Jak działa zmiękczacz wody?

Zmiękczacz jest urządzeniem, które ratuje nasze domy przed twardą wodą. Jest to skuteczne rozwiązanie, które będzie dostarczało wodę miękką przez lata! Zatem jak wygląda praca zmiękczacza i dzięki czemu jest tak skutecznym urządzeniem?

Twarda woda jest poważnym problemem każdego gospodarstwa domowego. Negatywnie wpływa na naszą kondycję, żywotność sprzętów AGD i funkcjonalność armatury. Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie na zmianę wody twardej na miękką. Jest nim profesjonalny zmiękczacz wody, dzięki któremu raz na zawsze możesz zapomnieć o problemie twardej wody. Zatem jak zmiękczacz działa, z czego jest zbudowany i w jaki sposób zmienia wodę twardą na bezpieczną wodę miękką?

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Miękka woda a twarda woda


Powszechnie wiemy, że twarda woda, która płynie z naszych kranów ma dość negatywny wpływ na sprzęty AGD czy armaturę. Miękka woda jest tą sprzyjającą, z której bez obaw możemy korzystać ze wszystkich instalacji wodnych w domu. Czym się zatem odróżniają te dwa rodzaje wody?

Otóż woda twarda zawiera w sobie duże ilości jonów wapnia i magnezu, które odpowiadają za wysoki poziom twardości. Woda zanim znajdzie się w wodociągach jest pobierana z gleby i skał. Podczas przenikania woda rozpuszcza i wchłania minerały - głównie węglan wapnia i magnezu. Pod wpływem tych dwóch pierwiastków wytrąca się osad kamienny, który tworzy twarde złogi mineralne co utrudnia np. pracę i skuteczność urządzeń AGD. Osad kamienny jest niezwykle trudny do usunięcia z racji ciągłego nawarstwiania się i twardnienia pod wpływem ciepłej temperatury.

Natomiast woda miękka charakteryzuje się przeważającą zawartością jonów sodu. Jest wydobywana głównie ze źródeł w skałach torfowych lub magmowych. Istnieje znikoma szansa na to, że w wodociągach będzie się znajdował ten wariant wody. Praktycznie we wszystkich miastach przeważa dominacja wody twardej, co znacznie wpływa na nasz komfort i funkcjonalność sprzętów domowych. 

woda tm

Na czym polega zmiękczanie wody


Jeśli chodzi o proces zmiękczania wody jest on prosty i bardzo skuteczny. Odbywa się za pomocą złoża jonowymiennego, które jest naładowane jonami sodu.  

Wymiana jonowa jest podstawą i jedynym rozwiązaniem dla skutecznego zmiękczania wody. Odbywa się za pomocą specjalnej żywicy jonowymiennej zawierającej jony sodu (Na). Wymianę jonową możemy podzielić na parę etapów.

Pierwszym jest transport jonów z twardej wody - wapnia i magnezu (Ca, Mg). Woda twarda przepływa przez butlę z żywicą, na której ziarnach zachodzi wymiana jonów. Twarda woda oddaje jony wapnia i magnezu, a ich miejsce zajmują jony sodu, które są połączone z ziarnami żywicy.

Następnie miękka woda jest prowadzona do instalacji wodnej. Kiedy ziarna żywicy wypełnią się jonami wapnia i magnezu następuje regeneracja, która ponownie uzupełnia złoże żywiczne jonami sodu. Pierwiastki z twardej wody zostają odprowadzone do ścieków.  

woda tm

Z czego składa się zmiękczacz wody?


kotły w domu

Zmiękczacz wody jest bardzo prosty w budowie. Istnieją obecnie dwa warianty - kompaktowy zmiękczacz z butlą i pojemnikiem na solankę zamkniętych w jednej obudowie oraz 2-elementowe, w których znajduje się osobno butla i osobno pojemnik na solankę. Jest to cenna informacja w przypadku doboru odpowiedniego miejsca - wiadomym jest, że zmiękczacze kompaktowe zajmą mniej cennego miejsca w domu.

Najważniejszym elementem urządzenia jest butla ciśnieniowa zawierająca żywicę jonowymienną, która jest odpowiedzialna za cały proces zmiękczania wody. Do wyposażenia zmiękczacza można również wliczyć przewody doprowadzające do urządzenia wodę twardą, odprowadzające wodę zmiękczoną i rozprowadzające solankę.

Na samej górze urządzenia znajduje się głowica, która stanowi centrum sterowania zmiękczaczem. Przy podłączaniu urządzenia programuje się głowicę tak, aby wszystko sprawnie i efektywnie działało. Odpowiednie zaprogramowanie zmiękczacza pozwala na jego oszczędną i bezawaryjną pracę. Niektóre urządzenia uczą się nawet zachowań domowników i do ich stylu życia dopasowują swój tryb pracy!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ZMIĘKCZACZACH WODY

Poziomy pracy zmiękczacza wody


Zmiękczacz wody jako urządzenie profesjonalne i skuteczne swoją pracę opiera na paru czynnościach:

1. Zmiękczanie wody - wymiana jonów wapnia i magnezu na jony sodu za pomocą złoża jonowymiennego. 

2. Wypuszczenie solanki do regeneracji urządzenia - gwarancją skutecznego zmiękczania jest regeneracja. Aby ona się odbyła należy co jakiś czas wsypywać sól do urządzenia. Zmiękczacze Ecowater posiadają system suchego zbiornika - większe stężenie wytwarzanej solanki zapobiega powstawaniu mostów solnych, które są uciążliwe w usuwaniu. 

3. Solankowanie żywicy jonowymiennej - etap, w którym rozpoczyna się regeneracja właściwa. Na tym poziomie pracy solanka jest zasysana do butli ze złożem i przepływa przez nią. Zbiera ona jony wapnia i magnezu, a na ich miejsce trafiają jony sodu odpowiadającą za miękką wodę. Popłuczyny są odprowadzane do ścieku. 

4. Płukanie złoża - płukanie żywicy jonowymiennej dzieli się na dwa etapy. Pierwszy etap płukaniu złoża zwykłą woda, która wypłukuje resztki soli. Następnie całość trafia do odpływu.  Drugi etap to szybkie i intensywne płukanie trwające 2 minuty. Po tym etapie filtr wraca do ponownego zmiękczania wody. 

Proces zmiękczania wody


Twarda woda zawierająca dużą ilość jonów wapnia i magnezu wpływa do urządzenia zmiękczającego. Przepływa przez butlę zawierającą żywicę jonowymienną. Wytrąca jony wapnia, magnezu i zastępuje je jonami sodu. Jony wapnia i magnezu zostają na ziarnach żywicy jonowymiennej. Następnie woda przepływa przez wysokość butli i jest zasysana od dołu  i doprowadzona dystrybutorem do wyjścia przez głowicę do instalacji. Zmiękczanie trwa cały czas na bieżąco do momentu wykorzystania pojemności żywicy. Po tym należy powtórzyć regenerację.

Regeneracja w zmiękczaczu wody


woda miękka a twarda

Regeneracja jest niezbędnym elementem procesu zmiękczania wody i wymiany jonowej. Do butli ze złożem wsypujemy sól tworząc roztwór solanki. Ten proces polega na zamianie jonów wapnia i magnezu znajdujących się na ziarnach złoża żywicznego na jony sodu.

Potem następuje płukanie złoża w celu pozbycia się nadmiaru roztworu solankowego i zanieczyszczeń. Niechciane pierwiastki i ewentualne zanieczyszczenia są odprowadzane do kanalizacji. Regeneracja odbywa się najczęściej między 1 a 3 w nocy kiedy pobór wody jest najmniejszy. W celu skutecznego zmiękczania wody regeneracja solankowa i tym samym dosypywanie soli do złoża jest niezbędne. Należy stale kontrolować poziom soli w zbiorniku - niektóre modele zmiękczaczy Ecowater posiadają oprogramowanie, dzięki któremu samodzielnie uczą się naszych przyzwyczajeń i stylu życia. Dzięki temu same planują swoją pracę i czas regeneracji tak żebyśmy mieli stały dostęp do wody, a regeneracja była oszczędna.

Korzyści zmiękczacza wody


W znacznej większości przypadków z kranów w naszych domach leci twarda woda. Jest ona uciążliwa pod wieloma względami. Pierwiastki w niej zawarte wytrącają się pod wpływem ciepłej temperatury tworząc osady i złogi mineralne, które są wręcz niemożliwe do usunięcia. Za tym idą problemy związane z armaturą, sprzętami AGD, instalacjami grzewczymi, a nawet naszym zdrowiem!

Z pomocą przychodzi zmiękczacz, który jest skutecznym rozwiązaniem na twardą wodę! Dostarczy do wszystkich instalacji w domu wodę miękką usuwając źródła problemów osadu kamiennego. Z tym urządzeniem zyskamy wiele korzyści dla nas, naszej rodziny, armatury, urządzeń AGD, a nawet instalacji grzewczej. Profesjonalny zmiękczacz będzie nam stale dostarczał miękką i świeżą wodę do wszystkich instalacji wodnych w domu.

korzysci zmiekczacz

Podsumowanie


Problem twardej wody jest jednym z najczęstszych problemów gospodarstwa domowego. Osad kamienny zajmuje urządzenia AGD, armaturę i instalację grzewczą utrudniając ich pracę i obniżając żywotność. Zmiękczacz wody raz na zawsze usunie problem twardej wody i sprawi, że z każdej instalacji wodnej w naszym domu będzie leciała bezpieczna woda miękka.


Najczęstsze pytania

Czy wodę po zmiękczaniu można pić?

Podczas procesu zmiękczania usuwane są tylko jony magnezu i żelaza. Żelazo, mangan i inne metale ciężkie pozostają w wodzie w niewielkich ilościach. Polecamy wraz ze zmiękczaczem zakupić filtr do wody, który usunie wszelkie metale ciężkie, drobnoustroje i inne zanieczyszczenia. Zmiękczona woda po procesie filtracji jest w 100% bezpieczna do picia dla dzieci i dorosłych.

Czy woda ze zmiękczacza jest słona?

Nie jest słona i już tłumaczymy dlaczego. Wiadomo, że w zmiękczonej wodzie poziom sodu jest wyższy niż przed zmiękczeniem. Słony smak wody powstaje z powodu np. związku chlorku sodu (NaCl), czyli łączenia się sodu z chlorkiem. W zmiękczonej wodzie stężenie chlorków zostaje bez zmian. Jedynie poziom samego sodu wzrasta.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Najlepsze odkurzacze pionowe do 1500 zł – Ranking 2024

Najlepsze odkurzacze pionowe do 1500 zł – Ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >
Przegląd oczyszczaczy powietrza Vestfrost

Przegląd oczyszczaczy powietrza Vestfrost

10.01.2024

Oczyszczacze powietrza Vestfrost to nie tylko urządzenia do usuwania zanieczyszczeń, to krok w przyszłość zdrowego oddychania. Wykorzystując zaawansowane technologie, takie jak jonizacja Plasma ION, dioda UV-C LED czy funkcje nawilżania, ogrzewania i wentylacji, te urządzenia zapewniają kompleksowe i inteligentne rozwiązania dla doskonałej jakości powietrza w Twoim otoczeniu.

Czytaj dalej >