Jak usunąć Pleśń z Domu? – 11 Rzeczy, które Musisz wiedzieć o Pleśni!

Do problemów zdrowotnych wynikających z długotrwałego narażenia na pleśń zalicza się takie schorzenia i dolegliwości, jak alergie, astma, bóle mięśni i stawów, schorzenia neurokognitywne, utrata pamięci, bóle i zawroty głowy, zapalenia zatok, problemy natury żołądkowo-jelitowej, depresja i ogólne zmęczenie organizmu i wiele innych problemów z oddychaniem.

goodair-jak-usunąć-pleśń

Ilustracja: Luigi Chiesa | Wikimedia Commons

Jak usunąć pleśń z domu - Co musisz wiedzieć?

1. Pleśń w domu = problemy zdrowotne

Do problemów zdrowotnych wynikających z długotrwałego narażenia na pleśń zalicza się takie schorzenia i dolegliwości, jak:

alergie, astma, bóle mięśni i stawów, schorzenia neurokognitywne, utrata pamięci, bóle i
zawroty głowy, zapalenia zatok, problemy natury żołądkowo-jelitowej, depresja i ogólne
zmęczenie organizmu i wiele innych problemów z oddychaniem.

Przeczytaj o badaniach, które wykazały szkodliwy wpływ pleśni na zdrowie.

Goodair_szkodliwe-dzialanie-plesni-na-czlowieka-wykres1
Goodair_szkodliwe-dzialanie-plesni-na-czlowieka-wykres2

2. Pleśń jest zawsze, ale możesz nie dać się jej rozwinąć

Pleśni nie jesteś w stanie całkowicie wyeliminować ze środowiska wewnętrznego. Możesz jedynie kontrolować te czynniki, które powodują jej wzrastanie: wilgotne, ciepłe i kwaśne środowisko.

Przede wszystkim kontroluj wilgoć w domu.

3. Zarodników pleśni nie zobaczysz

Zarodniki pleśni są niedostrzegalne dla oka ludzkiego (mają od 2 do 5 mikronów) i bardzo łatwo się przenoszą. Gdy znajdą sprzyjające warunki do rozwoju, błyskawicznie "zagnieżdżają się" i rozrastają we wszystkie strony.

Przeczytasz o tym mechanizmie w Poradnik Zdrowie.

4. Zapobiegaj zamiast leczyć

Wyeliminuj źródła i przyczyny wilgoci z domu:
Przyjrzyj się dokładnie miejscom, z których wilgoć przedostaje się do wnętrza (czasami potrzebna jest fachowa analiza z użyciem specjalistycznego sprzętu takiego, jak kamera termowizyjna), miejscom gdzie są przecieki i nieszczelności wody.

Jeśli w niektórych miejscach już wykryjesz ślady pleśni, koniecznie musisz je dokładnie oczyścić. Skorzystaj z fachowej porady i zaproś do domu specjalistę, który powie Ci jaki rodzaj pleśni znajduje się we wnętrzu.

5. Pleśń z powierzchni zmyjesz...

Zmyj pleśń z twardych powierzchni przy użyciu wody i detergentu, a następnie całkowicie osusz te miejsca.
Chłonne materiały takie, jak płyty gipsowo-kartonowe, które noszą ślady pleśni powinny zostać usunięte i wymienione na nowe.

6. Duży problem z pleśnią = remont

Dokonaj niezbędnych napraw - możliwe, że konieczny będzie remont, ale musisz pamiętać, że połowiczne rozwiązania nie zadziałają i musisz doprowadzić do usunięcia wad konstrukcyjnych lub nieszczelności tam, gdzie tworzyła się wilgoć i narastała pleśń.

Te sposoby usuwania grzybów pleśniowych są najczęściej stosowane.​

7. Pleśń jest tam, gdzie wysoka wilgotność

Zredukuj poziom wilgotności względnej w pomieszczeniach (do 30-60%), jednym ze sposobów:

 • Użyj wentylatorów, uzdatniaczy lub osuszaczy powietrza.
 • Usprawnij system wentylacyjny w domu (kanały wentylacyjne, stolarka okienna i drzwiowa - zamontuj tam dodatkowe nawiewniki).
 • Wywietrz powietrze z łazienki, suszarni czy innych źródeł wilgoci - wyprowadź je na zewnątrz.
 • Włączaj wywiewniki wyprowadzające na zewnątrz w czasie takich czynności, jak gotowanie, mycie naczyń, czy sprzątanie.

8. Nowy dom, to wilgoć technologiczna

Gdy wprowadzasz się do nowowybudowanego domu lub mieszkania, zadbaj o to, aby ekipa zajmująca się pracami wykończeniowymi uprzednio osuszyła wilgoć z materiałów budowlanych lub warstw wykończeniowych przez co najmniej 24-48 godzin.

To pozwoli uniknąć pojawienia się pleśni spowodowanej wilgocią technologiczną.
Do usuwania wilgoci technologicznej służą odpowiednie urządzenia: osuszacze, dmuchawy wspomagające osuszanie oraz nagrzewnice olejowe).

9. Dywany i wykładziny + woda = pleśń

Nie kładź dywanów lub wykładzin w miejscach, gdzie nieustannie występuje problem z wilgocią (np. na betonowej podłodze, gdzie często skrapla się woda).

10. Wiedz gdzie i jak kondensuje się para wodna

Unikaj kondensacji pary wodnej w domu.

Zredukuj możliwość skraplania się wody na chłodnych powierzchniach takich, jak okna, rury, ściany zewnętrzne, dach, lub podłogi) poprzez dodanie ocieplenia lub specjalnych osłon termicznych.

11. Pleśń rozwija się na każdej powierzchni

Pleśnie można znaleźć praktycznie wszędzie, mogą porastać prawie wszystkie typy powierzchni, o ile tylko może tam występować wilgoć.
Istnieją rodzaje pleśni, które rozwijają się na papierze, drewnie, dywanach i żywności.Jeśli podobał się Tobie ten wpis - proszę zostaw komentarz, polub nasz fanpage na Facebooku, aby otrzymać informacje o kolejnych wpisach, które się tu pojawią. Napisz nam, co myślisz! UDOSTĘPNIJ


Sprawdź także te artykuły:

Komentarze

 • Damian napisał:
  Bardzo ciekawy poradnik, który pomoże usunąć pleśń z naszego mieszkania. Jest to szczególnie ważne, gdyż pleść oddziaływać może na nasze zdrowie w bardzo negatywny sposób.
  28.07.2017
 • Grażyna napisał:
  Moim zdaniem jeśli w domu zapewniona jest odpowiednia wymiana świeżego powietrza, dzięki wentylacji to problemu pleśni nie może być. Warto więc dowiedzieć się więcej informacji w tym temacie jeśli pleśń występuje w naszym domu.
  28.03.2017
 • Patka napisał:
  ja mam oczyszczacz powietrza Victor firmy Stadler Horm. Ma patenty i certyfikaty na to że dobrze oczyszcza powietrze - skutecznie. A w powietrzu są także grzyby i pleśń. Na razie takich problemów w domu nie mam. Kiedyś były po remoncie, ale szybko znikły.
  12.12.2016
 • Irek Krajewski napisał:
  Witajcie,
  Zapraszam do dyskusji.

  Czy ktoś z Was musiał już sobie radzić z takim problemem, jak pleśń w domu?

  Ja tak! I nie obyło się bez zatrudnienia fachowej firmy.
  Urodziny córeczki i dodatkowe (liczne) zestawy prania do suszenia, po kilka razy w tygodniu + zbyt szczelne okna (bez wywiewników) oraz słabo działająca wentylacja grawitacyjna sprawiły, że trzeba było czyścić wszystkie powierzchnie i wyprać każde ubranie, które było w domu.
  Dobrze, że w Warszawie funkcjonuje parę pralni samoobsługowych z pralkami 7 i 16 kg oraz wielkimi suszarkami.
  Nie życzę takiej przygody nikomu.
  A jak u Was?
  14.11.2015

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.