-150x150.png)
Prawidłowe zdrowie i kondycja są dla nas najważniejsze, a woda odgrywa w tym bardzo ważną rolę. Okazuje się, że nie każda woda jest dla nas i naszego zdrowia dobra. Dlaczego tak jest i w jaki sposób twarda woda może nam zaszkodzić?
Wiemy już, że twarda woda bardzo negatywnie oddziałuje na armaturę, sprzęty AGD czy instalacje grzewcze. Skupmy się jednak na aspekcie twardej wody i jej wpływu na kondycję i zdrowie człowieka. Picie twardej wody nie wpłynie na nas na tyle negatywnie żeby nam zaszkodzić. Są jednak aspekty naszego zdrowia i dolegliwości, którym definitywnie twarda woda nie sprzyja. Co do nich należy i jak im zapobiegać?
Przeczytaj również inne artykuły o odziaływaniu twardej wody:
Spis treści
- Ogólny wpływ twardej wody na zdrowie i kondycję człowieka
- Twarda woda sprzyja rozwojowi egzemy
- Twarda woda a atopowe zapalenie skóry u niemowląt
- Wpływ twardej wody na kamienie nerkowe
- Twarda woda a powstawanie łupieżu
- Wypadanie włosów a twarda woda
- Twarda woda wpływa negatywnie na kondycję cery
- Wpływ miękkiej wody na zdrowie
- Podsumowanie
- Najczęstsze pytania
Ogólny wpływ twardej wody na zdrowie i kondycję człowieka
Twarda woda na nikogo nie wpłynie na tyle negatywnie żeby mu zaszkodzić. Często jest wręcz przeciwnie - wiele badań wykazało, że picie twardej wody sprzyja zachowaniu zdrowych zębów i kości czy pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia. Każdy aspekt ma swoją dobrą stronę jak i złą, w tym przypadku również tak jest. Twarda woda mimo, że nie wykazuje szkodliwych działań na organizm człowieka to w niektórych przypadkach zdrowotnych odradza się korzystania z niej.
Dzieje się tak głównie przy chorobach skórnych - atopowego zapalenia skóry czy egzemy zwłaszcza u niemowląt i dzieci. Twarda woda wpływa na przesuszanie się skóry, a za tym idzie powstawanie łupieżu. Również z tendencją do wypadania włosów powinno unikać się mycia w twardej wodzie. U dużej ilości osób twarda woda wywołuje trądzik, zaczerwienienia lub nawet stany zapalne! Nie można bagatelizować skutków twardej wody, które negatywnie wpływają na zdrowie i ogólną kondycję. Mimo, że twarda woda nam sama w sobie nie zaszkodzi to może się przyczynić do rozwoju określonych wyżej dolegliwości i znacząco wpłynąć na stan naszego zdrowia.
Twarda woda sprzyja rozwojowi egzemy
Wiele badań sugeruje, że twarda woda może negatywnie wpłynąć na osoby zmagające się z egzemą, pogorszyć jej objawy lub nawet zwiększyć ryzyko jej wystąpienia! Badania wykonane wśród dorosłych wykazały, że twarda woda może zmniejszyć nawilżenie skóry, zwiększyć zaczerwienienie oraz przyłożyć się do powstania stanów zapalnych, które mogą powodować egzemę lub łuszczycę.
Twarda woda zawiera w sobie duże ilości magnezu i wapnia. Ich nadmiar połączony z częstą częstotliwością brania pryszniców może przyczynić się do uszkodzenia bariery ochronnej skóry, powstania podrażnień, zaczerwienień, przesuszeń czy swędzenia. Bariera skórna jest najbardziej zewnętrzną warstwą naszej skóry i jest odpowiedzialna za ochronę i utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia. Niestety pod wpływem twardej wody oraz zużycia większej ilości kosmetyków bariera skórna ulega uszkodzeniu, a za tym idzie łatwość przepuszczania zarazków wewnątrz. W efekcie jesteśmy bardzo mocno narażeni na wystąpienie na naszym ciele problemów skórnych takich jak egzema czy łuszczyca.
Twarda woda a atopowe zapalenie skóry u niemowląt
Zachorowalność na atopowe zapalenie skóry znacznie wzrosła na przestrzeni ostatnich 30 lat. W krajach rozwiniętych na atopowe zapalenie skóry choruje 10-15% dzieci. Pojawienie się AZS nie jest tylko i wyłącznie uzależnione od aspektów genetycznych. Badania udowodniły, że w przypadku używania twardej wody ryzyko pojawienia się egzemy u niemowląt zwiększa się o 87%. Twarda woda nie tylko wysusza skórę niemowląt. Znacząco obniża naturalne mechanizmy obrony powłoki skórnej. Obniża się też poziom ochrony przed środowiskiem zewnętrznym, w tym przedostania się alergenów, i rozwija się atopowe zapalenie skóry.
Wpływ twardej wody na kamienie nerkowe
Już na początku należy zaznaczyć, że żadne badania nie potwierdziły jednoznacznie, że spożywanie twardej wody powoduje powstawanie kamienicy nerkowej w organizmie. Istnieją jednak tezy badawcze wskazujące na zwiększenie ryzyka ich rozwoju przy spożywaniu wody twardej. Spożywanie twardej wody po lub w trakcie leczenia kamieni nerkowych, może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań związanych z kamieniami nerkowymi.
Regularne spożywanie bardzo twardej wody przy tej dolegliwości może zwiększyć ryzyko wystąpienia kamieni w nerce. Przyczyną, która zdarza się najczęściej jeśli chodzi o rozwój tej choroby to zwiększona absorpcja wapnia (jego duże skupienie jest jedną z cech twardej wody). Finalnie przy procesie wydalania nadmiar wapnia odkłada się na ścianach nerek.
Twarda woda a powstawanie łupieżu
Twarda woda stanowi ogromny problem dla naszych włosów. Pierwszym problemem jest osadzanie się minerałów zawartych w twardej wodzie pod łuskami włosów, które odpowiadają za jego gładkość. Minerały rozchylają łuskę włosa i powodują ich sztywność i szorstkość. W efekcie musimy zużywać więcej odżywek do włosów co prowadzi do niemałych wydatków.
Najpoważniejszą sprawą związaną z włosami jest łupież. Mycie włosów za pomocą twardej wody utrudnia pienienie produktów. Oznacza to, że używamy za dużo szamponu, niż jest to konieczne. Jego pozostałości na skórze głowy to pierwszy krok do łupieżu. Cykliczne powtarzanie procesu może najprawdopodobniej spowodować powstanie łupieżu, który nie należy do łatwych w pozbyciu się.
Wypadanie włosów a twarda woda
Jeśli ktoś ma problemy z nadmiernym wypadaniem włosów co jest dość poważną dolegliwością powinien zrezygnować z mycia ich w twardej wodzie. Minerały zawarte w twardej wodzie zatykają mieszki włosowe i są przyczyną swędzenia skalpu głowy. Są to częste podłoża wypadania włosów. Do tego dochodzi suchość skóry głowy, która powoduje znaczne osłabienie cebulek włosa. W efekcie mycia ich w twardej wodzie nasze włosy są suche, matowe i co najważniejsze nieodporne na częste i intensywne wypadanie.
Twarda woda wpływa negatywnie na kondycję cery
Cera również na zachowuje się dobrze przy korzystaniu z twardej wody. Minerały zawarte w twardej wodzie zatykają pory co powoduje powstawanie zaskórników, niedoskonałości, a nawet trądziku! Niedokładnie spłukane kosmetyki wywołują alergie skórne, które są niezwykle uciążliwe do wyeliminowania. Dodatkowo twarda woda może powodować na skórze liczne zaczerwienienia, reakcje uczuleniowe i przesuszenie, które też jest jedną z przyczyn występowania niedoskonałości.
Jak zmiękczyć twardą wodę?
Aby zmiękczyć wodę w swoim domu należy pozbawić ją jonów wapnia i magnezu, które są odpowiedzialne za jej twardość. Zmiękczacz wody jest profesjonalnym urządzeniem odpowiedzialnym za ten proces, który polega na wymianie jonów wapnia i magnezu na jony sodu.
Wszystko się odbywa za pomocą złoża jonowymiennego znajdującego się w środku urządzenia. Zmiękczacz potrzebuje stałego dostępu do prądu i odpływu kanalizacji aby wypłukiwać z wody jony odpowiedzialne za jej wysoki poziom twardości. Posiadając zmiękczacz, do wszystkich urządzeń korzystających z wody dostarczysz bezpieczną i czystą wodę miękką. Efekty zauważysz po swojej skórze, włosach i ogólnej kondycji. Miękka woda jest wyjątkowo delikatna dla ciała i sprzętów domowych. Jest to jednorazowe rozwiązanie, które sprawi, że problem twardej wody zniknie na zawsze. Postaw na zmiękczacz wody, zadbaj o dobro swoje i Twojej rodziny.
Podsumowanie
Twarda woda nie szkodzi naszemu organizmowi jednak negatywnie wpływa na niektóre aspekty naszego zdrowia i samopoczucia. Minerały zawarte w twardej wodzie przyczyniają się do powstawania łupieżu, atopowego zapalenia skóry, trądziku czy problemów z wypadaniem włosów. Odpowiednim wyjściem z dolegliwości spowodowanych twardą wodą takich jak problemy skórne czy związane z włosami jest inwestycja w profesjonalny zmiękczacz wody. Dzięki niemu ograniczysz wszystkie negatywne aspekty twardej wody.
Najczęstsze pytania
Czym grozi picie twardej wody?
Spożywanie twardej wody niczym nam nie grozi i nie spowoduje powstania negatywnych dolegliwości. Jedynymi aspektami, w których powinno się unikać kontaktu z twardą wodą są atopowe zapalenie skóry, obfity łupież, trądzik czy łuszczyca. Twarda woda bardzo negatywnie wpływa na choroby skórne z racji nadmiernego wysuszania i uszkadzania naskórka.
Czy twarda woda szkodzi nerkom?
Nie ma badań, które twardo podkreślają, że twarda woda powoduje powstawanie kamienicy nerkowej. Jednak w przypadku osób, które mają tę dolegliwość lub przebyły ją, odradza się spożywania twardej wody z racji dużej zawartości wapnia, który odkłada się na ściankach nerek przy procesie wydalania i może spowodować niechciane powikłania.
Czy twardość wody ma negatywny wpływ na zdrowie?
Twarda woda ma negatywny wpływ na prawidłowe zdrowie i kondycję głównie u osób zmagających się z chorobami skórnymi takimi jak egzema, łuszczyca czy nadmierny łupież. Dzieje się tak ze względu na minerały zawarte w twardej wodzie, które wysuszają skórę i zmuszają nas do zużywania większej ilości kosmetyków myjących niż potrzebujemy. Resztki detergentów się nie domywają, a za tym idzie powstawanie łupieżu, niedoskonałości na cerze czy niszczenie bariery ochronnej skóry.
Dodaj komentarz
Czytaj także
-290x290-4976fdac3efa7dc30869aeb6c766017b6f1da7c0.png)
Woda twarda a miękka - która jest lepsza?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między twardą a miękką wodą i która z nich jest lepsza? Wpływ wody na nasze życie jest niezaprzeczalny, zarówno jeśli chodzi o zdrowie, jak i funkcjonowanie naszych urządzeń. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi i odkryjemy, jakie są zalety i wady obu rodzajów wody, aby pomóc Ci zdecydować, która jest lepsza dla Ciebie.
-70x70-69d8ae5ddbd17884a6bfc7ac8b85c0933c9051cf.png)
Odkurzacze bezprzewodowe pionowe - ranking 2023
Sprzątanie bez kabli stało się jeszcze łatwiejsze i bardziej wygodne! Przedstawiamy nasz najnowszy ranking odkurzaczy pionowych bezprzewodowych na rok 2023. Poznajcie najlepsze modele, które zapewniają nie tylko doskonałe rezultaty czyszczenia, ale również nowoczesne funkcje i długą żywotność baterii.