Owady w domu? Jak się ich pozbyć – oto naturalne sposoby

Owady w domu? - Jak się ich pozbyć? - oto naturalne i niezawodne sposoby. Jak zlikwidować komary, mole, mrówki czy rybiki. Przeczytaj artykuł i usuń owady z domu.

Owady w domu? - Naturalny sposoby by się ich pozbyć

Owady w domu? - Jak się ich pozbyć? - oto naturalne i niezawodne sposoby

Lato, a w szczególności gorące lato, to czas, gdy często otwieramy dom na świat - pozostawiamy przez dłuższy czas otwarte okna, drzwi, antresole.

Im dłużej jest otwarty, tym bardziej możemy się zdziwić jak wielu nowych mieszkańców w międzyczasie wprowadziło się do naszego domu.

Dziś przedstawiam naturalne sposoby radzenia sobie z owadami w domu (i innymi stawonogami).​
Jeśli będzie dla Ciebie pożyteczny, to proszę udostępnij go, podziel się z innymi.

Jeżeli chcesz zrobić porządek z tymi stworzeniami, czytaj dalej...​

Niepożadane owady w domu

Jak zlikwidować...

KOMARY

Ty też nie lubisz komarów? A może masz na nie alergię, która sprawia, że ich ukąszenia są dla Ciebie szczególnie bolesne, a miejsca ukąszeń mocno puchną i rozlewają się na okolice ciała?

Na początek wyjaśnijmy dlaczego komary gryzą jednych bardziej, niż innych?

Jak pozbyć się komarów z domu?
Potoczne stwierdzenie, że ktoś ma słodszą słodką krew, więc jest częściej kąsany, nie jest prawdziwe!

Komary w szczególności reagują na bodźce zapachowe i na temperaturę ciała. Komary atakują tych, których woń im bardziej odpowiada (w zależności od gatunku komara), a każdy z nas ma swój niepowtarzalny zapach.

Z reguły ajbardziej narażeni na ugryzienia są mężczyźni oraz kobiety w ciąży - komary wolą wybierać osoby o większych gabarytach. Gdy się bardziej pocimy, wtedy również bardziej narażamy się na ukąszenia.

Teraz pewnie chcesz już wiedzieć jak skutecznie rozprawić się z komarami w domu?
Możesz opuścić tabelę, z której dowiesz się więcej na temat samych komarów i przejść do sposobów na nie.

7 Naturalnych sposobów na komary w domu

W kolejności od najbardziej, do najmniej skutecznych lub polecanych.

1. Wstaw w okna i drzwi moskitiery - na rynku znajdziesz przynajmniej dwa rodzaje:

 • moskitiery siatkowe - najtańszse rozwiązanie, lecz ich wadą jest to, że łatwo się strzępią i odrywają, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu,
 • moskitiery w sztywnych ramach wstawiane w otwory okienne i drzwiowe - jest to droższe, ale z pewnością najskuteczniejsze rozwiązanie, które zabezpieczy Twój dom nie tylko przed komarami, ale także przed innymi owadami i skutecznie uniemożliwi im przedostanie się do środka.

2. Unikaj silnie wonnych perfum w swoim otoczeniu, w szczególności zapachów kwiatowych i owocowych.

Nie dotyczy to zapachu olejków eterycznych, które są znakomitym sposobem na walkę z komarami - tu przeczytasz kompletny artykuł na ten temat, dlatego nie warto, abym powielał temat tu - na blogu.
Weź pod uwagę takie zapachy olejków, jak: migdałowy, cytrynowy, cynamonowy, waniliowy, eukaliptusowy, sosnowy, kokosowy.

3. Bardzo skuteczne są takie rośliny, jak: kocimiętka, pelargonia, bazylia, mięta, liście pomidora - każda z nich  posiada silną i charakterystyczną woń, której nie lubią komary. Dodatkową zaletą jest to, że są łatwo dostępne w sklepach, nie tylko ogrodniczych.

4. Witamina z grupy B, która zmienia zapach naszego ciała na taki, którego komary unikają za wszelką cenę. Jest to bezpieczny sposób odstraszania komarów, ponieważ witaminy z grupy B rozpuszczają się w wodzie i ich nadmiar jest usuwany z naszego ciała wraz z moczem.

5. Zapach cebuli i octu, to kolejne zapachy, które odstraszą te insekty. Wystarczy, że przy oknie umieścisz pokrojoną cebulę, lub miskę z octem, a komary będą unikały wlatywania do środka.

6. Terpentyna - jej użycie jest bardzo radykalnym, ale i skutecznym sposobem. Należy go stosować tylko wtedy, gdy musimy pozbyć się z domu całego roju komarów.
Ten środek usypia komary, tak więc wystarczy umieścić słój z terpentyną na ok. 20 min., aby zlikwidować za jednym razem wszystkie owady w danym pomieszczeniu.
Terpentyna jest szkodliwa dla człowieka i po jej zastosowaniu w domu należy starannie wywietrzyć wszystkie pomieszczenia.

7. Najbardziej oczywista metoda, ale wspomnę o niej, czyli założenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami.
Ponieważ komary przyciagają bardziej ciemne kolory, dlatego wybierz ubrania w jasnych kolorach.
Uwaga na kolory jaskrawe o barwach kwiatów (np. róż, zółć, pomarańcz) - trzeba pamiętać, że te kolory odstraszą komary, ale przyciągną inne owady: muszki, pszczoły lub osy.

8. Wkłady do kontatku, kadzidełka itp. - to już nienaturalny sposób na komary i niestety szkodliwy dla niektórych osób - w szczególności alergików i małych dzieci, dlatego nie polecam jego stosowania.

-- Uzupełnienie 18.08.15 (dzięki naszej czytelnicce Annie) ---

9. Rośliny, które możesz posadzić pod oknem, w ogrodzie, a które odstraszą komary: komarzyca, macierzanka, drzewo orzecha włoskiego (Podziękowania dla Anny za tę wskazówkę).​

10. Lampy owadobójcze -będą skuteczne w przypadku różnych stworzeń latających (także moli, czy much). Ich działanie opiera się na świetlówkach ultrafioletowych, które wabią stworzenia latające, które następnie wpadają na ruszt pod napięciem elektrycznym i giną.

Lampy owadobójcze kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a nawet paru tysięcy. Oczywiście najdroższe rozwiązania mają wysoką wydajność i przeznaczone są raczej do dużych lokali, a nawet ogrodów. Do domu można kupić już te za kilkadziesiąt złotych, choć takie lampy nie będą trwałe i nie będą skuteczne w każdych warunkach temperatury i wilgotności powietrza.

Tu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane przez klientów pytania odnośnie takich lamp.


MOLE

Pamiętaj, że to nie dorosła postać mola - latający owad ze skrzydłami wyrządza szkody, tylko jego młodsza postać - żarłoczna larwa, która żywi się ubraniami - uwielbia wełnę, skórę, futra i zje nawet syntetyczne włókna.

Dlatego też musisz wybrać sposób, który zlikwiduje właśnie larwy i uniemożliwi dalsze rozmnażanie się w domu. Z tego względu, nalepki - "mololepy" nie będą skuteczne, ponieważ nie zniszczą larw.

Jak pozbyć się moli z domu?

Usuwanie moli z domu

1. Przejrzyj dokładnie żywność, którą składujesz w domu - w szczególnie to, co sypkie - ryż, kasze, mączki, musli, herbaty, rodzynki, makarony itd. - nie pomijaj żywności zamkniętej w woreczkach. Jeżeli znajdziesz gdzieś mole - całość wyrzuć do śmietnika.
Resztę żywności zabezpiecz w szczelnie zamkniętych pojemnikach (najlepiej szklanych). Przed użyciem - przemyj pojemniki roztworem wody z octem. W każdym pojemniku można do tego umieścić po liściu laurowym.

2. Ponieważ mole najczęściej są wnoszone do domu wraz z żywnością, a niskie temperatury zamrażają ich larwy, nowo przyniesioną żywność wstaw do lodówki na kilka dni, a następnie ją dokładnie przesiej.

3. Wszystkie szafki po opróżnieniu przeczyść roztworem wody z octem w proporcjach 1:1. Do tego roztworu można dodać naturalnego olejku eterycznego - goździkowego lub cytrusowego.

