Jak twarda woda wpływa na nasze zdrowie?

Prawidłowe zdrowie i kondycja są dla nas najważniejsze, a woda odgrywa w tym bardzo ważną rolę. Okazuje się, że nie każda woda jest dla nas i naszego zdrowia dobra.  Dlaczego tak jest i w jaki sposób twarda woda może nam zaszkodzić?

Wiemy już, że twarda woda bardzo negatywnie oddziałuje na armaturę, sprzęty AGD czy instalacje grzewcze. Skupmy się jednak na aspekcie twardej wody i jej wpływu na kondycję i zdrowie człowieka. Picie twardej wody nie wpłynie na nas na tyle negatywnie żeby nam zaszkodzić. Są jednak aspekty naszego zdrowia i dolegliwości, którym definitywnie twarda woda nie sprzyja. Co do nich należy i jak im zapobiegać?

Przeczytaj również inne artykuły o odziaływaniu twardej wody:

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Ogólny wpływ twardej wody na zdrowie i kondycję człowieka


Twarda woda na nikogo nie wpłynie na tyle negatywnie żeby mu zaszkodzić. Często jest wręcz przeciwnie - wiele badań wykazało, że picie twardej wody sprzyja zachowaniu zdrowych zębów i kości czy pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia. Każdy aspekt ma swoją dobrą stronę jak i złą, w tym przypadku również tak jest. Twarda woda mimo, że nie wykazuje szkodliwych działań na organizm człowieka to w niektórych przypadkach zdrowotnych odradza się korzystania z niej.

Dzieje się tak głównie przy chorobach skórnych - atopowego zapalenia skóry czy egzemy zwłaszcza u niemowląt i dzieci. Twarda woda wpływa na przesuszanie się skóry, a za tym idzie powstawanie łupieżu. Również z tendencją do wypadania włosów powinno unikać się mycia w twardej wodzie. U dużej ilości osób twarda woda wywołuje trądzik, zaczerwienienia lub nawet stany zapalne! Nie można bagatelizować skutków twardej wody, które negatywnie wpływają na zdrowie i ogólną kondycję. Mimo, że twarda woda nam sama w sobie nie zaszkodzi to może się przyczynić do rozwoju określonych wyżej dolegliwości i znacząco wpłynąć na stan naszego zdrowia.

Twarda woda sprzyja rozwojowi egzemy


kotły w domu

Wiele badań sugeruje, że twarda woda może negatywnie wpłynąć na osoby zmagające się z egzemą, pogorszyć jej objawy lub nawet zwiększyć ryzyko jej wystąpienia! Badania wykonane wśród dorosłych wykazały, że twarda woda może zmniejszyć nawilżenie skóry, zwiększyć zaczerwienienie oraz przyłożyć się do powstania stanów zapalnych, które mogą powodować egzemę lub łuszczycę.

Twarda woda zawiera w sobie duże ilości magnezu i wapnia. Ich nadmiar połączony z częstą częstotliwością brania pryszniców może przyczynić się do uszkodzenia bariery ochronnej skóry, powstania podrażnień, zaczerwienień, przesuszeń czy swędzenia. Bariera skórna jest najbardziej zewnętrzną warstwą naszej skóry i jest odpowiedzialna za ochronę i utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia. Niestety pod wpływem twardej wody oraz zużycia większej ilości kosmetyków bariera skórna ulega uszkodzeniu, a za tym idzie łatwość przepuszczania zarazków wewnątrz. W efekcie jesteśmy bardzo mocno narażeni na wystąpienie na naszym ciele problemów skórnych takich jak egzema czy łuszczyca.

Twarda woda a atopowe zapalenie skóry u niemowląt


woda miękka a twarda

Zachorowalność na atopowe zapalenie skóry znacznie wzrosła na przestrzeni ostatnich 30 lat. W krajach rozwiniętych na atopowe zapalenie skóry choruje 10-15% dzieci. Pojawienie się AZS nie jest tylko i wyłącznie uzależnione od aspektów genetycznych. Badania udowodniły, że w przypadku używania twardej wody ryzyko pojawienia się egzemy u niemowląt zwiększa się o 87%. Twarda woda nie tylko wysusza skórę niemowląt. Znacząco obniża naturalne mechanizmy obrony powłoki skórnej. Obniża się też poziom ochrony przed środowiskiem zewnętrznym, w tym przedostania się alergenów, i rozwija się atopowe zapalenie skóry.

Wpływ twardej wody na kamienie nerkowe


kotły w domu

Już na początku należy zaznaczyć, że żadne badania nie potwierdziły jednoznacznie, że spożywanie twardej wody powoduje powstawanie kamienicy nerkowej w organizmie. Istnieją jednak tezy badawcze wskazujące na zwiększenie ryzyka ich rozwoju przy spożywaniu wody twardej. Spożywanie twardej wody po lub w trakcie leczenia kamieni nerkowych, może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań związanych z kamieniami nerkowymi.

Regularne spożywanie bardzo twardej wody przy tej dolegliwości może zwiększyć ryzyko wystąpienia kamieni w nerce. Przyczyną, która zdarza się najczęściej jeśli chodzi o rozwój tej choroby to zwiększona absorpcja wapnia (jego duże skupienie jest jedną z cech twardej wody). Finalnie przy procesie wydalania nadmiar wapnia odkłada się na ścianach nerek.

Twarda woda a powstawanie łupieżu


woda miękka a twarda

Twarda woda stanowi ogromny problem dla naszych włosów. Pierwszym problemem jest osadzanie się minerałów zawartych w twardej wodzie pod łuskami włosów, które odpowiadają za jego gładkość. Minerały rozchylają łuskę włosa i powodują ich sztywność i szorstkość. W efekcie musimy zużywać więcej odżywek do włosów co prowadzi do niemałych wydatków.

Najpoważniejszą sprawą związaną z włosami jest łupież. Mycie włosów za pomocą twardej wody utrudnia pienienie produktów. Oznacza to, że używamy za dużo szamponu, niż jest to konieczne. Jego pozostałości na skórze głowy to pierwszy krok do łupieżu. Cykliczne powtarzanie procesu może najprawdopodobniej spowodować powstanie łupieżu, który nie należy do łatwych w pozbyciu się.

Wypadanie włosów a twarda woda


kotły w domu

Jeśli ktoś ma problemy z nadmiernym wypadaniem włosów co jest dość poważną dolegliwością powinien zrezygnować z mycia ich w twardej wodzie. Minerały zawarte w twardej wodzie zatykają mieszki włosowe i są przyczyną swędzenia skalpu głowy. Są to częste podłoża wypadania włosów. Do tego dochodzi suchość skóry głowy, która powoduje znaczne osłabienie cebulek włosa. W efekcie mycia ich w twardej wodzie nasze włosy są suche, matowe i co najważniejsze nieodporne na częste i intensywne wypadanie.

Twarda woda wpływa negatywnie na kondycję cery


woda miękka a twarda

Cera również na zachowuje się dobrze przy korzystaniu z twardej wody. Minerały zawarte w twardej wodzie zatykają pory co powoduje powstawanie zaskórników, niedoskonałości, a nawet trądziku! Niedokładnie spłukane kosmetyki wywołują alergie skórne, które są niezwykle uciążliwe do wyeliminowania. Dodatkowo twarda woda może powodować na skórze liczne zaczerwienienia, reakcje uczuleniowe i przesuszenie, które też jest jedną z przyczyn występowania niedoskonałości.

Jak zmiękczyć twardą wodę?


Aby zmiękczyć wodę w swoim domu należy pozbawić ją jonów wapnia i magnezu, które są odpowiedzialne za jej twardość. Zmiękczacz wody jest profesjonalnym urządzeniem odpowiedzialnym za ten proces, który polega na wymianie jonów wapnia i magnezu na jony sodu.

Wszystko się odbywa za pomocą złoża jonowymiennego znajdującego się w środku urządzenia. Zmiękczacz potrzebuje stałego dostępu do prądu i odpływu kanalizacji aby wypłukiwać z wody jony odpowiedzialne za jej wysoki poziom twardości. Posiadając zmiękczacz, do wszystkich urządzeń korzystających z wody dostarczysz bezpieczną i czystą wodę miękką. Efekty zauważysz po swojej skórze, włosach i ogólnej kondycji. Miękka woda jest wyjątkowo delikatna dla ciała i sprzętów domowych. Jest to jednorazowe rozwiązanie, które sprawi, że problem twardej wody zniknie na zawsze. Postaw na zmiękczacz wody, zadbaj o dobro swoje i Twojej rodziny.


SPRAWDŹ ZMIĘKCZACZ WODY

Podsumowanie


Twarda woda nie szkodzi naszemu organizmowi jednak negatywnie wpływa na niektóre aspekty naszego zdrowia i samopoczucia. Minerały zawarte w twardej wodzie przyczyniają się do powstawania łupieżu, atopowego zapalenia skóry, trądziku czy problemów z wypadaniem włosów. Odpowiednim wyjściem z dolegliwości spowodowanych twardą wodą takich jak problemy skórne czy związane z włosami jest inwestycja w profesjonalny zmiękczacz wody. Dzięki niemu ograniczysz wszystkie negatywne aspekty twardej wody.


Najczęstsze pytania

Czym grozi picie twardej wody?

Spożywanie twardej wody niczym nam nie grozi i nie spowoduje powstania negatywnych dolegliwości. Jedynymi aspektami, w których powinno się unikać kontaktu z twardą wodą są atopowe zapalenie skóry, obfity łupież, trądzik czy łuszczyca. Twarda woda bardzo negatywnie wpływa na choroby skórne z racji nadmiernego wysuszania i uszkadzania naskórka.

Czy twarda woda szkodzi nerkom?

Nie ma badań, które twardo podkreślają, że twarda woda powoduje powstawanie kamienicy nerkowej. Jednak w przypadku osób, które mają tę dolegliwość lub przebyły ją, odradza się spożywania twardej wody z racji dużej zawartości wapnia, który odkłada się na ściankach nerek przy procesie wydalania i może spowodować niechciane powikłania.

Czy twardość wody ma negatywny wpływ na zdrowie?

Twarda woda ma negatywny wpływ na prawidłowe zdrowie i kondycję głównie u osób zmagających się z chorobami skórnymi takimi jak egzema, łuszczyca czy nadmierny łupież. Dzieje się tak ze względu na minerały zawarte w twardej wodzie, które wysuszają skórę i zmuszają nas do zużywania większej ilości kosmetyków myjących niż potrzebujemy. Resztki detergentów się nie domywają, a za tym idzie powstawanie łupieżu, niedoskonałości na cerze czy niszczenie bariery ochronnej skóry.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >
Przegląd oczyszczaczy powietrza Vestfrost

Przegląd oczyszczaczy powietrza Vestfrost

10.01.2024

Oczyszczacze powietrza Vestfrost to nie tylko urządzenia do usuwania zanieczyszczeń, to krok w przyszłość zdrowego oddychania. Wykorzystując zaawansowane technologie, takie jak jonizacja Plasma ION, dioda UV-C LED czy funkcje nawilżania, ogrzewania i wentylacji, te urządzenia zapewniają kompleksowe i inteligentne rozwiązania dla doskonałej jakości powietrza w Twoim otoczeniu.

Czytaj dalej >