Czy woda po zmiękczaniu jest słona?

Zmiękczacz wody ma za zadanie poprawić jej jakość. Słony smak po procesie zmiękczania nie jest czymś naturalnym i oznacza głębszy problem. W takich sytuacjach należy jak najszybciej rozpoznać i wyeliminować źródło problemu. Co może być powodem zmiany smaku wody?

Jeśli jesteś użytkownikiem zmiękczacza i woda w kranie ma słony smak jest to oznaka, że coś jest nie tak. Zmiękczacz wody ma na celu poprawienie jej jakości, a nie pogorszenie. Słony smak nie jest czymś naturalnym, dlatego należy jak najszybciej zdefiniować i usunąć źródło problemu. Na zmianę smaku wody może wpływać wiele czynników takich jak zła jakość wody surowej przed zmiękczeniem czy awaria jednego z komponentów urządzenia. 

Użyj kodu rabatowego i odbierz 3% rabatu

Skąd bierze się słona woda w kranie?


twarda woda szkodzi kg

Problem słonej wody w kranie dotyczy głównie użytkowników zmiękczaczy wody. Mitem jest stwierdzenie, że woda dostarczana przez prawidłowo pracujący zmiękczacz jest słona. To urządzenie ma za zadanie poprawić jakość wody, a nie pogorszyć.

Jednak jeśli problem słonej wody się pojawił najprawdopodobniej, oznacza to usterkę związaną z urządzeniem, błędną regenerację lub nieprawidłową jakość wody surowej.

Problem może dotyczyć wady fabrycznej, nieodpowiedniej ilości soli do regeneracji lub złych ustawień początkowych. Drugim wytłumaczeniem słonej wody w kranie jest nieodpowiednia jakość wody surowej, przed zmiękczaniem. Jeśli woda o wysokim stopniu twardości jest zmiękczana 'do zera', zmiana smaku jest nieunikniona. We wszystkich przypadkach należy jak najszybciej zidentyfikować i wyeliminować źródło problemu.

Ciekawostka

Surowa woda jest pobierana przez zmiękczacz przed procesem wymiany jonowej. Surowa woda, nie jest zmiękczona ani przefiltrowana.

Jakość wody przed zmiękczeniem a woda słona


kotły w domu

W niektórych - zazwyczaj mniejszych - miejscowościach pobierana surowa woda posiada właściwości, które wpływają na zmianę smaku po procesie zmiękczenia.

Słony smak wody najczęściej może pojawiać się przy wyjątkowo wysokim poziomie twardości wody surowej - 400-600 mg CaCO3/l. Jeśli woda o bardzo wysokim stopniu twardości zostaje zmiękczona 'do zera' może to powodować zmianę smaku wody na słony z racji dużego zużycia soli na regenerację. Dzieje się tak ze względu na zwiększoną ilość sodu w wodzie.

Innym przykładem może być również duża zawartość chlorków w wodzie surowej. Sód wypuszczany do wody podczas wymiany jonowej cechuje się łatwością łączenia z innymi substancjami, tworząc różnego rodzaju sole. Sód połączony z chlorkami zawartymi w wodzie surowej może prowadzić właśnie do powstania zmiany smaku wody zmiękczonej. Nie zdarzy się to w przypadku wody o średnim stopniu twardości.

Zmiękczanie wody o wysokim stopniu twardości  'do zera'


twarda woda szkodzi kg

Jeśli woda surowa dostarczana do zmiękczacza posiada bardzo wysoki stopień twardości - 400-600 mg CaCO3/l - zalecamy nie zmiękczać jej całkowicie 'do zera'.

Tak intensywny proces zmiękczania bardzo twardej wody może wiązać się ze znaczącą zmianą jej smaku - wielu użytkowników definiuje go jako słony. Przy unikaniu zmiękczania 'do zera', woda będzie wystarczająco miękka, żeby ją w pełni użytkować ale nie na tyle, aby zmieniała smak.

Jak wyregulować stopień twardości wody z zmiękczaczu? Pierwszym sposobem jest zrobienie tego na panelu sterującym urządzenia - oczywiście, jeśli posiadamy zmiękczacz z taką opcją. Kolejną propozycją jest zainstalowanie by-passu, który wymiesza wodę zmiękczoną i surową w oczekiwanych przez nas proporcjach. Możemy również razem ze zmiękczaczem zainstalować podblatowy filtr do wody z odwróconą osmozą, który dodatkowo oczyści wodę z wszelkich chlorków, bakterii czy wirusów oraz uatrakcyjni jej smak.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zmiękczaniu wody 'do zera' kliknij tutaj.

Słona woda a zmiękczacz wody


Zmiękczacz wody jest urządzeniem poprawiającym smak i jakość wody twardej. Podczas procesu zmiękczania, w wodzie zawartość sodu wzrasta, a stężenie chlorków pozostaje bez zmian. Słony smak powstałby w wyniku połączenia się sodu i chlorków. Jeśli woda surowa dostarczana do zmiękczacza posiada odpowiednią jakość oraz urządzenie jest prawidłowo skalibrowane to nie ma takiej możliwości, żeby woda zmiękczona miała słony smak.

Jeśli jednak woda surowa dostarczana do urządzenia jest odpowiedniej jakości, a woda lecąca z kranu jest wciąż słona - oznacza to problem z urządzeniem. Jeśli problem słonego smaku pojawia się od razu po pierwszym uruchomieniu urządzenia może być to wina wady fabrycznej. Zdarza się to bardzo rzadko, ale takich sytuacjach polecamy zgłosić się o pomoc do specjalistów.

Jednak jeśli smak ulega zmianie po jakimś czasie od użytkowania zmiękczacza, należy jak najszybciej zlokalizować i wyeliminować źródło problemu. Najczęstszą przyczyną słonego smaku wody po dłuższym użytkowaniu zmiękczacza jest nieprawidłowy proces regeneracji. Zdarzają się sytuacje nagłego odcięcia prądu. Kiedy urządzenie regeneruje się i w trakcie tego procesu nastąpi odcięcie prądu to po ponownym uruchomieniu urządzenia regeneracja może nie być przeprowadzona całkowicie. W efekcie na złożu jonowymiennym może pozostawać sól, która podczas pobierania wody dostaje się do użytkowania.

Kolejnym powodem zmiany smaku wody mogą być komponenty urządzenia, które uległy awarii. Może się zdarzyć, że sól regeneracyjna zatka wąskie wężyki i inne przewody, powodując nieprawidłową pracę przytkanych elementów.

Innymi powodami mogą być - zbyt wysoki poziom wody w urządzeniu, nieprawidłowa kalibracja lub awaria głowicy sterującej, nieprawidłowa praca pływaka czy rozszczelnienie, któregoś z komponentów. Przyczyny mogą być różne tak samo jak działania naprawcze, dlatego warto wezwać specjalistę.


Jak usunąć problem słonej wody po zmiękczaniu?


kotły w domu

Aby zidentyfikować źródło problemu należy na początku obserwować pracę urządzenia i jego poszczególnych komponentów.

Polecamy aby zacząć od wymuszonej regeneracji zmiękczacza i obserwacji poszczególnych części podczas pracy. Jeśli sądzimy, że problemem może być sól regeneracyjna, należy przeczyścić części składowe urządzenia w tym wężyki i inne przewody przytkane przez sól. W razie ciężkiego zatkania polecamy zlikwidować rozszczelnienie lub wymienić komponenty.

Problemem może być również pływak. Jeśli się przytka będzie to skutkowało nierównomiernym poborem wody do regeneracji. W tym przypadku będzie konieczne dokładne czyszczenie lub wymiana komponentu na nowy.

Bardzo możliwym jest problem związany z głowicą sterującą. W takich przypadkach należy sprawdzić i przestawić ustawienia oraz uruchomić regenerację. W przypadku głowicy sterującej napotkanymi problemami mogą się okazać wady techniczne, nietrafiony dobór urządzenia lub nieprawidłowa kalibracja początkowa.


Masz pytania dotyczące zmiękczaczy lub filtrów do wody? Nasi specjaliści chętnie Tobie pomogą.

GoodAIR zadzwoń do nas


GoodAIR napisz do nas


Podsumowanie


Prawidłowo działający zmiękczacz nie sprawia, że smak wody się pogorsza - urządzenie ma za zadanie polepszyć jej jakość. Słona woda po zmiękczeniu nie jest czymś naturalnym i oznacza głębszy problem. Jeśli po zmiękczeniu woda wydaje się słona może oznaczać to nieprawidłowy proces regeneracji, awarię komponentu urządzenia lub nieprawidłową jakość wody wejściowej. W takich sytuacjach należy jak najszybciej zdefiniować i usunąć źródło problemu. 


Najczęstsze pytania

Czy woda zmiękczona jest słona?

Mitem jest stwierdzenie, że zmiękczacz zmienia smak wody na słony. Zadaniem zmiękczacza jest poprawienie jakości wody, a nie pogorszenie. Jeśli jednak woda zmiękczona stwarza wrażenie słonej może to oznaczać problem z wodą surową, awarią techniczną urządzenia lub awarią jego komponentów. W takich przypadkach jak najszybciej należy znaleźć i wyeliminować źródło problemu.

Jak usunąć słony smak wody?

Jeśli woda wychodząca ze zmiękczacza ma słony smak należy jak najszybciej znaleźć źródło problemu, który może leżeć po stronie jakości wody surowej lub po stronie awarii urządzenia czy jego komponentów. Problemem może zmiękczanie 'do zera' bardzo twardej wody surowej, nieprawidłowy proces regeneracji czy zatkane przewody zmiękczacza. W większości przypadków pomaga wymuszona regeneracja urządzenia, rozszczelnienie zatkanych przewodów czy dokładne wyczyszczenie komponentów urządzenia. Jednak jeśli problem nie ustąpi konieczne będzie wezwanie specjalisty.

Jak długo trwa regeneracja zmiękczacza wody?

Czas trwania regeneracji zależy od modelu urządzenia oraz od zużycia wody. Standardowa regeneracja trwa od kilkudziesięcu minut do dwóch godzin. Regeneracja zmiękczacza trwa zazwyczaj w godzinach nocnych, kiedy nie korzystamy z wody.

Czy można pić wodę ze zmiękczacza wody?

Możemy bez obaw pić wodę po zmiękczaniu wody, która jest wzbogacona w sód. Jedynie, picie takiej wody powinny skonsultować z lekarzem osoby, które z przyczyn zdrowotnych posiadają dietę niskosodową. Wtedy sód z wody pitej trzeba wliczyć w dzienny bilans spożycia.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane Twoje dane będziemy przetwarzać zgodnie z naszą Polityką prywatności.

Czytaj także

Najlepsze odkurzacze pionowe do 1500 zł – Ranking 2024

Najlepsze odkurzacze pionowe do 1500 zł – Ranking 2024

26.01.2024

W tym rankingu odkurzaczy pionowych przenikniesz w świat nowoczesnych sprzętów dostępnych w przystępnej cenie do 1500 zł. Odkryj, jakie modele wyróżniają się w tej kategorii cenowej, jakie innowacyjne funkcje oferują oraz jak sprawdzić, który odkurzacz spełni Twoje oczekiwania.

Czytaj dalej >
Przegląd oczyszczaczy powietrza Vestfrost

Przegląd oczyszczaczy powietrza Vestfrost

10.01.2024

Oczyszczacze powietrza Vestfrost to nie tylko urządzenia do usuwania zanieczyszczeń, to krok w przyszłość zdrowego oddychania. Wykorzystując zaawansowane technologie, takie jak jonizacja Plasma ION, dioda UV-C LED czy funkcje nawilżania, ogrzewania i wentylacji, te urządzenia zapewniają kompleksowe i inteligentne rozwiązania dla doskonałej jakości powietrza w Twoim otoczeniu.

Czytaj dalej >