4. Latające mole możesz zlikwidować przy pomocy zawieszek, aczkolwiek pamiętaj, że nie jest to naturalny i obojętny sposób - substancje zapachowe zawarte w takich wywieszkach to LZO (najpewniej dichlorobenzen) - więcej dowiesz się z tego wpisu na GoodAIR.
Lepiej jest zawiesić lepy i wywabić mole olejkiem lawendowym, którego te owady nie lubią.

4. Szafy, zwłaszcza te gęsto upakowane, należy raz na jakiś czas przewietrzyć, aby uniknąć zastałego i zbyt wilgotnego powietrza wewnątrz.
Możesz też pokusić się o zakuć małego odwilgatniacza i umieścić go w środku.

Zapobiegnij przedostaniu się moli do domu

Mole, podobnie jak komary, odstraszają przede wszystkim zapachy - oto niektóre z nich:
ocet, mydło. kasztany, ziele angielskie, goździki, liść laurowy, igły sosnowe, szałwia, mięta i lawenda.

1. Umieść w drzwiach i oknach moskitiery - jak w przypadku walki z komarami.

2. Mole nie lubią niektórych zapachów, zwłaszcza intensywnych - umieść w w szafie kawałki mydła, a je wypłoszysz na zewnątrz.

2. Możesz w szafach rozmieścić woreczki z lawendą i goździkami - tych zapachów mole także nie lubią.

3. Kolejny zapach, którego nie znoszą mole, to zapach cytrusów - pomarańcz, cytryna. Możesz ususzyć jeden z tych owoców i umieścić go w szafie, a z pewnością dorosłe mole z niej wylecą. Ewentualnie możesz rozłożyć cytrynę na połach rozłożonych gazet - mole unikają zapachu farby drukarskiej.

4. Jest jeszcze wiele innych aromatów, które odstraszą mole - oto te, który są łatwo dostępne: ziele angielskie, liście laurowe, kasztany, sosnowe igły, szałwia, mięta lub lawenda. Mole wprost nie cierpią tych roślin, dlatego przygotuj woreczki, które zawierają różne mieszanki zapachowe, a skutecznie usuniesz te insekty.

W walce z molami ważne jest wietrzenie szafy, także zimą. Pamiętaj, aby nie wieszać ubrań zbyt ciasno. Kożuchy, kurtki jesienne, garnitury itp. przechowuj w pokrowcach. Dzięki temu utrudnisz dostęp żarłocznym larwom, do ich ulubionej pożywki.


MRÓWKI

Dlaczego mrówki pojawiły się w domu? W zasadzie istnieje jeden główny powód - musiały wewnątrz znaleźć pożywienie, dlatego warunkiem koniecznym likwidacji mrówek, jest na samym początku zadbanie o to, aby usuwać resztki pożywania z podłóg.

Jak pozbyć się mrówek z domu?

Jak pozbyć się mrówek z domu?

1. Cynamon znakomicie odstrasza mrówki, ale jego zapach szybko wietrzeje, więc należy go wymieniać. Ponieważ mrówki często dostają się do domu przez drzwi - rozsyp wąski pas przyprawy przy dolnej krawędzi - w ościeżnicy.

2. Rozsyp sól, pieprz, proszek do pieczenia lub przetrzyj szmatką z octem (możesz też użyć rozpylacza) miejsca z których mrówki przedostają się z zewnątrz do domu lub mieszkania - tj. szpary przydrzwiowe lub spód ram okiennych.

3. Miejsca wędrówek posmaruj wazeliną (jest bezwonna) lub skrop sokiem z cytryny.
Nie zaszkodzi również przemyć te miejsca wodą z płynem do naczyń w proporcji 3:1., którym należy spryskać miejsca przez które dostają się mrówki jak również spryskać same mrówki napotykane w mieszkaniu.

4. Zioła - mięta, lawenda, liście pomidora, majeranek lub wrotycz - są bardzo wonne i odstraszają mrówki. Posiekaj jedno z tych ziół i rozsyp je na drodze ich wędrówek.

5. Chińska kreda - to sposób, który jest szkodliwy dla mrówek i powinno się go stosować. Mrówki zanoszą drobinki kredy do mrowiska i tam są zatruwane od wewnątrz.

6. Boraks - boraks rodzimy lub tinkal, to minerał który jest kruchy, przezroczysty, rozpuszczalny w wodzie, charakteryzuje się słodkawo-cierpkim smakiem. Oprócz tego częściej spotkasz tetraboran sodu (boraks), czyli chemiczny związek nieorganiczny stosowany m.in. jako topnik do ułatwienia lutowania.

Jak wykonać trutkę na mrówki na bazie boraksu? Taka trutka, przeniesiona przez robotnice do mrowiska, zatruje całą kolonię od wewnątrz.​

 • Zagotuj pół szklanki wody z jedną szklanką cukru.
 • Dodaj łyżkę stołową boraksu i wszystko wymieszaj.
 • Do boraksu możesz dodać żółtko z jaja.
 • Mieszaninę umieść na spodku i ustaw w miejscu, w którym pojawiają się mrówki.​
 • UWAGA: Nie trzymaj takiej mieszaniny w domu jeżeli masz dzieci lub zwierzęta domowe!

Na portalu EkoRodzice przeczytasz o 10 zastosowaniach boraksu, które naprawdę warto poznać!

7. Przegląd polecanych preparatów chemicznych do zwalczania mrówek znajdziesz tutaj.


PAJĄKI

W domach najczęściej występują pająki o długich nogach i małym tułowiu. Samo czyszczenie pajęczyn zwykle nie pomaga ich zlikwidować. Dlatego warto zastosować inne metody.

Gwoli ścisłości, pająki to stawonogi, jak reszta zwierząt tu przedstawionych, ale nie owady - należą do innej klasyfikacji - to gromada pajęczaków.

Jak pozbyć się pająków z domu?

Jak pozbyć się z domu pająków?

1. Umieść w drzwiach i oknach moskitiery - o tym sposobie pisałem wcześniej.

2. Stosuj naturalne olejki eteryczne. Kilka kropli olejku mięty pieprzowej, lawendy lub drzewa herbacianego zmieszaj z wodą i spryskaj miejsca, w których pająki mogą pojawiać się najczęściej.

3. Roztwór wody z octem w proporcjach 3:1 powinien być równie skuteczny, co w przypadku moli. Podobnie z sokiem z cytryny. Skrop nimi progi drzwi i posmaruj ramy okienne, a pozbędziesz się pająków.
Zarówno roztwór wody z octem, jak i sok z cytyny nie pozostawią po sobie żadnego nieprzyjemnego zapachu.

4. Ustaw na parapetach pod oknami rośliny odstraszające pająki - miętę i lawendę.

5. Kasztany - zapach kasztanów odstrasza wiele owadów, także pająki ich nie lubią, więc możesz je umieścić na parapecie, podobnie jak miętę i lawendę.

6. Nie przechowuj drobnych rzeczy w kartonach lub otwartych pojemnikach z innych materiałów. Takie miejsca mają mnóstwo zakamarków i wpada tam wiele owadów, które są pożywką dla pająków. Oprócz tego łatwo zbudować w nich sieci.

7. Ultradźwiękowe odstraszacze owadów - to urządzenia, które emitują dźwięki niesłyszalne dla człowieka, a oddziałują na układ nerwowy pająków likwidując je. Odstraszacze muszą być na stałe wetknięte w gniazdko elektryczne.

8. Preparaty chemiczne - jak zwykle, oprócz naturalnych metod można zastosować preparaty chemiczne.


RYBIKI

Rybiki cukrowe lubią wilgotne, ciemne i ciepłe miejsca, dlatego idealne są dla nich łazienki, czasami kuchnie. Mycie podłog niewiele daje bo te małe stworzenia łatwo się chowają. - pojawiają się głównie wieczorem, kiedy to wychodzą na żer.
Rybiki szukają w domu głównie papieru, tkanin, tekstyliów, czasem nawet kleju do tapet. Te owady nie mogą się rozmnażać w temperaturze niższej niż 22° C.

Jak pozbyć się rybików z domu?

Jak usunąć z domu rybiki?

1. Zmniejsz wilgotność w łazience - nie tylko nie zalęgną się w niej rybiki, ale są to pomieszczenia, w których z reguły poziom wilgotności przekracza zalecane wartości. Na 15 min. przed kąpielą włącz wentylator i pozostaw włączony przynajmniej 30 min. po kąpieli, aby wspomóc usunięcie pary wodnej z pomieszczenia.

2. Kup i zainstaluj w łazience pochłaniacz wilgoci.

3. Rzeczy przeznaczone do prania umieść w specjalnie do tego przeznaczonym koszy i jak najczęściej go opróżniaj.

4. Jeżeli rybików jest w łazience dużo, sprawdź wszystkie szczeliny i fugi - wypełnij braki w nich i wyczyść je roztworem octu z wodą (oprócz odstraszenia rybików, to je rozjaśni). 

5. Mieszanina cukru pudru z boraksem (tetraboran sodu, do kupienia w aptece).

6. mieszanina płynu Borasol z cukrem pudrem.

7. Posmaruj tektury grubą warstwą płynnego miodu i zostaw na noc na podłodze w łazience. Rybik zwabiony celulozą zawartą w papierze, przyklei się do miodu. Oczywiście takie pułapki należy często wymieniać i nie jest to sposób czysty.

Ciekawostka: Naturalnym wrogiem rybików jest szczypawka pospolita. Oczywiście nie polecam wpuszczania jej do łazienki, ale to wyjaśnia dlaczego czasami szczypawki spotyka się tam, gdzie rybiki.

Wynajęcie firmy likwidującej owady

Jeśli chcesz kompleksowo oczyścić swój dom (np. bezpośrednio po jego zakupie) - wynajmij firmę, która przeprowadzi dezynfekcję, dezynsekcję i deratyzację przez zastosowanie w całym domu oprysków. To metoda, która pozwoli za jednym zamachem pozbyć się większości stworzeń, które występują, lub mogłyby pojawić się w domu na okres od pół roku do 2 lat z gwarancją!  

To tyle - mam nadzieję, że skorzystasz z tych porad. Jeżeli masz swoje własne, sprawdzone metody - proszę, podziel się z nimi w komentarzu pod artykułem.

Tagi: owady w domu

Komentarze

 • Kamil napisał:
  Wpis jest bardzo pomocny. Mam jednak małe pytanie. Co to są za owady: zielone, latające, wielkość mniej więcej jak mole. Mam ich dość sporo i nie wiem jak się ich pozbyć. Z czego one się biorą ? Czy taki oprysk który kupuję na muchy reset strong też powinien je wyeliminować ?
  09.04.2019
 • Mariola napisał:
  jakieś owady latające zagnieżdziły mi się w łazience ,są podobne do moli nie mogę tego niczym wytępić kupiłam płytkę ale nie pomaga błagam pomóżcie
  25.03.2019
 • Michał napisał:
  Artykuł godny uwagi. Ja na owady latające póki co mam jeden sposób, czyli środek chemiczny, a dokładnie od kilku sezonów używam preparatu diablo forte. Natomiast ze względu, że w domu pojawił się nowy członek rodziny, chcę tą chemię ograniczyć, więc szukam sprawdzonych naturalnych sposobów na zwalczanie komarów i much. Co będzie działało i na to i na to ?
  17.06.2017
 • GoodAIR.pl napisał:
  Dziękuję, cieszę się, że jest to jasno opisane :)
  10.05.2017
 • Insekt napisał:
  Interesujący wpis. Fajnie wszystko objaśnione.
  09.05.2017
 • Jadwiga napisał:
  Suuper!
  19.08.2015
 • Anna napisał:
  1. Komary i mole latające wytłucze lampa owadobójcza,
  2. Rośliny odstraszające komary: komarzyca, macierzanka, drzewo orzecha włoskiego posadzone pod oknem.
  17.08.2015
 • GoodAIR.pl napisał:
  Witaj, jeśli Ty także masz swoje, sprawdzone metody na któreś z wymienionych stworzeń - podziel się z nami w komentarzu. Zapraszam do komentowania i pozdrawiam.
  17.08.2015

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Porównanie oczyszczaczy powietrza Vestfrost i Dyson

Porównanie oczyszczaczy powietrza Vestfrost i Dyson

27.02.2024

Odkryj różnice między oczyszczaczami powietrza z funkcją ogrzewania i wentylacji Dyson i Vestfrost! Zobacz, który z nich oferuje najwyższą wydajność, żywotność filtrów i wygodę użytkowania, spełniając Twoje oczekiwania na każdym kroku.

Czytaj dalej >
Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >