Filtry powietrza do domu

Przygotowujesz się do zakupu, analizujesz wszystkie dane techniczne i próbujesz zdecydować, który produkt będzie najskuteczniejszy. Skuteczność to sprawa względna, ponieważ należy pamiętać, że jest ona zależna również od tego z czego chcemy oczyścić nasze powietrze. Prościej mówiąc to z jakim rodzajem zanieczyszczenia masz do czynienia wpływa na wybór konkretnego produktu.

Skuteczność to sprawa względna, ponieważ należy pamiętać, że jest ona zależna również od tego z czego chcemy oczyścić nasze powietrze. Prościej mówiąc to z jakim rodzajem zanieczyszczenia masz do czynienia wpływa na wybór konkretnego produktu. Efektywność pracy oczyszczacza jest bezpośrednio skorelowana ze sposobem filtracji powietrza. Na rynku dostępnych jest wiele metod uzdatniania powietrza. Poniżej omówimy najpopularniejsze, jak również ich wady i zalety.

Filtry powietrza do domu

Filtr HEPA

HEPA to angielski skrót od high efficiency particulate air filter, który oznacza wysokosprawny filtr powietrza. Służy do dezynfekcji powietrza z zanieczyszczeń większych niż 0,3 µm. Najskuteczniejsze tego typu filtry potrafią usuwać co najmniej 99,97% grzybów, pierwotniaków i bakterii oraz wirusów. Świetnie również radzą sobie z głównymi składnikami smogu, PM 2.5, PM 10. Filtry HEPA są przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach o środowisku jałowym. W filtrach HEPA obowiązuje skala skuteczności od 10 do 14. W najlepszych oczyszczaczach stosowane jest numer H13. Numer 14 jest już pierwszy numer, który zalecany jest do sterylnych pomieszczeń (takich jak szpital).Zalety i wady HEPA: zalety i wady filtra hepa

Filtr węglowy

Filtry węglowe a szczególnie te z aktywnym składnikiem doskonale pochłaniają wiele związków chemicznych a to za sprawą wewnętrznej struktury porowatej samego węgla. Filtr węglowy jest zbudowany na podstawie plastrze miodu. W każdym otworze znajdują się drobiny grafitu i popiół. Zastosowany w filtrze materiał organiczny nie jest substancją toksyczna i jednocześnie jest łatwa do utylizacji. Częstym rozwiązaniem są impregnowane filtry węglowe, które można wielokrotnie płukać w wodzie. Filtry z aktywnym węglem są często stosowane w połączeniu z innymi filtrami powietrza. Zalety i wady filtra węglowego: zalety i wady filtra węglowego

Filtr wstępny

Najczęściej spotykany jako pierwszy etap filtrowania powietrza. Ma za zadanie zatrzymać kurz, włosy, sierść i alergeny roślinne, które nagromadzone w dużej ilości zmniejszają przepływ powietrza w oczyszczaczu powietrza. Jego konserwacja polega na częstym czyszczeniu pod bieżącą wodą. Zalety i wady filtra wstępnego: zalety i wady filtr wstępny

Filtr jonowy

Metoda filtracja, która coraz częściej jest dołączana do wyżej opisanych. Czytając filtr jonowy widzimy jonizator to błąd ponieważ są dwa osobne mechanizmy. Jonizatory to samodzielne urządzenia, które generuje jony ujemne, przyciągają cząsteczki kurzu i alergenów unoszących się w powietrzu. Producenci odchodzą od tego typu urządzeń, ponieważ udowodniono, że podczas jonizacji dochodzi do wydzielania się dużego stężenia ozonu, którego bezpośrednie wdychanie może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Wdychanie powietrza, w którym obecne jest duże stężenie trójatomowej cząsteczka tlenu możę powodować uszkodzenie płuc, ataki astmy, a nawet zwiększać ryzyko zgonu. Natomiast w obecnie produkowanych oczyszczaczach powietrza z funkcją jonizacji obecność ozonu jest bardzo mała i nie powinna wpływać na nasze zdrowie.

Sposoby jonizacji powietrza

Przykładem tego typu technologii są Sharp Plasmacluster i Daikin Flash Streamer, które opiszemy później. Z czego wynika zmiana ilości wydzielanego ozonu. Ozon powstaje w wyniku działania dwóch sił wyładowania elektrycznego i promieni ultrafioletowych (prądu i światła). Najczęściej do sztucznego wyprodukowania ozonu stosuje się wyładowania koronowe, podczas których przyłożenie wysokiego napięcia do metalowej siatki umieszczonej pomiędzy dwoma dielektrkami rozszczepiają cząsteczki tlenu. Natomiast promieniowanie ultrafioletowe (UV) uderza w cząsteczki tlenu zrywając ich wiązania. Uwolnione atomy łączą się z innymi cząsteczkami tlenu wytwarzają ozon.Taki sposób wytwarzania były często wykorzystywany w jonizatorach i niestety jest wątpliwie skuteczny. W opozycji do tego procesu jonizacji staje metoda uwalniania jonów dodatnich i ujemnych wykorzystywana w produktach SHARP i Daikin.

Sharp Plasmacluster

Jonizacja odbywa się z wykorzystaniem efektu Lenarda, podczas którego jony dodatnie rozrywają wodę, natomiast mniejsza z rozerwanych części ładuje się ujemnie. Mniejsze kropelki oddalają się tworząc przestrzeń ładunku ujemnego. Ze względu na duże rozmiar, lecz niewielki ładunek nie posiadają dużych energii. Jony ciężkie poruszają się z mniejszą prędkością niż jony powstające w zwykłych jonizatorach, ponieważ ich ruch wynika z zawirowań powietrza, a nie z oddziaływania elektrostatycznego. Prowadzi to do wniosku, że jony ciężkie utrzymują się bardzo długo w powietrzu. Jony ujemne przyklejają się do ścianek wirusów czy grzybów i próbują z nich wyciągnąć potrzebny atom wodoru do stworzenia ponownie H20. Po zassaniu wodoru cząsteczka patogenu rozsypuje się i ginie. Dzięki temu możemy oddychać czystym powietrzem.

Daikin Flash Streamer

Doskonałym przykładem oczyszczania powietrza nadającego się dla alergików jest technologia Flash Streamer wykorzystywana w urządzeniach marki Daikin, takich jak np. Daikin MC70L. Równie skuteczną technologią w walce z alergenami jest też Plasmacluster, dostępną w oczyszczaczach marki Sharp, np. Sharp KC-A50EUW. Technologia Flash Streamer polega na przepływie powietrza przez system złożony z sześciu różnych stopni filtracji oddziałujących różnie na różne rodzaje zanieczyszczeń – powietrze jest poddawane procesom jonizacji i utleniania przez rodniki hydroksylowe (filtr fotokatalityczny). Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest usunięcie do 99% zanieczyszczeń z powietrza, począwszy od wirusów, grzybów, pyłków, dymu palacza aż po nieprzyjemne zapachy i mnóstwo innych alergenów. O konkurencyjnej technologii Sharp Plasmacluster dowiesz się więcej w dalszej części artykułu. Zalety i wady filtra jonowego: zalety i wady filtra jonowego Poniżej filmy prezentujące sposób działania Plasmacluster i Flash Streamer.

Filtr wodny

Filtr wodny składa się z wiatraka, który wciąga powietrze i zbiornika z wodą, w której osiadają wessane zanieczyszczenia.Dodatkowo dla zagwarantowania większej skuteczności producenci dołączają filtr innego rodzaju na etapie zasysania powietrza (Sharp i Daikin) lub już w samym zbiorniku (Boneco). Filtr nawilżacza przede wszystkim ma za zadanie nawilżyć powietrze i nie wprowadzić od czyszczonego powietrza kamienia i osadu zawartego w wodzie. W przypadku urządzeń opartych na oczyszczaniu tylko wodą (airwasher) należy pamiętać o dokładnej sterylizacji zbiornika wody, ponieważ istnieje niewielkie ryzyko rozwoju w nim bakterii i wydobywania się nieprzyjemnej woni.

Zalety i wady filtr wodnego:

zalety i wady filtra wodnego

Filtr UV

Światło ultrafioletowe emitowane przez oczyszczacz niszczy bakterie i inne patogeny rozrywając wiązania molekularne w ich DNA. Filtr UV nie jest filtrem o działaniu mechanicznym. Oczyszczacze powietrza z filtrami UV są często wykorzystywane w środowiskach sterylnych takich jak szpitale, przedszkola i laboratoria. Natomiast w warunkach mieszkaniowych świetne sprawdzają się w walce z pleśnią. Efektem ubocznym działania filtra jest produkcja ozonu, który jest dla nas szkodliwy.

zalety i wady filtra uv

Jak wybrać oczyszczacz z odpowiednim filtrem?

Nie istnieją produkty idealne. Wybór nie jest łatwy, natomiast do naszego asortymentu dobraliśmy oczyszczacze, które korzystają filtracji kilkustopniowej. Produkty, które korzystają z wielostopniowej filtracji osiągają skuteczność usuwania z powietrza do 99% wszystkich groźnych zanieczyszczeń. Przykładem tego typu produktów jest Sharp KC A50EUW, Sharp A60EUW czy Boneco H680.


Jeśli podobał się Tobie ten wpis - proszę zostaw komentarz, polub nasz fanpage na Facebooku, aby otrzymać informacje o kolejnych wpisach, które się tu pojawią. Napisz nam, co myślisz! UDOSTĘPNIJ

Cykl artykułów "Sprzęty Domowe Technologie"

Artykuły publikowane w ramach cyklu "Sprzęty domowe Technologie" można czytać niezależnie, ale najlepszy efekt osiągniesz, jeśli zapoznasz się z nimi po kolei. Cały cykl składa się z następujących wpisów:

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacze powietrza do 50 m2

Oczyszczacze powietrza do 50 m2

26.02.2019

W kolejnym artykule z serii “Dobór oczyszczacza” porównamy oczyszczacze powietrza do 50 m2. Odpowiemy na pytania: czy duże oczyszczacze powietrza do 50 m2 muszą być głośne? Czy wysoka wydajność zawsze wiąże się z wysoką ceną? Jak wygląda zużycie prądu przy pracy w dużym pomieszczeniu?

W kolejnym artykule z serii “Dobór oczyszczacza” przyjrzymy się modelom przeznaczonym do 50 m2. Odpowiemy na pytania: czy duży oczyszczacz musi być głośny? Czy wysoka wydajność zawsze wiąże się z wysoką ceną? Jak wygląda zużycie prądu przy pracy w dużym pomieszczeniu?W kolejnym artykule z serii “Dobór oczyszczacza” przyjrzymy się modelom przeznaczonym do 50 m2.

Czytaj dalej >
Oczyszczacze powietrza do 30 m2

Oczyszczacze powietrza do 30 m2

21.02.2019

W tym artykule porównamy oczyszczacze powietrza do 30 m2. W większości polskich mieszkań poszczególne pomieszczenia nie przekraczają 30 m2. Stąd też duża popularność oczyszczaczy powietrza przeznaczonych właśnie do takich powierzchni. Producenci oferują coraz więcej różnorodnych funkcji, jednak zbyt duży wybór może przytłaczać. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

W większości polskich mieszkań poszczególne pomieszczenia nie przekraczają 30 m2. Stąd też duża popularność oczyszczaczy powietrza przeznaczonych właśnie do takich powierzchni. Producenci oferują coraz więcej różnorodnych funkcji, jednak zbyt duży wybór może przytłaczać. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.W większości polskich mieszkań poszczególne pomieszczenia nie przekraczają 30 m2.

Czytaj dalej >