Wentylacja w domu / mieszkaniu - jak ją poprawić?

Dlaczego warto poprawić wentylację w swoim domu? Przede wszystkim po to, aby cieszyć się czystym i zdrowszym powietrzem. Jakie są rodzaje wentylacji? Jakie problemy występują z nią najczęściej? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi i dowiesz się, jak poprawić wentylację w swoim mieszkaniu.

Dlaczego warto poprawić wentylację w swoim domu? Przede wszystkim po to, aby cieszyć się czystym i zdrowszym powietrzem. Jakie są rodzaje wentylacji? Jakie problemy występują z nią najczęściej? W artykule dowiesz się, jak poprawić wentylację w mieszkaniu. W artykule dowiesz się, jak poprawić wentylację w mieszkaniu.

Jedną z podstawowych instalacji każdego budynku mieszkalnego jest wentylacja. Ma ona decydujący wpływ na panujący wewnątrz mikroklimat, a co za tym idzie - zdrowie i samopoczucie domowników. Skuteczna wentylacja zapewnia odpowiedni przepływ powietrza w całym budynku, dostarczając świeże powietrze do wszystkich pomieszczeń i pozbywając się z nich nadmiaru CO2 i innych szkodliwych związków. Powinna być równie sprawna niezależnie od aktualnej pory roku i pogody za oknem oraz nie może wychładzać pomieszczeń.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru systemu wentylacji? Jak poprawić wentylację w mieszkaniu? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym artykule.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Rodzaje wentylacji


Rodzaje wentylacji

Na rynku dostępnych jest wiele typów wentylacji, a poszczególne systemy różnią się od siebie zasadą działania, skutecznością i pozostałymi możliwościami, np. odzyskiem ciepła. Wyróżnić możemy:

- wentylacja naturalna (grawitacyjna) - najprostszy rodzaj wentylacji, wykorzystujący różnicę ciśnień do spowodowania naturalnego przepływu powietrza,

- wentylacja mechaniczna - wymuszony przepływ powietrza, który powstaje poprzez działanie urządzenia wentylacyjnego, napędzanego silnikiem elektrycznym,

wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - wentylacja mechaniczna rozbudowana o rekuperator, który odzyskuje ciepło z odprowadzanego powietrza,

- wentylacja hybrydowa - działa naprzemiennie w sposób naturalny i mechaniczny,

- wentylacja wyporowa - polega na stworzeniu w pomieszczeniu dwóch stref: dolnej, do wysokości 1,1-1,8 m i górnej o większym poziomie zanieczyszczenia; w dolnej strefie wpuszczane jest czyste, chłodne powietrze, które tworząc strumienie konwekcyjne wokół ludzi i przedmiotów transportowane jest do strefy górnej i odprowadzane przez wywiewniki,

- wentylacja mieszająca - czyste powietrze nawiewane jest z dużą prędkością do pomieszczenia w celu rozcieńczenia zanieczyszczeń i szybkiego odprowadzenia na zewnątrz.


W Polsce w dalszym ciągu najczęściej korzysta się z mało efektywnej wentylacji naturalnej. Druga co do popularności jest wentylacja mechaniczna (również z odzyskiem ciepła).

Wentylacja grawitacyjna


Wentylacja naturalna nazywana jest potocznie grawitacyjną i nie jest tak bez powodu - wykorzystuje bowiem fizyczne prawo grawitacji w celu wywołania przepływu powietrza. Jest to jednocześnie najprostszy i najstarszy typ wentylacji, który spotkać można w większości polskich domów.

Wentylacja grawitacyjna

Źródło: http://www.administrator24.info/artykul/id7931

Chłodne powietrze dostaje się do pomieszczeń przez nawiewniki i inne zamierzone otwory wentylacyjne lub nieszczelności w oknach i drzwiach, po czym miesza się z ciepłym powietrzem w pomieszczeniu. Powietrze o wyższej temperaturze ma mniejszą gęstość, dlatego unosi się ku górze, a następnie wypierane przez zimne powietrze wydostaje się na zewnątrz kanałami w kominach wentylacyjnych.

Wentylacja grawitacyjna - najczęstsze problemy


W pewnym sensie można powiedzieć, że wentylacja grawitacyjna jest systemem niezawodnym, ponieważ jego działanie opiera się na podstawowych prawach fizyki. Nie wymaga do pracy żadnych urządzeń elektrycznych, które mogłyby ulec awarii i z tego powodu jest wymagana wszędzie tam, gdzie odpowiedni przepływ powietrza decyduje o zdrowiu lub życiu człowieka, np. w kotłowniach z kotłami o otwartych komorach spalania. Nie generuje też żadnych kosztów związanych z eksploatacją czy serwisem. Jednak tak jak wszystkie inne systemy posiada również swoje słabe strony.

 1. Zależność od warunków atmosferycznych - temperatura na zewnątrz musi być niższa od tej wewnątrz budynku o co najmniej 12C, żeby wytworzyć różnicę ciśnień wystarczającą do przemieszczenia powietrza przez komin wentylacyjny. Latem skuteczność takiej wentylacji jest bardzo niska.
 2. Przepływ powietrza tylko przy poprawnej instalacji - kanały wentylacyjne muszą być pionowo, posiadać odpowiednią długość, przekrój i być poprawnie wyprowadzone na dach.
 3. Wychłodzenie mieszkania - do pomieszczenia wpuszczane jest powietrze o dokładnie tej temperaturze, jaka panuje na zewnątrz, a równocześnie usuwa się z wnętrza powietrze już ogrzane. Powoduje to wychłodzenie pomieszczenia i duże straty energetyczne budynku.
 4. Brak kontroli nad wentylacją - ponieważ przepływ powietrza następuje samoistnie, nie mamy żadnej kontroli nad intensywnością wentylacji oraz ilością nawiewanego powietrza. Nie mamy też możliwości zainstalowania filtrów, które by powietrze filtrowały. Ogółem - nie mamy prawie żadnej kontroli nad całym procesem.
 5. Ciąg wsteczny - żeby wentylacja grawitacyjna mogła działać, konieczne są uchylone okna lub zamontowane nawiewniki. W przeciwnym razie dojdzie do zjawiska inwersji (ciągu wstecznego) - powietrze bez możliwości dopłynięcia do pomieszczenia zmienia kierunek i dopływa do środka kanałami wywiewnymi. Otwarte okna wiążą się jednak z hałasem, insektami i - w przypadku mroźnych dni - wychłodzeniem pomieszczenia.

Wentylacja mechaniczna


Wentylacja mechaniczna nazywana jest również wymuszoną, ponieważ przepływ powietrza spowodowany jest działaniem urządzenia wentylacyjnego. Dzięki temu, że mechanizm napędzany jest silnikiem elektrycznym, mamy pełną kontrolę nad ilością wymienianego powietrza. Taki system można rozbudować o rekuperator, którego zadaniem jest odzyskiwanie ciepła z usuwanego z pomieszczenia powietrza. W ten sposób jesteśmy w stanie odzyskać nawet połowę traconego ciepła! Jakby tego było mało, cały system możemy wzbogacić też w wymiennik ciepła, który dodatkowo zmniejszy koszty ogrzewania. Korzystając z wentylacji mechanicznej mamy też możliwość zainstalowania odpowiednich filtrów, które oczyszczają wpuszczane do domu powietrze ze smogu i innych zan  


Wentylacja mechaniczna

Źródło: www.instalszop.pl

Jednak największą zaletą tego typu wentylacji jest jest całkowita niezależność od warunków atmosferycznych. Nie musimy otwierać okien ani montować nawiewników, świeże powietrze i tak będzie dostarczane do naszego domu, nie wychładzając przy okazji pomieszczeń (nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych). Brak konieczności otwierania okien to też mniejszy hałas, brak insektów, przeciągów i możliwość zamontowania tańszych okien nieotwieranych.

Wentylacja mechaniczna - najczęstsze problemy


Nic nie jest doskonałe, dlatego nawet dobrze zaplanowany system wentylacji mechanicznej posiada pewne mankamenty.

 1. Działanie uzależnione od prądu - w przerwach w dostawie prądu system nie działa. Na szczęście po ponownym włączeniu wentylacji bardzo szybko przywraca ona odpowiednią jakość powietrza w budynku, jednak tak długo jak nie mamy prądu, tak długo nie mamy przepływu powietrza w mieszkaniu.
 2. Wysokie koszty montażu i eksploatacji - wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest najdroższym rozwiązaniem tego typu, a jego cena wynosi od 10 tys. zł wzwyż. Do tego dochodzą koszty prądu, wymiany filtrów i regularnego serwisowania. W ten sposób może uzbierać nam się niemała kwota nawet 400-500 zł, którą co roku musimy wydać na działanie instalacji. Z drugiej strony wentylacja mechaniczna pozwala na zamontowanie okien stałych (nieotwieranych), które są z reguły tańsze, a właściwie dobrany rekuperator pozwala oszczędzić na kosztach ogrzewania domu.
 3. Problematyczna instalacja - poprawne działanie wentylacji mechanicznej wymaga całego systemu przewodów nawiewnych i wywiewnych. Podczas projektowania domu rozmierzenie przewodów w taki sposób, żeby nie przeszkadzały w życiu codziennym nie jest trudne. Problem pojawia się w momencie, kiedy chcemy zainstalować taki system w już istniejącym domu.

Wentylacja w mieszkaniu - najczęstsze problemy


Zapach z wentylacji

 • duży przewiew i przeciągi w mieszkaniach, zwłaszcza na wyższych piętrach;
 • zakrywanie kratek wentylacyjnych, by zmniejszyć przeciągi (jako konsekwencja powyższego);
 • wdmuchiwanie powietrza do mieszkań sąsiadów nad nami;
 • naturalna wentylacja nie działa, przez co niemożliwa staje się wymiana powietrza;
 • błędy architektoniczne i projektowe, które uniemożliwiają odpowiedni ciąg w kominach;
 • zbyt szczelne okna i ściany wskutek docieplania budynku z zewnątrz;
 • niedziałające przewody wentylacyjne.

Jakie konsekwencje rodzi brak wentylacji w mieszkaniu?


Zanieczyszczenie powietrza

W zanieczyszczonym powietrzu znajdują się szkodliwe związki i składniki smogu, takie jak pyły zawieszone, spaliny czy dym papierosowy. Wszystkie te substancje kumulują się we wnętrzach budynków, w których brakuje odpowiedniej wentylacji. Ponadto obecne są w nim niewielkie, szkodliwe cząstki i patogeny, takie jak zarodniki pleśni, grzybów, roztocza i pyłki. Z tego powodu w źle wentylowanych pomieszczeniach cierpią przede wszystkim alergicy.

Nieodpowiednia wilgotność

Nie można też zapomnieć o wilgotności. Jej optymalny poziom w pomieszczeniach wynosi 40-60% - taka ilość jest odpowiednia dla zdrowia domowników oraz znajdujących się w domu mebli, ubrań i książek. Jednak żeby ją utrzymać potrzebny jest właściwy przepływ powietrza. W przeciwnym razie powietrze będzie zbyt wilgotne lub zbyt suche. O tym, dlaczego odpowiedni poziom wilgotności jest tak ważny dla naszego zdrowia, przeczytasz tutaj.

Syndrom Chorego Budynku

Powietrze wewnętrzne jest zanieczyszczone toksynami, lotnymi związkami organicznymi i innymi zanieczyszczeniami mechanicznymi, takimi jak pyłki, kurz i sierść. Brak odpowiedniej wentylacji powoduje, że możemy zacząć odczuwać pewne dolegliwości zdrowotne, które są konsekwencją wdychania tych zanieczyszczeń. Jest to tzw. Syndrom Chorego Budynku.

Syndrom Chorego Budynku (SCB) lub SBS (z ang. Sick Building Syndrome) - termin określający kombinację dolegliwości zdrowotnych, których występowanie wiąże się z konkretnym miejscem - budynkiem (z reguły miejscem pracy).

Syndrom Chorego Budynku

Główne przyczyny Syndromu Chorego Budynku to niewłaściwy mikroklimat wnętrza oraz wady konstrukcyjne budowli, które wiążą się np. ze złą wentylacją i klimatyzacją. Powoduje to szereg różnych konsekwencji, takich jak nadmierna lub zbyt mała wilgotność powietrza [link wilgoć] czy niski komfort cieplny.

Co dzieje się w naszym organizmie, jeśli mieszkamy w domu, w którym przez dłuższy czas panują niewłaściwe warunki? Najczęstsze dolegliwości, na które skarżą się osoby przebywające w takich miejscach, to chroniczne bóle mięśni i stawów, częste zapalenie zatok i infekcje skórne, problemy z oddychaniem, ogólne przemęczenie organizmu, bóle i zawroty głowy.

Zatrucie czadem

Inne niebezpieczne konsekwencje, z którymi musisz się liczyć, jeśli powietrze w Twoim mieszkaniu lub domu nie jest wymienianie, to niebezpieczeństwo zatrucia czadem.

Czad to potoczne określenie na tlenek węgla. Nazywany jest „cichym zabójcą”, ponieważ jest niewidoczny i bezwonny, a jednocześnie bardzo toksyczny!

Zatrucie czadem

O szkodliwości tlenku węgla decyduje to, że jego cząsteczki mają wyższe od tlenu powinowactwo do hemoglobiny, czyli nośnika tlenu w naszych organizmach. Oznacza to, że czad będzie „chętniej” przylegał do cząstek hemoglobiny niż tlen, którym oddychamy, a to oznacza, że może dojść do niedotlenienia tkanek oraz śmierci.


Niektóre objawy zatrucia czadem to:

 • bóle i zawroty głowy,
 • ogólne przemęczenie,
 • duszność, senność,
 • nudności,
 • trudności z oddychaniem,
 • przyspieszony lub nieregularny oddech.

Tlenek węgla powstaje przez spalanie węgla w niewystarczającej ilości tlenu podczas spalania wielu paliw (gazu, węgla kamiennego, drewna, oleju, nafty, oleju, ropy itd.) oraz w trakcie pożaru. Może się pojawić w mieszkaniu, jeśli nie wygasimy paleniska w piecu albo wskutek zużycia palników w piecach gazowych lub ich niewłaściwej regulacji.

UWAGA!

Czad może zabić we śnie! Dokonuj okresowych przeglądów instalacji grzewczej w swoim domu.

Pobierz poradnik Państwowej Straży Pożarnej, z którego dowiesz się wszystkiego co musisz wiedzieć na temat czadu i jak postępować w przypadku zatrucia.

Zła wentylacja - jak sprawdzić samemu?


 1. Nieprzyjemny zapach. Pierwszym objawem źle działającej wentylacji jest zazwyczaj nieprzyjemna woń stęchlizny obecna w pomieszczeniach oraz rozchodzenie się po całym budynku innych zapachów, np. oparów z gotowania lub dymu papierosowego.
 2. Parujące okna. Powodem do niepokoju powinna być też skraplająca się na oknach woda, zaparowane szyby oraz długo utrzymujące się po kąpieli krople wody na kafelkach.
 3. Wykwity pleśni. Najbardziej widoczną oznaką złego przepływu powietrza jest powstająca na ścianach pleśń i grzyb.
 4. Ciąg wsteczny. Pojawia się w przypadku źle działającej wentylacji.
 5. Niewidoczne objawy. Jest to m.in. złe samopoczucie domowników, bóle głowy, zmęczenie i inne objawy Syndromu Chorego Budynku.

W bardzo łatwy sposób możemy samodzielnie sprawdzić, czy wentylacja w naszym domu działa, za pomocą zapalniczki i kartki papieru. W pierwszej kolejności uchylamy okno, żeby stworzyć ruch powietrza. Do kratki wentylacyjnej przykładamy kartkę papieru. Jeśli się do niej “przyklei” oznacza to, że w naszym domu panuje odpowiedni przepływ powietrza. Jeśli kartka spadnie, przybliżamy do kratki włączoną zapalniczkę. Jeśli płomień kieruje się w stronę otworu oznacza to, że wentylacja działa, ale nawiew jest zbyt słaby. Gdy odchyla się w przeciwną stronę to znaczy, że w naszym domu powstał ciąg wsteczny. Jeśli płomień nie odchyla się w żadną stronę oznacza to, że wentylacja nie działa i przepływu powietrza nie ma.

Zła wentylacja - jak sprawdzić?

Jak poprawić wentylację w mieszkaniu? – sprawdzone metody


1. Czyszczenie kratek wentylacyjnych

Najbardziej prozaicznym i darmowym rozwiązaniem jest oczyszczenie kratek, które jest o tyle ważne, że może poprawić ciąg nawet o 60% - o tyle ciąg jest lepszy, gdy powietrze nie ma żadnej przeszkody, gdy przedostaje się do kanału wentylacyjnego. Oczywiście całkowite usunięcie kratki może być niekorzystne, bo do mieszkania przedostanie się brud i np. pająki, ale okresowe czyszczenie kratek jest bardzo pożądane.


2. Urządzenia wspomagające wentylację

Wentylacja hybrydowa, czyli wentylacja grawitacyjna ze wspomaganiem, są to tak naprawdę nasady kominowe, montowane na szczycie komina, które stabilizują ciąg w kominie. Nasady, czy też kapy kominowe, są elementami obrotowymi.

Gdy ciąg w kominie jest za słaby, uruchamia się mechaniczne wspomaganie, które zwiększa przepływ powietrza. Jak to działa? Ta animacja wszystko Ci wyjaśni:

Instalacja kap kominowych jest stosunkowo tania i łatwa w montażu. Zaletą wentylacji hybrydowej, jest też to, że jej montaż możliwy jest bez aktualizacji projektu budowlanego.


3. Wentylacja okienna

Jeśli w domu masz zamontowane szczelne okna, a dodatkowo Twój blok lub dom wolnostojący został ocieplony styropianem, wówczas najszybciej obieg powietrza usprawni wentylacja okienna, czyli nawiewniki okienne.

Montaż nawiewników polega na wydrążeniu otworu w istniejącej ramie z tworzywa sztucznego i zamontowanie u jego wylotów „kieszeni”, przez które świeże powietrze może swobodnie napływać z zewnątrz do środka pomieszczenia i być dalej usuwane przez system wentylacji grawitacyjnej (kanały wentylacyjne, przewody kominowe). Specjaliście wykonanie takich bruzd w oknach i zamontowanie nawiewników naokiennych zajmie nie więcej, niż kwadrans na każde okno.


4. Wentylacja mechaniczna wywiewna

Czyli wentylatory wyciągowe - kolejny prosty sposób, który może wspomóc wentylację grawitacyjną.

Wentylatory wyciągowe, to po prostu mini-wentylatory montowane w miejsce kratek wentylacyjnych u wlotu kanałów wentylacyjnych. Oczywiście może się zdarzyć, że w danym pomieszczeniu nie ma kanału wentylacyjnego, gdyż jego pierwotne przeznaczenie było inne. W takim przypadku można rozważyć zakup wentylatora montowanego na oknie lub w ścianie zewnętrznej budynku, o ile przepisy budowlane na to pozwalają.

UWAGA!

Nie stosuj wentylatorów w pomieszczeniu, gdzie zainstalowano urządzenie z otwartym paleniskiem na paliwa stałe, gazowe lub płynne (np. otwarty kominek).

W sklepie spotkasz się z takimi pojęciami:

 • Wentylacja higrosterowana - to nic innego, jak urządzenia wentylacyjne, które są wyposażone w wilgotnościomierz, który w przypadku przekroczenia ustalonego poziomu wilgotności względnej, załącza wentylację.
 • Kratki termosterowane - włączają się w zależności od temperatury otoczenia.
 • Nawiewniki ciśnieniowe - regulują przepływ powietrza tak, żeby ciśnienie wewnątrz nie było niższe niż na zewnątrz.

Wymiana na kratki termo- lub higrosterowane jest stosunkowo prosta i nie musi być kosztowna.


5. Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna

Ostatnim rozwiązaniem, najbardziej zaawansowanym technicznie i najdroższym, jest pełny system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej.Czyli system urządzeń, który wymusza kontrolowany przepływ powietrza.

W jego skład mogą wchodzić wentylatory z rekuperatorami, które pozwalają odzyskać część ciepła z powietrza i dzięki temu nie wychładzać nadmiernie pomieszczeń.


6. Rekuperacja

Rekuperator -zasada działania


Rekuperacja jest to po prostu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Rekuperator wciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Odpowiednim kanałem odprowadza zużyte, ogrzane powietrze z pomieszczenia i wypuszcza je na za zewnątrz poprzez wyrzutnię. Drugim kanałem płynie powietrze czyste, pobrane z zewnątrz za pomocą czerpni, które przejmuje ciepło od “zużytego” powietrza i ogrzane trafia do pomieszczenia poprzez nawiew.


Źródło: https://www.poradybudowlane.com.pl/korzysci-z-rekuperacji-1857a

Dobrej klasy rekuperatory potrafią odzyskać większość ciepła, które tracimy podczas wentylacji pomieszczenia. Skuteczność niektórych modeli wynosi nawet 95%! Dzięki temu w domach z rekuperatorem oszczędza się nawet 15 tys. zł podczas inwestycji w pompę ciepła. Ponadto nawiewane do środka powietrze jest też filtrowane - nie ma w nim kurzu, pyłków, smogu, bakterii oraz innych zanieczyszczeń.

Dlaczego warto poprawić wentylację w mieszkaniu?


Sprawna wentylacja grawitacyjna jest szalenie ważna, nie tylko z uwagi na to, co czujesz (np. nieświeże powietrze, nieprzyjemny zapach), ale głównie ze względu na konsekwencje zdrowotne - powietrze w domach jest przeważnie bardziej zanieczyszczone niż to, które jest na zewnątrz. Sprawna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwoli też zaoszczędzić sporą kwotę na ogrzewaniu i przyniesie ulgę dla domowego budżetu.

Jednym z ogromnych niebezpieczeństw dla Ciebie i Twoich bliskich jest też czad, którego nie da się w żaden sposób wyczuć w powietrzu, a który po cichu nas truje.

Jeśli zastanawiasz się jak poprawić wentylację w mieszkaniu w Twoim bloku, to zacznij od sprawdzenia czystości kratek wentylacyjnych i zbadania ciągu. Następnie zorientuj się, czy okna są zaopatrzone w szczeliny zapewniające nawiew świeżego powietrza z zewnątrz. Jeśli nie, to stosunkowo niedrogim rozwiązaniem będzie zainstalowanie w nich nawiewników okiennych.

Jeśli dysponujesz większym budżetem, to rozważ następujące rozwiązania (w kolejności od najtańszego do najdroższego):

 1. Zainstalowanie dodatkowych wentylatorów w kanałach wentylacyjnych - sterowanych ręcznie lub automatycznie.
 2. Inwestycja w wentylację hybrydową, która nie wymaga specjalnego projektu budowlanego, ale wymaga negocjacji ze wspólnotą mieszkaniową.
 3. Instalacja pełnego systemu instalacji mechanicznej wywiewno-nawiewnej. Drogie, ale bardzo skuteczne.


Najczęstsze pytania

Jakie są najczęstsze problemu z wentylacją w domu?

Do najczęściej spotykanych problemów związanych z wentylacją w domu jest duży przewiew i przeciągi - zwłaszcza na wysokich piętrach. Równie częstym problemem jest zamykanie kratek wentylacyjnych.

Jakie są konsekwencje braku wentylacji w domu?

Najpoważniejszą konsekwencją braku wentylacji w domu jest zanieczyszczone powietrze, które powoduje rozwój wirusów, bakterii, zarodników pleśni i innych szkodliwych patogenów. Kolejna konsekwencją jest wysoki poziom wilgoci, który prowadzi do powstania pleśni lub grzyba najczęściej na ścianach.

Bibliografia

1. budujemydom.pl. Jak poprawić jakość powietrza w domu?. Dostęp online [https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/a/30694-jak-poprawic-jakosc-powietrza-w-domu] 25.11.2015 r.

2. Blog Budowlany. Ochrona przed smogiem w domu: wentylacja, oczyszczacze i rośliny. Dostęp online [https://www.mgprojekt.com.pl/blog/smog/] 25.11.2015 r.

3. Głos Wielkopolski. Jak chronić się przed smogiem w domu? Wybierz odpowiedni oczyszczacz powietrza. Podpowiadamy jaki model wybrać. Dostęp online [https://gloswielkopolski.pl/jak-chronic-sie-przed-smogiem-w-domu-wybierz-odpowiedni-oczyszczacz-powietrza-podpowiadamy-jaki-model-wybrac/ar/c14-14591313] 25.11.2015 r.

Cykl artykułów "Powietrze"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Powietrze" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Powiązane strony


Coway Storm Filtr HEPA do, filtry do wody do domu jednorodzinnego, filtry kuchenne do uzdatniania wody, jak poprawic wilgotnosc w pokoju, jonizator powietrza co daje, maseczki n95, najlepsza wilgotność w sypialni, oczyszczacz i nawilżacz powietrza dla alergików, oczyszczacz z nawilżaczem ranking, podaj różnice między smogiem londyńskim a smogiem typu los angeles, Sharp FP-J30EU-P eksploatacja, sharp nawilzacz oczyszczacz, tvoc w domu, woda dla domu

Komentarze

 • Przewód napisał:
  Bardzo dobry art. Dzięki.
  27.06.2019
 • GoodAIR.pl napisał:
  Cieszę się, że różnica jest wyczuwalna :)
  01.02.2017
 • Kamil napisał:
  Warotościowe bardzo, ja akurat mam małe mieszkanie i dodam, że też liczy się jakość powietrza, kupiłem taki filitr oczyszczacz sharp bardzo dużo kurzu drobinek się unosiło wcześniej
  24.01.2017
 • GoodAIR.pl napisał:
  Tak, to bardzo ważne, żeby wentylator działał jeszcze min. 15 nawet do 30 min. po kąpieli. W sklepach można nabyć wentylatory z wyłącznikami czasowymi, ale można to przecież robić ręcznie. Ważne, żeby wentylator wspomógł obieg powietrza i wyprowadził parę wodną przez przewód kominowy.
  Szczęśliwi są ci, którzy mają łazienki z otworami okiennymi.
  04.08.2016
 • Krysia napisał:
  Bardzo wyczerpujący i informatywny wpis! Montowałam ostatnio wentylator w łazience, bo po kąpieli było tam wprost nie do wytrzymania - całe pomieszczenie zaparowane, i duszno.
  02.08.2016
 • Pat napisał:
  Jeśli nie klimatyzacja to z pewnością rekuperator zapewni większy komfort. Jak już zostało wspomniane wpłynie to na nasze lepsze samopoczucie.
  20.06.2016
 • Paweł napisał:
  Dziękuję za ciekawy artykuł odnośnie wentylacji. Lato się zaczyna dlatego warto zastanowić się nad zakupem wentylatora z rekuperatorem.
  08.06.2016
 • Seweryn napisał:
  Odpowiednio dobrana wentylacja to jeden z najważniejszych elementów każdego domu. Dzięki niej jesteśmy w stanie zachować odpowiedni poziom wilgoci. Warto również zastanowić się nad montażem klimatyzacji.
  16.05.2016
 • Daniel napisał:
  U mnie problem jest taki że mieszkam w bloku i sąsiad nielegalnie zamontował wentylator, przez co zapach czosnku i cebuli idzie do nas :/
  14.04.2016
 • GoodAIR.pl napisał:
  Bartoszu - miło mi to słyszeć. U mnie w domu był naprawdę duży problem. Zatęchłe, "stojące" powietrze i wysoka wilgotność (której nie mierzyliśmy) doprowadziła do powstania pleśni w niektórych miejscach oraz we wszystkich szafach. Dużo, dużo prania i ratowania ubrań, konieczność spryskania ścian i zakamarków specjalistycznymi środkami, a później dodanie wentylacji w oknach. Ciężki, bardzo ciężki temat.
  To te przeżycia (między innymi) skłoniły mnie do poprowadzenia tego bloga.
  23.01.2016
 • Bartosz napisał:
  Kilka lat temu miałem problem z wentylacją mieszkania. Odczuwałem senność i zmęczenie nawet po nocy. Zacząłem szukać przyczyn zdrowotnych. Nic bardziej mylnego. Problem tkwił w zatkanej wentylacji . Odkąd zadbałem o drożność wentylacji oraz ogólną "przewiewność" domu czuję się rewelacyjnie.
  20.01.2016

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

27.02.2024

Odkryj różnice między oczyszczaczami powietrza Dyson i Vestfrost! Zobacz, który z nich oferuje najwyższą wydajność, długotrwałą filtrację i wygodę użytkowania, spełniając Twoje oczekiwania na każdym kroku

Czytaj dalej >
Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >