zewnątrz. Należy pamiętać o doborze odpowiedniego rozmiaru, zaworów oraz filtrów. W ten sposób maska nie będzie traktowana jako obowiązek, a raczej jak integralny element ubioru. Na konieczność oddychania nie mamy wpływu, jednak na jakość tego co wdychamy już tak!

Jaką maskę antysmogową wybrać? Spacer z rodziną


Najczęstsze pytania

Jakie filtry do maski antysmogowej?

Jeśli chcemy kupić maseczkę antysmogowa i chcemy żeby działała skutecznie i prawidłowo to musimy postawić nacisk na odpowiednie filtry. Najpopularniejszym rodzajem filtrów do maseczek jest filtr węglowy/DACC, który wyeliminuje spaliny, gazy organiczne i nieprzyjemne zapachy. Jest w stanie usunąć z powietrza węglowodory, kwaśne gazy i zanieczyszczenia fotochemiczne. Równie skutecznym filtrem będzie HEPA

Kiedy nosić maseczkę antysmogową?

Smog najczęściej można spotkać w sezonie zimowym - od października do stycznia. Wtedy kiedy porusza się po ulicach więcej aut i jest palone w piecach.  Dlatego to właśnie w zimie zaleca się noszenie maseczki antysmogowej przy każdorazowym wyjściu z domu. Oczywiście również podczas wiosny czy lata noszenie maseczki antysmogowej jest prawidłowe. Wtedy zaleca się maski wyposażone z filtry, które łatwiej przepuszczają powietrze.

Bibliografia

1. P. Ćwik. Maski antysmogowe. Czy to działa? Dostęp online [https://smoglab.pl/maski-antysmogowe-czy-to-dziala/] 01.03.2018 r.

2. Topowe AGD. Maski antysmogowe – ranking – opinie – test. Dostęp online [https://topowe-agd.pl/maski-antysmogowe/] 01.03.2018 r.

3. GoodAIR. Smog w Polsce - przyczyny i skutki. Dostęp online [https://goodair.pl/blog/smog-w-polsce-przyczyny-i-skutki] 01.03.2018 r.

Cykl artykułów "Sprzęty Domowe Technologie"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Sprzęty domowe Technologie" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


coway classic opinie, Filtry do wody, filtry do wody z kranu, jak obniżyć wilgotność w pomieszczeniu, jonizator a ozonator, maseczki antywirusowe ppf3, nablatowy dystrybutor wody śląsk, oczyszczacz czy nawilżacz powietrza, oczyszczacz wody do domu, pm2 5 norma w domu, Sharp FP-J30EU-A cena, Sharp KI-G75EUW, toshiba oczyszczacz, Winix Zero Pro czujnik

Komentarze

 • GoodAir napisał:
  Dzień Dobry,

  alternatywna maska to Maska FFP3 PRO
  https://goodair.pl/maski-antysmogowe/maska-pro
  15.10.2021
 • Annula napisał:
  Możecie polecić jeszcze jakieś inne polskie maski? Dragon odrzucam ze względu na historię z UOKIK?
  14.10.2021

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Ranking odkurzaczy pionowych z funkcją mycia

Ranking odkurzaczy pionowych z funkcją mycia

15.04.2024

Wybierając odkurzacz pionowy z funkcją mycia, stawiasz na efektywne i wygodne rozwiązanie do utrzymania czystości w swoim domu. Dzięki innowacyjnym technologiom, sprzątanie podłóg staje się szybsze, łatwiejsze i bardziej higieniczne niż kiedykolwiek wcześniej. Sprawdź ranking odkurzaczy pionowych z funkcją mycia.

Czytaj dalej >
Woda wodorowa, woda redox - co to jest?

Woda wodorowa, woda redox - co to jest?

26.03.2024

Czy wiesz, że woda wodorowa może być kluczem do lepszego zdrowia i samopoczucia? Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i zdolności do neutralizacji wolnych rodników, woda redox może wspierać układ odpornościowy oraz przyczynić się do lepszego samopoczucia. 

Czytaj dalej >