Dlaczego nie należy zmiękczać wody "do zera"?

Miękka woda daje nam wiele korzyści. Przy narastającym problemie twardej wody coraz więcej użytkowników decyduje się na zmiękczacz wody. Jednak powinniśmy wiedzieć, że zmiękczanie wody "do zera" szkodzi pewnym instalacjom i w niektórych przypadkach również nam. 

Twarda woda jest poważnym problemem występującym w wielu domach. Zmiękczacz wody jest receptą na wszystkie problemy spowodowane twardą wodą - osad kamienny, złogi mineralne, obniżanie żywotności sprzętów AGD, osiadanie na armaturze, wysuszanie włosów i skóry i wiele innych negatywnych skutków. Należy jednak mieć na uwadze skutki spowodowane zbyt miękką wodą, która w niektórych przypadkach nie oddziałuje zbyt pozytywnie.

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Jaka powinna być twardość wody?


woda miękka a twarda

Stopień twardości wody jest określany pod względem ilości rozpuszczonych w niej soli wapnia (CaCO3) i magnezu (MgCO3). Twardość wody zależy od jej wysycenia składnikami mineralnymi. Twarda woda zawiera nadmiar magnezu i wapnia. Natomiast woda miękka zawiera w sobie przeważającą ilość jonów sodu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustaliła, że woda przeznaczona do spożycia powinna mieć stopień twardości mieszczący się między 60 a 500mg CaCO3/l. Zatem odpowiednia twardość wody, która będzie spełniała normy bezpieczeństwa i nie będzie wytrącała kamienia kotłowego powinna być utrzymana w dolnej granicy, czyli 3-6 stopni w skali niemieckiej - około 50-100mg CaCO3/l. Skala niemiecka (dh) jest najpopularniejszą z siedmiu skali stopniowych i z równą dokładnością określa wartość twardości wody. Przeprowadzając samodzielne badanie twardości wody najczęściej posługujemy się właśnie skalą niemiecką lub mg CaCO3/litr.

Jeśli chcesz sprawdzić twardość wody w Twoim kranie zachęcamy do zakupu prostego w obsłudze i samodzielnego testera twardości wody. Za pomocą kropelkowego narzędzia pomiaru w szybki i łatwy sposób możesz dowiedzieć się jaki stopień twardości ma woda. Innym sposobem na sprawdzenie twardości jest zabranie próbki wody do lokalnego laboratorium i odebranie wyników po kilku dniach.

Śliska woda z kranu


woda miękka a twarda

Uczucie śliskiej wody z kranu towarzyszy bardzo miękkiej wodzie. Taka woda jest porównywana do wody występującej w górach. Jest ona krystalicznie przeźroczysta, nie jest mętna ani nie posiada żadnej barwy. Uczucie śliskości zostawia zazwyczaj woda, która zawiera w sobie mniej niż 60 mg CaCO3/l. Jest to zupełne przeciwieństwo wody twardej.

Częstym odczuciem towarzyszącym przy tzw. śliskiej wodzie z kranu jest świecenie się wody na skórze lub uczucie uciążliwości spłukania mydła z rąk - to jedynie wrażenie, które dla jednych jest to bardzo uciążliwe, a dla innych wręcz niezauważalne. Trudność spłukania mydła lub innego detergentu przy bardzo miękkiej wodzie jest wręcz niemożliwa ze względu na napięcie powierzchniowe wody. To cecha świadcząca o zdolności wody do rozpuszczania środków chemicznych. Im wyższa twardość wody, tym bardziej wzrasta też napięcie powierzchniowe, czyli detergenty rozpuszczą się o wiele gorzej. Woda bardzo miękka posiada małe napięcie powierzchniowe i oznacza to, że świetnie sobie radzi z rozpuszczaniem detergentów.

Uczucie śliskości bardzo miękkiej wody jest jedynie wrażeniem. Tak samo jak trudność spłukania mydła z rąk przy jej pomocy. Napięcie powierzchniowe odpowiadające za rozpuszczanie różnych substancji w wodzie jest bardzo małe w przypadku bardzo miękkiej wody. Wszystkie wrażenia towarzyszące uczuciu “śliskiej wody” są złudne jednak mogą być dla niektórych uciążliwe. Należy mieć to na uwadze. 

