Jak twarda woda wpływa na urządzenia AGD?

Problem twardej wody jest znany już od dawna. Zwłaszcza jeśli chodzi o domowe sprzęty AGD, na których stale osiada kamień kotłowy. Jak woda twarda wpływa na sprzęty AGD i jak radzić sobie z problemem?

Skutki twardej wody można zauważyć patrząc chociażby na sprzęty domowe - głównie urządzenia AGD. Osad kamienny będący konsekwencją wysokiego stopnia twardości wody dość negatywnie wpływa na pracę sprzętów AGD. Również ich żywotność. Za tym idą częste awarie i wysokie koszty eksploatacyjne. Dlaczego osad kamienny jest tak szkodliwy dla sprzętów AGD i jak można mu zapobiec? 

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Dlaczego twarda woda negatywnie wpływa na sprzęty AGD?


Na co dzień żeby poprawić swój komfort i produktywność korzystamy z rozmaitych urządzeń pomagających nam przy obowiązkach domowych i nie tylko. Najważniejsze zastosowanie mają sprzęty AGD - pralka, zmywarka, czajnik, żelazko czy ekspres do kawy, które do swojej pracy pobierają wodę. Ułatwiają nam funkcjonowanie i powinno się należycie o nie dbać.

Zapach świeżego prania, czyste szkło umyte w zmywarce, dobra poranna kawa czy wyprasowana koszula do pracy należą do elementów poprawiających codzienny komfort. Niestety twarda woda obecna w domach szkodzi urządzeniom AGD. Skutkiem używania twardej wody jest kamień kotłowy, który się osadza wewnątrz jak i na zewnątrz sprzętów AGD co negatywnie wpływa na ich pracę. Następstwami nadmiaru osadu kamiennego jest skrócona żywotność urządzeń, nieefektywna praca i częste wizyty serwisanta, a za tym idą wysokie koszty eksploatacji.

Jak powstaje kamień kotłowy?


Kamień kotłowy inaczej nazywany osadem kamiennym lub mineralnym jest jednym z najczęściej spotykanych i najbardziej uprzykrzających elementów, które możemy zauważyć w domu. Jest skutkiem twardej wody i po krótkim czasie osadza się niemal wszędzie co negatywnie wpływa na wiele aspektów estetycznych, funkcjonalnych jak i użytkowych. Osad kamienny jest dość kłopotliwym problemem, który mocno oddziałuje na człowieka i jego komfort. Są rozwiązania na pozbycie się raz na zawsze kamienia kotłowego ale najpierw należy się przyjrzeć czym właściwie takowy kamień jest i jak powstaje.

Kamień kotłowy jest negatywnym skutkiem twardej wody, który niesie za sobą wiele uciążliwych konsekwencji. Twarda woda zanim dotrze do wodociągów przechodzi przez skały i glebę. Podczas tego procesu woda rozpuszcza i wchłania minerały - głównie magnez i wapń. Woda twarda charakteryzuje się nadmierną obecnością tych pierwiastków, które mają styczność z różnymi sprzętami i przewodami. Wytrącają przy tym biały osad, który jest nazywany kamieniem kotłowym lub osadem kamiennym. Najbardziej narażone są urządzenia podgrzewające wodę, ponieważ kamień kotłowy powstaje właśnie w wyniku termicznego rozkładu związków wapnia i magnezu. Pod wpływem ciepłej temperatury osad kamienny wytrąca się z twardej wody i przylega do wnętrza urządzeń tworząc coraz większe złogi mineralne. W skutku nadmiar kamienia jest tak duży, że zatyka przewody i filtry sprzętów powodując awarie i nieefektywną pracę urządzeń.

Praca pralki a kamień kotłowy


woda miękka a twarda

Bezapelacyjnie pralka jest jednym z najważniejszych urządzeń życia domowego. Dzięki niej możemy wyprać niemal wszystko i zachować czystość w domu jak i w swojej garderobie. Woda, z której korzysta urządzenie jest bardzo ważna. Niestety w większości przypadków woda, z której korzystamy my i nasze domowe urządzenia jest twarda i posiada nadmiar pierwiastków odpowiadających za wytrącanie się osadu kamiennego. Po czasie w bębnie pralki, na grzałce, filtrze oraz rurze płuczącej pojawią się widoczne białe osady mineralne, które będą się powiększać i zamieniać w masywne złogi zatykające przewody lub oblepiające części urządzenia. Dzieje się tak ze względu wysokiej temperatury, którą często pobiera pralka - osad kamienny pod wpływem wysokiej temperatury twardnieje i przylega do powierzchni, które mają styczność z wodą.

Jest niemal niemożliwy do usunięcia i poważny w skutkach - w efekcie wizyty serwisanta będą coraz częstsze. Dodatkowo z racji twardej wody musimy wykorzystać większą ilość detergentów do prania. Mimo to tkaniny będą szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Częste awarie urządzenia, nieskuteczna praca i szorstkie pranie znacząco wpływają na nasz komfort, samopoczucie i przede wszystkim portfel. Wielu producentów pralek podaje w kartach gwarancyjnych, że awarie i naprawy spowodowane kamieniem kotłowym nie są pokrywane przez firmę.

Skuteczność zmywarki przy twardej wodzie


kotły w domu

Zmywarka - najlepszy pomocnik, przyjaciel każdej gospodyni domowej i nie tylko. Dzięki niej oszczędzamy masę czasu na zmywaniu sterty naczyń po obiedzie czy kolacji. Zmywarka myje i poleruje naczynia, a my możemy odpocząć. Co za cudowne urządzenie! Niestety twarda woda wpływa bardzo negatywnie na skuteczność jej pracy, wygląd mytych w niej naczyń oraz czas żywotności.

Zmywarka należy do urządzeń AGD, które powinny służyć latami! Przez następstwa twardej wody czas, przez który będzie nam służyć znacznie się zmniejsza. Nagromadzony kamień spowodowany węglanem wapnia i magnezu zatyka filtr zmywarki i jej przewody niszcząc wszystko co składa się na jej skuteczną pracę. Urządzenie pracuje dla nas o wiele krócej, musimy płacić za częste awarie, naczynia są matowe i pokryte nieestetycznym osadem, a za tym idzie częstsze mycie naczyń i zwiększenie się kosztów eksploatacji.

Osad kamienny w czajniku


woda miękka a twarda

Z tego urządzenia korzystamy chyba najczęściej. Jest obowiązkowym elementem każdego domu, mieszkania, biura, kawiarni i wielu innych miejsc. Przez to jak często z niego korzystamy spotykamy się z osadem kamiennym na dnie, który nie jest tak trudny do usunięcia jak w innych sprzętach ale jego częste wytrącanie się jest niezwykle męczące. Obecność kamienia w czajniku skutkuje wolniejszym podgrzewaniem się wody i opóźnioną pracą urządzenia. Za tym idzie zdenerwowanie i potrzeba zakupu nowego czajnika. Najuciążliwszym skutkiem twardej wody w tym urządzeniu jest nieprzyjemny smak napojów i osad, który utrzymuje się na powierzchni kubka w postaci tzw. kożucha.

Twarda woda a wydajność ekspresu do kawy


kotły w domu

Poranna kawa jest dla wielu obowiązkowym elementem dobrego dnia. Duża część osób traktuje poranne parzenie kawy jako relaksujący rytuał zaczynający każdy dzień. Niestety twarda woda, którą pobiera ekspres do kawy powoduje pojawianie się osadu kamiennego na grzałce i wlewkach urządzenia. Wpływa to na walory estetyczne ale przede wszystkim na smak przygotowanej kawy i podatność na częste awarie, które są wyjątkowo kosztowne. Kamień jest wręcz niemożliwy do usunięcia, a złogi, które powstają na dyszach, wlewkach kawy i wewnątrz urządzenia zatykają prawidłowy przepływ ciepła i wody. Dodatkowo substancje zawarte w twardej wodzie uniemożliwiają uwolnienie się pełni smaku i zapachu kawy.

Używanie twardej wody w żelazku


woda miękka a twarda

Większość żelazek, z których korzystamy skupia się na pracy z pomocą pary wodnej. Twarda woda, którą wlewamy do zbiornika urządzenia również ma na nie negatywny wpływ. Po jakimś czasie korzystania z żelazka przy użyciu twardej wody będziemy mogli zauważyć na jego podstawie biały osad, który jest niemożliwy do ściągnięcia z racji bardzo wysokich temperatur, przy których pracuje urządzenie. Najgorszym aspektem jest to, że tego typu problemy nie są objęte gwarancją. Oczywiście można kupować specjalne wody do żelazka ale po pierwsze kto o tym pamięta, a po drugie dlaczego masz to robić skoro możesz mieć miękką wodę prosto z Twojego kranu.

Ochrona sprzętów AGD przed twardą wodą


Jak widać powyżej, twarda woda i kamień kotłowy, który jest jej skutkiem są wyjątkowo uciążliwe i powodują niszczenie się sprzętów AGD. Osiadanie kamienia na filtrach urządzeń AGD jak i na samych sprzętach powoduje liczne awarie, podwyższa koszty eksploatacji i wpływa negatywnie na aspekty komfortu, estetyki i funkcjonalności. Większość urządzeń AGD jest na tyle kosztowna, że ewentualne usterki lub niezadowolenie użytkownika nie powinny mieć miejsca.

Najlepszym wyjściem z problemu twardej wody w domu jest inwestycja w zmiękczacz wody, który niesie za sobą wiele korzyści dla urządzeń AGD ale też dla Ciebie i Twojej rodziny. Profesjonalny zmiękczacz dostarczy do całego domu bezpieczną i czystą miękką wodę, z której mogą korzystać wszystkie urządzenia AGD w Twoim domu w tym samym czasie! Poznaj korzyści, które otrzymasz ze zmiękczaczem wody.

filtry pralki czyste

Czyste filtry pralki i miękkie pranie

skuteczna praca zmywarki

Skuteczna praca zmywarki i czyste szkło

czajnik bez kamienia

Czajnik bez kamienia i wyjątkowy smak napojów

ekspres

Brak awarii ekspresu i czyste dysze urządzenia

czyste zelazko

Czyste żelazko i idealnie wyprasowana garderoba

kawa

Najlepsza kawa jaką piłeś dotąd

Miękka woda gwarancją skutecznej pracy sprzętów AGD


Zmiękczacz wody jest profesjonalnym urządzeniem, które dostarczy miękką i bezpieczną wodę do wszystkich urządzeń w Twoim domu. W efekcie możesz pożegnać się na zawsze z negatywnymi skutkami twardej wody! Zatem jakim cudem jedno urządzenie dostarczy miękką wodę do wszystkich urządzeń korzystających z wody w Twoim domu? Odpowiedź jest bardzo prosta!

Zmiękczacz wody jest wydajnym, skutecznym i ekonomicznym rozwiązaniem dla problemu twardej wody. Specjalistyczna głowica ułatwia sterowanie urządzeniem, ale możesz wybrać zarządzanie jego pracą za pomocą aplikacji. Niektóre modele uczą się nawet przyzwyczajeń domowników, aby zwiększyć skuteczność swojej pracy! Zmiękczanie twardej wody odbywa się za pomocą złoża jonowymiennego - nadmiar magnezu i wapnia zostaje zastąpiony jonami sodu, który jest odpowiedzialny za stopień miękkości wody. Jedyna czynność, którą trzeba powtarzać to dosypywanie soli do pojemnika ze złożem w celu regeneracji. Urządzenie musi się regenerować w celu skutecznego zmiękczania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych zmiękczaczy kliknij w guzik poniżej i odkryj jak wiele możesz zyskać!

SPRAWDŹ ZMIĘKCZACZ WODY

Podsumowanie


Sprzęty AGD towarzyszą nam na co dzień i ułatwiają wykonywanie obowiązków domowych. Niestety twarda woda wydziela osad kamienny, który tworzy złogi mineralne wewnątrz i na zewnątrz urządzeń co skraca ich żywotność, obniża jakość pracy i negatywnie wpływa na nasz komfort. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest profesjonalny zmiękczacz, który dostarczy do wszystkich urządzeń w Twoim domu krystaliczną miękką wodę. Z tym wyjątkowym urządzeniem możesz pożegnać się z problemami twardej wody raz na zawsze!


Najczęstsze pytania

Jaka twarda woda wpływa na sprzęt AGD?

Twarda woda wpływa zdecydowanie negatywnie na sprzęty AGD, które korzystają z wody. Kamienny osad, który jest jej skutkiem osiada wewnątrz i na zewnątrz urządzeń tworząc nieusuwalne złogi mineralne. To właśnie przez nie skuteczność pracy sprzętów i ich żywotność znacznie spadają. Urządzenia AGD są kosztownymi wydatkami dlatego należy o nie dbać i usuwać problem twardej wody u źródła zamiast stale płacić za wizyty serwisanta.

Czy twarda woda to problemy z pralką i zmywarką?

Niestety tak. Osad kamienny, który wytrąca się z twardej wody pod wysokimi temperaturami przywiera do wnętrza pralek i zmywarek psując je od środka i skracając ich żywotność. W efekcie naczynia są zarysowane przez kamień i pokryte osadem, pranie jest nieprzyjemne w dotyku, a skuteczność urządzeń znikoma.

Jak rozpoznać czy mam twardą wodę?

Jeśli na armaturze i urządzeniach AGD widać twardy biały osad, Twoje włosy i skóra po kąpieli są suche, a pranie nieprzyjemne w dotyku to najprawdopodobniej korzystasz z twardej wody. Jeśli chcesz wiedzieć jak twarda jest woda w Twoim domu możesz wysłać próbkę do badań lub kupić samodzielny, kropelkowy tester twardości wody na naszym sklepie internetowym, który w łatwy i szybki sposób pomoże określić stopień twardości wody.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Najlepsze odkurzacze pionowe do 1500 zł – Ranking 2024

Najlepsze odkurzacze pionowe do 1500 zł – Ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >
Przegląd oczyszczaczy powietrza Vestfrost

Przegląd oczyszczaczy powietrza Vestfrost

10.01.2024

Oczyszczacze powietrza Vestfrost to nie tylko urządzenia do usuwania zanieczyszczeń, to krok w przyszłość zdrowego oddychania. Wykorzystując zaawansowane technologie, takie jak jonizacja Plasma ION, dioda UV-C LED czy funkcje nawilżania, ogrzewania i wentylacji, te urządzenia zapewniają kompleksowe i inteligentne rozwiązania dla doskonałej jakości powietrza w Twoim otoczeniu.

Czytaj dalej >