Jeśli korzystanie ze śliskiej wody jest kłopotliwe - jak poradzić sobie ze śliską wodą


woda miękka a twarda

W wieli domostwach korzystanie z bardzo miękkiej wody jest kwestią przyzwyczajenia to czasami zachodzi potrzeba zwiększenia jej twardości chociażby z powodu nieprzyjemnego efektu śliskiej wody. Kiedy problemem jest naturalne występowanie wody powinno się zastosować specjalne filtry wypełnione. Posiadają one specjalistyczne złoże wypełnione kruszywem co podnosi pH wody. Jest to jedno z rzadziej stosowanych rozwiązań. W przypadku kiedy woda jest zbyt miękka z powodu pracy zmiękczacza należy się upewnić czy jest możliwość regulacji stopnia twardości wody w urządzeniu. Istnieją dwa najczęstsze sposoby. Część zmiękczaczy daje możliwość regulacji stopnia twardości na głowicy sterującej. Przy innych urządzeniach zmiękczających niezbędne będzie zastosowanie zaworu by-pass, który miesza w odpowiednich proporcjach wodę zmiękczoną z surową wodą w instalacji.

Twardość wody po zmiękczeniu


kotły w domu

W przypadku kiedy woda trafia do zmiękczacza, jej twardość jest redukowana całkowicie. W efekcie z kranu leci miękka woda o stopniu twardości wynoszącym 0. Bardzo miękka woda nie wpłynie na nas negatywnie oprócz uczucia “śliskiej wody” aczkolwiek nie jest najlepsza dla instalacji wykonanych z miedzi.

Wszystko zależy od osobistych preferencji. Nie ma określonych wyznaczników i norm spełnianych przez urządzenie zmiękczające. Wiele osób podłączając zmiękczacz zostaje przy ustawieniach fabrycznych całkowitej miękkości wody i jest  z niej bardzo zadowolona. Niektóre osoby odczuwają efekt “śliskiej wody” podczas mycia rąk i regulują ustawienia zmiękczania aby woda nie była zanadto miękka. Są też użytkownicy, którzy kupując zmiękczacz chcą jedynie lekko obniżyć stopień twardości wody zamiast redukować go całkowicie ze względu na instalacje wykonane z miedzi, które źle reagują na bardzo miękką wodę.

Reasumując, stopień twardości wody przy pracy zmiękczacza zależy w 100% od preferencji. Zmiękczacz może pracować zmiękczając wodę "do zera" lub przy montażu możemy ustawić odpowiednie parametry i pożądany stopień twardości wody. Należy mieć świadomość, że są przypadki takie jak instalacje miedziane czy efekt “śliskiej wody”, przy których zanadto miękka woda może być bardzo uciążliwa.

Właściwości korozyjne zbyt miękkiej wody


kotły w domu

Miękka woda posiada właściwości korozyjne, ponieważ jest pozbawiona tzw. twardości węglanowej. Jest to twardość wody wywołana przez wodorowęglan wapnia i wodorowęglan magnezu, które pod wpływem ciepła rozkładają się do rozpuszczalnych węglanów, które tworzą kamień kotłowy. Z tego też powodu nie wolno używać bardzo miękkiej wody przy instalacjach miedzianych. Nie stosowanie się do tego może spowodować awarie lub nawet uwalnianie cząsteczek miedzi do wody. Komponentami szczególnie narażonymi na korozję są elementy instalacji stalowe, nieocynkowane np. złączki czy nakrętki. Również miedziany bojler jest narażony - magazynujemy i podgrzewamy w nim wodę. W przypadku kiedy używamy wody zmiękczonej "do zera" szkodzimy anodzie magnezowej odpowiedzialnej za ochronę zbiornika przed rdzą. Dodatkowo może to przyspieszyć korozję wewnątrz zbiornika bojlera.

Zbyt miękka woda szkodzi miedzianym instalacjom


woda miękka a twarda

W przypadku kiedy posiadamy w domu instalacje wykonane z miedzi nie powinniśmy używać bardzo miękkiej wody z prostego względu. Zalecamy stosowanie stopnia twardości wody na poziomie 50 - 60 mg CaCO3 - inaczej do 3.37 stopni niemieckich.

Woda bardzo miękka nie posiada twardości węglanowej, która reguluje poziom zasadowości wody. Przez to w wodzie zostaje dwutlenek węgla, który przemienia się w kwas węglowy. W efekcie woda zyskuje właściwości korozyjne. Kiedy woda przepływa przez instalacje, miedziane rury ulegają korozji, a do pitnej wody trafia miedź. Również stalowe elementy instalacji takie jak nyple czy mimośrody ulegają korozji. Za nią idą częste awarie lub obniżona skuteczność i żywotność miedzianej instalacji.

Miedź w wodzie pitnej


kotły w domu

Zbyt miękka woda w miedzianej instalacji powoduje proces korozji urządzenia. W efekcie może dojść do wytrącenia cząsteczek miedzi do wody pitnej. Dla przypomnienia - miedź jest uznawana za trujący pierwiastek.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia ilość miedzi w wodzie pitnej nie powinna przekraczać 2 mg. Jej większa ilość może spowodować wiele szkodliwych dolegliwości dla człowieka. Nadmiar tego pierwiastka w organizmie objawia się bólem mięśni i stawów, nudności, wymioty oraz trudności w oddychaniu. Dodatkowo nadmiar miedzi obniża działanie cynku i negatywnie wpływa na układ nerwowy. Dodatkowo, woda po procesie korozyjnym jest nieprzyjemna w smaku i zapachu.

Aby zapobiec ewentualnym dolegliwościom należy zastanowić się nad zwiększeniem twardości wody w przypadku gdy korzystamy z miedzianych instalacji. Po regulacji stopnia twardości mamy pewność, że miękka woda nie zaszkodzi miedzianym przewodom i nie wytrącą się z nich cząsteczki miedzi.

Czy miękka woda jest jałowa?


Miękka woda nie jest woda jałową. Po prostu zawiera w sobie minimalną ilość pierwiastków wapnia i magnezu. Pozostałe związki zawarte w wodzie pozostają w niej nawet po zmiękczeniu. Woda wodociągowa oprócz magnezu i wapnia posiada również takie minerały jak chlor, potas, żelazo, mangan, sód czy cynk. Zmiękczacz ma za zadanie usunąć z wody nadmiar wapnia i magnezu oraz w mniejszym stopniu żelazo i mangan. Reszta związków pozostaje dalej w wodzie. Nie ma więc możliwości żeby zmiękczona woda była jałowa.

Jak regulować stopień twardości wody?


woda miękka a twarda

Jeśli woda jest zbyt miękka i chcemy to zmienić istnieją trzy sposoby w zależności od modelu urządzenia.

Jeśli urządzenie posiada opcję regulacji stopnia twardości, robimy to bezpośrednio na panelu urządzenia. Możemy zbadać za pomocą testera twardości wody jak miękka jest nasza woda. Następnie ustawiamy odpowiednie parametry dotyczące zmiękczania wody. Ustawiamy wartość twardości wody na wyjściu głowicy lub na panelu sterującym w zależności od modelu oczyszczacza.

Drugą opcją jest instalacja mieszacza przy zmiękczaczu wody. Dzięki temu będziemy mogli z łatwością wyregulować stopień twardości wody na taki jaki chcemy. Zawór wymiesza wodę surową oraz wodę zmiękczoną w odpowiednich proporcjach do pożądanego stopnia.

Trzecią opcja jest zmiękczacz wody z bypassem, który pozwala na mechaniczne wyregulowanie stopnia twardości wody. Przy pomocy by-passu woda surowa wymiesza się z tą miękką w dowolnych proporcjach. Dodatkowym atutem jest element konstrukcji, dzięki któremu nie ma potrzeby robienia osobnego wejścia na wodę surową w instalacji.

Zmiękczacz wody to dobry wybór


Twarda woda jest problemem większości gospodarstw domowych. Wpływa negatywnie na urządzenia AGD, armaturę, instalacje grzewcze, a nawet na nasze zdrowie. Nadmiar jonów wapnia i magnezu występujących w twardej wodzie objawia się wytrącaniem kamienia kotłowego, który pod wpływem ciepłej temperatury twardnieje i nawarstwia się. Utworzone przez kamień złogi mineralne osiadają wewnątrz sprzętów jak i na ich powierzchni skracając ich żywotność i obniżając funkcjonalność.

Twarda woda również na nas wywiera negatywny wpływ - może sprzyjać rozwojowi egzemy, wysusza skórę i włosy i zużywamy przez nią więcej kosmetyków myjących. Zmiękczacz jest świetnym rozwiązaniem dla problemu twardej wody. Z tym urządzeniem możesz się pożegnać z osadem kamiennym, zaciekami czy złogami mineralnymi. Urządzenie zmiękczy wodę twardą co da nam wiele korzyści. Zmiękczacz wody pozbywa się źródła problemu dostarczając nam wodę miękką. Jak to robi? Urządzenie zmiękcza wodę za pomocą złoża jonowymiennego naładowanego jonami sodu. Zastępuje zawarte w twardej wodzie pierwiastki magnezu i wapnia jonami sodu odpowiadającymi za miękką wodę. W efekcie zyskujemy wiele korzyści.

Należy jednak pamiętać, że zbyt miękka woda wpływa negatywnie na niektóre aspekty - w tym przypadku głównie na instalacje miedziane. Zmiękczanie wody do zerowego stopnia twardości powoduje korozję instalacji miedzianych co znacząco wpływa na żywotność instalacji i jej skuteczność. Dodatkowo wiele osób narzeka na efekt “śliskiej wody”, który jest złudny. Jednak jego obecność może denerwować wiele osób.

Zmiękczacze Comfort

Popularna seria zmiękczaczy domowych. Są innowacyjne, wydajne i banalnie proste w obsłudze. Łączą wysoką jakość z niskim kosztem zakupu i eksploatacji.

Zmiękczacze eVolution

Seria inteligentnych zmiękczaczy z dodatkowymi udoskonaleniami, takimi jak wbudowane oświetlenie, miernik poziomu soli, aplikacja mobilna i elegancki design.


Najczęstsze pytania

Czy regulacja twardości wody ma wpływ na zmiękczacz wody?

Nie. Regulacja twardości wody w żaden sposób nie wpływa na skuteczność i trwałość urządzenia jak i na proces zmiękczania. Bez obaw możemy regulować stopień twardości wody zgodnie ze swoimi predyspozycjami nie martwiąc się o wydajność czy skuteczność.

Jak sprawdzić czy twardość wody taka jak chce?

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem jest zakup testera twardości wody, który jest łatwym sposobem na zbadanie stopnia twardości wody. W krótkim czasie dowiesz się jak jest Twoja woda bez potrzeby chodzenia do laboratorium i po wyniki. Tester poda Ci precyzyjny wynik.

Co zastosować do regulacji stopnia twardości wody?

Istnieją 3 sposoby w zależności od urządzenia i preferencji. Są zmiękczacze posiadające na głowicy sterującej opcję ustawienia parametrów zmiękczania w tym regulacji stopnia twardości wody. Drugim sposobem jest zawór mieszający wodę miękką i surową, a trzecim zawór by-pass, który jest o tyle pomocny, że nie musimy instalować osobnego wejścia na surową wodę.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

Oczyszczacze powietrza Vestfrost vs Dyson

27.02.2024

Odkryj różnice między oczyszczaczami powietrza Dyson i Vestfrost! Zobacz, który z nich oferuje najwyższą wydajność, długotrwałą filtrację i wygodę użytkowania, spełniając Twoje oczekiwania na każdym kroku

Czytaj dalej >
Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

Ranking odkurzaczy pionowych do 1500 zł - bezprzewodowe odkurzacze pionowe ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >